Jak zadbać o zdrowie seniora? Oto, co zrobić, by poprawić formę rodziców

Jak zadbać o zdrowie seniora? Oto, co zrobić, by poprawić formę rodziców

Opieka nad osobami starszymi przyjmuje niejedną formę. Wynika to z faktu różnorodności: z jednej strony np. 65-latek może być aktywnym mężczyzną, który samodzielnie rąbie drewno w ogrodzie do domowego kominka. Z drugiej – może być to również słaby fizycznie starszy pan, który całymi dniami przesiaduje wyłącznie przed ekranem telewizora. Tak, styl spędzania dnia bezpośrednio przekłada się m.in. na zdrowie osób starszych – im życie toczy się aktywniej, tym lepiej dla organizmu.

Jak zadbać o zdrowie seniorów?

Podstawowym zadaniem każdej osoby, która dba o kogoś starszego – lub oczywiście samych seniorów – powinny być regularne badania lekarskie. To diagnostyka, profilaktyka, konsultacje ze specjalistami – dzięki temu można szybko zareagować na potencjalne problemy. Bardzo dobrze sprawdzają się w tym prywatne pakiety medyczne dla seniorów [LINK], dzięki którym można znacząco przyspieszyć ewentualne leczenie czy badania laboratoryjne.

Na co zwrócić uwagę oprócz nich? Przede wszystkim miej pewność, że osoba starsza korzysta z zalet, jakie daje zrównoważona dieta. Często bywa tak, że np. dziadek, babcia lub starszy rodzic nie ma wiedzy np. dot. Tego, na czym polega piramida żywieniowa. Pomocny będzie wtedy dietetyk [LINK], ale może warto też sięgnąć po informacje z internetu i wyjaśnić, za co w organizmie odpowiadają białko, węglowodany i tłuszcze?

Koniecznie trzeba zrobić swoisty przegląd organizmu – morfologię, szczegółowe badania hormonalne i inne analizy biochemiczne. Później będą one przestrzenią do analiz – np. weryfikowania, czy ich stan zmienia się wraz z czasem. Z wiekiem stan organizmu będzie się zmieniał – warto wiedzieć, czy naturalny proces starzenia, czy też np. efekt choroby.

Osoby starsze powinny pić dużo wody

Każdy senior powinien wypijać minimum osiem lub dziewięć szklanek wody dziennie. Niestety, przyczyną wielu schorzeń dotykających osoby starsze jest właśnie odwodnienie. Prowadzi to m.in. do problemów z krążeniem. Niechęć do picia może wynikać z logistyki. Warto więc butelkę kłaść blisko miejsca, w którym lubi siedzieć dana osoba – to stworzy nawyk regularnego spożywania wody. Innym sposobem jest np. uruchomienie przypominacza lub skorzystanie z aplikacji internetowej, dzięki której automat przypomni, iż czas jest na łyk wody.

Sprawdź suplementy diety używane przez seniora

Osoby starsze nadmiernie chętnie korzystają z przeróżnych specyfików, które mają pomóc im w zachowaniu lepszej formy. Nie warto kierować się tu reklamami. Lepiej skonsultować te kwestie z lekarzem – ustalić jakie środki i jak często warto brać dla poprawy zdrowia. Warto też pamiętać, że np. naturalne suplementy mogą czasem stanowić złe połączenie z niektórymi medykamentami. W efekcie prowadzą do skutków ubocznych.

Zwracaj uwagę na stan skóry osoby starszej

Mówi się, iż skóra jest swojego rodzaju wizytówką organizmu. Na niej widać proces starzenia, kłopoty z nawodnieniem czy niewłaściwą gospodarkę hormonalną. Stąd ważne, by zwracać sporą uwagę na to, czy nie chodzi do np. tworzenia się nagniotków, pęcherzy, zmian owrzodzeniowych i infekcji. Uwagę powinny zwrócić też łamliwe lub wrastające paznokcie. To nie tylko kwestia estetyki, ale też pierwsze sygnały od organizmu, iż doszło do problemów.

Znaczenie snu w życiu osoby starszej

Bardzo ważna jest właściwa regeneracja organizmu. Należy rozdzielić czas w łóżku – przeznaczony na sen – od wypoczynku. Np. telewizję należy odlądać w fotelu, a nie leżąc – w miarę możliwości oczywiście – w tym samym łóżku, które wykorzystywane jest do snu. Należy też zadbać o zwyczaj kładzenia się spać i budzenia się o tej samej porze każdego dnia. Pomoże również wytrenować organizm do lepszego snu. Samych zaburzeń snu nie można traktować pobłażliwie. Mogą być one spowodowane niewłaściwą dawką leków, chorobą lub problemem psychologicznym. / FOT: Freepik

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Geriatra Geriatra Dostępny w wybranych pakietach
Lekarz medycyny rodzinnej Lekarz medycyny rodzinnej Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Osoby starsze wymagają szczególnej opieki, którą zapewniają prywatne pakiety medyczne dla seniorów. Co zawierają i dlaczego warto wybrać rozszerzone warianty ochrony?
Pulsoksymetr to małe urządzenie, które nabrało szczególnego znaczenia wraz z pandemia koronawirusa i potrzeba regularnych badań w przypadku zakażenia. Na co zwrócić uwagę używając pulsoksymetru? 
Badania dla seniorów – osób starszych niezależnie od płci – powinny być realizowane cyklicznie i systematycznie. To zapewni pełną wiedzę o tym, w jakim stanie jest organizm.
Sanatorium to miejsce, które jest szczególnie potrzebne w przypadku starszych osób, dla których kompleksowe zestawienie świadczeń zdrowotnych bywa niezbędne dla prawidłowej rehabilitacji. Często w tym kontekście pojawia się pytanie o to, jak długo czekać trzeba na sanatorium, gdy nie jest ono opłacone prywatnie, ale w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Szpitale LUX MED to droga do tego, by kompleksowo zadbać o pacjenta, który wymaga leczenia w placówce. Jak działa prywatna opieka szpitalna i ile kosztuje?
Wyjazd na leczenie do uzdrowiska, czyli popularne sanatorium to często wyczekiwana – szczególnie przez seniorów – możliwość podreperowania swojego stanu zdrowia. Naturalnie podstawowym pytanie, jakie się wtedy pojawia jest czas oczekiwania na wyjazd leczniczy. Jak wygląda procedura przyjęcia do sanatorium i ile czeka się na nie od czasu złożenia wniosku?
Ubezpieczenia zdrowotne dla seniorów stają się w Polsce tym bardziej popularne, im bardziej – nie oszukujmy się – starzeje polskie społeczeństwo. Jak działa sposób prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego dla osób starszych?
Badania dla osób starszych wykonywane są - niestety - głównie wtedy, gdy dochodzi do mniejszych lub większych problemów zdrowotnych. Tymczasem trzeba na nie spojrzeć jak na formę profilaktyki, która ogranicza ryzyko większych wyzwań.
Nadciśnienie tętnicze to – bez cienia wątpliwości - powszechny problem zdrowotny, który jest wyzwaniem wręcz cywilizacyjnym. Jak leczyć skutki nadciśnienia? Kluczowe wydaje się tu być coś innego - ograniczanie ryzyka jego powstania.
Prywatny pakiet medyczny dla rodziny musi połączyć kilka sfer: od zróżnicowanych potrzeb objętych nim osób po uwzględnienie np. typowych chorób cywilizacyjnych. Na co zwrócić uwagę analizując oferty abonamentów np. dla wariantu 2+2?
Rodzinny pakiet medyczny to szczególny format usług - musi bowiem uwzględniać potrzeby nie jednej czy dwóch osób, ale np. czterech, o całkowicie zróżnicowanej specyfice. Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć rozważając dobry pakiet dla rodziny? Wbrew temu co mogłoby się wydawać, nie jest to rozwiązanie wyłącznie dla osób bogatych.
Zwolnienie z wychowania fizycznego od 2022 r. zmieniło się znacząco pod względem zasad przyznawania. Stąd sporo pytań o to, jakie są obecnie regulacje w zakresie zwalniania dzieci z zajęć WF.
Prywatne abonamenty medyczne przez lata wydawały się czymś niedostępnym i drogim. Nic bardziej mylnego.
Prywatne pakiety medyczne to szeroki dostęp do specjalistów, szybka reakcja na problemy ze zdrowiem i wysoka jakość usług medycznych. To tylko część z zalet jakie daje abonament medyczny.
Prywatna medycyna rośnie w siłę, choć formalnie praktycznie każda osoba, która decyduje się na taką opcję może korzystać również z tradycyjnych świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Skąd tak duża – i rosnąca – popularność prywatnych abonamentów?
Prywatne pakiety medyczne coraz częściej opracowywane są pod kątem dzieci. Najmłodsi mają szczególne potrzeby w zakresie ochrony zdrowia, profilaktyki czy diagnostyki. Jakie specjalizacje lekarskie powinien obejmować pakiet medyczny opracowany pod kątem dziecka oraz np. matki?
Ubezpieczenie na pobyt w szpitalu to rozwiązanie, które doceniamy zawsze wtedy, gdy dochodzi do nieprzewidzianych problemów ze zdrowiem. Co warto wiedzieć o takiej formule ochrony? Przede wszystkim warto poznać zalety, które niesie za sobą ubezpieczenie szpitalne w ramach LUX MED.
Abonamenty medyczne dla rodzin z roku na rok zyskują na popularności, a zarazem – zapewniają coraz szersze możliwości w zakresie ochrony zdrowia. Badania branżowe pokazują, że dla Polaków ważna jest szybkość pomocy lekarskiej, ale też inna zaleta pakietów rodzinnych – dopasowanie ich do potrzeb praktycznie każdej grupy docelowej.
Dobry lekarz rodzinny to często swoisty powiernik rodziny – wie wszystko o chorobach domowników. Bardzo ważne jest, by był dostępny nie tylko podczas wizyty, ale też wtedy, gdy dzieje się coś problematycznego. Oto, na co zwrócić uwagę zastanawiając się, jakiego lekarza rodzinnego wybrać.