Na czym polega działanie EKUZ? Dokument ten przekazywany jest ubezpieczonej osobie w formie plastikowej karty. Uprawnia ona do w pełni bezpłatnego korzystania ze określonych świadczeń w ramach podstawowej opieki medycznej poza granicami Polski. Oczywiście wygenerowanie karty EKUZ jest z perspektywy osoby ją zamawiającej w pełni darmowe.
Karty EKUZ zapewniają ochronę zdrowotną we wszystkich krajach, które należą do Unii Europejskiej. Dodatkowo będzie ona również przydatna w razie problemów ze zdrowiem, do których mogłoby dojść w takich krajach jak: Norwegia, Szwajcaria, Islandia czy Lichtenstein.
Zastanawiając się, gdzie działa karta EKUZ można wyliczyć bardzo szerokie grono państw. Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego można liczyć na pomoc lekarską na takich zasadach jak w Polsce między innymi w Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, na Litwie, w Luksemburgu, na Łotwie i Malcie, w Niemczech, Portugalii, Rumunii, Słowacji i Słowenii i na Węgrzech. Karta EKUZ będzie również działała w Wielkiej Brytanii, mimo że ta nie jest już formalnie członkiem Wspólnoty.
Dokument ten upoważnia do korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej w krajach nie tylko unijnych, ale również działających w ramach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu EFTA.
Co zawiera w sobie karta EKUZ?
Karta ekuz umożliwia dostęp do wszystkich niezbędnych świadczeń medycznych, jakie trzeba zrealizować, by dany pacjent-obcokrajowiec nie był zmuszony do powrotu do swojego państwa i otrzymania tam pomocy lekarskiej. Karta EKUZ nie jest więc równoznaczna z możliwością zapewnienia wszystkich świadczeń zdrowotnych, ale umożliwi dostęp do nich na podobnej zasadzie, jak odbywa się to w kraju właściciela.
Nie jest to równoznaczne z całkowitą bezpłatnością wszystkich usług świadczonych za granicą. Osoba poszkodowana musi w takiej sytuacji pokryć koszty leczenia w sposób, jaki byłby typowy dla obywatela danego kraju.
W ramach karty EKUZ nie będzie więc można opłacić zaplanowanych zabiegów medycznych oraz operacji czy pomocy lekarskiej, które nie są konieczne. Nie można więc zakładać, że na tej podstawie uda się np. zaawansowaną operację, na którą w Polsce trzeba czekać kilka lat. Karty EKUZ nie regulują również kwestii transportu medycznego do kraju i ratownictwa.
Bardzo ważne jest upowszechnienie karty EKUZ. Wyrobić może ją praktycznie każdy, kto szykuje się do wyjazdu zagranicznego. Wbrew obawom nie działa wyłącznie w przypadku osób mających aktualną umowę o pracę. Wszystkie świadczenia za granicą dostępne są również w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, emerytów i rencistów czy dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Na kartę ekuz mogą liczyć też te osoby, które zostały zgłoszone do danego ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny. Warunkiem jest to, że mają mniej niż 18 lat.
Karta EKUZ na wakacje
Karty ubezpieczenia zdrowotnego są szczególnie ważne podczas wyjazdów zagranicznych podczas wakacji. W razie problemów zdrowotnych dana służba zdrowia nie weryfikuje bowiem czy pacjent jest objęty jakimkolwiek ubezpieczeniem zdrowotnym. Potwierdza to wyłącznie okazanie karty EKUZ, która stanowi uniwersalne i wszecheuropejskie udokumentowanie statusu osoby ubezpieczonej. Będzie ona więc nieodzowna - nie tylko w razie choroby czy wydarzeń losowych. Może być to np. kolizja samochodowa czy wypadek na nartach wodnych.
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny

Operator medyczny

Operator medyczny
