Przeziębienia, rutynowe schorzenia – w tych przypadkach nie ma potrzeby konsultacji lekarskiej w gabinecie. Wszystkie ustalenia załatwić można bowiem podczas zdalnego połączenia z lekarzem przez telefon lub internet.
Jak wygląda teleporada, czyli zdalna konsultacja lekarska? Pierwszym etapem jest umówienie się na e-wizytę. Można to zrobić w ramach usług Narodowego Funduszu Zdrowia, ale również w ramach abonamentów medycznych. Dysponując prywatnym pakietem medycznym można szybko i sprawnie zaaranżować e-konsultację. Dotyczy to zarówno np. pomocy lekarza rodzinnego jak i węższych specjalistów.
Kluczową częścią zdalnej wizyty lekarskiej jest wywiad z pacjentem. Przeprowadzający go lekarz powinien zebrać wszystkie najważniejsze informacje, dzięki którym może prawidłowo przeprowadzić pełną diagnostykę. Będzie podczas teleporady pytał m.in. o takie sfery jak:
- ogólny stan zdrowia,
- dolegliwości i inne objawy, które spowodowały, że pacjent potrzebuje pomocy,
- lekarstwa przyjmowane na stałe oraz okazjonalnie – w związku ze schorzeniem,
- zrealizowane już badania i ich wyniki.
Dysponując kompletem takich informacji lekarz-specjalista zadecyduje o dalszym sposobie leczenia. Stawia diagnozę i wskazuje, czy potrzebne jest zwolnienie lekarskie. Może również zadysponować, by pacjent – np. przy podejrzeniu poważniejszego schorzenia – wybrał się do placówki na badanie bezpośrednie, a nie teleporadę.
Do jakich lekarzy można udać się na e-wizyty
Teleporady i wizyty elektroniczne to dziś praktycznie codzienność – standard, który realizuje większość lekarzy. Najczęściej umawiane są e-konsultacje z takimi specjalistami jak:
- internista,
- pediatra,
- ortopeda.
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny
Operator medyczny
Operator medyczny
Operator medyczny
Operator medyczny