Od kiedy można wziąć zwolnienie lekarskie będąc w ciąży?

Od kiedy można wziąć zwolnienie lekarskie będąc w ciąży?

Zwolnienie lekarskie w ciąży to naturalne rozwiązanie dla wielu kobiet, które – z różnych przyczyn: od zdrowotnych po osobiste – decydują się na tę ochronę prawno-zdrowotną. Spodziewając się dziecka mogą czasowo zrezygnować z pracy. Formalnie wskazuje na to potrzeba zdrowotna – zwiększona ilość odpoczynku oraz ochrona życia i zdrowia zarówno kobiety jak i nadchodzącego dziecka.

Oczywiście ciąża nie musi oznaczać automatycznego przejścia na zwolnienie lekarskie. Nic bardziej mylnego – wiele osób stara się jak najdłużej pracować będąc w ciąży zakładając, że stan ten nie wpływa negatywnie na kwestię porodu czy donoszenia ciąży. Trzeba jednak mieć świadomość, że łączenie pracy i ciąży powinno odbywać się tylko wtedy, gdy nie ma zagrożenia problemów zdrowotnych – ani dla kobiety, ani dla dziecka. Wobec potencjalnych zagrożeń należy bezwzględnie poddać się kontroli lekarza oraz zaznać odpoczynku, co zapewnić ma właśnie zwolnienie lekarskie w ciąży.

L4 dla kobiet w ciąży regulowane jest w ramach prawa do zasiłku chorobowego – gdy ta jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym w systemie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podstawowymi dokumentami regulującymi prawa kobiet w ciąży w kontekście pracy jest Ustawa z 25.06.1999 r. o ubezpieczeniach społecznych.

Kiedy można iść na L4 będąc w ciąży?

Jak długo należy pracować będąc w ciąży? To zależy zarówno od stanowiska lekarza jak i podejścia do tej kwestii samej kobiety. Inną kwestią jest możliwość prawna skorzystania z zasiłku, jaki reguluje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Podstawowym założeniem jest minimum 30-dniowy okres pracy poprzedzający przyznanie zwolnienia chorobowego. Należy przez to rozumieć odprowadzenie składek wynikających ze zobowiązania w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, które ma charakter obowiązkowy. Trzeba więc mieć świadomość, iż na zwolnienie lekarskie podczas ciąży można przejść nie np. natychmiast po podpisaniu umowy o pracę – to byłoby traktowane jak próba wyłudzenia świadczenia.

Nieco inaczej wygląda sytuacja kobiet, które prowadzą działalność gospodarczą. W tej sytuacji podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, co automatycznie oznacza, że ich status jest inny niż przy umowie o pracę. W tym przypadku do L4 w ciąży konieczne jest 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

Kiedy ZUS wypłaca zasiłek za zwolnienie w ciąży?

System działa tu podobnie jak w przypadku świadczeń chorobowych. W ciągu pierwszych 33 dni zwolenienia, świadczenie wypłacane jest przez pracodawcę. Z kolei od 34 dnia bierze to na siebie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Należy jednak pamiętać, że ciąża ma specjalny status prawny. Niezdolność do świadczenia pracy – w związku z tym stanem – uprawnia do wykorzystania chorobowego nawet przez 270 dni, a więc zdecydowanie dłużej niż standardowe zwolnienie lekarskie. Oczywiście niezbędne jest do tego potwierdzenie stanu zdrowia przez lekarza. / FOT: jcomp Freepik.

 

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Ginekolog Ginekolog Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny ogłosił plany istotnych zmian w zakresie medycyny pracy, które mają zwiększyć zakres obowiązkowych badań wykonywanych przez pracowników. To krok w stronę szerszej profilaktyki zdrowotnej i poprawy wykrywalności chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość czy choroby sercowo-naczyniowe.
Pracownicy, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim, często zastanawiają się, czy dopuszczalne jest podejmowanie prostych prac, zwłaszcza jeśli nie są one związane z ich główną działalnością zarobkową. Przepisy dotyczące zwolnień lekarskich w Polsce określają dokładne zasady w tym zakresie, a ich naruszenie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Wyjaśniamy, na co trzeba zwrócić uwagę i jakie są regulacje prawne dotyczące pracy podczas L4.
Świadczenie rehabilitacyjne to wsparcie finansowe przyznawane osobom, które po wyczerpaniu okresu zasiłku chorobowego nadal są niezdolne do pracy, ale istnieje rokowanie na odzyskanie zdolności do jej wykonywania po odbyciu rehabilitacji lub dalszym leczeniu. Jest to mechanizm wsparcia dla pracowników, którzy, pomimo długotrwałej choroby, mają szanse powrotu do pełnej aktywności zawodowej.
Gdy pacjent podejmuje leczenie, oczekuje, że opieka medyczna, jakiej będzie poddany, spełni najwyższe standardy. Decyzje podejmowane przez lekarzy muszą być zgodne z aktualną wiedzą medyczną i obowiązującymi procedurami. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których pacjent odnosi wrażenie, że popełniono błąd medyczny. Co wówczas robić? Jakie kroki należy podjąć, aby dochodzić swoich praw? 
Czas trwania zwolnienia lekarskiego w Polsce jest ściśle określony przez obowiązujące przepisy prawne, które uwzględniają różne okoliczności zdrowotne pracowników. Zwolnienie lekarskie, popularnie nazywane L4, jest dokumentem potwierdzającym niezdolność do pracy z powodu choroby, wystawianym przez lekarza.
Jednorazowe odszkodowanie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przysługuje osobie, która doznała trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.
e-Rejestracja ma w założeniach przyspieszyć system kolejkowania wizyt lekarskich oraz zapanować m.in. nad odwoływanymi wizytami, które - niestety - nadal pozostają sporym problemem służby zdrowia.
Odnowienie recepty to prosty sposób na to, by otrzymać dostęp do niezbędnych medykamentów w sposób stały, a często – bez czasochłonnej wizyty u lekarza. Na czym polega to rozwiązanie?