Czy prywatne pakiety medyczne można wliczać w koszty firmy?

Czy prywatne pakiety medyczne można wliczać w koszty firmy?

Tę kwestię ustawodawca nie rozstrzyga na tyle precyzyjnie, by odpowiedzieć jednoznacznie, jak wygląda księgowania faktur od LUXMED jako podmiotu świadczącego konkretne usługi medyczne. Kluczową kwestią jest bowiem rozróżnienie specyfiki firmy jako spółki zatrudniającej pracowników od JDG, która takich nie ma. 

Prywatna opieka medyczna świadczona w ramach sieci placówek prywatnych to jeden z tych benefitów, które są szczególnie ważne dla kandydatów. Opłacają się również patrząc na nie z perspektywy pracodawcy. Stanowią bowiem ważny czynnik motywacyjny - element, który realnie wpływa na postrzeganie danej oferty pracy jako atrakcyjnej. Wynika to z zalet, jakie mają prywatne pakiety medyczne dla firm. Są nimi m.in.:

  • wysoka jakość świadczeń lekarskich

  • szybki dostęp do lekarza-specjalisty

  • szerokie pakiety diagnostyczne

  • atrakcyjne ceny pakietów medycznych. 

Opieka medyczna dla pracowników może być wpisany w koszty działalności operacyjnej. Należy jednak zwrócić uwagę, by koszty prywatnych pakietów lekarskich zostały ujęte właściwie w księdze rachunkowej. Firmy, które decydują się na takie rozwiązanie, zwykle wliczają fakturę w koszty powołując się na art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zakłada on, że:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że choć urzędy skarbowe mają dość zróżnicowane podejście do fakturowania pakietów medycznych, są też takie interpretacje jak z Katowic, z 2017 r. Tam dyrektor Izby Skarbowej uznał w interpretacji, że spółka wliczająca je w koszty ma rację. Argumentowała to polityką kadrową - podkreślając, że prywatne pakiety medyczne przekładają się na większą motywację pracowników oraz zwiększenie lojalności zespołu. Nie brak podobnych ocen ze strony pozostałych Izb Skarbowych. 

Prywatne pakiety medyczne dla rodzin pracowników

Co ciekawe, ta linia obowiązuje również opiekę medyczną, która niejako z ramienia firmy świadczona jest również dla rodzin pracowników. Mogą one zostać uznane za element, który wpływa na ogólny wizerunek firmy na rynku pracy. Podnoszony jest również argument, że wysoka jakość usług medycznych - to jedna z kluczowych zalet, jakie mają prywatne abonamenty - przekłada się na ograniczenie problemów zdrowotnych w rodzinie. Efektem jest większa dyspozycyjność pracownika, który nie ma potrzeby wykorzystywania dni wolnych pobieranych na opiekę. Co ważne, nie jest to jedynie ogólne założenie, ale ścisła interpretacja, jaka wyszła m.in. z izb skarbowych w Katowicach i Bydgoszczy. 

W praktyce więc pakiety medyczne dla seniorów czy rodzin można po prostu doliczyć do wynagrodzenia, a następnie poddać opodatkowaniu. Prywatny abonament medyczny będzie wtedy stanowił świadczenie o charakterze niepieniężnym. Równocześnie stanowić będzie koszt dla firmy pod kątem księgowania w podatku firmowym. 

Prywatne pakiety medyczne a działalność gospodarcza

Choć linia jest wyraźna w kontekście spółek i np. sytuacji objęcia opieką rodziny pracowników, inaczej wygląda to w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych. Przedsiębiorcy funkcjonujący w realiach biznesowych w oparciu o tem format zarobkowania nie mogą wliczyć ubezpieczenia w koszty uzyskania przychodu. W tym przypadku prywatny abonament medyczny traktowany jest jako świadczenie o charakterze całkowicie prywatnym. Osoby zatrudnione nie mogą go traktować jako potencjalnego kosztu firmowego - jest przez izby skarbowe uznawany za usługę świadczoną nie firmie, ale osobie.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dla dwojga
okres opieki 24 miesiące
Optymalny
129 zł miesięcznie

Operator medyczny

Grupa LUX MED - prywatna opieka medyczna

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Przeczytaj też

Pakiety medyczne cieszące się rosnącą popularnością wzbudzają również wątpliwości w kontekście opodatkowania. Jak - i kiedy - należy opodatkować przychód z opieki zdrowotnej?
e-Recepty wprowadziły nieco zamieszania w realia polskiej medycyny. Jak działa system, dzięki któremu wykluczono z obiegu papierowe recepty? Od stycznia 2020 r. jest obowiązkowy, ale sporo osób nadal zastanawia się, co zrobić, by otrzymać elektroniczny odpowiednik.
Prywatne pakiety medyczne często mylone są z równie prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Jakie są właściwości drugiego z tych rozwiązań? To szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku osób, które są skłonne pakietować obie opcje i połączyć dwa mechanizmy.