Jak zamówić e-receptę od lekarza przez internet?

Jak zamówić e-receptę od lekarza przez internet?

Zamówienie recepty elektronicznej od lekarza wykorzystując internet możliwe jest przez IKP. To Internetowe Konto Pacjenta, czyli system, który na podstawie aplikacji umożliwia pacjentom zgłoszenie potrzeby wygenerowania recepty. Po przejściu przez wszystkie stopnie złożenia zamówienia można odebrać lekarstwa w aptece. Jak złożyć wniosek o receptę online?

Elektroniczna recepta generowana przez IKP rozwiązuje częsty problem z jakim boryka się system opieki zdrowotnej. To sytuacja, w której pacjent zauważa brak lekarstw w apteczce i w związku z tym rezerwuje wizytę u lekarza tylko i wyłącznie po to, by ten potwierdził przypisanie danego leku dla konkretnej osoby. To w wielu przypadkach bezcelowe: wizyta ogranicza się wyłącznie do formalności i dokumentacji. Często wizyta u lekarza wiąże się np. z problemami dla pacjenta - wyjściem podczas infekcji czy w innych niekorzystnych warunkach. Tymczasem wszystkie kwestie związane z uzyskaniem e-recepty można rozwiązać poprzez internet. Dotyczy to zarówno prywatnych pakietów medycznych jak i państwowej opieki świadczonej w ramach POZ, czyli Podstawowej Opieki Zdrowotnej

Jak działa zamówienie recepty w państwowej ścieżce zdrowia? 

E-recepta - jak ją uzyskać?

Złożony przez konto IKP wniosek trafia drogą elektroniczna do lekarza POZ. To podstawowa ścieżka obowiązująca niezależnie od tego, jaki lekarz - np. specjalista - zajmuje się danym problemem zdrowotnym. Należy jednak pamiętać o tym, że leki przyjmowane na stałe - np. związane z przewlekłymi schorzeniami - przepisuje wyłącznie lekarz, który pierwotnie wystawił pierwszą receptę. Ma w praktyce mieć pewną kontrolę nad tym, jakie medykamenty przyjmuje pacjent. 
Aby otrzymać receptę online trzeba zalogować się na indywidualne IKP. Trzeba więc założyć aplikację na smartfonie lub wejść do systemu w inny sposób online. W kolejnym etapie trzeba odnaleźć zakładkę nazwaną "Recepty”. 
Tam znajduje się sektor dotyczący własnych recept użytkownika. Lista prezentuje wszystkie, które wystawiono na daną osobę. Jeśli jest ich dużo, warto wykorzystywać sortowanie, filtrowanie i wyszukiwarkę. 

Gdy pacjent znajduje lekarstwo, które go interesuje, wystarczy oznaczyć charakterystyczny kwadrat znajdujący się w pobliżu nazwy leku. System jest bardzo intuicyjny - poniżej znaleźć można również duży przycisk kierujący do zamówienia recepty oraz zatwierdzenia wskazanych medykamentów. 

Oczywiście trzeba pamiętać, że zamówienie e-recepty online nie jest równoznaczne z jej otrzymaniem. To lekarz ostatecznie decyduje, czy prośba o przyznanie leku jest zatwierdzona czy odrzucona. Może być więc tak, że lekarz poda informacje, iż oczekuje spotkania, by np. ocenić aktualny stan zdrowia pacjenta. 

Warto w tym kontekście sprawdzić, jaki jest status zamówionej e-recepty. Wystarczy w takiej sytuacji zalogować się do systemu internetowego IKP i odnaleźć opcję "Recepty" - tam użytkownik z pewnością odnajdzie opcję prezentującą zamówione recepty. Na zielono oznaczane są te, które mają już status wystawienia. Czerwony charakteryzuje recepty, w przypadku których lekarz zdecydował się na odrzucenie zgłoszenia o receptę. 

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Internista Internista Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Diagnostyka medyczna stale rozwija swoje możliwości, a rezonans magnetyczny (MRI) jąder jest jednym z najbardziej precyzyjnych narzędzi w wykrywaniu schorzeń układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Od wykrywania nowotworów po ocenę stanów zapalnych i urazów – to badanie oferuje dokładność i niezawodność, której nie zapewniają inne metody diagnostyczne.
Rehabilitacja po artroskopii kolana jest kluczowym elementem procesu powrotu do pełnej sprawności. Rodzaj, intensywność oraz długość rehabilitacji są uzależnione od kilku istotnych czynników, takich jak typ uszkodzenia, skala zabiegu oraz zaangażowanie pacjenta w proces terapeutyczny. Dzięki zastosowaniu małoinwazyjnej techniki artroskopowej, czas potrzebny na regenerację jest znacznie krótszy, jednak odpowiednio zaplanowana rehabilitacja odgrywa decydującą rolę w optymalizacji wyników leczenia.
Dbałość o tę kwestię jest szczególnie ważna w przypadku mężczyzn po 40 roku życia. Na co warto zwrócić uwagę?
Choroby tarczycy stały się jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych XXI wieku, dotykając zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Choć leczenie farmakologiczne jest niezbędne, równie ważna jest odpowiednia suplementacja witamin i minerałów, która wspiera funkcjonowanie tego małego, ale istotnego organu.
Regularne badania profilaktyczne są kluczowe dla utrzymania zdrowia i wczesnego wykrywania potencjalnych problemów zdrowotnych. Wiele chorób, takich jak rak, choroby serca czy cukrzyca, może być skuteczniej leczonych, jeśli zostaną zdiagnozowane na wczesnym etapie.
Artroskopia kolana to procedura chirurgiczna, która polega na minimalnie inwazyjnym dostępie do stawu kolanowego za pomocą małych nacięć, przez które wprowadzane są specjalistyczne instrumenty - kamera oraz narzędzia chirurgiczne.
Chrapanie postrzegane jest jako uciążliwe – dla samej osoby, ale też np. tych, którzy spędzają w sypialni noc obok niej. Nie można na to jednak patrzeć jak na prozaiczną niedogodność. To problem zdrowotny, który należy leczyć. Co robić z chrapaniem? Oto, jaki lekarz pomoże na chrapanie i jak wygląda proces leczenia.
Hormony są niezbędnymi chemicznymi posłańcami w organizmie, które regulują liczne procesy fizjologiczne, od wzrostu i metabolizmu po nastrój i funkcje reprodukcyjne. Produkowane głównie przez gruczoły endokrynne takie jak przysadka mózgowa, tarczyca, trzustka, nadnercza, jajniki i jądra, hormony krążą w krwiobiegu, docierając do różnych tkanek i oddziałując na specyficzne receptory komórkowe.