Jak można zmienić przychodnię? Oto, czym jest POZ

Jak można zmienić przychodnię? Oto, czym jest POZ

Kluczowe jest tu jednak zrozumienie czym jest ów POZ i jak działa system państwowej opieki zdrowotnej.

Przychodnia POZ to nic innego jak Podstawowa Opieka Zdrowotna. Można uznać, że to rodzaj podmiotu leczniczego, który zapewnia opiekę zdrowotną na pierwszym poziomie, czyli w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

W przychodni POZ pacjenci otrzymują podstawową opiekę zdrowotną, taką jak badania profilaktyczne, diagnozowanie chorób, recepty na leki i porady medyczne. Przychodnie POZ prowadzone są zazwyczaj przez lekarzy rodzinnych lub internistów, pielęgniarki oraz personel pomocniczy.

Przychodnia POZ jest pierwszym punktem kontaktu pacjenta z systemem opieki zdrowotnej, gdzie lekarz prowadzący opiekę zdrowotną pacjenta dokonuje oceny stanu zdrowia, diagnozuje i leczy choroby oraz przepisuje niezbędne leki. Jeśli pacjent potrzebuje bardziej skomplikowanej opieki medycznej, może zostać skierowany do specjalisty lub szpitala.

Świadczenia w niej regulowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia, który wykorzystuje m.in. do tego środki gromadzone w ramach składek zdrowotnych.

Jak działa system składek zdrowotnych NFZ?

Składka zdrowotna to opłata, którą płacą osoby pracujące, samozatrudnione oraz emeryci i renciści, na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Składka ta jest jednym ze źródeł finansowania publicznego systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Wysokość składki zdrowotnej jest uzależniona od wielu czynników, takich jak m.in. wysokość wynagrodzenia, rodzaj umowy o pracę, forma prowadzenia działalności gospodarczej, a także wiek i sytuacja ubezpieczonego. W przypadku pracowników składka zdrowotna wynosi obecnie 9% podstawy wymiaru składki, natomiast w przypadku samozatrudnionych jest uzależniona od wielkości przychodu i wynosi od 319,94 zł do 1463,34 zł miesięcznie w zależności od wybranej formy opłacania składek.

Składka zdrowotna finansuje m.in. leczenie szpitalne, ambulatoryjne i rehabilitację, finansowanie opieki długoterminowej, programy profilaktyczne oraz refundację leków. Osoby ubezpieczone w NFZ mają prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej, w tym m.in. z bezpłatnych wizyt lekarskich, refundacji leków, badań diagnostycznych czy zabiegów rehabilitacyjnych.

Warto również pamiętać, że składka zdrowotna nie jest równoznaczna z pełnym dostępem do usług medycznych, ponieważ często wymagana jest opłata dodatkowa lub udział w kosztach niektórych procedur medycznych.

Czy lokalną przychodnię można zmienić na inną?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by – w razie rozczarowania poziomem usług – zastąpić dotychczasową przychodnię nową. Co zrobić, by wycofać swoją kartę z jednej, a przenieść je do drugiej?

Wystarczy do tego prosta procedura, którą można scharakteryzować w kilku punktach:

  1. Wybierz nową przychodnię - najpierw należy wybrać przychodnię, do której chcesz się zapisać. Można to zrobić na przykład poprzez wyszukiwanie przychodni w Internecie lub skorzystanie z wyszukiwarki na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).
  2. Uzyskaj informacje o przychodni - przed podjęciem decyzji o zmianie przychodni warto sprawdzić informacje o nowej placówce, takie jak godziny pracy, specjalizacje lekarzy czy opinie innych pacjentów.
  3. Zgłoś chęć zmiany przychodni - aby zmienić przychodnię, należy zgłosić swoją chęć w dotychczasowej placówce. Można to zrobić osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. W przypadku zgłoszenia przez telefon lub e-mail, warto pamiętać o podaniu swoich danych osobowych i numeru PESEL.
  4. Podpisz umowę - po zgłoszeniu chęci zmiany przychodni i potwierdzeniu przez nią dostępności miejsca, należy podpisać umowę z nową placówką.
  5. Zarejestruj się w nowej przychodni - po podpisaniu umowy można się zarejestrować w nowej przychodni i umówić się na pierwszą wizytę u lekarza.

Warto pamiętać, że zmiana przychodni może wiązać się z ograniczeniami w dostępności do niektórych specjalistów czy dłuższymi terminami oczekiwania na wizytę u nowego lekarza.

Prywatne pakiety medyczne a usługi ze strony NFZ

Prywatne pakiety medyczne oferują różnego rodzaju usługi, takie jak wizyty u specjalistów, badania diagnostyczne, leczenie chirurgiczne itp. Wiele prywatnych pakietów medycznych oferuje też szybszy dostęp do opieki medycznej, niż jest to możliwe w ramach publicznej opieki zdrowotnej.

Jednakże, prywatne pakiety medyczne nie zastępują usług zapewnianych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) w ramach podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistycznej opieki zdrowotnej. Pacjenci z prywatnymi pakietami medycznymi nadal powinni korzystać z usług NFZ, takich jak przychodnie POZ, szpitale i lekarzy specjalistów, jeśli wymaga tego ich stan zdrowia.

Prywatne pakiety medyczne są zazwyczaj droższe niż składki na ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ. Ponadto, nie wszystkie usługi medyczne są objęte prywatnymi pakietami medycznymi, a niektóre procedury medyczne wymagają udziału w kosztach pacjenta.

Podsumowując, prywatne pakiety medyczne mogą stanowić uzupełnienie opieki zdrowotnej, ale nie zastępują usług zapewnianych przez NFZ, które są niezbędne dla podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistycznej opieki zdrowotnej./ FOT: Freepik Senivpetro

 

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Internista Internista Dostępny w wybranych pakietach
Pediatra Pediatra Dostępny w wybranych pakietach
Ginekolog Ginekolog Dostępny w wybranych pakietach
Urolog Urolog Dostępny w wybranych pakietach
Dermatolog Dermatolog Dostępny w wybranych pakietach
Okulista Okulista Dostępny w wybranych pakietach
Nefrolog Nefrolog Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

e-Recepty wprowadziły nieco zamieszania w realia polskiej medycyny. Jak działa system, dzięki któremu wykluczono z obiegu papierowe recepty? Od stycznia 2020 r. jest obowiązkowy, ale sporo osób nadal zastanawia się, co zrobić, by otrzymać elektroniczny odpowiednik.
Prywatne pakiety medyczne często mylone są z równie prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Jakie są właściwości drugiego z tych rozwiązań? To szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku osób, które są skłonne pakietować obie opcje i połączyć dwa mechanizmy. 
Prywatna opieka medyczna budzi nieco wątpliwości w kontekście tego, czy abonament można wliczyć w koszty działalności gospodarczej lub wydatki firmowe?
Pakiety medyczne cieszące się rosnącą popularnością wzbudzają również wątpliwości w kontekście opodatkowania. Jak - i kiedy - należy opodatkować przychód z opieki zdrowotnej?
JDG, czyli jednoosobowa działalność gospodarcza to wyjątkowo często spotykana forma prowadzenia mikro-firmy w Polsce. Jaki pakiet medyczny wybrać w sytuacji, gdy ktoś prowadzi JDG lub po prostu działa biznesowo w niewielkiej skali?
Badania medycyny pracy to jeden z tych elementów, które bezwzględnie powinny zostać przeprowadzone, by potwierdzić, iż dany pracownik może realizować zadania na konkretnym stanowisku. Co wchodzi w skład badań, które coraz częściej dostępne są w ramach pakietów firmowych?
Pakiety medyczne LUX MED stanowić mogą bardzo dobre uzupełnienie Podstawowej Opieki Zdrowotnej, która może być świadczona również w ramach tej sieci placówek. Na czym polega pomoc lekarza rodzinnego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia?
Zmiana wariantu pakietu LUX MED krok po kroku. Jak zastąpić wariant abonamentu medycznego? Zmiana pakietu możliwa jest w dwóch kierunkach – zarówno z tańszego na wyższy jak i z droższego na niższy. Co warto wiedzieć planując zmianę w zakresie działania LUX MED?
Zwolnienie z pracy, czyli powszechnie znane L4 można otrzymać nie tylko bezpośrednio u lekarza, ale również przez internet. Jak dostać zwolnienie online? Oto wszystko, co warto wiedzieć o tym, jak działa L4 online.
Prywatny pakiet medyczny LUX MED to abonament, po który Polacy sięgają coraz chętniej. Wynika to z dużych możliwości, jakie zapewnia oferta LUX MED – największego operatora prywatnej medycyny w Polsce.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli popularny EKUZ to jedno z tych rozwiązań i dokumentów, które bezwzględnie trzeba mieć planując pobyt za granicą.
Zapisanie się do lekarza rodzinnego to podstawowy krok każdej osoby objętej ubezpieczeniem. Jak można złożyć deklarację i na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim warto pamiętać, że zapisy do lekarza rodzinnego nie ograniczają się wyłącznie do bezpośredniej wizyty w danej placówce.
POZ, czyli Podstawowa Opieka Zdrowotna to forma pierwszego, fundamentalnego świadczenia na rzecz pacjentów w ramach usług zapewnianych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak działa POZ i na co można liczyć w przypadku pomocy lekarskiej oraz ze strony pielęgniarki?
Oddziały Pomocy Doraźnej LUX MED stanowią nowe rozwiązanie w bardzo szerokiej ofercie tego operatora usług medycznych. Na czym polega OPD i kto może skorzystać z tej propozycji?
Diagnostyka LUX MED to bardzo szeroki zakres badań i analiz obrazujących stan zdrowia pacjenta. Na podstawie wyników badań krwi – i innych – lekarz może ocenić potencjalne i aktualne problemy lub nakreślić optymalną drogę leczenia. Jak sprawdzić wyniki badań w LUX MED?
Rezygnacja z pakietów LUX MED zdarza się niewątpliwie relatywnie rzadko.
Zamówienie recepty online jest zaskakująco - nawet dla osób niezbyt wirtualnych - proste. Świetnie sprawdzi się to w sytuacjach, które można określić jako awaryjne. Jak zamówić e-receptę przez internet np. wtedy, gdy zasoby leku w domu się kończą, a nie ma możliwości, by wybrać się do lekarza? Okazuje się, że wcale nie trzeba jechać do placówki medycznej - prywatnej czy swojej przychodni. 
Zwolnienie lekarskie z datą wsteczną, czyli 4L wystawione na dni, które już minęły tylko pozornie wydaje się być niemożliwe. Okazuje się, że tego rodzaju formuła jest możliwa. Zwolnienie lekarskie wstecz można wystawić jednak przy spełnieniu kilku kluczowych warunków.
Terminy ważności recepty odgrywają bardzo duże znaczenie szczególnie dla osób, które regularnie stosują te same partie lekarstw. Często bywa bowiem tak, że pacjent dostaje receptę, ale później – np. ze względów finansowych – nie realizuje jej natychmiast, ale z opóźnieniem. Ile w takim razie czasu jest na to, żeby wykupić receptę?
Badania na prawo jazdy mogą okazać się dość niespodziewanym kosztem dla potencjalnych kierowców. Ile one kosztują, na czym polegają i czy można je zrealizować bezkosztowo? Oto wszystko, co warto wiedzieć szykując się do formalności związanych z otrzymaniem prawa jazdy i regulacją kwestii prawnych. 
Badania medycyny pracy w Warszawie są szczególnie popularne – największe polskie miasto to ogromny rynek zatrudnienia i regularne duże zmiany wśród kadr, co w naturalny sposób wymusza wizyty u specjalistów w tym zakresie. Gdzie w Warszawie zrobić badania medycyny pracy?
Wizyta lekarska w zdecydowanej większości przypadków kończy się wyznaczeniem przez specjalistę ścieżki leczenia i nakreślenia, jakie leki należy stosować. Bywa jednak również tak, że lekarz odmawia zajęcia się danym przypadkiem. Tu powstaje pytanie: czy specjalista w ogóle ma prawo do tego, by nie zdecydować się na podjęcie pacjenta?
Zwolnienie lekarskie, czyli czasowa niezdolność do pracy, to administracyjna forma usprawiedliwienia, dlaczego doszło do nieobecności w pracy.
L4 w ciąży budzi sporo pytań i wątpliwości. Od kiedy można wziąć zwolnienie lekarskie spodziewając się dziecka? To w dużej mierze kwestia indywidualna. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak wypłacany jest zasiłek ZUS w przypadku kobiet w ciąży.
Operacje przeprowadzane w prywatnych szpitalach zyskują na popularności ze względu na bardzo dobre warunki, które doceniają pacjenci oraz coraz szersze spektrum zabiegów. Ile kosztuje zabieg wykonywany prywatnie w placówce poza Narodowym Funduszem Zdrowia? Oto, co warto wiedzieć o ewentualnej operacji zamawianej prywatnie.
Dokumentacja medyczna każdego pacjenta to temat szczególnie wrażliwy. Generuje sporo wątpliwości i pytań – np. o to, czy lekarz może odmówić wydania dokumentów choremu. Kiedy dokumentacja powinna być bezwzględnie udostępniona?
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest dodatkowym ubezpieczeniem, które można wykupić, aby uzyskać dostęp do lepszych warunków opieki medycznej i usług medycznych niż te, które są dostępne w systemie opieki zdrowotnej finansowanej przez państwo. 
Skontrolowanie zwolnienia lekarskiego możliwe jest tylko przy spełnieniu kilku – bardzo precyzyjnie określonych – procedur. Pracodawca nie ma też możliwości, aby sprawdzić np. na jaką chorobę wystawiono pacjentowi zwolnienie z pracy.
Wizyta lekarza w domu – a nie w przychodni – to idealne rozwiązanie w przypadku osób, które np. mają problemy z mobilnością lub są na tyle chore, że nie powinny wychodzić z domu. Czy każdy może zamówić pomoc medyczną do mieszkania? Trzeba niewątpliwie zwrócić uwagę na różnice, jakie w tym względzie mają prywatne pakiety medyczne a np. system państwowej opieki zdrowotnej.
Gdzie działają ubezpieczenia szpitalne w ramach LUX MED? Oto zestawienie pokazujące placówki, w których realizowane są prywatne świadczenia szpitalne.
LUX MED to nie tylko prywatne pakiety medyczne, ale także możliwości refundacji kosztów leczenia czy wizyty lub zabiegu jeśli – z określonych przyczyn – nie było możliwości wykonania ich w ramach pomocy ze strony operatora. Na czym polega refundacja kosztów LUX MED? 
Mimo, że ubezpieczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia – czyli NFZ – wydaje się być standardem, wiele osób go nie posiada zakładając, że będzie zbędne. To błąd, bo profilaktyka zdrowotna dotyczy nie tylko samych badań, ale też formalności. Nie mając NFZ warto zdecydować się na prywatne pakiety medyczne, które zapewniają określony poziom ochrony.
​​​​​​​Prywatne pakiety medyczne niewątpliwie zyskały na bardzo dużej popularności w Polsce – w dużej mierze to efekt sporych różnic w jakości świadczeń. Zdarza się jednak tak, że dana osoba rozważa zmianę operatora lub rezygnację z abonamentu. Czy można w takiej sytuacji przepisać go na inną osobę?
Ministerstwo zdrowia rozszerza kontrolę nad dystrybucją leków psychotropowych i środków odurzających.
LUX MED zdecydował się na zmianę systemu, w ramach którego dochodzi do generowania recept na leki o konkretnym działaniu przeciwbólowym i uspokajającym.
​​​​​​​Prywatne pakiety medyczne są na wagę złota dla pracowników, ale często niemałym wyzwaniem dla działów księgowości. Jak w świetle obecnie obejmujących przepisów podejść do kwestii wpływu na podatek dochodowy?
​​​​​​​Zgłoszenie dodatkowej osoby do pakietu medycznego – np. LUX MED – nie jest skomplikowane i nie wiąże się z problemami. Oto, jak można to zrobić.
Ubezpieczenie zdrowotne należy do tych kwestii z pogranicza medycyny i administracji, które budzą szczególnie wiele pytań i wątpliwości. Najczęściej zadają je osoby chore, które nie wiedzą np. czy ubezpieczenie zdrowotne działa wstecz oraz kto podlega tego typu ochronie. Oto, co warto wiedzieć o obowiązku jego działania w przypadku określonych grup.
Podczas okresu zwolnienia lekarskiego, powszechnie określanego jako L4, pracownikowi jest zabranione podejmowanie jakiejkolwiek działalności zarobkowej. Lekarz określa długość trwania zwolnienia, a co w sytuacji, gdy pracownik zechce powrócić do pracy wcześniej niż na zakończenie L4?
Pakiety LUX MED są skonstruowane tak, by wpisywać się w potrzeby praktycznie każdego pacjenta – aktualnego lub potencjalnego. Stąd często pojawiają się wątpliwości, czy dany pakiet zawiera np. daną usługę lub konsultację. Jak można to sprawdzić?
Daty wystawienia zwolnień lekarskich od zawsze budzą sporo emocji. Dotyczy to nie tylko tego, czy można dostać L4 ze wsteczną datą. Podobną kwestią jest to, czy lekarz może dać zwolnienie na przyszłość.