Na jak długo lekarz może wystawić zwolnienie od pracy?

Na jak długo lekarz może wystawić zwolnienie od pracy?

Kluczową kwestią do jego wystawienia jest aktywne - a więc opłacane - ubezpieczenie chorobowe w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Należy przez to rozumieć regularne płacenie składki. W razie problemów zdrowotnych pojawia się pytanie o to, jak długo może trwać wystawione przez lekarza tzw. zwolnienie L-4.

W przypadku choroby, zwolnienie lekarskie obejmuje każdego pracownika, który zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę. By nabrało ono mocy, konieczne jest wystawienie zwolnienia lekarskiego. Tylko na tej podstawie można liczyć na usprawiedliwienie tego, że dany pracownik nie wykonuje obowiązków służbowych. Oprócz zwolnienia standardowego - na siebie - można według przepisów liczyć też na tzw. chorobowe. To okres 14 dni, w trakcie których dana osoba ma za zadanie opiekować się nad chorym członkiem rodziny (art.33 ust.1 pkt.2 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). Inną kwestią jest regulacja opieki nad dziećmi. Tu do dyspozycji jest  60 dni w roku kalendarzowym (art.33 ust.1 pkt. 1 ww. ustawy). 

Zwolnienie lekarskie – jak długo może trwać?

Zwolnienie lekarskie regulowane jest przez Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Wskazuje ono, jak wygląda wystawianie zaświadczenia lekarskiego. Odpowiada również na pytania dotyczące trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim (Dz.U.2015.2013.z dnia 2015.12.02). 

Ile może trwać taki czas niezdolności do pracy? Wyraża się go liczbą dni (§4 ust.1 ww. rozporządzenia). Na podstawie przepisów, wszystkie zwolnienia lekarskie przedstawiane są na okres, w którym osoba ubezpieczona powinna nie wykonywać pracy ze względu na stan zdrowia (§8 ww. rozporządzenia). Na podstawie tych samych danych pojedyncze zwolnienie L4 ma dotyczyć okresu, który jest nie dłuższy niż do dnia, w którym jest konieczne przeprowadzenie kolejnego badania stanu zdrowia danej osoby. 

Kwestię tego, jak długo można przebywać na na zwolnieniu lekarskim reguluje Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.2020.870 z 2020.05.15). Według tych regulacji, choroba lub jej przyczyny nie powinny trwać dłużej niż: 

  • 182 dni,
  • 270 dni w razie ciąży lub gruźlicy.

Ubezpieczenie sprawia, że chory w tym okresie może liczyć na zasiłek chorobowy. Zwolnienie lekarskie moze być wystawione jednak wtedy, gdy: 

  • chory jest ubezpieczony,
  • nie może wykonywać pracy, 
  • do choroby doszło podczas ubezpieczenia chorobowego.

Dopiero w sytuacji, gdy dochodzi do jednoczesnego spełnienia tych założeń, można wystawić zwolnienie lekarskie. Należy pamiętać, że w razie potrzeby może ono być przedłużone w sumie do 182 dni. To maksymalny okres działania L4. Jeśli chory po tym okresie nadal nie może wykonywać pracy, może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego - nie dłużej niż 12 miesięcy. / FOT: Freepik.com

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Internista Internista Dostępny w wybranych pakietach
Lekarz medycyny rodzinnej Lekarz medycyny rodzinnej Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny ogłosił plany istotnych zmian w zakresie medycyny pracy, które mają zwiększyć zakres obowiązkowych badań wykonywanych przez pracowników. To krok w stronę szerszej profilaktyki zdrowotnej i poprawy wykrywalności chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość czy choroby sercowo-naczyniowe.
Pracownicy, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim, często zastanawiają się, czy dopuszczalne jest podejmowanie prostych prac, zwłaszcza jeśli nie są one związane z ich główną działalnością zarobkową. Przepisy dotyczące zwolnień lekarskich w Polsce określają dokładne zasady w tym zakresie, a ich naruszenie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Wyjaśniamy, na co trzeba zwrócić uwagę i jakie są regulacje prawne dotyczące pracy podczas L4.
Świadczenie rehabilitacyjne to wsparcie finansowe przyznawane osobom, które po wyczerpaniu okresu zasiłku chorobowego nadal są niezdolne do pracy, ale istnieje rokowanie na odzyskanie zdolności do jej wykonywania po odbyciu rehabilitacji lub dalszym leczeniu. Jest to mechanizm wsparcia dla pracowników, którzy, pomimo długotrwałej choroby, mają szanse powrotu do pełnej aktywności zawodowej.
Gdy pacjent podejmuje leczenie, oczekuje, że opieka medyczna, jakiej będzie poddany, spełni najwyższe standardy. Decyzje podejmowane przez lekarzy muszą być zgodne z aktualną wiedzą medyczną i obowiązującymi procedurami. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których pacjent odnosi wrażenie, że popełniono błąd medyczny. Co wówczas robić? Jakie kroki należy podjąć, aby dochodzić swoich praw? 
Czas trwania zwolnienia lekarskiego w Polsce jest ściśle określony przez obowiązujące przepisy prawne, które uwzględniają różne okoliczności zdrowotne pracowników. Zwolnienie lekarskie, popularnie nazywane L4, jest dokumentem potwierdzającym niezdolność do pracy z powodu choroby, wystawianym przez lekarza.
Jednorazowe odszkodowanie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przysługuje osobie, która doznała trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.
e-Rejestracja ma w założeniach przyspieszyć system kolejkowania wizyt lekarskich oraz zapanować m.in. nad odwoływanymi wizytami, które - niestety - nadal pozostają sporym problemem służby zdrowia.
Odnowienie recepty to prosty sposób na to, by otrzymać dostęp do niezbędnych medykamentów w sposób stały, a często – bez czasochłonnej wizyty u lekarza. Na czym polega to rozwiązanie?