Badania profilaktyczne dla seniorów powinny być rodzinnym standardem. Jakie zrobić?

Badania profilaktyczne dla seniorów powinny być rodzinnym standardem. Jakie zrobić?

Naturalne jest bowiem, że wraz z wiekiem rośnie ryzyko szybkiego rozwoju groźnych schorzeń. To efekt osłabień organizmu czy po prostu zwyrodnień i innych zmian wywołanych upływem czasu. W ten sposób rośnie ryzyko np. cukrzycy, schorzeń serca, nowotworów; może także dojść do poważnych nieprawidłowości w ogólnym funkcjonowaniu organizmu.

Właśnie z tego powodu rośnie znaczenie profilaktyki, dzięki której wiele schorzeń można wychwycić na bardzo szybkim stadium rozwoju.

Spójrzmy bowiem, jakie są najczęściej spotykane choroby w przypadku seniorów w Polsce – to praktycznie zawsze takie, które rozwijają się stopniowo; często ze względu na brak szybkiej reakcji chorego.

Te choroby to polskie wyzwania dla starszego pokolenia

Szczególnym problemem staje się cukrzyca. Jest groźnym schorzeniem, które może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak utrata wzroku, zaburzenia nerek, amputacje kończyn, a także zawały serca i udary mózgu. Tymczasem pierwsze jej stadium można wychwycić relatywnie szybko, a następnie – poprzez leki i właściwą dietę – odpowiednio ograniczać skutki.

Problemem starszego pokolenia są też choroby serca takie jak choroba wieńcowa. Również tu jest istotna profilaktyka i regularność badań i wydolności.

Naturalnym polem do badań diagnostycznych powinny być nowotwory – nie tylko dlatego, że ich ryzyko rozwoju powiększa się wraz z wiekiem. W Polsce szczególnie ważne jest przesiewowe badanie gruczołu krokowego u mężczyzn po 50. roku życia oraz regularne badania ginekologiczne, cytologia i mammografia u kobiet.

Innymi schorzeniami dotykającymi osoby starsze są:

  • Zaburzenia nerek - funkcja nerek może być osłabiona przez choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca i miażdżyca. Badanie kreatyniny i wskaźnika filtracji eGFR pozwala ocenić funkcję nerek i wczesne wykrycie ewentualnych zaburzeń.
  • Zaburzenia elektrolitowe - niedobór sodu i potasu może prowadzić do poważnych problemów z układem krążenia, pracy serca, mięśni oraz funkcji komórek nerwowych. Badanie stężenia elektrolitów we krwi pozwala monitorować równowagę elektrolitową organizmu.

Opiekujesz się rodzicem? Oto, na co należy zwrócić uwagę

Sporo wątpliwości budzi to, jak prawidłowo sprawować opiekę nad będącym np. po 80. tatą lub mamą. Podstawą działań powinny być regularne wizyty u lekarza rodzinnego (POZ). Lekarz rodziny musi być – najlepiej jak jest zaufany i związany z daną osobą od lat - punktem wyjścia w opiece zdrowotnej nad osobą starszą. Warto zwrócić uwagę na to, by odwiedzać lekarza danego seniora co najmniej raz w roku na rutynowe badania kontrolne i konsultacje.

Musi być to powiązane z wykonywaniem badań diagnostycznych. Standardem będą takie analizy profilaktyczne jak badania glukozy, cholesterolu, elektrolitów, kreatyniny – oczywiście w ścisłym porozumieniu z lekarzem, który zapewni interpretację wyników badań i zaleci dalsze działania.

Niezależnie od spotkań z lekarzem pierwszego kontaktu, osoba starsza musi być pod kontrolą kardiologa. Choroby serca, takie jak choroba wieńcowa czy nadciśnienie tętnicze, są częstymi schorzeniami u seniorów. Kardiolog może przeprowadzić badania, takie jak elektrokardiogram (EKG) lub echokardiografia, w celu oceny funkcji serca i zalecić odpowiednie leczenie lub terapię.

Podobnie jest w przypadku geriatrów. Choć sama geriatryka osobom starszym kojarzy się źle - duchem często są niezmiennie młodzi! - taki lekarz-specjalista najlepiej odnajdzie się w niełatwych realiach starzejącego się organizmu. Ma bowiem wiedzę na temat specyficznych potrzeb zdrowotnych i czynników ryzyka związanych z wiekiem. Geriatra może dostosować plan opieki zdrowotnej do indywidualnych potrzeb pacjenta starszego.

Warto położyć duży nacisk na to, by osoba starsza miała kontrolę ze strony specjalisty-neurologa. Z wiekiem rośnie ryzyko takich schorzeń jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona czy udary mózgu. Specjalista od chorób neurologicznych może zdiagnozować, monitorować i leczyć te schorzenia, pomagając w utrzymaniu jak najwyższej funkcji mózgu i układu nerwowego.

A bardziej prozaiczne kwestie? To np. okulistyka. Regularne badania oczu są ważne dla osób starszych w celu wykrycia i leczenia schorzeń takich jak zaćma, jaskra czy degeneracja plamki żółtej. Okulista może przeprowadzić

Opieka nad seniorem ma być kompleksowa, a nie sporadyczna

Ważne jest, by opieka zdrowotna nad osobą starszą była kompleksowa i uwzględniała aspekty fizyczne, emocjonalne i społeczne. Wiele dziedzin medycyny może współpracować ze sobą, aby zapewnić kompleksową opiekę nad osobą starszą i poprawić jej jakość życia.

Bardzo przydatne w tym względzie będą pakiety medyczne zapewniane przez MedicCentre – opracowane m.in. pod kątem osób starszych.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Geriatra Geriatra Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Osoby starsze wymagają szczególnej opieki, którą zapewniają prywatne pakiety medyczne dla seniorów. Co zawierają i dlaczego warto wybrać rozszerzone warianty ochrony?
Pulsoksymetr to małe urządzenie, które nabrało szczególnego znaczenia wraz z pandemia koronawirusa i potrzeba regularnych badań w przypadku zakażenia. Na co zwrócić uwagę używając pulsoksymetru? 
Badania dla seniorów – osób starszych niezależnie od płci – powinny być realizowane cyklicznie i systematycznie. To zapewni pełną wiedzę o tym, w jakim stanie jest organizm.
Sanatorium to miejsce, które jest szczególnie potrzebne w przypadku starszych osób, dla których kompleksowe zestawienie świadczeń zdrowotnych bywa niezbędne dla prawidłowej rehabilitacji. Często w tym kontekście pojawia się pytanie o to, jak długo czekać trzeba na sanatorium, gdy nie jest ono opłacone prywatnie, ale w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Szpitale LUX MED to droga do tego, by kompleksowo zadbać o pacjenta, który wymaga leczenia w placówce. Jak działa prywatna opieka szpitalna i ile kosztuje?
Seniorzy stanowią już teraz sporą część naszego społeczeństwa, a grupa ta z roku na rok będzie coraz większa. Jak można zadbać o zdrowie np. rodziców, będąc ich dzieckiem? Oto, co warto zrobić, by 60- czy 70-latkowie byli w znacznie lepszej formie.
Wyjazd na leczenie do uzdrowiska, czyli popularne sanatorium to często wyczekiwana – szczególnie przez seniorów – możliwość podreperowania swojego stanu zdrowia. Naturalnie podstawowym pytanie, jakie się wtedy pojawia jest czas oczekiwania na wyjazd leczniczy. Jak wygląda procedura przyjęcia do sanatorium i ile czeka się na nie od czasu złożenia wniosku?
Ubezpieczenia zdrowotne dla seniorów stają się w Polsce tym bardziej popularne, im bardziej – nie oszukujmy się – starzeje polskie społeczeństwo. Jak działa sposób prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego dla osób starszych?
Nadciśnienie tętnicze to – bez cienia wątpliwości - powszechny problem zdrowotny, który jest wyzwaniem wręcz cywilizacyjnym. Jak leczyć skutki nadciśnienia? Kluczowe wydaje się tu być coś innego - ograniczanie ryzyka jego powstania.