Kluczową kwestią jest tutaj to, w jakiej sytuacji należy zwrócić się do lekarza po tego rodzaju usprawiedliwienie dziecka w związku z nieobecnością na lekcjach WF.
Prywatne pakiety medyczne – w tym abonamenty dla rodzin – dają bardzo duży przegląd możliwości w zakresie ochrony zdrowia potomków. Dotyczy to zarówno dzieci kilkuletnich jak i nastolatków. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2022 pojawiło się niemało pytań o to, w jaki sposób można obecnie zwrócić się do lekarza po zwolnienie dziecka z WF.
Wychowanie fizyczne a zasady zwolnienia z lekcji
Według zapisów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Edukacji, uczeń może być całkowicie zwolniony z lekcji wychowania fizycznego, albo – o czym warto pamiętać – z wykonania precyzyjnie określonych ćwiczeń podczas zajęć. Ministerstwo dąży do tego, by ograniczyć liczbę zwolnień oraz poszerzyć grono uczniów regularnie uczęszczających na zajęcia wychowania fizycznego.
Można przyjąć, że po zwolnienie z WF do lekarza należy się udać wtedy, gdy dochodzi do jakichkolwiek problemów zdrowotnych, które - według ucznia lub jego rodziców czy opiekunów – rzutują na możliwość udziału w lekcjach WF; należy tu również uwzględnić sytuację, gdy ograniczenia te w jakiś sposób utrudniają wykonywanie zaleceń nauczyciela.
Lekarz w takiej sytuacji ocenia, czy przekazane mu problemu faktycznie stanowią powód do tego, by zwolnić ucznia z WF. Jego opinia musi być udzielona pisemnie. Na tej podstawie wniosek trafia do dyrekcji szkoły, któa uwzględnia opinię lekarską.
Należy więc zakładać, że zadaniem lekarza jest określenie tego, jak długi ma być okres zwolnienia z WF oraz precyzyjne stwierdzenie, czy ma ono dotyczyć całości lekcji czy np. wybranych ćwiczeń. W takiej sytuacji może się więc zdarzyć, że uczeń zostanie dopuszczony do lekcji WF, ale z konkretnymi wyłączeniami. Wtedy – biorąc pod uwagę stan zdrowia – nauczyciel powinien dostosować oczekiwania do możliwości ucznia tak, by np. niska ocena z WF nie obniżała wygenerowanej średniej szkolnej.
Na jakie choroby można dostać zwolnienie z WF?
Przepisy nie precyzują tego, jaka choroba może być uznana za powód do zwolnienia z WF. Od kilkunastu lat przyjmuje się jednak, że wśród tych, które definitywnie wykluczają udział w zajęciach są:
- astma i inne choroby generujące duszności
- krótkowzroczność, jeśli zagraża to odklejeniu siatkówki
- padaczka
- poważne wady serca i niewydolność krążeniowa
- zaburzenia rytmu serca
- choroby reumatyczne uniemożliwiające poruszanie się
- duże skrzywienia kręgosłupa.
Oczywiście na zwolnienie z WF można liczyć również w przypadku wszelkich rehabilitacji oraz stanów pourazowych. Dotyczy to np. okresu, w którym uczeń wraca do zdrowia po złamaniu czy pęknięciu kościu, skręceniu stawów czy innych zabiegach, które wykonał ortopeda lub chirurg.
Aby otrzymać zwolnienie lekarskie z WF należy udać się do specjalisty w danym zakresie – np. ortopedy, okulisty, kardiologa czy neurologa. Na podstawie jego wskazania, decyzję o zwolnieniu opiniuje dyrektor szkoły.
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny
Operator medyczny
Operator medyczny
Operator medyczny