L4 online generuje zawsze mnóstwo pytań. Dotyczą one m.in. tego jak dostać zwolnienie lekarskie przez internet. Sporo osób zastanawia się również czy da się załatwić zwolnienie lekarskie przez internet i jak właściwie to zrobić, by L4 było rzeczywiście ważne?
Wątpliwości pacjentów dotyczą najczęściej samej metodologii działania. W ten sposób sporo – również w sieci – jest pytań o to, czy w ramach teleporady lekarz może ustalić rzeczywisty stan zdrowia i orzec na tej podstawie niezdolność do pracy.
e-ZLA przez internet – jak otrzymać zwolnienie online?
Zwolnienia lekarskie dostępne przez internet to dziś efekt zmian, jakie zachodzą na rynku usług medycznych. Te coraz bardziej przechodzą do sieci. Stąd rośnie popularność konsultacji online czy teleporad lekarskich. Cyfryzacja przekłada się również na możliwość otrzymania zwolnienia lekarskiego przez internet – oczywiście nie chodzi tu o formy oszustwa, które można by zakwestionować, ale rzetelną analizę stanu zdrowia pod kątem stanu pracownika.
Zwolnienie lekarskie przez internet można dostać w ramach e-wizyty. Jak w tym kontekście można scharakteryzować cyfrowe L4?
L4 otrzymane w trybie online to zwolnienie lekarskie otrzymane elektronicznie. Tego rodzaju dokument może wystawić każdy lekarz.
Co zrobić, żeby otrzymać zwolnienie lekarskie po e-wizycie? Z pewnością nie ma potrzeby, by iść do przychodni. L4 online dostać można po zdalnej konsultacji ze specjalistą, który na podstawie swojej wiedzy i doświadczeń - oraz wywiadu z pacjentem – stawia diagnozę dotyczącą stanu zdrowia. TO jest podstawa do wygenerowania zwolnienia ze świadczenia pracy.
Podczas przeprowadzanych przez internet konsultacji lekarz wykonuje wszystkie czynności doskonale znane z typowej wizyty. Przeanalizuje komplet wyników danej osoby, przeprowadzi wywiad dotyczący schorzeń lub zadecyduje o skierowaniu pacjenta na kolejne, już bardziej szczegółowe badania pod kątem konkretnej przypadłości.
Oczywiście lekarz w trakcie teleporady przez internet – lub w trakcie połączenia video przez internet – może zadecydować, że chce obejrzeć pacjenta realnie, a nie wirtualnie. W bardziej standardowych schorzeniach w pełni wystarcza jednak forma zdalna.
Czy zwolnienie elektroniczne działa tak jak standardowe?
E-zwolnienia funkcjonują w Polsce już od 2016 r. Nie są więc niczym nowym, choć popularności nabrały wraz z pandemią i wzrostem znaczenia teleporad.
Znaczenie L4 przez internet jest takie samo, jak w przypadku standardowego zwolnienia. Lekarz wpisuje zwolnienie do systemu tak, jakby siedział z pacjentem w gabinecie. Informacja o zwolnieniu pracownika natychmiastowo widoczna jest w zestawieniu elektronicznych informacji na danym koncie pracodawcy.
Co ważne, e-zwolnienie nie musi być wydrukowane. L4 trafia drogą elektroniczną do systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ten sposób zostaje zapisane na profilu Platformy Usług Elektronicznych podmiotu, który funkcjonuje jako płatnik składek.
Nieco inaczej sytuacja wygląda wtedy, gdy firma nie ma założonego profilu zaufanego. W takiej sytuacji niestety pacjent jest zobligowany do tego, by dostarczyć do pracodawcy dokument, który trzeba wydrukować.