Prywatny pakiet medyczny a cesja – czy można go przepisać na inną osobę?

Prywatny pakiet medyczny a cesja – czy można go przepisać na inną osobę?

To np. sytuacje, w których dana osoba posiada swój prywatny pakiet medyczny opłacany samodzielnie, ale zmienia pracę i dostaję identyczny – w ramach świadczenia od pracodawcy. W takiej sytuacji naturalnym wydaje się być ograniczenie abonamentów do jednego. To oczywiście jeden z wielu przykładów, których wspólnym mianownikiem jest jedno – to, czy można zmienić właściciela pakietu.

Rzadko zdarza się, by ktoś rezygnował z prywatnej medycyny. Pakiety lekarskie zapewniają zróżnicowane usługi medyczne, od podstawowych konsultacji po zaawansowane zabiegi. Ich rosnące znaczenie wynika z ułatwionego dostępu do opieki zdrowotnej, krótszych kolejek i większego komfortu. Największymi firmami na polskim rynku oferującymi takie pakiety są Medicover, Lux Med, Enel-Med oraz PZU Zdrowie.

Wzrost zainteresowania potwierdzają liczby. Według danych na rok 2022, około 2,5 miliona Polaków korzysta z prywatnych pakietów medycznych i nic nie zapowiada się, by liczba ta miała spadać – wręcz przeciwnie: wzrośnie. Ten trend zdaje się utrzymywać, biorąc pod uwagę poprawę jakości usług oraz stale rosnące oczekiwania społeczeństwa. Duże znaczenie odgrywa fakt, że ceny pakietów medycznych można dostosować do indywidualnej sytuacji każdego z nas - koszt takich pakietów jest zróżnicowany i zależy od zakresu świadczonych usług. Średnia cena indywidualnego pakietu medycznego wynosi około 100-150 PLN miesięcznie.

Pakiet medyczny przepisany na inną osobę – czy to jest w ogóle możliwe?

Wracając do meritum: często pojawia się pytanie, czy możliwe jest przepisanie pakietu medycznego na inną osobę. W świetle obowiązujących regulacji prawnych, takie działanie jest niemożliwe. Pakiet medyczny jest świadczeniem osobistym i niepodzielalnym, co oznacza, że nie może zostać przekazany lub przepisany na inną osobę. To rozwiązanie jest zgodne z zasadami ochrony danych osobowych i tajemnicy medycznej, które są ściśle chronione przez prawo.

Pomimo tego, że przepisanie pakietu na inną osobę nie jest możliwe, istnieje opcja, która może sprostać podobnym potrzebom. Wielu dostawców usług zdrowotnych oferuje pakiety rodzinne, które mogą być rozszerzone na bliskich. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie dla osób, które chciałyby podzielić się korzyściami ze swojego pakietu medycznego.

Jak można poszerzyć działanie pakietu medycznego?

Rozszerzenie prywatnego abonamentu na bliskich, tworząc rodzinny pakiet medyczny, niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim, jest to kosztowo efektywne, gdyż większość firm oferuje zniżki dla pakietów rodzinnych. Poza tym, taka opcja zapewnia dostęp do szerokiego zakresu usług dla wszystkich członków rodziny, bez konieczności zawierania osobnych umów. Co więcej, jest to również praktyczne rozwiązanie, gdyż umożliwia korzystanie z usług medycznych w tym samym miejscu, co przekłada się na oszczędność czasu i większy komfort.

Jakie są korzyści z objęcia wszystkich członków rodziny abonamentami medycznymi? Oto te, które zespół Mediccentre.pl uznaje za najważniejsze:

 1. Konsultacje lekarskie: obejmują podstawowe konsultacje z lekarzem rodzinnym i specjalistami różnych dziedzin.
 2. Badania diagnostyczne: to mogą być badania laboratoryjne, radiologiczne, ultrasonograficzne, EKG itp.
 3. Profilaktyka zdrowotna: regularne badania kontrolne, programy profilaktyczne.
 4. Szczepienia: dla dzieci i dorosłych, zarówno te obowiązkowe, jak i zalecane.
 5. Opieka ginekologiczna i położnicza: regularne badania, porody, położna na telefon.
 6. Opieka pediatryczna: regularne badania dzieci, szczepienia, opieka w nagłych wypadkach.
 7. Opieka stomatologiczna: przeglądy, leczenie zachowawcze, protetyka.
 8. Rehabilitacja: sesje fizjoterapeutyczne, kinezyterapia, masaże.
 9. Telemedycyna: konsultacje zdalne z lekarzami za pośrednictwem telefonu lub internetu.
 10. Domowa opieka medyczna: wizyty domowe lekarzy i pielęgniarek.
 11. Opieka psychiatryczna i psychologiczna: terapia indywidualna, terapia rodzinna.
 12. Opieka okulistyczna: badania wzroku, recepty na okulary lub soczewki.
 13. Zabiegi chirurgiczne: operacje w zakresie ubezpieczenia.
 14. Pakiet medycyny pracy: badania profilaktyczne związane z pracą.
 15. Pakiet sportowy: badania kontrolne, porady dotyczące treningów, dieta.
 16. Opieka medyczna za granicą: opieka medyczna podczas podróży za granicę.
 17. Porady dietetyczne: konsultacje z dietetykiem, plany żywieniowe.
 18. Pielęgnacja skóry: dermatologia, kosmetologia medyczna.

Podsumowując, choć przepisanie pakietu medycznego na inną osobę nie jest możliwe, utrzymanie własnego pakietu medycznego i rozszerzenie go na bliskich, tworząc pakiet rodzinny, jest nie tylko dopuszczalne, ale także korzystne. Taka opcja przekłada się na większe korzyści dla pacjentów, a także na większą efektywność i wygodę w korzystaniu z usług zdrowotnych.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Internista Internista Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

e-Recepty wprowadziły nieco zamieszania w realia polskiej medycyny. Jak działa system, dzięki któremu wykluczono z obiegu papierowe recepty? Od stycznia 2020 r. jest obowiązkowy, ale sporo osób nadal zastanawia się, co zrobić, by otrzymać elektroniczny odpowiednik.
Prywatne pakiety medyczne często mylone są z równie prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Jakie są właściwości drugiego z tych rozwiązań? To szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku osób, które są skłonne pakietować obie opcje i połączyć dwa mechanizmy. 
Prywatna opieka medyczna budzi nieco wątpliwości w kontekście tego, czy abonament można wliczyć w koszty działalności gospodarczej lub wydatki firmowe?
Pakiety medyczne cieszące się rosnącą popularnością wzbudzają również wątpliwości w kontekście opodatkowania. Jak - i kiedy - należy opodatkować przychód z opieki zdrowotnej?
JDG, czyli jednoosobowa działalność gospodarcza to wyjątkowo często spotykana forma prowadzenia mikro-firmy w Polsce. Jaki pakiet medyczny wybrać w sytuacji, gdy ktoś prowadzi JDG lub po prostu działa biznesowo w niewielkiej skali?
Badania medycyny pracy to jeden z tych elementów, które bezwzględnie powinny zostać przeprowadzone, by potwierdzić, iż dany pracownik może realizować zadania na konkretnym stanowisku. Co wchodzi w skład badań, które coraz częściej dostępne są w ramach pakietów firmowych?
Pakiety medyczne LUX MED stanowić mogą bardzo dobre uzupełnienie Podstawowej Opieki Zdrowotnej, która może być świadczona również w ramach tej sieci placówek. Na czym polega pomoc lekarza rodzinnego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia?
Zmiana wariantu pakietu LUX MED krok po kroku. Jak zastąpić wariant abonamentu medycznego? Zmiana pakietu możliwa jest w dwóch kierunkach – zarówno z tańszego na wyższy jak i z droższego na niższy. Co warto wiedzieć planując zmianę w zakresie działania LUX MED?
Zwolnienie z pracy, czyli powszechnie znane L4 można otrzymać nie tylko bezpośrednio u lekarza, ale również przez internet. Jak dostać zwolnienie online? Oto wszystko, co warto wiedzieć o tym, jak działa L4 online.
Prywatny pakiet medyczny LUX MED to abonament, po który Polacy sięgają coraz chętniej. Wynika to z dużych możliwości, jakie zapewnia oferta LUX MED – największego operatora prywatnej medycyny w Polsce.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli popularny EKUZ to jedno z tych rozwiązań i dokumentów, które bezwzględnie trzeba mieć planując pobyt za granicą.
Zapisanie się do lekarza rodzinnego to podstawowy krok każdej osoby objętej ubezpieczeniem. Jak można złożyć deklarację i na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim warto pamiętać, że zapisy do lekarza rodzinnego nie ograniczają się wyłącznie do bezpośredniej wizyty w danej placówce.
POZ, czyli Podstawowa Opieka Zdrowotna to forma pierwszego, fundamentalnego świadczenia na rzecz pacjentów w ramach usług zapewnianych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak działa POZ i na co można liczyć w przypadku pomocy lekarskiej oraz ze strony pielęgniarki?
Oddziały Pomocy Doraźnej LUX MED stanowią nowe rozwiązanie w bardzo szerokiej ofercie tego operatora usług medycznych. Na czym polega OPD i kto może skorzystać z tej propozycji?
Diagnostyka LUX MED to bardzo szeroki zakres badań i analiz obrazujących stan zdrowia pacjenta. Na podstawie wyników badań krwi – i innych – lekarz może ocenić potencjalne i aktualne problemy lub nakreślić optymalną drogę leczenia. Jak sprawdzić wyniki badań w LUX MED?
Rezygnacja z pakietów LUX MED zdarza się niewątpliwie relatywnie rzadko.
Zamówienie recepty online jest zaskakująco - nawet dla osób niezbyt wirtualnych - proste. Świetnie sprawdzi się to w sytuacjach, które można określić jako awaryjne. Jak zamówić e-receptę przez internet np. wtedy, gdy zasoby leku w domu się kończą, a nie ma możliwości, by wybrać się do lekarza? Okazuje się, że wcale nie trzeba jechać do placówki medycznej - prywatnej czy swojej przychodni. 
Zwolnienie lekarskie z datą wsteczną, czyli 4L wystawione na dni, które już minęły tylko pozornie wydaje się być niemożliwe. Okazuje się, że tego rodzaju formuła jest możliwa. Zwolnienie lekarskie wstecz można wystawić jednak przy spełnieniu kilku kluczowych warunków.
Terminy ważności recepty odgrywają bardzo duże znaczenie szczególnie dla osób, które regularnie stosują te same partie lekarstw. Często bywa bowiem tak, że pacjent dostaje receptę, ale później – np. ze względów finansowych – nie realizuje jej natychmiast, ale z opóźnieniem. Ile w takim razie czasu jest na to, żeby wykupić receptę?
Badania na prawo jazdy mogą okazać się dość niespodziewanym kosztem dla potencjalnych kierowców. Ile one kosztują, na czym polegają i czy można je zrealizować bezkosztowo? Oto wszystko, co warto wiedzieć szykując się do formalności związanych z otrzymaniem prawa jazdy i regulacją kwestii prawnych. 
Badania medycyny pracy w Warszawie są szczególnie popularne – największe polskie miasto to ogromny rynek zatrudnienia i regularne duże zmiany wśród kadr, co w naturalny sposób wymusza wizyty u specjalistów w tym zakresie. Gdzie w Warszawie zrobić badania medycyny pracy?
Wizyta lekarska w zdecydowanej większości przypadków kończy się wyznaczeniem przez specjalistę ścieżki leczenia i nakreślenia, jakie leki należy stosować. Bywa jednak również tak, że lekarz odmawia zajęcia się danym przypadkiem. Tu powstaje pytanie: czy specjalista w ogóle ma prawo do tego, by nie zdecydować się na podjęcie pacjenta?
Zwolnienie lekarskie, czyli czasowa niezdolność do pracy, to administracyjna forma usprawiedliwienia, dlaczego doszło do nieobecności w pracy.
L4 w ciąży budzi sporo pytań i wątpliwości. Od kiedy można wziąć zwolnienie lekarskie spodziewając się dziecka? To w dużej mierze kwestia indywidualna. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak wypłacany jest zasiłek ZUS w przypadku kobiet w ciąży.
Operacje przeprowadzane w prywatnych szpitalach zyskują na popularności ze względu na bardzo dobre warunki, które doceniają pacjenci oraz coraz szersze spektrum zabiegów. Ile kosztuje zabieg wykonywany prywatnie w placówce poza Narodowym Funduszem Zdrowia? Oto, co warto wiedzieć o ewentualnej operacji zamawianej prywatnie.
Dokumentacja medyczna każdego pacjenta to temat szczególnie wrażliwy. Generuje sporo wątpliwości i pytań – np. o to, czy lekarz może odmówić wydania dokumentów choremu. Kiedy dokumentacja powinna być bezwzględnie udostępniona?
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest dodatkowym ubezpieczeniem, które można wykupić, aby uzyskać dostęp do lepszych warunków opieki medycznej i usług medycznych niż te, które są dostępne w systemie opieki zdrowotnej finansowanej przez państwo. 
Lokalna przychodnia, z której usług korzystają pacjenci bywa wybierana na lata. Jeśli spełnia oczekiwania, nie ma potrzeby zmiany. Jeśli jednak poziom jej usług rozczarowuje, warto zastanowić się, w jaki sposób można zastąpić dany punkt POZ innym.
Skontrolowanie zwolnienia lekarskiego możliwe jest tylko przy spełnieniu kilku – bardzo precyzyjnie określonych – procedur. Pracodawca nie ma też możliwości, aby sprawdzić np. na jaką chorobę wystawiono pacjentowi zwolnienie z pracy.
Wizyta lekarza w domu – a nie w przychodni – to idealne rozwiązanie w przypadku osób, które np. mają problemy z mobilnością lub są na tyle chore, że nie powinny wychodzić z domu. Czy każdy może zamówić pomoc medyczną do mieszkania? Trzeba niewątpliwie zwrócić uwagę na różnice, jakie w tym względzie mają prywatne pakiety medyczne a np. system państwowej opieki zdrowotnej.
Gdzie działają ubezpieczenia szpitalne w ramach LUX MED? Oto zestawienie pokazujące placówki, w których realizowane są prywatne świadczenia szpitalne.
LUX MED to nie tylko prywatne pakiety medyczne, ale także możliwości refundacji kosztów leczenia czy wizyty lub zabiegu jeśli – z określonych przyczyn – nie było możliwości wykonania ich w ramach pomocy ze strony operatora. Na czym polega refundacja kosztów LUX MED? 
Mimo, że ubezpieczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia – czyli NFZ – wydaje się być standardem, wiele osób go nie posiada zakładając, że będzie zbędne. To błąd, bo profilaktyka zdrowotna dotyczy nie tylko samych badań, ale też formalności. Nie mając NFZ warto zdecydować się na prywatne pakiety medyczne, które zapewniają określony poziom ochrony.
Ministerstwo zdrowia rozszerza kontrolę nad dystrybucją leków psychotropowych i środków odurzających.
LUX MED zdecydował się na zmianę systemu, w ramach którego dochodzi do generowania recept na leki o konkretnym działaniu przeciwbólowym i uspokajającym.
​​​​​​​Prywatne pakiety medyczne są na wagę złota dla pracowników, ale często niemałym wyzwaniem dla działów księgowości. Jak w świetle obecnie obejmujących przepisów podejść do kwestii wpływu na podatek dochodowy?
​​​​​​​Zgłoszenie dodatkowej osoby do pakietu medycznego – np. LUX MED – nie jest skomplikowane i nie wiąże się z problemami. Oto, jak można to zrobić.
Ubezpieczenie zdrowotne należy do tych kwestii z pogranicza medycyny i administracji, które budzą szczególnie wiele pytań i wątpliwości. Najczęściej zadają je osoby chore, które nie wiedzą np. czy ubezpieczenie zdrowotne działa wstecz oraz kto podlega tego typu ochronie. Oto, co warto wiedzieć o obowiązku jego działania w przypadku określonych grup.
Podczas okresu zwolnienia lekarskiego, powszechnie określanego jako L4, pracownikowi jest zabranione podejmowanie jakiejkolwiek działalności zarobkowej. Lekarz określa długość trwania zwolnienia, a co w sytuacji, gdy pracownik zechce powrócić do pracy wcześniej niż na zakończenie L4?