Pierwsze dni opieki nad niemowlęciem są niezwykle ważne – m.in. pod kątem nabrania pewności przez młodych rodziców. Co można uznać za newralgiczne w pierwszych dniach życia dziecka?
Oczywiście pakiet rad i wskazówek przekazuje lekarz-pediatra – warto w tym kontekście rozważyć zamówienie pakietu medycznego dla matki i dziecka. Jakie wnioski można wysnuć np. na podstawie opinii doświadczonych pediatrów?
Zapewnij odpowiednie odżywianie
Naturalnym wyborem jest karmienie piersią. Jest ono najlepszym rozwiązaniem dla niemowląt, ponieważ dostarcza im niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do wzrostu i rozwoju. Wyłączne karmienie piersią jest zalecane przez pierwsze sześć miesięcy życia, a następnie karmienie uzupełniające przy jednoczesnym kontynuowaniu karmienia piersią do co najmniej 12 miesiąca życia. Badania wykazały, że wyłączne karmienie piersią zmniejsza ryzyko infekcji, alergii i zespołu nagłej śmierci niemowląt.
Utrzymuj dobrą higienę
Choć brzmi to jak banał, wcale – niestety – banalne nie bywa. Utrzymanie odpowiedniej higieny jest niezbędne dla noworodków, ze względu na ich podatność na infekcje. Częste mycie rąk, utrzymywanie otoczenia w czystości i unikanie przeludnienia może pomóc zmniejszyć ryzyko infekcji. Niemowlęta powinny być również regularnie kąpane, a ich ubrania często zmieniane.
Zadbaj o prawidłowy sen
Nie chodzi o to, by dziecko spało jak przysłowiowy suseł – ważna jest właściwa pozycja w tym stanie. Układanie niemowlęcia do snu na plecach jest dla niego najbezpieczniejszą pozycją. Badania wykazały, że układanie niemowląt na brzuchu lub boku zwiększa ryzyko nieprawidłowego oddechu we śnie. Upewnij się, że miejsce do spania dziecka jest wolne od miękkich przedmiotów, takich jak poduszki i koce, które mogłyby je udusić.
Regularnie weryfikuj temperaturę
Czy wiesz, że niemowlęta nie są w stanie skutecznie regulować temperatury swojego ciała? Tu bardzo istotna jest rola rodzica. Upewnij się, że dziecko jest ubrane odpowiednio do temperatury, ani za ciepło ani za zimno. Musisz w tym względzie mieć pewność, że nie dochodzi ani do wychłodzenia, ani przegrzania.
Czujnie zwracaj uwagę na ewentualne oznaki choroby
Niemowlęta poniżej 6 miesiąca życia są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia poważnych infekcji, w tym zapalenia opon mózgowych, zapalenia płuc i sepsy. Objawy choroby u niemowląt obejmują gorączkę, senność, słabe karmienie i drażliwość. W przypadku zaobserwowania któregokolwiek z tych objawów należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.
Podróżuj (wyłącznie!) bezpiecznie
Nawet jeśli czeka Cię krótka podróż autem przez 5-10 minut, upewnij się, że Twoje dziecko jest bezpiecznie przypięte w foteliku samochodowym, kiedy z nim podróżujesz. Badania wykazały, że prawidłowe stosowanie fotelików samochodowych zmniejsza ryzyko poważnych obrażeń lub śmierci w wypadkach samochodowych.
Nie obawiaj się pytać
Młodzi rodzice muszą – co naturalne – czerpać wiedzę od starszych osób i bardziej doświadczonych mam i ojców. Warto pamiętać, że nie ma nic złego w tym, by szukać wsparcia u rodziny, przyjaciół lub pracownika służby zdrowia – np. poprzez prywatne pakiety medyczne można zorganizować szybką konsultację video z lekarzem.
Podsumowując, pierwsze kilka dni po przywiezieniu do domu noworodka może być wyzwaniem dla nowych matek. Stosując się do tych rad, możesz pomóc zapewnić zdrowie i bezpieczeństwo swojemu dziecku. Pamiętaj, aby zachować czujność i szukać pomocy medycznej, jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki choroby lub jeśli potrzebujesz pomocy w opiece nad dzieckiem.
Jak zadbać o higienę dziecka w jego pierwszych dniach?
Sporo dylematów budzi to, jak prawidłowo zadbać o czystość dziecka – szczególnie w pierwszych dniach, gdy jest jeszcze bardzo drobne, kruche, wręcz trudne do utrzymania w dłoniach. Co w tym kontekście doradzają pediatrzy?
Bardzo ważne jest właściwe dobranie pieluch i chusteczek. Są niezbędne do utrzymania właściwej higieny niemowląt i małych dzieci. Pieluchy powinny być często zmieniane, aby zapobiec pieluszkowemu zapaleniu skóry i rozprzestrzenianiu się infekcji. Chusteczki mogą być używane do czyszczenia obszaru pieluszki, rąk i twarzy i są wygodną alternatywą dla mydła i wody, gdy jesteś w podróży.
Zwrócić uwagę trzeba na jakość produktów do kąpieli – tu ważna jest np. neutralność kosmetyków dla skóry. Do czyszczenia trudno dostępnych miejsc można użyć miękkiej ściereczki lub gąbki. Istotne jest również stosowanie łagodnego balsamu nawilżającego, aby utrzymać skórę miękką i nawilżoną.
Z czasem problemem bywa właściwy wybór produktów do pielęgnacji paznokci. Tymczasem utrzymywanie paznokci dzieci w czystości i przyciętych jest niezbędne do zapobiegania rozprzestrzenianiu się infekcji. Do przycinania paznokci można użyć pary małych nożyczek lub obcinaczek, a do czyszczenia paznokci pod paznokciami można użyć miękkiej szczoteczki.
Badania w pierwszych miesiącach życia dziecka
Oprócz dbałości o higienę należy też regularnie realizować badania kontrolne – to bardzo ważne dla pierwszych sześciu miesięcy życia dziecka.
Pierwsze powinno być przeprowadzone w ciągu kilku dni po urodzeniu. Podczas tego badania pediatra zbada ogólny stan zdrowia dziecka, w tym wagę, wzrost, obwód głowy, serce, płuca, skórę i odruchy. Lekarz oceni również wzorce karmienia i snu dziecka. Z kolei badanie kontrolne w 1 miesiącu pozwala ocenić wzrost i rozwój dziecka, w tym przyrost masy ciała, wzrost głowy, i fizyczne zmiany np. niepokojące wcześniej pediatrę.
W wieku dwóch miesięcy pediatra przeprowadzi badanie fizyczne w celu sprawdzenia prawidłowego wzrostu i rozwoju, w tym odruchów, słuchu i wzroku. Lekarz oceni również harmonogram szczepień dziecka i upewni się, że są one aktualne. Kilka tygodni później czas na kompleksowe badanie fizyczne, w tym wagi, wzrostu i obwodu głowy. Lekarz oceni również rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny dziecka, jak również jego zdolności motoryczne.
Całość wieńczy badanie w wieku 6 miesięcy. Wtedy lekarz ponownie kompleksowe badanie fizyczne i oceni wzrost i rozwój dziecka. Pediatra oceni również rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny dziecka, jak również jego zdolności motoryczne. Podczas tej wizyty lekarz oceni również stan odżywienia dziecka i omówi wprowadzenie stałych pokarmów./ FOT: onlyyougj Freepik.
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny
Operator medyczny
Operator medyczny
Operator medyczny
Operator medyczny
Operator medyczny