E-recepty i teleporady – nowy trend w polskiej medycynie lubimy coraz bardziej

E-recepty i teleporady – nowy trend w polskiej medycynie lubimy coraz bardziej

Takie wnioski można wysnuć z analizy, jaką wykonała Fundacja My Pacjenci. Badanie przeprowadzono we współpracy z Centrum e-Zdrowia. Polaków zapytano o to, jakie są ich oczekiwania w kontekście digitalizacji prywatnej medycyny – nowych rozwiązań, które posiadają również prywatne pakiety medyczne [LINK].

Analiza jednoznacznie wskazuje, że cyfryzacja i np. Możliwości rezerwacji w ten sposób wizyty u lekarza są postrzegane jako wygodne, komfortowe i w pełni z oczekiwaniami pacjentów.

Na podstawie informacji od 1000 respondentów w wieku od 18 lat wzwyż – z różnych lokalizacji w kraju i z uwzględnieniem społecznej proporcji płci – można wysnuć kilka wniosków.

Istnieje kilka oczekiwań społecznych w ramach e-usług. Badani wskazywali np. iż chcieliby, żeby:

  • cyfryzacja usług zakładała automatyczną informację dla lekarza wystawiającego receptę, że przepisuje leki, których nie powinno się stosować z innymi medykamentami (87%)
  • mieć możliwość realizacji recepty częściowej w dowolnej aptece (87%)
  • móc składać zamówienie na recepty bez wizyty u lekarza i w pełni zdalnie (83%)
  • móc wydrukować z profilu IKP aktualnej listy stosowanych leków z dawkowaniem (80%)
  • otrzymywać powiadomienie z moje IKP o niedalekim terminie ważności recepty i konieczności jej realizacji (78%).

Widać też wyraźne zależności. Osoby w średnim wieku – powyżej 50 lat – najczęściej wskazywali, że ważne jest dla nich, by system informował lekarza wystawiającego receptę, że przepisuje leki, których nie powinno się przyjmować z innymi lekami, które stosują.

Świetna ocena tego, jak działa e-recepta

Aż 90% osób bardzo dobrze ocenia funkcjonowanie mechanizmu e-recepty. Można więc przyjąć, że to rozwiązanie, które spotkało się z ogólnym pozytywnym odczuciem.

Zobacz również: Jak zamówić e-receptę?

Nieco inaczej postrzega się teleporady. Młodsze pokolenie nie ma nic przeciwko nim, starsze – woli bezpośredni kontakt z lekarzem. 30% osób ocenia tę opcję negatywnie.

Warto zauważyć, ze większość badanych osób czerpie wiedzę o zdrowiu z internetu, a najczęściej – jako miejsce potencjalnego źródła informacji – wskazywane jest Internetowe Konto Pacjenta./ FOT: Pressfoto Freepik

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Internista Internista Dostępny w wybranych pakietach
Pediatra Pediatra Dostępny w wybranych pakietach
Ginekolog Ginekolog Dostępny w wybranych pakietach
Urolog Urolog Dostępny w wybranych pakietach
Dermatolog Dermatolog Dostępny w wybranych pakietach
Okulista Okulista Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Zamówienie konsultacji lekarskiej w zaciszu mieszkania to wyraźne korzyści dla pacjenta - często wizyty domowe postrzegane są przez pryzmat większego komfortu, bezpieczeństwa czy ograniczenia kontaktu.
Prywatne pakiety medyczne idą z duchem czasu – uwzględniają coraz więcej nowoczesnych technologii, głównie w zakresie kontaktu, które stanowią wyraźną wartość dodaną dla pacjentów. LUX MED kładzie nacisk m.in. na to, by ułatwić szybką informację i dostęp do danych na linii – lekarze-pacjenci.  
Umówienie wizyty lekarskiej w LUX MED - szczególnie w sytuacji wprowadzonych ograniczeń w służbie zdrowia - coraz częściej wywołuje pytanie o to, jakie są aktualne formy konsultacji lekarskich.