Zwolnienie lekarskie to zawsze temat, który budzi sporo wątpliwości. Pacjenci zastanawiają się m.in.:
- Jak otrzymać od lekarza pełnoprawne L4 ze wsteczną datą?
- Na ile dni wstecz może być wystawione zwolnienie lekarskie?
- Czy do zwolnienia lekarskiego wstecz niezbędna jest konsultacja?
Jak od strony formalnej podchodzi się do zwolnień lekarskich wystawianych na przeszłość? Oto wszystko, co warto wiedzieć.
L4 wstecz, czyli zwolnienie lekarskie na dni, które już za nami
Zwolnienie lekarskie, określane potocznie jako L4 (choć formalnie ta nazwa już nie występuje) to formuła dokumentu wystawianego przez lekarza. Ten, po konsultacji, uznaje niezdolność pacjenta do pracy. Dokument ten jest więc prawnym zaświadczeniem, iż dana osoba w opinii lekarza nie może w danym okresie wykonywać swoich obowiązków służbowych.
Zwolnienie nie ma już formy – jak w przeszłości – dokumentu papierowego wypisywanego przez lekarza, a następnie przekazywanego do kadr w zakładzie pracy. Obecnie to formuła elektroniczna. Chory pacjent zostaje sklasyfikowany w ramach e-ZLA, a dokument ten można znaleźć w swoim portalu pacjenta po logowaniu przez profil zaufany.
Jak dostać zwolnienie lekarskie wstecz?
Zwolnienie L4 wstecz może być wystawione przez lekarza zgodnie z prawem. Jak otrzymać zwolnienie „do tyłu”? Oczywiście podstawą jest schorzenie. Tylko na tej podstawie lekarz może orzec czasową lub trwałą niezdolność do pracy. Co ważne, przepisy nie regulują w żaden sposób tego, jak długo musi trwać taka choroba. Może być więc tak, że zwolnienie lekarskie wstecz wystawione będzie również wtedy, gdy pacjenta czeka np. kilkutygodniowy powrót do zdrowia.
Kluczową kwestią jest to, na ile dni „do tyłu” może zostać wystawione zwolnienie lekarskie. Zgodnie z prawem, może ono obejmować okres nie dłuższy niż trzy dni, które poprzedzają wykonane badanie lekarskie.
Stanowi to więc odpowiedź na to, czy konsultacja z lekarzem jest potrzebna do otrzymania zwolnienia lekarskiego wstecz. Tak – jest ona niezbędnym warunkiem otrzymania L4 „do tyłu”.
Jest tu jednak konkretny warunek. Takim jest zwolnienie lekarskie, które wystawia psychiatra. W tym przypadku zasada trzydniowego okresu nie obowiązuje. Prawo zakłada, że po konsultacji z psychiatrą, zwolnienie może być wystawione na okres wcześniejszy niż wspomniane trzy dni, które poprzedzały dany dzień badania. Wynika to z faktu, że lekarz-specjalista może np. dojść do wniosku, że u pacjenta występują silne zaburzenia, które ograniczały mu ogólną zdolność do oceny postępowania.
Zasady wystawiania zwolnień lekarskich precyzyjnie określają przepisy – to Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 10.11.2015 r. ws. Trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego i trybu oraz sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim. Zgodnie z art. 6 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, by skorzystać ze zwolnienia lekarskiego i zasiłku chorobowego należy spełnić następujące założenia:
- podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu
- być niezdolnym do pracy ze względu na chorobę
- schorzenie musi pojawić się podczas trwania ubezpieczenia chorobowego.
Wtedy możliwe jest zwolnienie z pracy również w formacie wstecznym.