E-recepty i teleporady – nowy trend w polskiej medycynie lubimy coraz bardziej

E-recepty i teleporady – nowy trend w polskiej medycynie lubimy coraz bardziej

Takie wnioski można wysnuć z analizy, jaką wykonała Fundacja My Pacjenci. Badanie przeprowadzono we współpracy z Centrum e-Zdrowia. Polaków zapytano o to, jakie są ich oczekiwania w kontekście digitalizacji prywatnej medycyny – nowych rozwiązań, które posiadają również prywatne pakiety medyczne [LINK].

Analiza jednoznacznie wskazuje, że cyfryzacja i np. Możliwości rezerwacji w ten sposób wizyty u lekarza są postrzegane jako wygodne, komfortowe i w pełni z oczekiwaniami pacjentów.

Na podstawie informacji od 1000 respondentów w wieku od 18 lat wzwyż – z różnych lokalizacji w kraju i z uwzględnieniem społecznej proporcji płci – można wysnuć kilka wniosków.

Istnieje kilka oczekiwań społecznych w ramach e-usług. Badani wskazywali np. iż chcieliby, żeby:

  • cyfryzacja usług zakładała automatyczną informację dla lekarza wystawiającego receptę, że przepisuje leki, których nie powinno się stosować z innymi medykamentami (87%)
  • mieć możliwość realizacji recepty częściowej w dowolnej aptece (87%)
  • móc składać zamówienie na recepty bez wizyty u lekarza i w pełni zdalnie (83%)
  • móc wydrukować z profilu IKP aktualnej listy stosowanych leków z dawkowaniem (80%)
  • otrzymywać powiadomienie z moje IKP o niedalekim terminie ważności recepty i konieczności jej realizacji (78%).

Widać też wyraźne zależności. Osoby w średnim wieku – powyżej 50 lat – najczęściej wskazywali, że ważne jest dla nich, by system informował lekarza wystawiającego receptę, że przepisuje leki, których nie powinno się przyjmować z innymi lekami, które stosują.

Świetna ocena tego, jak działa e-recepta

Aż 90% osób bardzo dobrze ocenia funkcjonowanie mechanizmu e-recepty. Można więc przyjąć, że to rozwiązanie, które spotkało się z ogólnym pozytywnym odczuciem.

Zobacz również: Jak zamówić e-receptę?

Nieco inaczej postrzega się teleporady. Młodsze pokolenie nie ma nic przeciwko nim, starsze – woli bezpośredni kontakt z lekarzem. 30% osób ocenia tę opcję negatywnie.

Warto zauważyć, ze większość badanych osób czerpie wiedzę o zdrowiu z internetu, a najczęściej – jako miejsce potencjalnego źródła informacji – wskazywane jest Internetowe Konto Pacjenta./ FOT: Pressfoto Freepik

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Internista Internista Dostępny w wybranych pakietach
Pediatra Pediatra Dostępny w wybranych pakietach
Ginekolog Ginekolog Dostępny w wybranych pakietach
Urolog Urolog Dostępny w wybranych pakietach
Dermatolog Dermatolog Dostępny w wybranych pakietach
Okulista Okulista Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny ogłosił plany istotnych zmian w zakresie medycyny pracy, które mają zwiększyć zakres obowiązkowych badań wykonywanych przez pracowników. To krok w stronę szerszej profilaktyki zdrowotnej i poprawy wykrywalności chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość czy choroby sercowo-naczyniowe.
Pracownicy, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim, często zastanawiają się, czy dopuszczalne jest podejmowanie prostych prac, zwłaszcza jeśli nie są one związane z ich główną działalnością zarobkową. Przepisy dotyczące zwolnień lekarskich w Polsce określają dokładne zasady w tym zakresie, a ich naruszenie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Wyjaśniamy, na co trzeba zwrócić uwagę i jakie są regulacje prawne dotyczące pracy podczas L4.
Świadczenie rehabilitacyjne to wsparcie finansowe przyznawane osobom, które po wyczerpaniu okresu zasiłku chorobowego nadal są niezdolne do pracy, ale istnieje rokowanie na odzyskanie zdolności do jej wykonywania po odbyciu rehabilitacji lub dalszym leczeniu. Jest to mechanizm wsparcia dla pracowników, którzy, pomimo długotrwałej choroby, mają szanse powrotu do pełnej aktywności zawodowej.
Gdy pacjent podejmuje leczenie, oczekuje, że opieka medyczna, jakiej będzie poddany, spełni najwyższe standardy. Decyzje podejmowane przez lekarzy muszą być zgodne z aktualną wiedzą medyczną i obowiązującymi procedurami. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których pacjent odnosi wrażenie, że popełniono błąd medyczny. Co wówczas robić? Jakie kroki należy podjąć, aby dochodzić swoich praw? 
Czas trwania zwolnienia lekarskiego w Polsce jest ściśle określony przez obowiązujące przepisy prawne, które uwzględniają różne okoliczności zdrowotne pracowników. Zwolnienie lekarskie, popularnie nazywane L4, jest dokumentem potwierdzającym niezdolność do pracy z powodu choroby, wystawianym przez lekarza.
Jednorazowe odszkodowanie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przysługuje osobie, która doznała trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.
e-Rejestracja ma w założeniach przyspieszyć system kolejkowania wizyt lekarskich oraz zapanować m.in. nad odwoływanymi wizytami, które - niestety - nadal pozostają sporym problemem służby zdrowia.
Odnowienie recepty to prosty sposób na to, by otrzymać dostęp do niezbędnych medykamentów w sposób stały, a często – bez czasochłonnej wizyty u lekarza. Na czym polega to rozwiązanie?