Czym zajmuje się pulmonolog i gdzie umówić się na wizytę?

Czym zajmuje się pulmonolog i gdzie umówić się na wizytę?

Wizyta u pulmonologa to zazwyczaj efekt skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Zgłaszamy się do niego wtedy, gdy np. Utrzymujący się długo kaszel staje się nazbyt uciążliwy. Generuje to problemy z oddychaniem – w efekcie np. lekarz rodzinny wskazuje, że warto sięgnąć po pomoc pulmonologa.

To lekarz, któy jest specjalistą w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń związanych z płucami. Jest to tym bardziej istotne, im bardziej zaawansowany stan schorzenia – na leczenie pulmonologiczne trzeba patrzeć bowiem długoterminowo.

Jaki jest zakres zadań dla pulmonologa?

Pulmonolog to lekarz, który – patrząc na to oólnie – zajmuje się chorobami płuc. Zapewnia diagnostykę oraz leczenie  układu oddechowego. Nie są to więc wyłącznie – jak często się sądzi – tylko płuca. Pulmonolog ocenia stan, w jakim są m.in. gardło, tchawica, drogi oddechowe czy nawet naczynia krwionośne.

Zakres wiedzy pulmonologa jest zazwyczaj stosunkowo szeroki ponieważ obszar badań nakłada się na inne specjalizacje – np. kardiologię. Trudno bowiem rozpatrywać kondycję serca niezależnie od tego, jak funkcjonują płuca.

Jakie schorzenia leczą pulmonolodzy?

Pulmonolodzy zajmują się wszelkimi anomaliami działania układu oddechowego. W zdecydowanej większości przypadków będą to np. schorzenia wywołane zapaleniem organu czy infekcjami.

Ważne jest, by pulmonolog w pełni współpracował podczas leczenia z innymi specjalistami – problemy natury oddechowej mogą bowiem oddziałowywać na poszczególne organy. W efekcie choroby oddechowe mają wpływ np. na stan kardiologiczny. COVID-19, astma, mukowiscydoza, rozedma płuc, nadciśnienie, nowotwory – to część z chorób, którymi najczęściej zajmują się pulmonolodzy. Warto zdecydować się na taką konsultację, gdy zauważasz następujące objawy:

  • kaszel – szczególnie długotrwały
  • duszność
  • regularny ucisk w klatce piersiowej
  • nietypowy oddech
  • chrapanie.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Pulmonolog Pulmonolog Dostępny w wybranych pakietach
Pulmonolog dziecięcy Pulmonolog dziecięcy Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Zarezerwowanie terminu wizyty lekarskiej przez internet to szereg korzyści. Jak działa takie rozwiązanie i jak sieć wykorzystywana jest w prywatnej medycynie?
Aktywacja konta w portalu LUX MED umożliwia uruchomienie platformy e-rezerwacji. W ten sposób, przez internet można szybko, łatwo i bardzo intuicyjnie sprawdzić, jakie terminy są dostępne.
Koronawirus sprawia, że bezpośredni kontakt - również na linii lekarz-pacjent - warto ograniczyć do niezbędnego minimum, jeśli tylko stan zdrowia tej osoby na to pozwala.
Wizyta lekarska przez internet jeszcze całkiem niedawno wydawała się wizją odległej przyszłości. Pandemia koronawirusa oraz upowszechnienie internetu sprawiły, że jej znaczenie oraz dostępność takiego rozwiązania zdecydowanie przyspieszyły.
Teleporady – dostępne również w ramach prywatnych pakietów medycznych LUX MED – to sposób na przyspieszenie procedur medycznych głównie w przypadku prostych schorzeń.
Sieć szpitali w Polsce to setki placówek, które zapewniają bardzo zróżnicowane usługi i pomoc medyczną. Wiele osób zastanawia się – np. wobec swoich problemów zdrowotnych - jaki szpital wybrać pod kątem konkretnej specjalizacji.
Teleporada stała się niekwestionowanym hitem nowoczesnej formy opieki zdrowotnej. Możliwość szybkiej konsultacji telefonicznej w wielu przypadkach okazuje się być równie skuteczna jak tradycyjna wizyta. Tymczasem pozwala zaoszczędzić czas pacjenta i optymalnie wykorzystać dyspozycyjność lekarza.
Logowanie do LUXMED pozwala na internetowy dostęp do wielu wygodnych funkcjonalności. Jak działa i na co można liczyć wykorzystując Portal Pacjenta LUXMED na komputerze lub w aplikacji?
Infolinia LUX MED umożliwia zarówno uzyskanie informacji o pakietach medycznych jak i wizyt lekarskich oraz konsultacji. Jak mówić się w LUX MED przez telefon? Oto, co warto wiedzieć o procedurze.
Umówienie wizyty lekarskiej w LUX MED - szczególnie w sytuacji wprowadzonych ograniczeń w służbie zdrowia - coraz częściej wywołuje pytanie o to, jakie są aktualne formy konsultacji lekarskich.