Dokumentacja medyczna pacjenta – kto ma prawo do wglądu i odbioru?

Dokumentacja medyczna pacjenta – kto ma prawo do wglądu i odbioru?

Prawo do dokumentacji medycznej jest w pełni precyzyjne. Pacjent – zarówno placówki NFZ jak i szpitala czy prywatnej kliniki - ma możliwość dostępu do dokumentów, które dotyczą stanu zdrowia. Regulacje idą szerzej: wskazują bowiem, że pacjent ma również prawo do weryfikacji i sprawdzenia dokumentów dotyczących świadczeń zdrowotnych.

Jak może być udostępniona dokumentacja medyczna?

Prawo reguluje kilka firm udostępnienia dokumentów leczenia czy świadczeń.

Pierwszą formą jest wydanie ich do wglądu. Dotyczy to samych dokumentów oraz baz danych w zakresie ochrony zdrowia – odbywa się to w siedzibie podmiotu odpowiedzialnego za konkretne świadczenia zdrowotne.

W innych formach dostęp do dokumentacji zdrowotnej regulowany jest przez sporządzenie wyciągów oraz kopii i odpisów. Najczęściej są to wydruki zgodne z oryginałem. Innym rozwiązaniem bywa wydatnie oryginału dokumentacji medycznej za pokwitowaniem odbioru. Tu placówki najczęściej wpisują zastrzeżenie w postaci żądania zwrotu po wykorzystaniu dokumentów.

Widocznym trendem w przypadku dokumentacji medycznej jest używanie nośników komunikacji elektronicznej i upowszechnienie cyfryzacji – w praktyce pacjent może np. otrzymać dokumentu w formie załącznika na e-mail lub jako pliki do pobrania.

Należy pamietać, że podmiot, który udziela świadczenia zdrowotnego jest w pełni zobowiązany do udostępnienia dokumentacji medycznej zarówno osobie objętej świadczeniem jak i upoważnionej.

Co powinna zawierać dokumentacja medyczna?

Narodowy Fundusz Zdrowia wskazuje jednoznacznie, że pacjent na prawo do dostępu do dokumentacji medycznej, która dotyczy jego stanu zdrowia oraz udzielonych świadczeń. Placówka odpowiedzialna za ich zapewnienie musi prowadzić, przechowywać i udostępniać dokumentację medyczną oraz zapewnić pełną ochronę danych uzyskanych na potrzeby leczenia. Dokumentacja powinna zawierać:

  • dane pacjenta: imię, nazwisko, datę urodzenia, płeć, adres zamieszkania, numer PESEL
  • wskazanie, jaki podmiot – np. szpital lub przychodnia – zapewnia świadczenia zdrowotne
  • opis stanu zdrowia pacjenta
  • wyliczenie udzielonych świadczeń zdrowotnych
  • datę wygenerowania poszczególnych dokumentów.

Dokumenty medyczne muszą być przechowywane przez 20 lat. Za początek uważa się koniec roku kalendarzowego przypadającego na ostatni wpis do akt. / FOT: Freepik

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Internista Internista Dostępny w wybranych pakietach
Pediatra Pediatra Dostępny w wybranych pakietach
Ginekolog Ginekolog Dostępny w wybranych pakietach
Urolog Urolog Dostępny w wybranych pakietach
Dermatolog Dermatolog Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny ogłosił plany istotnych zmian w zakresie medycyny pracy, które mają zwiększyć zakres obowiązkowych badań wykonywanych przez pracowników. To krok w stronę szerszej profilaktyki zdrowotnej i poprawy wykrywalności chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość czy choroby sercowo-naczyniowe.
Pracownicy, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim, często zastanawiają się, czy dopuszczalne jest podejmowanie prostych prac, zwłaszcza jeśli nie są one związane z ich główną działalnością zarobkową. Przepisy dotyczące zwolnień lekarskich w Polsce określają dokładne zasady w tym zakresie, a ich naruszenie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Wyjaśniamy, na co trzeba zwrócić uwagę i jakie są regulacje prawne dotyczące pracy podczas L4.
Świadczenie rehabilitacyjne to wsparcie finansowe przyznawane osobom, które po wyczerpaniu okresu zasiłku chorobowego nadal są niezdolne do pracy, ale istnieje rokowanie na odzyskanie zdolności do jej wykonywania po odbyciu rehabilitacji lub dalszym leczeniu. Jest to mechanizm wsparcia dla pracowników, którzy, pomimo długotrwałej choroby, mają szanse powrotu do pełnej aktywności zawodowej.
Gdy pacjent podejmuje leczenie, oczekuje, że opieka medyczna, jakiej będzie poddany, spełni najwyższe standardy. Decyzje podejmowane przez lekarzy muszą być zgodne z aktualną wiedzą medyczną i obowiązującymi procedurami. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których pacjent odnosi wrażenie, że popełniono błąd medyczny. Co wówczas robić? Jakie kroki należy podjąć, aby dochodzić swoich praw? 
Czas trwania zwolnienia lekarskiego w Polsce jest ściśle określony przez obowiązujące przepisy prawne, które uwzględniają różne okoliczności zdrowotne pracowników. Zwolnienie lekarskie, popularnie nazywane L4, jest dokumentem potwierdzającym niezdolność do pracy z powodu choroby, wystawianym przez lekarza.
Jednorazowe odszkodowanie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przysługuje osobie, która doznała trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.
e-Rejestracja ma w założeniach przyspieszyć system kolejkowania wizyt lekarskich oraz zapanować m.in. nad odwoływanymi wizytami, które - niestety - nadal pozostają sporym problemem służby zdrowia.
Odnowienie recepty to prosty sposób na to, by otrzymać dostęp do niezbędnych medykamentów w sposób stały, a często – bez czasochłonnej wizyty u lekarza. Na czym polega to rozwiązanie?