e-Recepta w praktyce. Jak działa elektroniczna recepta od lekarza?

e-Recepta w praktyce. Jak działa elektroniczna recepta od lekarza?

Procedura wystawienia i realizacji e-Recepty ogranicza się w dużej mierze do prostej zasady. Odbiór leków z apteki od strony formalnej nie zmienia się w niczym w porównaniu do dotychczasowych metod. Obecnie, aby otrzymać lekarstwo na receptę należy podać czterocyfrowy kod, który pacjent otrzymuje poprzez SMS lub e-mail. W określonych wypadkach pozostaje jeszcze - choć to już coraz większa rzadkość - recepta papierowa, ale jej zastosowanie jest ograniczane. 

e-Recepta - jak działa system elektroniczny? 

Każda e-Recepta zawiera szczegółowe informacje dotyczące lekarstwa przypisanego dla pacjenta oraz jego dane. W porównaniu do standardowych dokumentów ma jedną, niezaprzeczalną przewagę - odczyta ją każdy, a wygląd zapisków lekarskich nie odgrywa już żadnego znaczenia. Wszystkie zapisy z e-Recepty zapisywane są na Internetowym Koncie Pacjenta. Można więc szybko i sprawnie przez internet zweryfikować kiedy doszło np. do zwiększenia dawki konkretnego lekarstwa. 

Zapis w formie elektronicznej zostaje przekazany poprzez system od lekarza do farmaceuty. Dodatkowo - przy refundacji leku - informacja skierowana jest też do Narodowego Funduszu Zdrowia. W ten sposób wizyty lekarskie są mniej obarczone pracą - nomen omen - papierkową. Dodatkowo, z perspektywy lekarzy i pacjenta zauważalny jest łatwiejszy wgląd w dokumentację oraz kontrola podawania leków. Elektroniczna karta zawiera bowiem informacje o tym:

  • jaki lek został przypisany

  • który lekarz zdecydował się na przypisanie danego medykamentu

  • jak został opisany sposób dawkowania leku. 

Informacja w ramach e-Recepty zawiera też podaną cenę danego lekarstwa. 

Jak można dostać e-Receptę?

System wydawania e-Recept jest identyczny niezależnie od tego, czy pacjent spotyka się z lekarzem w ramach NFZ czy też korzysta z możliwości, jakie niosą prywatne pakiety medyczne. Nie ma również znaczenia, jaki lekarz-specjalista wystawia e-Receptę. 

Przyjmując, że stan zdrowia pacjenta ocenia internista, lekarz ten - nie inny - wystawia w systemie e-Receptę. W kolejnym kroku: 

  • automat wysyła na telefon pacjenta podany podczas wizyty 4-cyfrowy kod

  • pacjent podaje kod oraz numer PESEL w aptece, która elektronicznie weryfikuje fakt wystawienia e-Recepty. 

Można również wystawić ją w inny sposób. To format e-mail, który wygenerowany zostaje jako plik PDF. Widnieje na nim kod kreskowy. On jest kluczowy podczas weryfikacji w aptece. 

Czym jest wydruk informacyjny?

W porównaniu do e-Recepty, nieco inną specyfikę ma wydruk informacyjny wydawany przez lekarza na życzenie pacjenta. Nie zawiera on żadnych podpisów czy pieczątki z danymi medyka. W aptece specjalista farmacji ma obowiązek wydać lekarstwa zapisane na wydruku. Wykorzystuje do tego dane elektroniczne zawarte na papierze w formie kodu. 

Internet sprawia, że umówienie wizyty lekarskiej wraz z uzyskaniem e-Recepty jest wyjątkowo łatwe. Sprzyjają temu prywatne pakiety medyczne, które zawierają w abonamencie szeroki dostęp do lekarzy-specjalistów. Świetnie sprawdzają się również szybkie teleporady, dzięki którym lekarz może ocenić ogólny stan pacjenta bez bezpośredniego kontaktu. W takiej sytuacji, również zdalnie, jest w stanie przepisać lekarstwa w ramach e-Recepty, której potwierdzenie przychodzi na smartfon chorego.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Internista Internista Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny ogłosił plany istotnych zmian w zakresie medycyny pracy, które mają zwiększyć zakres obowiązkowych badań wykonywanych przez pracowników. To krok w stronę szerszej profilaktyki zdrowotnej i poprawy wykrywalności chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość czy choroby sercowo-naczyniowe.
Pracownicy, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim, często zastanawiają się, czy dopuszczalne jest podejmowanie prostych prac, zwłaszcza jeśli nie są one związane z ich główną działalnością zarobkową. Przepisy dotyczące zwolnień lekarskich w Polsce określają dokładne zasady w tym zakresie, a ich naruszenie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Wyjaśniamy, na co trzeba zwrócić uwagę i jakie są regulacje prawne dotyczące pracy podczas L4.
Świadczenie rehabilitacyjne to wsparcie finansowe przyznawane osobom, które po wyczerpaniu okresu zasiłku chorobowego nadal są niezdolne do pracy, ale istnieje rokowanie na odzyskanie zdolności do jej wykonywania po odbyciu rehabilitacji lub dalszym leczeniu. Jest to mechanizm wsparcia dla pracowników, którzy, pomimo długotrwałej choroby, mają szanse powrotu do pełnej aktywności zawodowej.
Gdy pacjent podejmuje leczenie, oczekuje, że opieka medyczna, jakiej będzie poddany, spełni najwyższe standardy. Decyzje podejmowane przez lekarzy muszą być zgodne z aktualną wiedzą medyczną i obowiązującymi procedurami. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których pacjent odnosi wrażenie, że popełniono błąd medyczny. Co wówczas robić? Jakie kroki należy podjąć, aby dochodzić swoich praw? 
Czas trwania zwolnienia lekarskiego w Polsce jest ściśle określony przez obowiązujące przepisy prawne, które uwzględniają różne okoliczności zdrowotne pracowników. Zwolnienie lekarskie, popularnie nazywane L4, jest dokumentem potwierdzającym niezdolność do pracy z powodu choroby, wystawianym przez lekarza.
Jednorazowe odszkodowanie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przysługuje osobie, która doznała trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.
e-Rejestracja ma w założeniach przyspieszyć system kolejkowania wizyt lekarskich oraz zapanować m.in. nad odwoływanymi wizytami, które - niestety - nadal pozostają sporym problemem służby zdrowia.
Odnowienie recepty to prosty sposób na to, by otrzymać dostęp do niezbędnych medykamentów w sposób stały, a często – bez czasochłonnej wizyty u lekarza. Na czym polega to rozwiązanie?