Oddziały Pomocy Doraźnej to nowość LUX MED. Jak i gdzie działają te placówki?

Oddziały Pomocy Doraźnej to nowość LUX MED. Jak i gdzie działają te placówki?

Oddziały Pomocy Doraźnej działają od wiosny 2022 r. W ich ramach LUX MED oferuje pomoc medyczną przez 24 godziny na dobę. Można z nich skorzystać w sytuacji, gdy dochodzi do nagłego pogorszenia stanu zdrowia.

LUX MED zdecydował się na ich powstanie w związku z rynkowym zapotrzebowaniem na tego typu placówki. Wynika to z faktu, że rośnie grupa pacjentów, którzy nie są w pełni usatysfakcjonowani ze standardowej formuły opieki zdrowotnej.

Pierwszy oddział LUX MED powstał w Warszawie – w szpitalu onkologicznym. Drugi zlokalizowano w Trójmieście. Tam, w Gdańsku działa w ramach Swiss Med Grupa LUX MED. Zapewniają one pomoc medyczną dla tych pacjentów, którzy uskarżają się na nagłe pogorszenie stanu zdrowia. LUX MED zapewnia kompleksową pomoc w zakresie nie tylko medycyny ratunkowej, ale również farmakologii czy tych konsultacji medycznych, które uznawane są za pilne.

Szpitalne ubezpieczenie zdrowotne a oddziały pomocy doraźnej

Uruchomienie OPD powiązane jest z nową propozycją LUX MED – to szpitalne ubezpieczenia zdrowotne. W rozmowie z Newserią prezes zarządu szpitala Swiss Med Roman Walasiński mówił:

Szpital jest znakomicie wyposażony pod względem diagnostyki laboratoryjnej, obrazowej i posiada kompetentnych i profesjonalnych lekarzy. Wzorujemy się Abna oddziałach pomocy publicznych szpitali w zakresie techniki, ale są również przygotowywane kanony sztuki medycznej powiązane z udzialaniem pomocy doraźnej. To cały arsenał związany z diagnostyką obrazową i laboratorium, a więc w zasadzie szybko i profesjonalnie jesteśmy w stanie udzielić pierwszej, często najważniejszej porady wykluczającej różnego rodzaju schorzenia bądź sytuacje zdrowotne, które wymagają natychmiastowej interwencji. Zarówno chirurgicznej jak i lekarzy internistów.

Jak działają Oddziały Pomocy Doraźnej LUX MED?

Przykładem jest Gdańsk. Tam w szpitalu do dyspozycji pacjentów oddano cztery łóżka obserwacyjne oraz jedno dla pacjenta wymagającego izolacji. W dalszej przyszłości zakres będzie poszerzony o dziesięć kolejnych. Jednocześnie poszerzono grupę personelu tak, by pracowała ona w ramach 24 godz./ doba przez siedem dni w tygodniu. Jak zauważa LUX MED, pacjenci często są świadomi tego, że do poprawy stanu zdrowia może im wystarczyć zaledwie krótka konsultacja, która będzie udzielona właśnie w doraźny, nocny sposób. W wielu przypadkach już to likwiduje dolegliwość – najczęściej dzieje się to po przyjęciu odpowiednich leków czy kroplówek.

W założeniach Oddziały Pomocy Doraźnej LUX MED będą istniały w szpitalach we wszystkich największych miastach Polski. W ten sposób pakiety medyczne w Warszawie, Trójmieście, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie czy na Górnym Śląsku powiększą się o nowe możliwości.

Oczywiście świadczenia w ramach OPD mają uzupełnić, a nie zastąpić odrębną kwestię – zabezpieczenie maksymalnie kompleksowej i skoordynowanej opieki dla pacjentów, gdy wymagają oni dalszego leczenia w ośrodkach wielospecjalistycznych.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Internista Internista Dostępny w wybranych pakietach
Lekarz medycyny rodzinnej Lekarz medycyny rodzinnej Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny ogłosił plany istotnych zmian w zakresie medycyny pracy, które mają zwiększyć zakres obowiązkowych badań wykonywanych przez pracowników. To krok w stronę szerszej profilaktyki zdrowotnej i poprawy wykrywalności chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość czy choroby sercowo-naczyniowe.
Pracownicy, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim, często zastanawiają się, czy dopuszczalne jest podejmowanie prostych prac, zwłaszcza jeśli nie są one związane z ich główną działalnością zarobkową. Przepisy dotyczące zwolnień lekarskich w Polsce określają dokładne zasady w tym zakresie, a ich naruszenie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Wyjaśniamy, na co trzeba zwrócić uwagę i jakie są regulacje prawne dotyczące pracy podczas L4.
Świadczenie rehabilitacyjne to wsparcie finansowe przyznawane osobom, które po wyczerpaniu okresu zasiłku chorobowego nadal są niezdolne do pracy, ale istnieje rokowanie na odzyskanie zdolności do jej wykonywania po odbyciu rehabilitacji lub dalszym leczeniu. Jest to mechanizm wsparcia dla pracowników, którzy, pomimo długotrwałej choroby, mają szanse powrotu do pełnej aktywności zawodowej.
Gdy pacjent podejmuje leczenie, oczekuje, że opieka medyczna, jakiej będzie poddany, spełni najwyższe standardy. Decyzje podejmowane przez lekarzy muszą być zgodne z aktualną wiedzą medyczną i obowiązującymi procedurami. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których pacjent odnosi wrażenie, że popełniono błąd medyczny. Co wówczas robić? Jakie kroki należy podjąć, aby dochodzić swoich praw? 
Czas trwania zwolnienia lekarskiego w Polsce jest ściśle określony przez obowiązujące przepisy prawne, które uwzględniają różne okoliczności zdrowotne pracowników. Zwolnienie lekarskie, popularnie nazywane L4, jest dokumentem potwierdzającym niezdolność do pracy z powodu choroby, wystawianym przez lekarza.
Jednorazowe odszkodowanie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przysługuje osobie, która doznała trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.
e-Rejestracja ma w założeniach przyspieszyć system kolejkowania wizyt lekarskich oraz zapanować m.in. nad odwoływanymi wizytami, które - niestety - nadal pozostają sporym problemem służby zdrowia.
Odnowienie recepty to prosty sposób na to, by otrzymać dostęp do niezbędnych medykamentów w sposób stały, a często – bez czasochłonnej wizyty u lekarza. Na czym polega to rozwiązanie?