Jak zamówić wizytę lekarską bezpośrednio do domu?

Jak zamówić wizytę lekarską bezpośrednio do domu?

Zamówienie lekarza do domu to wariant, którego oczywiście nie można nadużywać, ale niewątpliwie pozwala rozwiązać kilka problemów. To np. sytuacje, gdy:

  • pacjent potrzebuje pomocy medycznej, ale nie jest w stanie - ze względu na chorobę dotrzeć do przychodni
  • pomocy trzeba udzielić osobie starszej, dla której wizyta w punkcie może być wyzwaniem
  • choruje cała rodzina, przez co trzeba ograniczać ryzyko szerszych infekcji.

Oczywiście bardzo pomocna jest tutaj pomoc lekarska online – rozwiązanie konsekwentnie wdrażane m.in. poprzez operatorów prywatnych pakietów medycznych. C jednak zrobić w sytuacji, gdy pacjent nie może lub nie chce wyjść z domu? Bardzo wygodne będzie wskazanie, iż chory oczekuje na wizytę lekarską w domu – w terminie, który oczywiście będzie odpowiedni dla medyka.

Jak zamówić wizytę lekarską do domu?

Wizyta lekarza-specjalisty w domu nie wymaga żadnych wyjątkowych procedur. Warto jednak zadbać o odpowiednią komunikację, by nie doszło do pomyłki - np. rejestracji stacjonarnej. Przede wszystkim należy skontaktować się z odpowiednim ośrodkiem medycznym lub prywatną praktyką lekarską.

Jeśli posiadasz pakiet LUX MED, możesz użyć do tego np. aplikacji mobilnej, która umożliwia zamówienie wizyty lekarskiej w domu – jeśli oczywiście przewiduje to dane zestawienie usług medycznych. Dodatkowo trzeba też pamiętać, że nie każdy lekarz oferuje taką usługę, dlatego warto upewnić się wcześniej, czy wybrany specjalista podejmuje wizyty domowe.

Przygotowanie do wizyty lekarskiej w domu

Co zrobić wiedząc, że wizyta lekarska odbędzie się nie w gabinecie, a w domu? Nic specjalnego – choć warto oczywiście zadbać o przygotowanie odpowiedniego miejsca. Trudno liczyć na to, by pomoc medyczna odbywała się np. w zabrudzonym pomieszczeniu lub w ograniczonej przestrzeni. Lekarz potrzebuje miejsca do badania pacjenta oraz dostępu do narzędzi medycznych – dobrze, by pokój był zbliżony do takiego, jaki ma do dyspozycji w gabinecie.

Wizyta lekarska w domu krok po kroku

Podczas wizyty lekarz przeprowadza badanie pacjenta, wykonuje niezbędne badania diagnostyczne oraz udziela porad medycznych. W przypadku wizyty domowej może to być bardziej skomplikowane, ponieważ lekarz nie ma dostępu do pełnego wyposażenia gabinetu medycznego. Dlatego w przypadku poważniejszych schorzeń lekarz może zdecydować o skierowaniu pacjenta do szpitala lub innej placówki medycznej.

Lekarz do domu – czy każdy może skorzystać z takiej opcji?

To pytanie, które jest szczególnie częste w przypadku osób, które decydują się na taką formułę po raz pierwszy. Nie należy traktować takiej opcji jako rozwiązania wyjątkowego – to format przewidziany praktycznie dla każdego. Wizyty domowe są szczególnie polecane dla osób starszych, które mają trudności z poruszaniem się, a także dla pacjentów z poważnymi chorobami, które uniemożliwiają wyjście z domu. W przypadku dzieci warto także skorzystać z usługi wizyty domowej, szczególnie gdy maluch jest chory i wymaga specjalistycznej opieki lekarskiej.

Trzeba natomiast zauważyć, że możliwości logistyczne różnią się w zależności od tego, czy pacjent posiada pakiet medyczny np. LUX MED czy też korzysta z pomocy NFZ.

W Polsce istnieją różne prywatne pakiety medyczne, które umożliwiają zamówienie wizyty lekarskiej w domu. To m.in.:

  • Medicover – w ramach prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego Medicover pacjenci mają możliwość skorzystania z usługi wizyty lekarskiej w domu. Wizyty te są realizowane przez lekarzy rodzinnych, pediatrów oraz specjalistów w określonych dziedzinach medycyny.
  • Enel-Med – prywatna sieć placówek medycznych Enel-Med również oferuje pacjentom wizyty lekarskie w domu. W ramach wykupionych pakietów medycznych można skorzystać z usług lekarzy rodzinnych oraz specjalistów.
  • LUX MED – prywatne ubezpieczenie zdrowotne Lux Med umożliwia również zamówienie wizyty lekarskiej w domu. Pacjenci mogą skorzystać z usług lekarzy rodzinnych, pediatrów oraz specjalistów w różnych dziedzinach medycyny.

Stanowią one alternatywę lub uzupełnienie dla pomocy w ramach NFZ. Wizyty te są realizowane przez lekarzy rodzinnych, którzy są zatrudnieni w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej i są objęci kontraktem z NFZ. Wybierając tę opcję pacjent musi w pierwszej kolejności skontaktować się z przychodnią, do której jest zapisany i zgłosić jaki problem skłania go do wezwania lekarza. Następnie specjalista rodzinny zdecyduje, czy wizyta w domu jest konieczna i umówi się z pacjentem na konkretny termin.

Ze względu na ograniczone możliwości, wizyty lekarskie w domu w ramach NFZ są przeznaczone dla pacjentów, którzy z powodu stanu zdrowia nie są w stanie samodzielnie udać się do przychodni lub szpitala. Pomoc tego typu w ramach NFZ jest zapewniana tylko w określonych sytuacjach i zgodnie z wytycznymi NFZ. Nie każdy pacjent może skorzystać z tej usługi, a decyzję o jej udzieleniu podejmuje lekarz.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Internista Internista Dostępny w wybranych pakietach
Pediatra Pediatra Dostępny w wybranych pakietach
Geriatra Geriatra Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

e-Recepty wprowadziły nieco zamieszania w realia polskiej medycyny. Jak działa system, dzięki któremu wykluczono z obiegu papierowe recepty? Od stycznia 2020 r. jest obowiązkowy, ale sporo osób nadal zastanawia się, co zrobić, by otrzymać elektroniczny odpowiednik.
Prywatne pakiety medyczne często mylone są z równie prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Jakie są właściwości drugiego z tych rozwiązań? To szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku osób, które są skłonne pakietować obie opcje i połączyć dwa mechanizmy. 
Prywatna opieka medyczna budzi nieco wątpliwości w kontekście tego, czy abonament można wliczyć w koszty działalności gospodarczej lub wydatki firmowe?
Pakiety medyczne cieszące się rosnącą popularnością wzbudzają również wątpliwości w kontekście opodatkowania. Jak - i kiedy - należy opodatkować przychód z opieki zdrowotnej?
JDG, czyli jednoosobowa działalność gospodarcza to wyjątkowo często spotykana forma prowadzenia mikro-firmy w Polsce. Jaki pakiet medyczny wybrać w sytuacji, gdy ktoś prowadzi JDG lub po prostu działa biznesowo w niewielkiej skali?
Badania medycyny pracy to jeden z tych elementów, które bezwzględnie powinny zostać przeprowadzone, by potwierdzić, iż dany pracownik może realizować zadania na konkretnym stanowisku. Co wchodzi w skład badań, które coraz częściej dostępne są w ramach pakietów firmowych?
Pakiety medyczne LUX MED stanowić mogą bardzo dobre uzupełnienie Podstawowej Opieki Zdrowotnej, która może być świadczona również w ramach tej sieci placówek. Na czym polega pomoc lekarza rodzinnego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia?
Zmiana wariantu pakietu LUX MED krok po kroku. Jak zastąpić wariant abonamentu medycznego? Zmiana pakietu możliwa jest w dwóch kierunkach – zarówno z tańszego na wyższy jak i z droższego na niższy. Co warto wiedzieć planując zmianę w zakresie działania LUX MED?
Zwolnienie z pracy, czyli powszechnie znane L4 można otrzymać nie tylko bezpośrednio u lekarza, ale również przez internet. Jak dostać zwolnienie online? Oto wszystko, co warto wiedzieć o tym, jak działa L4 online.
Prywatny pakiet medyczny LUX MED to abonament, po który Polacy sięgają coraz chętniej. Wynika to z dużych możliwości, jakie zapewnia oferta LUX MED – największego operatora prywatnej medycyny w Polsce.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli popularny EKUZ to jedno z tych rozwiązań i dokumentów, które bezwzględnie trzeba mieć planując pobyt za granicą.
Zapisanie się do lekarza rodzinnego to podstawowy krok każdej osoby objętej ubezpieczeniem. Jak można złożyć deklarację i na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim warto pamiętać, że zapisy do lekarza rodzinnego nie ograniczają się wyłącznie do bezpośredniej wizyty w danej placówce.
POZ, czyli Podstawowa Opieka Zdrowotna to forma pierwszego, fundamentalnego świadczenia na rzecz pacjentów w ramach usług zapewnianych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak działa POZ i na co można liczyć w przypadku pomocy lekarskiej oraz ze strony pielęgniarki?
Oddziały Pomocy Doraźnej LUX MED stanowią nowe rozwiązanie w bardzo szerokiej ofercie tego operatora usług medycznych. Na czym polega OPD i kto może skorzystać z tej propozycji?
Diagnostyka LUX MED to bardzo szeroki zakres badań i analiz obrazujących stan zdrowia pacjenta. Na podstawie wyników badań krwi – i innych – lekarz może ocenić potencjalne i aktualne problemy lub nakreślić optymalną drogę leczenia. Jak sprawdzić wyniki badań w LUX MED?
Rezygnacja z pakietów LUX MED zdarza się niewątpliwie relatywnie rzadko.
Zamówienie recepty online jest zaskakująco - nawet dla osób niezbyt wirtualnych - proste. Świetnie sprawdzi się to w sytuacjach, które można określić jako awaryjne. Jak zamówić e-receptę przez internet np. wtedy, gdy zasoby leku w domu się kończą, a nie ma możliwości, by wybrać się do lekarza? Okazuje się, że wcale nie trzeba jechać do placówki medycznej - prywatnej czy swojej przychodni. 
Zwolnienie lekarskie z datą wsteczną, czyli 4L wystawione na dni, które już minęły tylko pozornie wydaje się być niemożliwe. Okazuje się, że tego rodzaju formuła jest możliwa. Zwolnienie lekarskie wstecz można wystawić jednak przy spełnieniu kilku kluczowych warunków.
Terminy ważności recepty odgrywają bardzo duże znaczenie szczególnie dla osób, które regularnie stosują te same partie lekarstw. Często bywa bowiem tak, że pacjent dostaje receptę, ale później – np. ze względów finansowych – nie realizuje jej natychmiast, ale z opóźnieniem. Ile w takim razie czasu jest na to, żeby wykupić receptę?
Badania na prawo jazdy mogą okazać się dość niespodziewanym kosztem dla potencjalnych kierowców. Ile one kosztują, na czym polegają i czy można je zrealizować bezkosztowo? Oto wszystko, co warto wiedzieć szykując się do formalności związanych z otrzymaniem prawa jazdy i regulacją kwestii prawnych. 
Badania medycyny pracy w Warszawie są szczególnie popularne – największe polskie miasto to ogromny rynek zatrudnienia i regularne duże zmiany wśród kadr, co w naturalny sposób wymusza wizyty u specjalistów w tym zakresie. Gdzie w Warszawie zrobić badania medycyny pracy?
Wizyta lekarska w zdecydowanej większości przypadków kończy się wyznaczeniem przez specjalistę ścieżki leczenia i nakreślenia, jakie leki należy stosować. Bywa jednak również tak, że lekarz odmawia zajęcia się danym przypadkiem. Tu powstaje pytanie: czy specjalista w ogóle ma prawo do tego, by nie zdecydować się na podjęcie pacjenta?
Zwolnienie lekarskie, czyli czasowa niezdolność do pracy, to administracyjna forma usprawiedliwienia, dlaczego doszło do nieobecności w pracy.
L4 w ciąży budzi sporo pytań i wątpliwości. Od kiedy można wziąć zwolnienie lekarskie spodziewając się dziecka? To w dużej mierze kwestia indywidualna. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak wypłacany jest zasiłek ZUS w przypadku kobiet w ciąży.
Operacje przeprowadzane w prywatnych szpitalach zyskują na popularności ze względu na bardzo dobre warunki, które doceniają pacjenci oraz coraz szersze spektrum zabiegów. Ile kosztuje zabieg wykonywany prywatnie w placówce poza Narodowym Funduszem Zdrowia? Oto, co warto wiedzieć o ewentualnej operacji zamawianej prywatnie.
Dokumentacja medyczna każdego pacjenta to temat szczególnie wrażliwy. Generuje sporo wątpliwości i pytań – np. o to, czy lekarz może odmówić wydania dokumentów choremu. Kiedy dokumentacja powinna być bezwzględnie udostępniona?
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest dodatkowym ubezpieczeniem, które można wykupić, aby uzyskać dostęp do lepszych warunków opieki medycznej i usług medycznych niż te, które są dostępne w systemie opieki zdrowotnej finansowanej przez państwo. 
Lokalna przychodnia, z której usług korzystają pacjenci bywa wybierana na lata. Jeśli spełnia oczekiwania, nie ma potrzeby zmiany. Jeśli jednak poziom jej usług rozczarowuje, warto zastanowić się, w jaki sposób można zastąpić dany punkt POZ innym.
Skontrolowanie zwolnienia lekarskiego możliwe jest tylko przy spełnieniu kilku – bardzo precyzyjnie określonych – procedur. Pracodawca nie ma też możliwości, aby sprawdzić np. na jaką chorobę wystawiono pacjentowi zwolnienie z pracy.
Gdzie działają ubezpieczenia szpitalne w ramach LUX MED? Oto zestawienie pokazujące placówki, w których realizowane są prywatne świadczenia szpitalne.
LUX MED to nie tylko prywatne pakiety medyczne, ale także możliwości refundacji kosztów leczenia czy wizyty lub zabiegu jeśli – z określonych przyczyn – nie było możliwości wykonania ich w ramach pomocy ze strony operatora. Na czym polega refundacja kosztów LUX MED? 
Mimo, że ubezpieczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia – czyli NFZ – wydaje się być standardem, wiele osób go nie posiada zakładając, że będzie zbędne. To błąd, bo profilaktyka zdrowotna dotyczy nie tylko samych badań, ale też formalności. Nie mając NFZ warto zdecydować się na prywatne pakiety medyczne, które zapewniają określony poziom ochrony.
​​​​​​​Prywatne pakiety medyczne niewątpliwie zyskały na bardzo dużej popularności w Polsce – w dużej mierze to efekt sporych różnic w jakości świadczeń. Zdarza się jednak tak, że dana osoba rozważa zmianę operatora lub rezygnację z abonamentu. Czy można w takiej sytuacji przepisać go na inną osobę?
Ministerstwo zdrowia rozszerza kontrolę nad dystrybucją leków psychotropowych i środków odurzających.
LUX MED zdecydował się na zmianę systemu, w ramach którego dochodzi do generowania recept na leki o konkretnym działaniu przeciwbólowym i uspokajającym.
​​​​​​​Prywatne pakiety medyczne są na wagę złota dla pracowników, ale często niemałym wyzwaniem dla działów księgowości. Jak w świetle obecnie obejmujących przepisów podejść do kwestii wpływu na podatek dochodowy?
​​​​​​​Zgłoszenie dodatkowej osoby do pakietu medycznego – np. LUX MED – nie jest skomplikowane i nie wiąże się z problemami. Oto, jak można to zrobić.
Ubezpieczenie zdrowotne należy do tych kwestii z pogranicza medycyny i administracji, które budzą szczególnie wiele pytań i wątpliwości. Najczęściej zadają je osoby chore, które nie wiedzą np. czy ubezpieczenie zdrowotne działa wstecz oraz kto podlega tego typu ochronie. Oto, co warto wiedzieć o obowiązku jego działania w przypadku określonych grup.
Podczas okresu zwolnienia lekarskiego, powszechnie określanego jako L4, pracownikowi jest zabranione podejmowanie jakiejkolwiek działalności zarobkowej. Lekarz określa długość trwania zwolnienia, a co w sytuacji, gdy pracownik zechce powrócić do pracy wcześniej niż na zakończenie L4?
Pakiety LUX MED są skonstruowane tak, by wpisywać się w potrzeby praktycznie każdego pacjenta – aktualnego lub potencjalnego. Stąd często pojawiają się wątpliwości, czy dany pakiet zawiera np. daną usługę lub konsultację. Jak można to sprawdzić?
Daty wystawienia zwolnień lekarskich od zawsze budzą sporo emocji. Dotyczy to nie tylko tego, czy można dostać L4 ze wsteczną datą. Podobną kwestią jest to, czy lekarz może dać zwolnienie na przyszłość.