Jak wygląda wizyta u ginekologa i kiedy iść do niego z córką?

Jak wygląda wizyta u ginekologa i kiedy iść do niego z córką?

Lekarz ginekolog to specjalista, którego zakres pracy jest wyjątkowo szeroki. Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń narządów płciowych kobiety, w tym układu miednicy mniejszej, macicy, jajników, jajowodów, pochwy oraz sromu. Lekarz ginekolog jest specjalistą, który pomaga kobietom w utrzymaniu dobrego zdrowia reprodukcyjnego oraz w rozwiązywaniu problemów związanych z ciążą, porodem i połogiem.

Do podstawowych zadań lekarza ginekologa należą:

 • badanie ginekologiczne, w tym badanie pochwy i szyjki macicy
 • profilaktyka raka szyjki macicy
 • diagnozowanie i leczenie chorób ginekologicznych, takich jak endometrioza, mięśniaki, torbiele jajników
 • diagnozowanie i leczenie infekcji narządów płciowych
 • poradnictwo antykoncepcyjne
 • opieka nad kobietami w ciąży, w tym przeprowadzanie badań prenatalnych, kontrolowanie rozwoju płodu i przygotowanie do porodu
 • opieka nad kobietami po porodzie
 • leczenie niepłodności

Można więc przyjąć, że lekarz ginekolog jest specjalistą, do którego kobiety powinny się udać w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych związanych z narządami płciowymi.

Oczywiście odrębną kwestią jest profilaktyka i kontrolne wizyty ginekologiczne.

Konsultacja u ginekologa – czego się spodziewać?

Wizyta u ginekologa może różnić się w zależności od indywidualnych potrzeb pacjentki oraz od celu wizyty. Oto przykład tego jak może wyglądać typowa wizyta u ginekologa:

Wypełnienie kwestionariusza medycznego: Przed wizytą pacjentka może zostać poproszona o wypełnienie kwestionariusza medycznego, który zawiera informacje na temat jej historii medycznej, aktualnego stanu zdrowia oraz aktualnie stosowanych leków.

 1. Badanie przedmiotowe: Lekarz przeprowadzi badanie przedmiotowe, czyli będzie oglądał narządy płciowe pacjentki z zewnątrz.
 2. Badanie palpacyjne: Lekarz przeprowadzi badanie palcem, czyli będzie badał narządy płciowe pacjentki za pomocą dotyku.
 3. Badanie ginekologiczne: Lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne, czyli będzie badał pochwę i szyjkę macicy za pomocą specjalnego narzędzia.
 4. Rozmowa: Lekarz porozmawia z pacjentką na temat jej problemów zdrowotnych oraz odpowie na jej pytania i wątpliwości.
 5. Wdrożenie planu leczenia: Lekarz przedstawi pacjentce plan leczenia, jeśli zostanie wykryty jakiś problem zdrowotny.

W jakim wieku zapisać córkę na pierwszą wizytę u ginekologa?

Szczególnie ważną wizytą u ginekologa bywa ta pierwsza – dla nastolatek może być to niemałe źródło niepewności. Wiek, kiedy dziecko powinno pierwszy raz udać się do ginekologa, zależy od indywidualnych potrzeb i sytuacji.

W przypadku dziewczynek, pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się w momencie, gdy dziewczynka osiąga pierwsze objawy dojrzewania płciowego, takie jak pierwsze miesiączki. Zazwyczaj jest to między 12 a 14 rokiem życia.

W przypadku dzieci, które wykazują objawy chorób przenoszonych drogą płciową lub innych problemów związanych z układem rozrodczym, lekarz może zalecić wizytę u ginekologa w wcześniejszym wieku.

Warto zwrócić uwagę na to, by rodzice byli świadomi jakiekolwiek zmian lub niepokojących objawów, które mogą pojawić się u ich dziecka i skonsultować to z lekarzem.

Jak rozmawiać z dzieckiem o płci i seksie?

Rozmowa z dziećmi na temat płci może być trudna, ale jest ważna dla ich zdrowia i dobrego rozwoju. Oto kilka wskazówek, jak rozmawiać z dziećmi na temat płci:

 1. Zacznij rozmowę w odpowiednim momencie: Rozmowa na temat płci powinna być dostosowana do wieku dziecka i jego rozwoju. Dla małych dzieci, może to być rozmowa o tym, jakie części ciała posiada każda osoba, a dla starszych dzieci, może to być rozmowa o dojrzewaniu i rozwoju płciowym.
 2. Używaj prostych i zrozumiałych słów: Dzieci potrzebują prostych i zrozumiałych wyjaśnień, aby zrozumieć pojęcia związane z płcią. Unikaj używania skomplikowanych słów lub pojęć medycznych.
 3. Bądź szczery: Dzieci potrzebują prawdziwej i szczerej informacji, aby rozumieć swoje ciało i płeć.
 4. Uwzględnij różnorodność: Pamiętaj, że istnieje różnorodność w sposobie, w jaki ludzie identyfikują swoją płeć i seksualność. Bądź otwarty na różne perspektywy i uwzględnij je w rozmowie z dzieckiem./ FOT: Freepik

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Ginekolog Ginekolog Dostępny w wybranych pakietach
Seksuolog Seksuolog Dostępny w wybranych pakietach
Ginekolog Endokrynologi Ginekolog Endokrynologi Dostępny w wybranych pakietach
Ginekolog onkologiczny Ginekolog onkologiczny Dostępny w wybranych pakietach
Ginekolog (od 16r.ż.) Ginekolog (od 16r.ż.) Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Jak prowadzić ciążę w podczas pandemii i ograniczeń, które generuje koronawirus? Epidemia sprawiła, że placówki grupy LUX MED uruchomiły specjalne rozwiązania dla kobiet spodziewających się dziecka.