Oto wszystko, co warto - patrząc z prawnego punktu widzenia - o chorobach. Warto pamiętać, że doskonałą formą profilaktyki i szybkiej pomocy lekarskiej są prywatne pakiety medyczne zapewniające możliwość natychmiastowej konsultacji lekarskiej czy regularnych badań w porze dogodnej dla pacjenta.
Zasiłek chorobowy z ZUS a od pracodawcy
Spójrzmy na szczegóły - jak wygląda to od strony formalności? Pracownik na urlopie zdrowotnym otrzymuje zasiłek chorobowy, a później zasiłek chorobowy. Ale kiedy ZUS przejmuje wypłatę zasiłku chorobowego od pracodawcy? Czyli - patrząc na to z innej perspektywy - po ilu dniach ubezpieczony otrzymuje przelew z ZUS?
Co to jest zasiłek chorobowy?
To kluczowa kwestia do tego, by zrozumieć, jak właściwie działa zasiłek chorobowy. Definiując zasiłek chorobowy można stwierdzić, iż jest to świadczenie wypłacane osobie ubezpieczonej w ZUS, która odprowadza składki na ubezpieczenie chorobowe. Aby otrzymać zasiłek chorobowy, konieczne jest posiadanie zwolnienia lekarskiego (eZLA, choć zdecydowanie bardziej przyjmuje się od lat dawna nazwa - L4).
W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia, pierwsza wypłata zasiłku chorobowego jest możliwa po 30 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Natomiast w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia, ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku po 90 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.
Tu ważna jest rola wspomnianego ZUS. Instytucja ta przejmuje wypłatę zasiłku chorobowego, gdy okres oczekiwania nie ma zastosowania, czyli zasiłek chorobowy przysługuje od momentu ubezpieczenia. Dotyczy to na przykład ubezpieczonych objętych obowiązkowym ubezpieczeniem, których niezdolność do pracy wynika z wypadku przy pracy lub w drodze do pracy.
Kiedy ZUS wypłaca za zwolnienie lekarskie?
To pytanie, które pada szczególnie często - np. wtedy, gdy chory nie ma oszczędności i czeka na zasiłek, który ma wypłacić już ZUS, a nie pracodawca. Jak wygląda to od strony prawnej? Zasiłek chorobowy jest wypłacany podczas trwania zwolnienia lekarskiego. Trzeba mieć jednak świadomość, iż istnieją dwa rodzaje świadczeń. Pierwszym jest sytuacja, w której pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe - zrobi do relatywnie szybko. Druga pojawia się, gdy to ZUS ma opłacić zasiłek chorobowy. W tym przypadku ważne jest, by zwrócić uwagę na szczegóły.
Zgodnie z art. 92 § 1 Kodeksu pracy, pracownikowi przysługuje prawo do 80% wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby lub izolacji związanej z chorobą zakaźną. Pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% pensji przez maksymalnie 33 dni w ciągu roku kalendarzowego. Jeśli niezdolność do pracy trwa dłużej, ZUS przejmuje wypłatę, a pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy od 34. dnia niezdolności do pracy.
Wysokość wynagrodzenia chorobowego jest obliczana zgodnie z zasadami ustalania podstawy do wypłaty zasiłku chorobowego i jest wypłacana za każdy dzień niezdolności do pracy, nawet w dni wolne od pracy.
Dodatkowo sytuacja może różnić się nieco w zależności od wieku osób objętych ubezpieczeniem. Okres 33 dni (14 dni dla osób powyżej 50 roku życia) niezdolności do pracy, za który pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe, jest obliczany przez dodanie poszczególnych okresów niezdolności do pracy w ciągu roku kalendarzowego. Przerwy między zwolnieniami lekarskimi oraz ich długość nie mają znaczenia. Trzeba też zauważyć, że prawo precyzyjnie reguluję kwestię ubezpieczenia, gdy dana osoba np. miała zwolnienia lekarskie u różnych pracodawców - wtedy się je łączy.
Czas, czas, czas - kiedy ZUS opłaci L4?
Podsumowując, pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe przez pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego (80% wynagrodzenia). ZUS wypłaca zasiłek chorobowy od 34. dnia zwolnienia lekarskiego w danym roku, maksymalnie za 182 dni. Wyjątkiem są przypadki gruźlicy lub niezdolności do pracy związanej z ciążą, gdzie ZUS wypłaca zasiłek chorobowy przez 270 dni. Po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego istnieje możliwość otrzymywania świadczenia rehabilitacyjnego.
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny

Operator medyczny

Operator medyczny
