Prawo do dokumentacji medycznej jest w pełni precyzyjne. Pacjent – zarówno placówki NFZ jak i szpitala czy prywatnej kliniki - ma możliwość dostępu do dokumentów, które dotyczą stanu zdrowia. Regulacje idą szerzej: wskazują bowiem, że pacjent ma również prawo do weryfikacji i sprawdzenia dokumentów dotyczących świadczeń zdrowotnych.
Jak może być udostępniona dokumentacja medyczna?
Prawo reguluje kilka firm udostępnienia dokumentów leczenia czy świadczeń.
Pierwszą formą jest wydanie ich do wglądu. Dotyczy to samych dokumentów oraz baz danych w zakresie ochrony zdrowia – odbywa się to w siedzibie podmiotu odpowiedzialnego za konkretne świadczenia zdrowotne.
W innych formach dostęp do dokumentacji zdrowotnej regulowany jest przez sporządzenie wyciągów oraz kopii i odpisów. Najczęściej są to wydruki zgodne z oryginałem. Innym rozwiązaniem bywa wydatnie oryginału dokumentacji medycznej za pokwitowaniem odbioru. Tu placówki najczęściej wpisują zastrzeżenie w postaci żądania zwrotu po wykorzystaniu dokumentów.
Widocznym trendem w przypadku dokumentacji medycznej jest używanie nośników komunikacji elektronicznej i upowszechnienie cyfryzacji – w praktyce pacjent może np. otrzymać dokumentu w formie załącznika na e-mail lub jako pliki do pobrania.
Należy pamietać, że podmiot, który udziela świadczenia zdrowotnego jest w pełni zobowiązany do udostępnienia dokumentacji medycznej zarówno osobie objętej świadczeniem jak i upoważnionej.
Co powinna zawierać dokumentacja medyczna?
Narodowy Fundusz Zdrowia wskazuje jednoznacznie, że pacjent na prawo do dostępu do dokumentacji medycznej, która dotyczy jego stanu zdrowia oraz udzielonych świadczeń. Placówka odpowiedzialna za ich zapewnienie musi prowadzić, przechowywać i udostępniać dokumentację medyczną oraz zapewnić pełną ochronę danych uzyskanych na potrzeby leczenia. Dokumentacja powinna zawierać:
- dane pacjenta: imię, nazwisko, datę urodzenia, płeć, adres zamieszkania, numer PESEL
- wskazanie, jaki podmiot – np. szpital lub przychodnia – zapewnia świadczenia zdrowotne
- opis stanu zdrowia pacjenta
- wyliczenie udzielonych świadczeń zdrowotnych
- datę wygenerowania poszczególnych dokumentów.
Dokumenty medyczne muszą być przechowywane przez 20 lat. Za początek uważa się koniec roku kalendarzowego przypadającego na ostatni wpis do akt. / FOT: Freepik
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny

Operator medyczny

Operator medyczny
