Opieka nad osobami starszymi przyjmuje niejedną formę. Wynika to z faktu różnorodności: z jednej strony np. 65-latek może być aktywnym mężczyzną, który samodzielnie rąbie drewno w ogrodzie do domowego kominka. Z drugiej – może być to również słaby fizycznie starszy pan, który całymi dniami przesiaduje wyłącznie przed ekranem telewizora. Tak, styl spędzania dnia bezpośrednio przekłada się m.in. na zdrowie osób starszych – im życie toczy się aktywniej, tym lepiej dla organizmu.
Jak zadbać o zdrowie seniorów?
Podstawowym zadaniem każdej osoby, która dba o kogoś starszego – lub oczywiście samych seniorów – powinny być regularne badania lekarskie. To diagnostyka, profilaktyka, konsultacje ze specjalistami – dzięki temu można szybko zareagować na potencjalne problemy. Bardzo dobrze sprawdzają się w tym prywatne pakiety medyczne dla seniorów [LINK], dzięki którym można znacząco przyspieszyć ewentualne leczenie czy badania laboratoryjne.
Na co zwrócić uwagę oprócz nich? Przede wszystkim miej pewność, że osoba starsza korzysta z zalet, jakie daje zrównoważona dieta. Często bywa tak, że np. dziadek, babcia lub starszy rodzic nie ma wiedzy np. dot. Tego, na czym polega piramida żywieniowa. Pomocny będzie wtedy dietetyk [LINK], ale może warto też sięgnąć po informacje z internetu i wyjaśnić, za co w organizmie odpowiadają białko, węglowodany i tłuszcze?
Koniecznie trzeba zrobić swoisty przegląd organizmu – morfologię, szczegółowe badania hormonalne i inne analizy biochemiczne. Później będą one przestrzenią do analiz – np. weryfikowania, czy ich stan zmienia się wraz z czasem. Z wiekiem stan organizmu będzie się zmieniał – warto wiedzieć, czy naturalny proces starzenia, czy też np. efekt choroby.
Osoby starsze powinny pić dużo wody
Każdy senior powinien wypijać minimum osiem lub dziewięć szklanek wody dziennie. Niestety, przyczyną wielu schorzeń dotykających osoby starsze jest właśnie odwodnienie. Prowadzi to m.in. do problemów z krążeniem. Niechęć do picia może wynikać z logistyki. Warto więc butelkę kłaść blisko miejsca, w którym lubi siedzieć dana osoba – to stworzy nawyk regularnego spożywania wody. Innym sposobem jest np. uruchomienie przypominacza lub skorzystanie z aplikacji internetowej, dzięki której automat przypomni, iż czas jest na łyk wody.
Sprawdź suplementy diety używane przez seniora
Osoby starsze nadmiernie chętnie korzystają z przeróżnych specyfików, które mają pomóc im w zachowaniu lepszej formy. Nie warto kierować się tu reklamami. Lepiej skonsultować te kwestie z lekarzem – ustalić jakie środki i jak często warto brać dla poprawy zdrowia. Warto też pamiętać, że np. naturalne suplementy mogą czasem stanowić złe połączenie z niektórymi medykamentami. W efekcie prowadzą do skutków ubocznych.
Zwracaj uwagę na stan skóry osoby starszej
Mówi się, iż skóra jest swojego rodzaju wizytówką organizmu. Na niej widać proces starzenia, kłopoty z nawodnieniem czy niewłaściwą gospodarkę hormonalną. Stąd ważne, by zwracać sporą uwagę na to, czy nie chodzi do np. tworzenia się nagniotków, pęcherzy, zmian owrzodzeniowych i infekcji. Uwagę powinny zwrócić też łamliwe lub wrastające paznokcie. To nie tylko kwestia estetyki, ale też pierwsze sygnały od organizmu, iż doszło do problemów.
Znaczenie snu w życiu osoby starszej
Bardzo ważna jest właściwa regeneracja organizmu. Należy rozdzielić czas w łóżku – przeznaczony na sen – od wypoczynku. Np. telewizję należy odlądać w fotelu, a nie leżąc – w miarę możliwości oczywiście – w tym samym łóżku, które wykorzystywane jest do snu. Należy też zadbać o zwyczaj kładzenia się spać i budzenia się o tej samej porze każdego dnia. Pomoże również wytrenować organizm do lepszego snu. Samych zaburzeń snu nie można traktować pobłażliwie. Mogą być one spowodowane niewłaściwą dawką leków, chorobą lub problemem psychologicznym. / FOT: Freepik
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny
Operator medyczny
Operator medyczny
Operator medyczny
Operator medyczny
Operator medyczny
Operator medyczny
Operator medyczny