Zakażenie koronawirusem można znacząco ograniczyć stosując zalecenia lekarskie. W jaki sposób można zabezpieczyć się w związku z poszerzającą się epidemią koronawirusa? Oto sześć wskazówek, jak co zrobić w przypadku podejrzeń o zainfekowanie koronawirusem i jak reagować na osoby, które mają problemy ze zdrowiem.
Koronawirus - SARS-Cov-2 - to rodzina wirusów, które mogą wywoływać choroby u ludzi i zwierząt. Część z koronawirusów jest odpowiedzialna np. za infekcje dróg oddechowych, których efektem jest przeziębienie lub poważniejsze schorzenia - np. MERS, czyli bliskowschodni zespół oddechowy. Innym efektem bywa SARS - zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej.
Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Dodatkowo, ponieważ materiał genetyczny wirusa został już wykryty w kale jednego z pacjentów z potwierdzonym zakażeniem można przyjąć, że zasięg zakażenia może powiększać się drogą fekalno-oralną.
Oto sześć kwestii, które należy wiedzieć o koronawirusie i innych infekcjach o podobnym działaniu.
Maseczka ochronna na koronawirus to mit
Lekarze nie mają wątpliwości: maseczka nie chroni przed infekcją. To raczej efekt placebo. Nie zaleca się używania masek na twarz w przypadku osób zdrowych. Zachęca z kolei do używania maseczek, ale w sytuacji, gdy odczuwalne są objawy dotyczące układu oddechowego. To nic innego jak kaszel lub kichanie - tak więc stosowanie maseczki powinno odbywać się podobnie jak w przypadku np. grypy. Noszenie maseczki może ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby, ale - z punktu widzenia osoby zdrowej - nie stanowi gwarancji powstrzymania infekcji.
Kontakt z innymi osobami ogranicz do 1 m
Masz duży kontakt z ludźmi? Nie masz pewności czy wśród nich nie ma osób, które np. wróciły z zagranicznych ognisk wirusa - Chin lub Włoch? Maseczki będą działały tylko na świadomość; podstawowymi środkami zapobiegawczymi powinny być te, które są powszechnie znane - m.in. zachowanie odpowiedniego kontaktu między ludźmi. Jeden metr przestrzeni to niewiele, ale ogranicza ryzyko problemów. Zasada ta nie dotyczy tylko koronawirusa. Wszystkie choroby układu oddechowego rozprzestrzeniają się na skutek wydalania pod ciśnieniem małych kropli śliny i śluzu, które zawierają wirusa. Nadmierna bliskość podwyższa ryzyko infekcji.
Myj ręce zdecydowanie częściej niż zwykle
Twierdzisz, że myjesz je regularnie? W takim razie oczyszczaj jeszcze częściej. To podstawowy sposób na ograniczenie ryzyka zakażenia koronawirusem. Mydło i woda oczyszcza powierzchnię skóry z drobnoustrojów i znacząco wpływa na zdrowie. Dywagacje polityków jak naciskać dozownik - kciukiem czy łokciem - zostaw chirurgom; najważniejszy jest zdrowy rozsądek i regularne używanie mydła, wody lub środków - płynów i żeli - na bazie minimum 60-proc. alkoholu.
Kichasz? Ktoś kaszle? Zwróć uwagę na detale
Koronawirus to efekt m.in. błędów higienicznych. Szczególny nacisk warto położyć na odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania. Stosuj je w przypadku problemów ze zdrowiem, a jednocześnie wymagaj od innych - to pozwala ograniczyć ryzyko infekcji. Podczas kaszli i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką - przy jej użyciu od razu wyrzuć ją do kosza, a następnie umyj dłonie. Kaszel lub kichanie wprost w dłonie to prosta droga do zanieczyszczenia okolicznych przedmiotów, odzieży lub osób, z którymi dochodzi potem do kontaktu - chociażby przez uścisk dłoni w pracy.
Unikaj dotyku nosa, ust i oczu
Dłonie to miejsce, które szczególnie narażone jest na kontakt z drobnoustrojami. Nawet regularne mycie rąk w kontekście koronawirusa da niewiele, jeśli dotykasz nimi miejsc newralgicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa. To oczy, nos czy usta - dotykając ich chociażby w formie tiku to prosta droga do przeniesienia wirusa z powierzchni na siebie.
Odczuwasz podejrzane objawy - umów wizytę lekarską
W medycynie szczególnie ważna jest szybka reakcja na problemy ze zdrowiem. Co zrobić jeśli podejrzewasz koronawirusa? Zrób to, co należy zrobić w przypadku typowych objawów innych chorób - gorączki, kaszlu, trudności w oddychaniu. Skorzystaj z pomocy medycznej - ogranicz kontakt z innymi osobami i zamów wizytę lekarską przez internet. Możesz również - w przypadku MedicCentre - skorzystać z możliwości, jakie dają Konsultacje Online w formie czatu tekstowego, wideo lub głosowego.
Zachowaj spokój. Problemy ze zdrowiem i ogólne objawy dotyczące układu oddechowego - wraz z gorączką - mogą mieć inne przyczyny. Tak sygnalizować o problemach może też wirus grypy, czy infekcje bakteryjne.
Jeśli Twoje objawy są łagodne - i nie masz za sobą podróży do Chin lub Włoch oraz innych miejsc, gdzie koronawirus był szczególnie nasilony - zwróć uwagę na podstawowe ochrony podczas kaszlu i kichania. Ważna jest też higiena rąk. Do czasu aż nie poczujesz się lepiej, pozostań - w miarę możliwości - w domu. Pamiętaj również o możliwości konsultacji lekarskich przez internet.
Koronawirus - jakie badania można zrobić, by go wykluczyć?
Jak informuje LUXMED, badania potwierdzające zakażenie (RT-PCR z wymazów z nosa i jamy ustnej) wykonuje się w PZH lub Szpitalu Zakaźnym w Warszawie i tylko w ściśle określonych sytuacjach, spełniających wymagania. Nie wykonuje się rutynowo testów przesiewowych. Dostępność testów potwierdzających obecność wirusa może się zmieniać, zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia.