Recenta to wykonana pisemnie – lub w formie cyfrowej – oficjalna informacja od lekarza wskazująca jakie leki może wykupić chory. Ma to z jednej strony stanowić formę informacyjną dla pacjenta, ale z drugiej – co oczywiste – kontrolować dystrybucję lekarstw.
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, terminy ważności recept od lekarzy nie są jednolite. Nie można więc przyjąć zasady, iż każda z nich obowiązuje przez ten sam okres czasu.
Przepisy wskazują jednoznaczenie, że recepta obowiązuje przez 30 dni od dnia jej wystawienia. Czas ten może być jednak liczony również począwszy od daty realizacji – w takim przypadku lekarz ma obowiązek, by zrobić odpowiednią adnotację we właściwym miejscu na dokumencie.
Wszystkie te wskazówki czasowe dotyczą jednak sytuacji, gdy pacjent otrzymuje receptę standardową – wystawioną na papierze. Inaczej należy obliczać czas ważności recept elektronicznych, które – szczególnie wśród młodszego pokolenia – stały się standardem.
Ile ważna jest e-recepta?
Czas ważności recept elektronicznych jest zróżnicowany. Najkrótszy okres to siedem dni kalendarzowych. W większości recepty elektroniczne wystawiane są na 30 dni, a więc podobnie jak w przypadku papierowych. Nie brak jednak takich, które wykupić lub zrealizować można na przestrzeni 120 dni czy nawet całego roku. Wiele w tym względzie zależy od schorzenia, stosowanego leku czy założeń lekarza.
Są tu jednak wyraźne zasady logiczne. Recepty siedmiodniowe wystawiane są głównie w przypadku antybiotyków. Czas ten wynika ze specyfiki stosowania medykamentów – nie powinny być one zażywane, a więc też kupowane, bez wyraźnych wskazań medycznych. Standardowe recepty 30-dniowe dotyczą większości typowych leków. Z kolei dłuższe, 120-dniowe to preparaty immunulogiczne. Najdłuższe terminy na realizację recepty są w przypadku leków stosowanych do chorób przewlekłych.
Bardzo precyzyjnie wszelkie wątpliwości wyjaśnia portal pacjenta w serwicie NFZ.gov.pl. Wskazuje on:
„Jeśli Twoja recepta ważna jest przez rok, i tak powinieneś wykupić pierwsze opakowanie zanim minie 30 dni od daty jej wystawienia. Jeśli zrobisz to po 30 dniach, farmaceuta wyda Ci mniejszą ilość leku – proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia e-recepty, albo od daty „realizacji od”. Przy wykupie kolejnych opakowań, bez względu na to, kiedy po nie pojedziesz, farmaceuta już nie będzie zmniejszał Ci ilości leku”.
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny

Operator medyczny

Operator medyczny
