Jak długo czeka się na sanatorium w ramach NFZ?

Jak długo czeka się na sanatorium w ramach NFZ?

Aby wyjechać do sanatorium i leczenie do uzdrowiska trzeba w pierwszym etapie posiadać skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację. Tego rodzaju dokument wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Można więc zakładać, że np. konsultując się ze swoim lekarzem rodzinnym umożliwi on zapisanie się do kolejki sanatoryjnej.

Warunkiem jest oczywiście stan zdrowia pacjenta – musi on wskazywać, iż chory wymaga tego rodzaju leczenia. Można więc przyjąć, że lekarz zobowiązany jest do precyzyjnego opisu stanu zdrowia. Powinien szczególny nacisk położyć na ocenę samodzielności danej osoby. Wypełnia też m.in. zapis dotyczący ewentualnych przeciwwskazań.

Pracę nad dokumentami w kontekście wyjazdu do sanatorium kończy zebranie niezbędnych badań. To głównie analizy diagnostyczne. Będą nimi więc badania morfologii, OB., moczu, EKG czy zdjęć RTG. Warto zauważyć, że posiadając prywatny pakiet medyczny w LUX MED można wszystkie te wyniki zrobić i zebrać bardzo szybko oraz posiadać do nich łatwy dostęp np. z aplikacji.

Gdy dokumenty są już skompletowane, można dostarczyć skierowanie na leczenie uzdrowiskowe. Może być ono przesłane do właściwego oddziału Funduszu. Robi to lekarz kierujący lub sam świadczeniobiorca. Wiele osób decyduje się na wysłanie dokumentów pocztą, ale oczywiście dokumenty ws. sanatorium można zawieźć do NFZ również samemu.

Na tej podstawie dochodzi do rejestracji skierowania. Tego rodzaju dokumentacja otrzymuje swój własny numer zapisany w systemie – można się na niego powoływać w przypadku wszelkich wątpliwości. Jeśli skierowanie ma błędy formalne lub wymaga uzupełnienia, to NFZ zgłosi się po dodatkowe informacje lub zmiany.

Ostatnim etapem kwalifikacji pacjentów do sanatorium jest przekazanie dokumentacji do lekarza akceptującego zgłoszenia z ramienia uzdrowiska. O ostatecznej decvzji pacjent jest informowany drogą listowną. I tu pojawia się najważniejsze pytanie dotyczącego tego, jak długo trzeba czekać na sanatorium.

Termin wyjazdu do sanatorium – ile się czeka?

Kluczową kwestią jest otrzymanie wspomnianej informacji o tym, że dany pacjent został zakwalifikowany do sanatorium. Jeśli ma już pewność, że może wybrać się na leczenie uzdrowiskowe, wystarczy tylko czekać na sam termin wyjazdu. Niestety, obecnie to ok. 2 lata od czasu otrzymania decyzji – trzeba więc uzbroić się w cierpliwość lub rozpocząć wszystkie procedury z dużym wyprzedzeniem. Samo powiadomienie o nadchodzącym turnusie wysyłane jest kilka tygodni przed jego rozpoczęciem.

Kolejki wynikają m.in. z tego, jak wiele osób czeka na sanatorium – oto dane pochodzące z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Liczba osób czekających w kolejce do sanatorium NFZ (05/ 2022):

 • cała Polska – 383 232 osób czeka w kolejce do sanatorium na NFZ (liczba oczekujących powyżej 24 miesięcy: 106225),
 • woj. dolnośląskie – 54 086 osób czeka w kolejce do sanatorium na NFZ (liczba oczekujących powyżej 24 miesięcy: 28 411),
 • woj. kujawsko-pomorskie – 26 409 (liczba oczekujących powyżej 24 miesięcy: 8 899),
 • woj. lubelskie – 3 294 (liczba oczekujących powyżej 24 miesięcy: 6),
 • woj. lubuskie – 7 301 (liczba oczekujących powyżej 24 miesięcy: 591),
 • woj. łódzkie – 28 705 (liczba oczekujących powyżej 24 miesięcy: 4 077),
 • woj. małopolskie – 42 532 (liczba oczekujących powyżej 24 miesięcy: 22 612),
 • woj. mazowieckie – 63 073 (liczba oczekujących powyżej 24 miesięcy: 20 815),
 • woj. opolskie - 7 917 (liczba oczekujących powyżej 24 miesięcy: 292),
 • woj. podkarpackie – 6 858 (liczba oczekujących powyżej 24 miesięcy: 3),
 • woj. podlaskie – 5 612 (liczba oczekujących powyżej 24 miesięcy: 9),
 • woj. pomorskie - 14 013 (liczba oczekujących powyżej 24 miesięcy: 6),
 • woj. śląskie – 62 103 (liczba oczekujących powyżej 24 miesięcy: 19 977),
 • woj. świętokrzyski – 13 765 (liczba oczekujących powyżej 24 miesięcy: 1 039),
 • woj. warmińsko-mazurskie – 3 042 (liczba oczekujących powyżej 24 miesięcy: 2),
 • woj. wielkopolskie – 24 460 (liczba oczekujących powyżej 24 miesięcy: 80),
 • woj. zachodniopomorskie – 5 062 (liczba oczekujących powyżej 24 miesięcy: 6).

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Geriatra Geriatra Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Osoby starsze wymagają szczególnej opieki, którą zapewniają prywatne pakiety medyczne dla seniorów. Co zawierają i dlaczego warto wybrać rozszerzone warianty ochrony?
Pulsoksymetr to małe urządzenie, które nabrało szczególnego znaczenia wraz z pandemia koronawirusa i potrzeba regularnych badań w przypadku zakażenia. Na co zwrócić uwagę używając pulsoksymetru? 
Badania dla seniorów – osób starszych niezależnie od płci – powinny być realizowane cyklicznie i systematycznie. To zapewni pełną wiedzę o tym, w jakim stanie jest organizm.
Sanatorium to miejsce, które jest szczególnie potrzebne w przypadku starszych osób, dla których kompleksowe zestawienie świadczeń zdrowotnych bywa niezbędne dla prawidłowej rehabilitacji. Często w tym kontekście pojawia się pytanie o to, jak długo czekać trzeba na sanatorium, gdy nie jest ono opłacone prywatnie, ale w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Szpitale LUX MED to droga do tego, by kompleksowo zadbać o pacjenta, który wymaga leczenia w placówce. Jak działa prywatna opieka szpitalna i ile kosztuje?
Seniorzy stanowią już teraz sporą część naszego społeczeństwa, a grupa ta z roku na rok będzie coraz większa. Jak można zadbać o zdrowie np. rodziców, będąc ich dzieckiem? Oto, co warto zrobić, by 60- czy 70-latkowie byli w znacznie lepszej formie.
Ubezpieczenia zdrowotne dla seniorów stają się w Polsce tym bardziej popularne, im bardziej – nie oszukujmy się – starzeje polskie społeczeństwo. Jak działa sposób prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego dla osób starszych?
Badania dla osób starszych wykonywane są - niestety - głównie wtedy, gdy dochodzi do mniejszych lub większych problemów zdrowotnych. Tymczasem trzeba na nie spojrzeć jak na formę profilaktyki, która ogranicza ryzyko większych wyzwań.
Nadciśnienie tętnicze to – bez cienia wątpliwości - powszechny problem zdrowotny, który jest wyzwaniem wręcz cywilizacyjnym. Jak leczyć skutki nadciśnienia? Kluczowe wydaje się tu być coś innego - ograniczanie ryzyka jego powstania.