Czy lekarz rodzinny może wystawić zwolnienie z WF?

Czy lekarz rodzinny może wystawić zwolnienie z WF?

Kluczową kwestią jest tutaj to, w jakiej sytuacji należy zwrócić się do lekarza po tego rodzaju usprawiedliwienie dziecka w związku z nieobecnością na lekcjach WF.

Prywatne pakiety medyczne – w tym abonamenty dla rodzin – dają bardzo duży przegląd możliwości w zakresie ochrony zdrowia potomków. Dotyczy to zarówno dzieci kilkuletnich jak i nastolatków. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2022 pojawiło się niemało pytań o to, w jaki sposób można obecnie zwrócić się do lekarza po zwolnienie dziecka z WF.

Wychowanie fizyczne a zasady zwolnienia z lekcji

Według zapisów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Edukacji, uczeń może być całkowicie zwolniony z lekcji wychowania fizycznego, albo – o czym warto pamiętać – z wykonania precyzyjnie określonych ćwiczeń podczas zajęć. Ministerstwo dąży do tego, by ograniczyć liczbę zwolnień oraz poszerzyć grono uczniów regularnie uczęszczających na zajęcia wychowania fizycznego.

Można przyjąć, że po zwolnienie z WF do lekarza należy się udać wtedy, gdy dochodzi do jakichkolwiek problemów zdrowotnych, które - według ucznia lub jego rodziców czy opiekunów – rzutują na możliwość udziału w lekcjach WF; należy tu również uwzględnić sytuację, gdy ograniczenia te w jakiś sposób utrudniają wykonywanie zaleceń nauczyciela.

Lekarz w takiej sytuacji ocenia, czy przekazane mu problemu faktycznie stanowią powód do tego, by zwolnić ucznia z WF. Jego opinia musi być udzielona pisemnie. Na tej podstawie wniosek trafia do dyrekcji szkoły, któa uwzględnia opinię lekarską.

Należy więc zakładać, że zadaniem lekarza jest określenie tego, jak długi ma być okres zwolnienia z WF oraz precyzyjne stwierdzenie, czy ma ono dotyczyć całości lekcji czy np. wybranych ćwiczeń. W takiej sytuacji może się więc zdarzyć, że uczeń zostanie dopuszczony do lekcji WF, ale z konkretnymi wyłączeniami. Wtedy – biorąc pod uwagę stan zdrowia – nauczyciel powinien dostosować oczekiwania do możliwości ucznia tak, by np. niska ocena z WF nie obniżała wygenerowanej średniej szkolnej.

Na jakie choroby można dostać zwolnienie z WF?

Przepisy nie precyzują tego, jaka choroba może być uznana za powód do zwolnienia z WF. Od kilkunastu lat przyjmuje się jednak, że wśród tych, które definitywnie wykluczają udział w zajęciach są:

  • astma i inne choroby generujące duszności
  • krótkowzroczność, jeśli zagraża to odklejeniu siatkówki
  • padaczka
  • poważne wady serca i niewydolność krążeniowa
  • zaburzenia rytmu serca
  • choroby reumatyczne uniemożliwiające poruszanie się
  • duże skrzywienia kręgosłupa.

Oczywiście na zwolnienie z WF można liczyć również w przypadku wszelkich rehabilitacji oraz stanów pourazowych. Dotyczy to np. okresu, w którym uczeń wraca do zdrowia po złamaniu czy pęknięciu kościu, skręceniu stawów czy innych zabiegach, które wykonał ortopeda lub chirurg.

Aby otrzymać zwolnienie lekarskie z WF należy udać się do specjalisty w danym zakresie – np. ortopedy, okulisty, kardiologa czy neurologa. Na podstawie jego wskazania, decyzję o zwolnieniu opiniuje dyrektor szkoły.   

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Internista Internista Dostępny w wybranych pakietach
Lekarz medycyny rodzinnej Lekarz medycyny rodzinnej Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Prywatny pakiet medyczny dla rodziny musi połączyć kilka sfer: od zróżnicowanych potrzeb objętych nim osób po uwzględnienie np. typowych chorób cywilizacyjnych. Na co zwrócić uwagę analizując oferty abonamentów np. dla wariantu 2+2?
Rodzinny pakiet medyczny to szczególny format usług - musi bowiem uwzględniać potrzeby nie jednej czy dwóch osób, ale np. czterech, o całkowicie zróżnicowanej specyfice. Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć rozważając dobry pakiet dla rodziny? Wbrew temu co mogłoby się wydawać, nie jest to rozwiązanie wyłącznie dla osób bogatych.
Seniorzy stanowią już teraz sporą część naszego społeczeństwa, a grupa ta z roku na rok będzie coraz większa. Jak można zadbać o zdrowie np. rodziców, będąc ich dzieckiem? Oto, co warto zrobić, by 60- czy 70-latkowie byli w znacznie lepszej formie.
Prywatne abonamenty medyczne przez lata wydawały się czymś niedostępnym i drogim. Nic bardziej mylnego.
Prywatne pakiety medyczne to szeroki dostęp do specjalistów, szybka reakcja na problemy ze zdrowiem i wysoka jakość usług medycznych. To tylko część z zalet jakie daje abonament medyczny.
Prywatna medycyna rośnie w siłę, choć formalnie praktycznie każda osoba, która decyduje się na taką opcję może korzystać również z tradycyjnych świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Skąd tak duża – i rosnąca – popularność prywatnych abonamentów?
Prywatne pakiety medyczne coraz częściej opracowywane są pod kątem dzieci. Najmłodsi mają szczególne potrzeby w zakresie ochrony zdrowia, profilaktyki czy diagnostyki. Jakie specjalizacje lekarskie powinien obejmować pakiet medyczny opracowany pod kątem dziecka oraz np. matki?
Ubezpieczenie na pobyt w szpitalu to rozwiązanie, które doceniamy zawsze wtedy, gdy dochodzi do nieprzewidzianych problemów ze zdrowiem. Co warto wiedzieć o takiej formule ochrony? Przede wszystkim warto poznać zalety, które niesie za sobą ubezpieczenie szpitalne w ramach LUX MED.
Abonamenty medyczne dla rodzin z roku na rok zyskują na popularności, a zarazem – zapewniają coraz szersze możliwości w zakresie ochrony zdrowia. Badania branżowe pokazują, że dla Polaków ważna jest szybkość pomocy lekarskiej, ale też inna zaleta pakietów rodzinnych – dopasowanie ich do potrzeb praktycznie każdej grupy docelowej.
Dobry lekarz rodzinny to często swoisty powiernik rodziny – wie wszystko o chorobach domowników. Bardzo ważne jest, by był dostępny nie tylko podczas wizyty, ale też wtedy, gdy dzieje się coś problematycznego. Oto, na co zwrócić uwagę zastanawiając się, jakiego lekarza rodzinnego wybrać.