Ile kosztują badania lekarskie na prawo jazdy? W roku 2022 istnieje sporo wątpliwości, czy coś się zmieniło - jak i to, czy coś ulega zmianie w kontekście roku 2023. Oto, co warto wiedzieć szykując się do podejścia do egzaminu na prawo jazdy w kontekście niezbędnych badań.
Zmiany dla kierowców - badania lekarskie od 2022 r.
Rok 2022 przyniósł dla kierowców sporo istotnych zmian w kontekście tego, jakie badania lekarskie trzeba zrobiuć, by otrzymać prawo jazdy. Zazwyczaj podstawie pytanie dotyczy kosztów. Ile kosztują badania na prawo jazdy 2022 i 2023? Niezmiennie stawki za badanie uprawniające do otrzymania prawa jazdy regulowane są w ramach rozporządzeń ministerstwa zdrowia. Obecnym jest to, które opracowano w dość odległej przeszłości - funkcjonuje od 20 lipca 2014 roku. Bez wątpliwości mówi ono, że - podobnie jak we wcześniejszych latach badanie lekarskie w 2022 r. na prawo jazdy to wydatek 200 zł. Mimo inflacji, nie ma decyzji o podwyższeniu ceny w kontekście roku 2023.
Dodatkowo na podstawie tego rozporządzenia określone są cena, ale również inne parametry i szczegóły przeprowadzania badań lekarskich osób, które planują otrzymanie uprawnień do kierowania pojazdami.
Jak obniżyć cenę badań lekarskich za prawo jazdy?
Sposobem na niższe wydatki jest skorzystanie z badań, które organizowane są w ośrodku szkolącym kandydatów na kierowców. Ponieważ placówki te mają często mają podpisane umowy z lekarzami-orzecznikami, są w stanie zapewnić dobre warunki finansowe tego rodzaju badań.
Badania na prawo jazdy: na czym polegają?
Na co przygotować się przed badaniami lekarskimi na prawo jazdy? W zdecydowanej większości przypadków lekarz orzecznik koncentruje się na tym, by sprawnie ocenić stan zdrowia kandydata. Robi to głównie pod kątem tego, czy zdrowie pozwala mu na uzyskanie niezbędnych uprawnień. Sporo zależy w tym względzie od tego, czy chodzi np. o prawo jazdy na samochody osobowe czy ciężarowe. Lekarz kontroluje m.in. wzrok i słuch. Sprawdza także równowagę oraz narządy ruchu. Niezbędne jest również przeprowadzenie ankiety medycznej lub ewentualne skierowanie pacjenta do lekarzy-specjalistów.
Według obecnych przepisów, maksymalny termin badań wynosi 15 lat. Gdy ich ważność zbliża się do końca, konieczne jest powtórzenie analiz. Warto pamiętać, że lekarz może skrócić terminu ważności badania.
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny

Operator medyczny

Operator medyczny
