Zielona Góra to pierwsze miasto w Polsce, w którym wykryto przypadek pacjenta z koronawirusem. Co robić w sytuacji, gdy mieszkasz - lub na co dzień przebywasz, np. zawodowo - w tym mieście? Podstawowa porada: zachować spokój. Wykrycie koronawirusa w Zielonej Górze nie jest powodem do paniki - warto natomiast zachować czujność.
Koronawirus w Zielonej Górze - informacje o takiej lokalizacji zakażenia pojawiły się 4 marca 2020 r., o czym poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski. Chory znajduje się w szpitalu w tym mieście. Jednak Zielona Góra natychmiast stała się miejscem szczególnego zainteresowania mediów w kontekście tego, co robić dalej - jak zachować się w przypadku, gdy w danej lokalizacji odnotowano zakażenie koronawirusem?
Odpowiadamy m.in. na pytania:
-
Co zrobić w przypadku objawów choroby i zakażenia w Zielonej Górze?
-
Jak zarezerwować ewentualną wizytę lekarską i czy jest ona potrzebna?
-
Na co zwrócić szczególną uwagę pod kątem profilaktyki i kontaktu z innymi osobami?
Zakażenie koronawirusem w Zielonej Górze - procedura krok po kroku
Wykrycie pacjenta z koronawirusem w Zielonej Górze nie oznacza, że miasto to podlega specjalistycznej procedurze - nie będzie więc tu przypadku takiego, jak internat w Policach, który, w związku z podejrzeniem choroby, został odcięty od świata do czasu przebadania wszystkich osób znajdujących się w jego wnętrzu. Mieszkając w Zielonej Górze należy przede wszystkim zachować spokój - nie ma potrzeby automatycznego spotkania z lekarzem lub badań jeśli nie masz podejrzeń co do swojego (lub innej osoby) stanu zdrowia.
Należy natomiast zwrócić uwagę na ogólne samopoczucie. Gorączka, problemy z oddychaniem, osłabienie organizmu - te objawy powinny podwyższyć czujność. Warto w takiej sytuacji ograniczyć ryzyko przenoszenia się choroby - nie musi być to oczywiście koronawirus, ale np. zwykła infekcja bakteryjna lub inne problemy ze zdrowiem. W takiej sytuacji lekarze zalecają kontakt z najbliższą jednostką epidemiologiczną - np. szpitalem zakaźnym - i zgłosić nietypowy stan zdrowia: szczególnie jeśli chory był np. we Włoszech, Chinach lub innym rejonie o szczególnym natężeniu choroby.
Jak zachować się w związku z koronawirusem w Zielonej Górze?
Procedurę, krok po kroku, można sprowadzić więc do kilku kroków.
1) Analiza stanu zdrowia; jeśli chory ma objawy koronawirusa:
-
szybka reakcja, ale przy zachowaniu pełnego spokoju i bez paniki
-
kontakt ze specjalistami chorób zakaźnych - zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego,
-
ograniczenie kontaktu z innymi osobami do absolutnego minimum
-
precyzyjne przedstawienie osób, z którymi doszło do kontaktu w ostatnich dniach
2) Zachowanie w sytuacji, gdy osoba czuje się gorzej niż zwykle, ale nie ma typowych objawów:
-
zgłoszenie pogorszenia stanu zdrowia rodzinie
-
kontakt z lekarzem - np. poprzez platformę online umożliwiającą np. konsultacje lekarskie przez internet
-
zastosowanie się do zaleceń lekarza.
Zgodnie z informacjami z ministerstwa zdrowia, wykrycie koronawirusa nie powinno wiązać się z żadnymi nerwowymi ruchami - należy pamiętać, że spokój oraz dostosowanie się do procedur to podstawowa forma zachowania w Zielonej Górze w związku z zachorowaniem przez jednego z pacjentów.