Wizyta u pulmonologa to zazwyczaj efekt skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Zgłaszamy się do niego wtedy, gdy np. Utrzymujący się długo kaszel staje się nazbyt uciążliwy. Generuje to problemy z oddychaniem – w efekcie np. lekarz rodzinny wskazuje, że warto sięgnąć po pomoc pulmonologa.
To lekarz, któy jest specjalistą w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń związanych z płucami. Jest to tym bardziej istotne, im bardziej zaawansowany stan schorzenia – na leczenie pulmonologiczne trzeba patrzeć bowiem długoterminowo.
Jaki jest zakres zadań dla pulmonologa?
Pulmonolog to lekarz, który – patrząc na to oólnie – zajmuje się chorobami płuc. Zapewnia diagnostykę oraz leczenie układu oddechowego. Nie są to więc wyłącznie – jak często się sądzi – tylko płuca. Pulmonolog ocenia stan, w jakim są m.in. gardło, tchawica, drogi oddechowe czy nawet naczynia krwionośne.
Zakres wiedzy pulmonologa jest zazwyczaj stosunkowo szeroki ponieważ obszar badań nakłada się na inne specjalizacje – np. kardiologię. Trudno bowiem rozpatrywać kondycję serca niezależnie od tego, jak funkcjonują płuca.
Jakie schorzenia leczą pulmonolodzy?
Pulmonolodzy zajmują się wszelkimi anomaliami działania układu oddechowego. W zdecydowanej większości przypadków będą to np. schorzenia wywołane zapaleniem organu czy infekcjami.
Ważne jest, by pulmonolog w pełni współpracował podczas leczenia z innymi specjalistami – problemy natury oddechowej mogą bowiem oddziałowywać na poszczególne organy. W efekcie choroby oddechowe mają wpływ np. na stan kardiologiczny. COVID-19, astma, mukowiscydoza, rozedma płuc, nadciśnienie, nowotwory – to część z chorób, którymi najczęściej zajmują się pulmonolodzy. Warto zdecydować się na taką konsultację, gdy zauważasz następujące objawy:
- kaszel – szczególnie długotrwały
- duszność
- regularny ucisk w klatce piersiowej
- nietypowy oddech
- chrapanie.
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny
Operator medyczny
Operator medyczny
Operator medyczny
Operator medyczny