Formalne zapisanie do punktu zapewniającego opiekę lekarza rodzinnego może odbywać się bezpośrednio – w danej placówce. Jeśli jednak ta umożliwia alternatywne rozwiązania, warto skorzystać z drogi elektronicznej – np. wypełnić wszystkie formalności przez internet. Oczywiście do dyspozycji potencjalnych pacjentów pozostaje również kontakt telefoniczny.
Kto może zapisać się do lekarza rodzinnego?
Dostęp do lekarza medycyny rodzinnej mają wszystkie osoby objęte ubezpieczeniem społecznym. Każda osoba mająca prawo do tego rodzaju świadczeń może zapisać się na wizytę we wskazanym na poziomie deklaracji podmiocie – np. przychodni okręgowej.
Placówka ma obowiązek zapewnić świadczenia lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Prawo wskazuje, że powinno się to odbywać od poniedziałku do piątku pomiędzy godzinami 8 a 18. Jedynym wyjątkiem są tu te dni, które ustawowo pozostają wolne od pracy.
Często pojawia się pytanie, czy pacjent może oczekiwać wizyty realizowanej nie w placówce POZ, ale u siebie w domu. Według ministerstwa zdrowia tego rodzaju świadczenie zdrowotne może być realizowane, ale tylko w uzasadnionych przypadkach – wtedy, gdy stan zdrowia pacjenta nie pozwala na standardową konsultację. Nie oznacza to jednak, że dana osoba może wskazać termin domowej wizyty. Ta planowana jest według możliwości oraz dziennego harmonogramu pracy lekarza.
W tym kontekście warto zwrócić uwagę na szersze podejście do świadczeń w domu pacjenta, jakie zapewniane są w ramach prywatnych abonamentów medycznych. W ramach LUX MED można też liczyć na duży dostęp do sieci placówek w całym kraju.
Czy rejestracja może odmówić zapisania na wizytę?
Publiczne placówki służby zdrowia bywają ponadprzeciętnie obciążone, co – jak pokazuje praktyka – prowadzi m.in. do sytuacji, w których są problemy z zapisem pacjentów na dany dzień. W tym kontekście należy pamiętać, że ostateczną decyzję o każdej kwestii, według stanowiska ministerstwa podejmuje lekarz, a nie pracownik rejestracji. Jeśli ten informuje, że nie jest w stanie zapisać pacjenta na wizytę lekarską, pacjenci w pierwszym etapie powinni zgłosić to do odpowiedniego kierownika lecznicy. Prośba o wyjaśnienia powinna zostać wysłana pisemnie. Ministerstwo namawia również, by o takich przypadkach informować też Rzecznika Praw Pacjenta.
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny

Operator medyczny
