Ubezpieczenia zdrowotne dla seniorów – jak działają i czy warto je zamówić?

Ubezpieczenia zdrowotne dla seniorów – jak działają i czy warto je zamówić?

System ubezpieczeń zdrowotnych dla seniorów trzeba niewątpliwie postrzegać bezpośrednio w kontekście tego, jaka jest ich sytuacja w Polsce. Populacja osób powyżej 65 lat stale rośnie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2021 roku, liczba Polaków w wieku emerytalnym wynosi około 6,7 mln osób, co stanowi 17,5% populacji. Wartość ta będzie – co ważne – stopniowo rosła. Spójrzmy bowiem na to, jak wyglądają prognozy na przyszłość. Specjaliści twierdzą, iż są one zatrważające – modele przewidują bowiem, że do 2030 roku liczba seniorów ma wzrosnąć do 9,2 mln, co oznaczać będzie około 23% populacji.

Jak dbać o ochronę zdrowia tak dużej grupy seniorów? Oczywiście osoby starsze muszą opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne i mają dostęp do takich samych świadczeń zdrowotnych, jak np. badania laboratoryjne, specjalistyczne wizyty lekarskie, leczenie szpitalne czy rehabilitacje.

W rezultacie rośnie jednak zainteresowanie możliwościami wykupienia dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, które oferuje szerszy zakres świadczeń. Warto również zwrócić uwagę na to, że niektóre choroby, związane z wiekiem, wymagają bardziej zaawansowanych i kosztownych metod diagnostycznych i leczniczych.

Ceny pakietów medycznych dla seniorów

Czy przeciętny senior jest w stanie korzystać z prywatnej medycyny? Najtańsze pakiety kosztują kilkadziesiąt zł. Jak wygląda to w kontekście emerytur? Średnie świadczenie w 2021 roku wynosiło około 2582 złotych brutto miesięcznie. Stopniowo rośnie - w 2015 roku wynosiło ona około 2010 złotych brutto miesięcznie, co oznacza zmianę o 28%. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że mówimy tu o wartości średniej - emerytury mogą znacznie różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak długość pracy, wysokość wynagrodzenia czy rodzaj wykonywanej pracy.

Jakie ubezpieczenie zdrowotne wybrać?

Analizują pakiety medyczne dla seniorów i oferty ubezpieczeń należy niewątpliwie uwzględniać specyficzne potrzeby i ryzyka związane z wiekiem. Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne dla seniorów może zapewnić szerszy zakres świadczeń, a także dostęp do bardziej zaawansowanych metod diagnostycznych i leczniczych, które mogą być konieczne w przypadku chorób związanych z wiekiem.

Dobra opieka zdrowotna dla seniorów musi zakładać nie tylko pakiety medyczne, ale też inne rozwiązania:

Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne

Seniorzy mają możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, które oferuje rozszerzony zakres świadczeń. To rozwiązanie pozwala na dostęp do bardziej zaawansowanych metod diagnostycznych i leczniczych, które mogą być konieczne w przypadku chorób związanych z wiekiem. Dodatkowe ubezpieczenie może obejmować m.in. operacje, zabiegi rehabilitacyjne, leczenie stomatologiczne, czy refundację leków.

Refundacja leków

W przypadku seniorów często występują choroby przewlekłe, które wymagają regularnego przyjmowania leków. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego dla seniorów istnieje możliwość refundacji części kosztów zakupu leków, co pomaga w znacznym stopniu pokryć te wydatki.

Specjalistyczna opieka medyczna

Ze względu na częstsze występowanie chorób związanych z wiekiem, ubezpieczenia zdrowotne dla seniorów powinny obejmować dostęp do specjalistycznej opieki medycznej. Może to obejmować wizyty u kardiologa, endokrynologa, neurologa i innych specjalistów, w zależności od potrzeb seniora.

Leczenie szpitalne i rehabilitacja

Ubezpieczenia zdrowotne dla seniorów powinny również uwzględniać możliwość leczenia szpitalnego, gdy jest to konieczne. Dodatkowo, rehabilitacja może być istotną częścią procesu leczenia i powrotu do zdrowia. Ubezpieczenie może pokrywać koszty takiej rehabilitacji, zarówno stacjonarnej, jak i ambulatoryjnej.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Ortopeda Ortopeda Dostępny w wybranych pakietach
Geriatra Geriatra Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Osoby starsze wymagają szczególnej opieki, którą zapewniają prywatne pakiety medyczne dla seniorów. Co zawierają i dlaczego warto wybrać rozszerzone warianty ochrony?
Pulsoksymetr to małe urządzenie, które nabrało szczególnego znaczenia wraz z pandemia koronawirusa i potrzeba regularnych badań w przypadku zakażenia. Na co zwrócić uwagę używając pulsoksymetru? 
Badania dla seniorów – osób starszych niezależnie od płci – powinny być realizowane cyklicznie i systematycznie. To zapewni pełną wiedzę o tym, w jakim stanie jest organizm.
Sanatorium to miejsce, które jest szczególnie potrzebne w przypadku starszych osób, dla których kompleksowe zestawienie świadczeń zdrowotnych bywa niezbędne dla prawidłowej rehabilitacji. Często w tym kontekście pojawia się pytanie o to, jak długo czekać trzeba na sanatorium, gdy nie jest ono opłacone prywatnie, ale w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Szpitale LUX MED to droga do tego, by kompleksowo zadbać o pacjenta, który wymaga leczenia w placówce. Jak działa prywatna opieka szpitalna i ile kosztuje?
Seniorzy stanowią już teraz sporą część naszego społeczeństwa, a grupa ta z roku na rok będzie coraz większa. Jak można zadbać o zdrowie np. rodziców, będąc ich dzieckiem? Oto, co warto zrobić, by 60- czy 70-latkowie byli w znacznie lepszej formie.
Wyjazd na leczenie do uzdrowiska, czyli popularne sanatorium to często wyczekiwana – szczególnie przez seniorów – możliwość podreperowania swojego stanu zdrowia. Naturalnie podstawowym pytanie, jakie się wtedy pojawia jest czas oczekiwania na wyjazd leczniczy. Jak wygląda procedura przyjęcia do sanatorium i ile czeka się na nie od czasu złożenia wniosku?
Badania dla osób starszych wykonywane są - niestety - głównie wtedy, gdy dochodzi do mniejszych lub większych problemów zdrowotnych. Tymczasem trzeba na nie spojrzeć jak na formę profilaktyki, która ogranicza ryzyko większych wyzwań.
Nadciśnienie tętnicze to – bez cienia wątpliwości - powszechny problem zdrowotny, który jest wyzwaniem wręcz cywilizacyjnym. Jak leczyć skutki nadciśnienia? Kluczowe wydaje się tu być coś innego - ograniczanie ryzyka jego powstania.