Koronawirus wykryty w Twoim mieście? Oto, co musisz zrobić

Koronawirus wykryty w Twoim mieście? Oto, co musisz zrobić

Zielona Góra to pierwsze miasto w Polsce, w którym wykryto przypadek pacjenta z koronawirusem. Co robić w sytuacji, gdy mieszkasz - lub na co dzień przebywasz, np. zawodowo - w tym mieście? Podstawowa porada: zachować spokój. Wykrycie koronawirusa w Zielonej Górze nie jest powodem do paniki - warto natomiast zachować czujność. 

Koronawirus w Zielonej Górze - informacje o takiej lokalizacji zakażenia pojawiły się 4 marca 2020 r., o czym poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski. Chory znajduje się w szpitalu w tym mieście. Jednak Zielona Góra natychmiast stała się miejscem szczególnego zainteresowania mediów w kontekście tego, co robić dalej - jak zachować się w przypadku, gdy w danej lokalizacji odnotowano zakażenie koronawirusem? 

Odpowiadamy m.in. na pytania:

  • Co zrobić w przypadku objawów choroby i zakażenia w Zielonej Górze?

  • Jak zarezerwować ewentualną wizytę lekarską i czy jest ona potrzebna?

  • Na co zwrócić szczególną uwagę pod kątem profilaktyki i kontaktu z innymi osobami?

Zakażenie koronawirusem w Zielonej Górze - procedura krok po kroku

lekarka w laboratorium

Wykrycie pacjenta z koronawirusem w Zielonej Górze nie oznacza, że miasto to podlega specjalistycznej procedurze - nie będzie więc tu przypadku takiego, jak internat w Policach, który, w związku z podejrzeniem choroby, został odcięty od świata do czasu przebadania wszystkich osób znajdujących się w jego wnętrzu. Mieszkając w Zielonej Górze należy przede wszystkim zachować spokój - nie ma potrzeby automatycznego spotkania z lekarzem lub badań jeśli nie masz podejrzeń co do swojego (lub innej osoby) stanu zdrowia. 

Należy natomiast zwrócić uwagę na ogólne samopoczucie. Gorączka, problemy z oddychaniem, osłabienie organizmu - te objawy powinny podwyższyć czujność. Warto w takiej sytuacji ograniczyć ryzyko przenoszenia się choroby - nie musi być to oczywiście koronawirus, ale np. zwykła infekcja bakteryjna lub inne problemy ze zdrowiem. W takiej sytuacji lekarze zalecają kontakt z najbliższą jednostką epidemiologiczną - np. szpitalem zakaźnym - i zgłosić nietypowy stan zdrowia: szczególnie jeśli chory był np. we Włoszech, Chinach lub innym rejonie o szczególnym natężeniu choroby. 

Jak zachować się w związku z koronawirusem w Zielonej Górze?

Procedurę, krok po kroku, można sprowadzić więc do kilku kroków.

1) Analiza stanu zdrowia; jeśli chory ma objawy koronawirusa:

  1. szybka reakcja, ale przy zachowaniu pełnego spokoju i bez paniki

  2. kontakt ze specjalistami chorób zakaźnych - zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego,

  3. ograniczenie kontaktu z innymi osobami do absolutnego minimum

  4. precyzyjne przedstawienie osób, z którymi doszło do kontaktu w ostatnich dniach

2) Zachowanie w sytuacji, gdy osoba czuje się gorzej niż zwykle, ale nie ma typowych objawów:

  1. zgłoszenie pogorszenia stanu zdrowia rodzinie

  2. kontakt z lekarzem - np. poprzez platformę online umożliwiającą np. konsultacje lekarskie przez internet

  3. zastosowanie się do zaleceń lekarza. 

Zgodnie z informacjami z ministerstwa zdrowia, wykrycie koronawirusa nie powinno wiązać się z żadnymi nerwowymi ruchami - należy pamiętać, że spokój oraz dostosowanie się do procedur to podstawowa forma zachowania w Zielonej Górze w związku z zachorowaniem przez jednego z pacjentów.

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Przeczytaj też

Jakie są różnice pomiędzy koronawirusem a grypą - to jedno z najczęstszych pytań zdrowotnych w 2020 r. Jeśli porównać objawy obu chorób widać nieco innych schematów.
Inhalacja - inaczej określana nebulizacją - to rozwiązanie, które łączy pokolenia. Starsi czy młodsi, w przypadku schorzeń związanych z m.in. oskrzelami wymagają dostarczenia organizmowi specyficznych pęcherzyków płucnych miejscowo rozwiązujących problemy zdrowotne. Efekt to niesłabnąca popularność inhalacji. 
Cukrzyca to jedna z najpoważniejszych obecnie chorób dotykających całą populację. Jakie są jej objawy? Po czym rozpoznać cukrzycę? Choć nie jest to łatwe, warto zapamiętać podstawowe symptomy choroby. Ważne, by przy ich odnotowaniu nie czekać na samoczynną zmianę - prawidłowe leczenie może odbywać się wyłącznie we współpracy z wyspecjalizowanym lekarzem. 
40 lat to dobry wiek na to, by sprawdzić swój stan zdrowia pod kątem ogólnej kondycji, ale i szczegółowych parametrów odpowiadających na pytanie, czy organizm działa prawidłowo. Podstawą do tego typu analiz jest zestaw badań laboratoryjnych.