Procedura wystawienia i realizacji e-Recepty ogranicza się w dużej mierze do prostej zasady. Odbiór leków z apteki od strony formalnej nie zmienia się w niczym w porównaniu do dotychczasowych metod. Obecnie, aby otrzymać lekarstwo na receptę należy podać czterocyfrowy kod, który pacjent otrzymuje poprzez SMS lub e-mail. W określonych wypadkach pozostaje jeszcze - choć to już coraz większa rzadkość - recepta papierowa, ale jej zastosowanie jest ograniczane.
e-Recepta - jak działa system elektroniczny?
Każda e-Recepta zawiera szczegółowe informacje dotyczące lekarstwa przypisanego dla pacjenta oraz jego dane. W porównaniu do standardowych dokumentów ma jedną, niezaprzeczalną przewagę - odczyta ją każdy, a wygląd zapisków lekarskich nie odgrywa już żadnego znaczenia. Wszystkie zapisy z e-Recepty zapisywane są na Internetowym Koncie Pacjenta. Można więc szybko i sprawnie przez internet zweryfikować kiedy doszło np. do zwiększenia dawki konkretnego lekarstwa.
Zapis w formie elektronicznej zostaje przekazany poprzez system od lekarza do farmaceuty. Dodatkowo - przy refundacji leku - informacja skierowana jest też do Narodowego Funduszu Zdrowia. W ten sposób wizyty lekarskie są mniej obarczone pracą - nomen omen - papierkową. Dodatkowo, z perspektywy lekarzy i pacjenta zauważalny jest łatwiejszy wgląd w dokumentację oraz kontrola podawania leków. Elektroniczna karta zawiera bowiem informacje o tym:
-
jaki lek został przypisany
-
który lekarz zdecydował się na przypisanie danego medykamentu
-
jak został opisany sposób dawkowania leku.
Informacja w ramach e-Recepty zawiera też podaną cenę danego lekarstwa.
Jak można dostać e-Receptę?
System wydawania e-Recept jest identyczny niezależnie od tego, czy pacjent spotyka się z lekarzem w ramach NFZ czy też korzysta z możliwości, jakie niosą prywatne pakiety medyczne. Nie ma również znaczenia, jaki lekarz-specjalista wystawia e-Receptę.
Przyjmując, że stan zdrowia pacjenta ocenia internista, lekarz ten - nie inny - wystawia w systemie e-Receptę. W kolejnym kroku:
-
automat wysyła na telefon pacjenta podany podczas wizyty 4-cyfrowy kod
-
pacjent podaje kod oraz numer PESEL w aptece, która elektronicznie weryfikuje fakt wystawienia e-Recepty.
Można również wystawić ją w inny sposób. To format e-mail, który wygenerowany zostaje jako plik PDF. Widnieje na nim kod kreskowy. On jest kluczowy podczas weryfikacji w aptece.
Czym jest wydruk informacyjny?
W porównaniu do e-Recepty, nieco inną specyfikę ma wydruk informacyjny wydawany przez lekarza na życzenie pacjenta. Nie zawiera on żadnych podpisów czy pieczątki z danymi medyka. W aptece specjalista farmacji ma obowiązek wydać lekarstwa zapisane na wydruku. Wykorzystuje do tego dane elektroniczne zawarte na papierze w formie kodu.
Internet sprawia, że umówienie wizyty lekarskiej wraz z uzyskaniem e-Recepty jest wyjątkowo łatwe. Sprzyjają temu prywatne pakiety medyczne, które zawierają w abonamencie szeroki dostęp do lekarzy-specjalistów. Świetnie sprawdzają się również szybkie teleporady, dzięki którym lekarz może ocenić ogólny stan pacjenta bez bezpośredniego kontaktu. W takiej sytuacji, również zdalnie, jest w stanie przepisać lekarstwa w ramach e-Recepty, której potwierdzenie przychodzi na smartfon chorego.
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny
