Prowadzenie ciąży - co powinien uwzględniać dobry pakiet medyczny?

Prowadzenie ciąży - co powinien uwzględniać dobry pakiet medyczny?

Opieka nad kobietą w ciąży powinna być kompleksowa i – przede wszystkim - spersonalizowana. Musi uwzględniać kwestie osobiste: to, czy jest to pierwsza ciąża, jak czuje się kobieta, czy też jakie są jej własne problemy zdrowotne niezależnie od aktualnego stanu. 

W efekcie, dobrej jakości pakiet medyczny musi uwzględniać różnorodne potrzeby przyszłej mamy i jej dziecka. Na jakie badania, elementy diagnostyki czy konsultacje warto zwrócić szczególną uwagę będąc w ciąży lub ją planując? 

Regularne badania – podstawa analizy dla kobiet w ciąży

Doświadczony lekarz jest w stanie z analiz i drobiazgowych zapisów laboratoryjnych odczytać zaskakująco wiele – stąd tak istotne jest, by regularnie wykonywać nieograniczone w pakietach medycznych badania krwi. Jak powinien wyglądać teoretyczny czasookres takiej diagnostyki? 

•    Hematokryt i hemoglobina powinny być sprawdzane co 8 tygodni; bardzo ważne jest tu monitorowanie od kątem anemii.

•    Grupa krwi wymaga sprawdzenia na początku ciąży – wynika to z potrzeby wykluczenia ewentualnego konfliktu serologicznego.

•    Glukoza na czczo – to kolejny standard w zakresie badań. Wynika to z potrzeby wykrywania potencjalnej cukrzycy ciążowej – tego typu badania wykonuje się między 24 a 28 tygodniem ciąży. 

Niemniej ważne i regularne powinny być badania moczu. Standardowo zakłada się, by wykonywać takie analizy co cztery tygodnie – w ten sposób łatwo wychwycić ewentualne infekcje i stany zapalne. 

Ultrasonografia – wnętrze ciała bez tajemnic

Podstawowym skojarzeniem w kontekście ciąży są badania USG – również dostępne w ramach prywatnych pakietów medycznych.  Zakres badań ściśle uzależniony jest od okresu ciąży: 

•    I trymestr: datowanie ciąży, wykrywanie wad wrodzonych.

•    II trymestr: badanie morfologii płodu.

•    III trymestr: monitorowanie wzrostu i położenia płodu.

Jak wygląda to w praktyce? Tego typu  badanie USG to nieinwazyjna technika diagnostyczna, która wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazu struktur wewnątrz ciała. Najczęściej spotykanym wariantem jest USG 2D, które przedstawia obrazy w dwóch wymiarach. Używane jest do oceny struktur anatomicznych, rozwoju płodu oraz przepływu krwi przez łożysko. Oczywiście znacznie większe możliwości zapewnia wersja 3D, czyli trójwymiarowy obraz, który umożliwia bardziej szczegółowe zobrazowanie struktur płodu, takich jak twarz czy kończyny. 

Ogromne wrażenie na przyszłych rodzicach robi model 4D, czyli analiza trójwymiarowa w czasie rzeczywistym, pokazująca ruchy płodu. Niezależnie od modelu, dzięki USG można dokonać oceny anatomii płodu i wykrywać wady wrodzone. Badania wykonuje się też pod kątem ogólnego monitoringu wzrostu i położenia płodu - m.in. pod kątem przygotowań do porodu. Ultrasonografia jest więc wszechstronnym narzędziem w prowadzeniu ciąży, oferującym szeroki zakres informacji o rozwoju i zdrowiu płodu. 

Konsultacje u lekarza a prowadzenie ciąży

Sporo pytań kobiet dotyczy częstotliwości spotkań z ginekologiem podczas ciąży. Abonamenty medyczne są w tym kontekście szczególnie korzystne, bo dają nieograniczone możliwości konsultacji ze specjalistami. 

Zobacz również: Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Zakłada się, że regularne wizyty u lekarza specjalisty powinny odbywać się co 4 tygodnie - do 28. tygodnia ciąży. W kolejnym etapie należy podwyższyć ich częstotliwość - warto je zaplanować co 2 tygodnie do 36. tygodnia, a następnie tygodniowo.

Nie można jednak prowadzenia ciąży sprowadzać wyłącznie do konsultacji ginekologicznych. Pakiety dla kobiet ciąży powinny też uwzględniać np. dostęp do dietetyka i fizjoterapeuty. Ważne jest również szeroko rozumiane wsparcie psychologiczne – należy bowiem pamiętać, że bardzo istotna dla kobiet jest pomoc w radzeniu sobie ze stresem związanym z ciążą.

Dlaczego warto zadbać o stan zdrowia w ciąży? 

Banalnie mogłoby zabrzmieć stwierdzenie, że ciąża to okres szczególnych zadań dla organizmu, ale... tak jest. To okres, w którym kobiety szczególnie często borykają się z wyzwaniami, które – tak jak np. depresja – przez lata bywały lekceważone. 

Podstawowym problemem bywa cukrzyca ciążowa, która występuje u 2-10% kobiet. W takiej sytuacji niezbędne są: kontrola diety, monitorowanie glukozy i leczenie insuliną w razie potrzeby. Powiązana bywa z tym nadciśnienie ciążowe występujące u 6-8% kobiet. 

Wspomniana wcześniej depresja poporodowa jest zdecydowanie częstsza – szacuje się, że dotyka nawet ok. 15% kobiet, które wymagają wsparcia psychologicznego czy terapii farmakologicznej. Trzeba mieć jednak oczywiście świadomość, iż każda ciąża jest inna, a opieka medyczna powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb kobiety. / FOT yanalya Freepik.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Pediatra Pediatra Dostępny w wybranych pakietach
Ginekolog Ginekolog Dostępny w wybranych pakietach
Psycholog Psycholog Dostępny w wybranych pakietach
Ginekolog Endokrynologi Ginekolog Endokrynologi Dostępny w wybranych pakietach
Ginekolog (od 16r.ż.) Ginekolog (od 16r.ż.) Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Jak prowadzić ciążę w podczas pandemii i ograniczeń, które generuje koronawirus? Epidemia sprawiła, że placówki grupy LUX MED uruchomiły specjalne rozwiązania dla kobiet spodziewających się dziecka.
Wizyta u ginekologa nie musi być – a bywa – źródłem stresu. Wiedząc, jak wygląda konsultacja ginekologiczna można się do niej odpowiednio przygotować. To szczególnie ważne, jeśli pacjentką jest nastolatka, dla której to pierwsza wizyta u ginekologa.
Informacja o tym, że kobieta jest w ciąży bywa zarówno spodziewana jak i spada niczym symboliczny grom z nieba. Łatwo wtedy zapomnieć o procedurach, wśród których na pierwszy plan wychodzi karta ciąży. Co warto o niej wiedzieć? Szczególnie istotne jest m.in. to, kiedy lekarz zakłada kartę ciąży.  
Pierwsze dziecko zawsze jest niemałym wyzwaniem – swoistą rewolucją dla rodziców nie mających wcześniejszego doświadczenia w tej roli. Na co zwrócić uwagę będąc młodą mamą? Oto najważniejsze elementy, które są szczególnie ważne tuż po porodzie.
Zdrowie malucha w dużej mierze uzależnione jest od tego, jak jego rodzice zadbają o zdrowie w pierwszym roku jego życia. Ważna jest tu nie tylko profilaktyka, ale również diagnostyka. Na co zwrócić uwagę?
Poród dziecka czy też zaplanowany – ze względów medycznych – zabieg cesarskiego cięcia to często niemałe wyzwanie dla kobiety i jej rodziny. Stąd decyzja, by zapewnić sobie jak najlepsze warunki wykorzystując prywatną medycynę. Na co zwrócić uwagę wybierając szpital na prywatny poród dziecka?