Jednoosobowa działalność gospodarcza a prywatny pakiet medyczny. Jaki wariant wybrać?

Jednoosobowa działalność gospodarcza a prywatny pakiet medyczny. Jaki wariant wybrać?

Pakiety medyczne dla firm nie muszą dotyczyć wyłącznie spółek, które z założenia są dużymi organizacjami zatrudniającymi często potężne grupy osób. Oferty abonamentów medycznych dla firm są coraz chętniej „szyte” pod kątem potrzeb mniejszych przedsiębiorców. Przykładem z wiosny 2022 r. jest historia jednego z banku, który – w porozumieniu z towarzystwem ubezpieczeniowym – zaproponował klientom firmowym mającym u niego rachunki właśnie taką opcję. Właściciele firm, którzy posiadają rachunek w tym konkretnym banku i regularnie używają aplikacji dla firm, otrzymali możliwość skorzystania z nowo wprowadzonej oferty pakietów medycznych. Zaproponowano im sześć pakietów zakładających całoroczny dostęp do usług.

Działalność gospodarcza a abonament medyczny

Grupa potencjalnych odbiorców pakietów medycznych jest w Polsce ogromna. Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej w 2021 roku było już ok. 2,5 mln osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. To właśnie z myślą o nich powstają ciekawe oferty abonamentów medycznych dla firm.

Jak zauważają specjaliści, osoby prowadzące JDG często pracują w ponadwymiarowym okresie czasowym. Efektem bywa gorsza kondycja i problemy zdrowotne, które narastają z miesiąca na miesiąc.

Jaki pakiet medyczny oczekiwany jest najczęściej przez przedsiębiorców? Abonamenty zazwyczaj zawierają:

- nielimitowane wizyty w formie stacjonarnej u lekarzy kilkunastu specjalizacji,

- nielimitowane konsultacje telemedyczne u lekarzy kilkunastu specjalizacji, które dostępne są każdego dnia; dotyczy to również świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (internista, lekarz medycyny rodzinnej),

- wizyty stacjonarne u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej

- wizyty u specjalistów mniej popularnych – np. Takich jak psycholog czy psychiatra; zarówno stacjonarnie jak i przez internet lub w formie telemedycyny

- zróżnicowane badania diagnostyczne.

Mikroprzedsiębiorcy mogą więc liczyć na sporo wariantów pakietów opieki medycznej. Często oferty obejmują zarówno daną osobę jak i jego rodzinę. Pozwala to optymalnie dopasować wariant dobrze odpowiadający potrzebom danego klienta.

Jakie są zalety pakietów medycznych dla JDG?

Korzyści płynące z zamówienia pakietów medycznych dla JDG to m.in.:

Wygodny i prędki dostęp do konsultacji lekarskich; mogą być one zapewniane zarówno zdalnie jak i bezpośrednio w placówce

  1. badania diagnostyczne
  2. bardzo dobre ceny pakietów medycznych
  3. ograniczenie niezbędnych formalności związanych z uruchomieniem umowy oraz jego obsługą
  4. szeroka sieć placówek zapewniających obsługę pacjentów.

Dużą wygodą są również aplikacje do umawiania dostępów przez internet.

Operatorzy medyczny zapewniają zazwyczaj kilka wariantów pakietów opieki medycznej dla JDG. Np. oferta LUX MED to m.in.:

  • kompleksowa opieka medyczna
  • szeroki wybór w zakresie wizyt i konsultacji u lekarzy specjalistów
  • zabiegi ambulatoryjne
  • badania diagnostyczne
  • prowadzenie ciąży
  • wizyty domowe.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Internista Internista Dostępny w wybranych pakietach
Kardiolog Kardiolog Dostępny w wybranych pakietach
Lekarz medycyny rodzinnej Lekarz medycyny rodzinnej Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny ogłosił plany istotnych zmian w zakresie medycyny pracy, które mają zwiększyć zakres obowiązkowych badań wykonywanych przez pracowników. To krok w stronę szerszej profilaktyki zdrowotnej i poprawy wykrywalności chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość czy choroby sercowo-naczyniowe.
Pracownicy, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim, często zastanawiają się, czy dopuszczalne jest podejmowanie prostych prac, zwłaszcza jeśli nie są one związane z ich główną działalnością zarobkową. Przepisy dotyczące zwolnień lekarskich w Polsce określają dokładne zasady w tym zakresie, a ich naruszenie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Wyjaśniamy, na co trzeba zwrócić uwagę i jakie są regulacje prawne dotyczące pracy podczas L4.
Świadczenie rehabilitacyjne to wsparcie finansowe przyznawane osobom, które po wyczerpaniu okresu zasiłku chorobowego nadal są niezdolne do pracy, ale istnieje rokowanie na odzyskanie zdolności do jej wykonywania po odbyciu rehabilitacji lub dalszym leczeniu. Jest to mechanizm wsparcia dla pracowników, którzy, pomimo długotrwałej choroby, mają szanse powrotu do pełnej aktywności zawodowej.
Gdy pacjent podejmuje leczenie, oczekuje, że opieka medyczna, jakiej będzie poddany, spełni najwyższe standardy. Decyzje podejmowane przez lekarzy muszą być zgodne z aktualną wiedzą medyczną i obowiązującymi procedurami. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których pacjent odnosi wrażenie, że popełniono błąd medyczny. Co wówczas robić? Jakie kroki należy podjąć, aby dochodzić swoich praw? 
Czas trwania zwolnienia lekarskiego w Polsce jest ściśle określony przez obowiązujące przepisy prawne, które uwzględniają różne okoliczności zdrowotne pracowników. Zwolnienie lekarskie, popularnie nazywane L4, jest dokumentem potwierdzającym niezdolność do pracy z powodu choroby, wystawianym przez lekarza.
Jednorazowe odszkodowanie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przysługuje osobie, która doznała trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.
e-Rejestracja ma w założeniach przyspieszyć system kolejkowania wizyt lekarskich oraz zapanować m.in. nad odwoływanymi wizytami, które - niestety - nadal pozostają sporym problemem służby zdrowia.
Odnowienie recepty to prosty sposób na to, by otrzymać dostęp do niezbędnych medykamentów w sposób stały, a często – bez czasochłonnej wizyty u lekarza. Na czym polega to rozwiązanie?