Zwolnienie lekarskie w ciąży to naturalne rozwiązanie dla wielu kobiet, które – z różnych przyczyn: od zdrowotnych po osobiste – decydują się na tę ochronę prawno-zdrowotną. Spodziewając się dziecka mogą czasowo zrezygnować z pracy. Formalnie wskazuje na to potrzeba zdrowotna – zwiększona ilość odpoczynku oraz ochrona życia i zdrowia zarówno kobiety jak i nadchodzącego dziecka.
Oczywiście ciąża nie musi oznaczać automatycznego przejścia na zwolnienie lekarskie. Nic bardziej mylnego – wiele osób stara się jak najdłużej pracować będąc w ciąży zakładając, że stan ten nie wpływa negatywnie na kwestię porodu czy donoszenia ciąży. Trzeba jednak mieć świadomość, że łączenie pracy i ciąży powinno odbywać się tylko wtedy, gdy nie ma zagrożenia problemów zdrowotnych – ani dla kobiety, ani dla dziecka. Wobec potencjalnych zagrożeń należy bezwzględnie poddać się kontroli lekarza oraz zaznać odpoczynku, co zapewnić ma właśnie zwolnienie lekarskie w ciąży.
L4 dla kobiet w ciąży regulowane jest w ramach prawa do zasiłku chorobowego – gdy ta jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym w systemie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podstawowymi dokumentami regulującymi prawa kobiet w ciąży w kontekście pracy jest Ustawa z 25.06.1999 r. o ubezpieczeniach społecznych.
Kiedy można iść na L4 będąc w ciąży?
Jak długo należy pracować będąc w ciąży? To zależy zarówno od stanowiska lekarza jak i podejścia do tej kwestii samej kobiety. Inną kwestią jest możliwość prawna skorzystania z zasiłku, jaki reguluje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Podstawowym założeniem jest minimum 30-dniowy okres pracy poprzedzający przyznanie zwolnienia chorobowego. Należy przez to rozumieć odprowadzenie składek wynikających ze zobowiązania w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, które ma charakter obowiązkowy. Trzeba więc mieć świadomość, iż na zwolnienie lekarskie podczas ciąży można przejść nie np. natychmiast po podpisaniu umowy o pracę – to byłoby traktowane jak próba wyłudzenia świadczenia.
Nieco inaczej wygląda sytuacja kobiet, które prowadzą działalność gospodarczą. W tej sytuacji podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, co automatycznie oznacza, że ich status jest inny niż przy umowie o pracę. W tym przypadku do L4 w ciąży konieczne jest 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.
Kiedy ZUS wypłaca zasiłek za zwolnienie w ciąży?
System działa tu podobnie jak w przypadku świadczeń chorobowych. W ciągu pierwszych 33 dni zwolenienia, świadczenie wypłacane jest przez pracodawcę. Z kolei od 34 dnia bierze to na siebie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Należy jednak pamiętać, że ciąża ma specjalny status prawny. Niezdolność do świadczenia pracy – w związku z tym stanem – uprawnia do wykorzystania chorobowego nawet przez 270 dni, a więc zdecydowanie dłużej niż standardowe zwolnienie lekarskie. Oczywiście niezbędne jest do tego potwierdzenie stanu zdrowia przez lekarza. / FOT: jcomp Freepik.
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny

Operator medyczny

Operator medyczny
