Na czym polega mammografia i jak się przygotować?

Na czym polega mammografia i jak się przygotować?

Wybierając się na mammografię warto pamiętać, że wyróżnić można dwa rodzaje mammografów: mammografy przesiewowe i mammografy diagnostyczne. Sposób badania różni się w zależności od ich typu.

Mammografia przesiewowa jest formą badania u kobiet bez oznak ani objawów raka piersi. Wpisuje się to w założenia profilaktyki, którą promują m.in. prywatne pakiety medyczne LUX MED. Regularne przesiewowe badania mammograficzne pozwalają znacząco zmniejszyć  liczbę zgonów spowodowanych przez rak piersi wśród kobiet w wieku od 40 do 70 lat. Wynika to z faktu szybkiego wykrycia potencjalnych problemów i również szybkiego rozpoczęcia procesu leczenia.

Zobacz również: Pakiet Matka w LUX MED

Mammografia diagnostyczna jest realizowana w przypadku osób, które posiadają już guzek lub inne oznaki, które mogą świadczyć o obecności raka piersi. Nie jest to jednak równoznaczne z chorobą. Wśród potencjalnych objawów wymienia się np. ból piersi, wyraźnie wyczuwalne zgrubienie skóry piersi czy wydzielinę z sutka. Należy też zwrócić uwagę na zmianę rozmiaru lub kształtu piersi. Należy też mieć świadomość, że te oznaki mogą być również wywołane łagodnymi zmianami, które nie są równoznaczne z rakiem. Właśnie mammografia diagnostyczna ma definitywnie ustalić stan zdrowia i ewentualnego raka.

Mammografia – jak się wykonuje badania

To, na czym polega mammografia wywołuje sporo pytań oraz wątpliwości. Co warto o niej wiedzieć? Podczas badania mammograficznego należy stanąć bezpośrednio przed aparatem rentgenowskim. Osoba, która będzie odpowiedzialna za wykonanie badania delikatnie umieści pierś między parą płytek wykonanych z plastiku. One – z pełną dbałością o komfort pacjentki – doprowadzą do ucisku tkanek i doprowadzą do swoistego efektu spłaszczenia piersi. W pewnym momencie może być to niewygodne, ale dzięki takiemu efektowi możliwe jest wygenerowanie precyzyjnego obrazu.

Biust zostaje w ten sposób przeanalizowany z przodu oraz z boku. To podstawa do analizy, którą wykona radiolog. Lekarz-specjalista posiadając zdjęcie może odnaleźć wczesne oznaki nowotworu.

Kiedy są wyniki mammografii?

Wyniki badań mammograficznych dostaje się coraz szybciej. Precyzyjne opisy można mieć w ciągu kilkunastu dni od badania. Oczywiście ważną kwestią jest stan zdrowia pacjentki oraz jej skierowanie – np. wtedy, gdy ma status pilnego, wyniki otrzymywane są maksymalnie szybko.

Jeśli wynik mammografii nie jest prawidłowy – odchodzący od normy – nie oznacza to automatycznie obecności nowotworu. Do tego potrzebne są inne dodatkowe badania. Oznacza to jednak przekierowanie sprawy do kolejnego specjalisty. / FOT: Freepik Wayhomestudio.

 

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Ginekolog Ginekolog Dostępny w wybranych pakietach
Chirurg onkologiczny Chirurg onkologiczny Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Diagnostyka preimplantacyjna zarodków (PGT-A) miała na celu poprawę skuteczności procedury in vitro poprzez selekcję zarodków o prawidłowej liczbie chromosomów. Jak wygląda to dziś – wobec coraz większej wiedzy? Teoretycznie metoda ta powinna zwiększać prawdopodobieństwo implantacji, eliminować ryzyko wad genetycznych oraz redukować liczbę niepowodzeń ciążowych.
Poród dziecka czy też zaplanowany – ze względów medycznych – zabieg cesarskiego cięcia to często niemałe wyzwanie dla kobiety i jej rodziny. Stąd decyzja, by zapewnić sobie jak najlepsze warunki wykorzystując prywatną medycynę. Na co zwrócić uwagę wybierając szpital na prywatny poród dziecka?
Ciąża to – patrząc z perspektywy kobiety – radość, satysfakcja, ale też niemałe, zdrowotne wyzwanie. Dotyczy to nie tylko sfery ciała, ale i ducha. Stąd coraz większa popularność specjalnych pakietów medycznych, które uwzględniają wszystko co niezbędne do tego, by przez wyjątkowych 9 miesięcy przejść pod doskonałą kontrolą i z pakietem szczegółowych badań. 
Pierwsze dziecko zawsze jest niemałym wyzwaniem – swoistą rewolucją dla rodziców nie mających wcześniejszego doświadczenia w tej roli. Na co zwrócić uwagę będąc młodą mamą? Oto najważniejsze elementy, które są szczególnie ważne tuż po porodzie.
Informacja o tym, że kobieta jest w ciąży bywa zarówno spodziewana jak i spada niczym symboliczny grom z nieba. Łatwo wtedy zapomnieć o procedurach, wśród których na pierwszy plan wychodzi karta ciąży. Co warto o niej wiedzieć? Szczególnie istotne jest m.in. to, kiedy lekarz zakłada kartę ciąży.  
Jak prowadzić ciążę w podczas pandemii i ograniczeń, które generuje koronawirus? Epidemia sprawiła, że placówki grupy LUX MED uruchomiły specjalne rozwiązania dla kobiet spodziewających się dziecka.