Stąd decyzja o zmianie drogi, jak można otrzymać receptę na tego typu medykamenty. Nowe przepisy dotyczące recept na psychotropy wchodzą w życie od 2 sierpnia. W związku z tym, pacjenci nie będą już mogli zdalnie pozyskać takich recept. Ministerstwo Zdrowia argumentuje, że te zmiany wprowadza się w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów.
Od 2 sierpnia, uzyskanie recepty na leki psychotropowe i środki odurzające będzie bardziej restrykcyjne. Teraz konieczne będzie przeprowadzenie badania i ocena wpływu danego leku na pacjenta przed wystawieniem recepty. Jednak przepisy te nie dotyczą pacjentów, którzy już otrzymują takie leki.
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, podkreśla, że badanie lekarskie może odbywać się osobiście lub zdalnie, ale wymaga obowiązkowej rozmowy z pacjentem dotyczącej jego stanu zdrowia, psychicznego i zażywanych leków. Wyjątkiem od tej zasady są pacjenci kontynuujący leczenie, jeśli upłynęło mniej niż trzy miesiące od ostatniej wizyty u lekarza i badania pacjenta.
Leki psychotropowe pod kontrolą lekarza
Lekarz będzie zobowiązany dokładnie dokumentować leczenie przed wystawieniem kolejnej recepty na środki odurzające i psychotropowe. Weryfikacja ilości i rodzaju ostatnio przepisanych leków pacjentowi będzie odbywać się za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lub systemu gabinetowego, a w przypadku braku logowania się pacjenta do IKP - poprzez wywiad z pacjentem. Te informacje lekarz będzie zapisywał w dokumentacji medycznej pacjenta, a Narodowy Fundusz Zdrowia będzie kontrolował ich sporządzanie.
Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, podkreśla, że celem nowych zasad jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentów, eliminując możliwość uzyskania recepty bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej, co niosło poważne ryzyko dla zdrowia i życia pacjentów. Powikłania i nawet zgony po zażyciu leków przepisanych w internecie bez odpowiedniej konsultacji stanowiły istotne zagrożenie.
Warto zaznaczyć, że nowe zasady nie obowiązują lekarzy pracujących w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej, gdzie pacjent jest zapisany. Ci lekarze zapewniają stałą i długofalową opiekę nad pacjentem oraz znają historię jego leczenia.
Zmiany te wynikają z rozporządzenia Ministra Zdrowia podpisanego 12 lipca, które zmienia dotychczasowe przepisy dotyczące środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 oraz preparatów zawierających te środki lub substancje.
Ministerstwo Zdrowia przypomina, że w przypadku braku loginu lub hasła do Internetowego Konta Pacjenta, można odzyskać dostęp na stronach pacjent.gov.pl lub e-zdrowie.gov.pl lub skontaktować się telefonicznie pod numerem 19 239.
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny

Operator medyczny

Operator medyczny
