6 porad na koronawirus - co zrobić, by ograniczyć ryzyko?

6 porad na koronawirus - co zrobić, by ograniczyć ryzyko?

Zakażenie koronawirusem można znacząco ograniczyć stosując zalecenia lekarskie. W jaki sposób można zabezpieczyć się w związku z poszerzającą się epidemią koronawirusa? Oto sześć wskazówek, jak co zrobić w przypadku podejrzeń o zainfekowanie koronawirusem i jak reagować na osoby, które mają problemy ze zdrowiem.

Koronawirus - SARS-Cov-2 - to rodzina wirusów, które mogą wywoływać choroby u ludzi i zwierząt. Część z koronawirusów jest odpowiedzialna np. za infekcje dróg oddechowych, których efektem jest przeziębienie lub poważniejsze schorzenia - np. MERS, czyli bliskowschodni zespół oddechowy. Innym efektem bywa SARS - zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej. 

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Dodatkowo, ponieważ materiał genetyczny wirusa został już wykryty w kale jednego z pacjentów z potwierdzonym zakażeniem można przyjąć, że zasięg zakażenia może powiększać się drogą fekalno-oralną. 

koronawirrus co robić


Oto sześć kwestii, które należy wiedzieć o koronawirusie i innych infekcjach o podobnym działaniu. 

Maseczka ochronna na koronawirus to mit 

Lekarze nie mają wątpliwości: maseczka nie chroni przed infekcją. To raczej efekt placebo. Nie zaleca się używania masek na twarz w przypadku osób zdrowych. Zachęca z kolei do używania maseczek, ale w sytuacji, gdy odczuwalne są objawy dotyczące układu oddechowego. To nic innego jak kaszel lub kichanie - tak więc stosowanie maseczki powinno odbywać się podobnie jak w przypadku np. grypy. Noszenie maseczki może ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby, ale - z punktu widzenia osoby zdrowej - nie stanowi gwarancji powstrzymania infekcji. 

Kontakt z innymi osobami ogranicz do 1 m

Masz duży kontakt z ludźmi? Nie masz pewności czy wśród nich nie ma osób, które np. wróciły z zagranicznych ognisk wirusa - Chin lub Włoch? Maseczki będą działały tylko na świadomość; podstawowymi środkami zapobiegawczymi powinny być te, które są powszechnie znane - m.in. zachowanie odpowiedniego kontaktu między ludźmi. Jeden metr przestrzeni to niewiele, ale ogranicza ryzyko problemów. Zasada ta nie dotyczy tylko koronawirusa. Wszystkie choroby układu oddechowego rozprzestrzeniają się na skutek wydalania pod ciśnieniem małych kropli śliny i śluzu, które zawierają wirusa. Nadmierna bliskość podwyższa ryzyko infekcji. 

Myj ręce zdecydowanie częściej niż zwykle

Twierdzisz, że myjesz je regularnie? W takim razie oczyszczaj jeszcze częściej. To podstawowy sposób na ograniczenie ryzyka zakażenia koronawirusem. Mydło i woda oczyszcza powierzchnię skóry z drobnoustrojów i znacząco wpływa na zdrowie. Dywagacje polityków jak naciskać dozownik - kciukiem czy łokciem - zostaw chirurgom; najważniejszy jest zdrowy rozsądek i regularne używanie mydła, wody lub środków - płynów i żeli - na bazie minimum 60-proc. alkoholu. 

Kichasz? Ktoś kaszle? Zwróć uwagę na detale

Koronawirus to efekt m.in. błędów higienicznych. Szczególny nacisk warto położyć na odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania. Stosuj je w przypadku problemów ze zdrowiem, a jednocześnie wymagaj od innych - to pozwala ograniczyć ryzyko infekcji. Podczas kaszli i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką - przy jej użyciu od razu wyrzuć ją do kosza, a następnie umyj dłonie. Kaszel lub kichanie wprost w dłonie to prosta droga do zanieczyszczenia okolicznych przedmiotów, odzieży lub osób, z którymi dochodzi potem do kontaktu - chociażby przez uścisk dłoni w pracy. 

Unikaj dotyku nosa, ust i oczu

Dłonie to miejsce, które szczególnie narażone jest na kontakt z drobnoustrojami. Nawet regularne mycie rąk w kontekście koronawirusa da niewiele, jeśli dotykasz nimi miejsc newralgicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa. To oczy, nos czy usta - dotykając ich chociażby w formie tiku to prosta droga do przeniesienia wirusa z powierzchni na siebie. 

Odczuwasz podejrzane objawy - umów wizytę lekarską

W medycynie szczególnie ważna jest szybka reakcja na problemy ze zdrowiem. Co zrobić jeśli podejrzewasz koronawirusa? Zrób to, co należy zrobić w przypadku typowych objawów innych chorób - gorączki, kaszlu, trudności w oddychaniu. Skorzystaj z pomocy medycznej - ogranicz kontakt z innymi osobami i zamów wizytę lekarską przez internet. Możesz również - w przypadku MedicCentre - skorzystać z możliwości, jakie dają Konsultacje Online w formie czatu tekstowego, wideo lub głosowego. 

Zachowaj spokój. Problemy ze zdrowiem i ogólne objawy dotyczące układu oddechowego - wraz z gorączką - mogą mieć inne przyczyny. Tak sygnalizować o problemach może też wirus grypy, czy infekcje bakteryjne. 

Jeśli Twoje objawy są łagodne - i nie masz za sobą podróży do Chin lub Włoch oraz innych miejsc, gdzie koronawirus był szczególnie nasilony - zwróć uwagę na podstawowe ochrony podczas kaszlu i kichania. Ważna jest też higiena rąk. Do czasu aż nie poczujesz się lepiej, pozostań - w miarę możliwości - w domu. Pamiętaj również o możliwości konsultacji lekarskich przez internet. 


Koronawirus - jakie badania można zrobić, by go wykluczyć?

badanie koronowirus

Jak informuje LUXMED, badania potwierdzające zakażenie (RT-PCR z wymazów z nosa i jamy ustnej) wykonuje się w PZH lub Szpitalu Zakaźnym w Warszawie i tylko w ściśle określonych sytuacjach, spełniających wymagania. Nie wykonuje się rutynowo testów przesiewowych. Dostępność testów potwierdzających obecność wirusa może się zmieniać, zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia.

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Przeczytaj też

Opieka zdrowotna to nie przestrzeń, na której można oszczędzać lub... tracić czas. Jakie są główne korzyści, które niosą za sobą prywatne pakiety lekarskie?
Zarezerwowanie terminu wizyty lekarskiej przez internet to szereg korzyści. Jak działa takie rozwiązanie i jak sieć wykorzystywana jest w prywatnej medycynie?
Osoby starsze wymagają szczególnej opieki, którą zapewniają prywatne pakiety medyczne dla seniorów. Co zawierają i dlaczego warto wybrać rozszerzone warianty ochrony?
Na co warto zwrócić uwagę wybierając dobre pakiety prywatnej opieki lekarskiej? Kluczowa jest to ocena stanu zdrowia, ale niemniej istotne okazują się detale, które wpływają na komfort pacjenta.
Zielona Góra to pierwsze miasto w Polsce, w którym wykryto przypadek pacjenta z koronawirusem. Co robić w sytuacji, gdy mieszkasz w w mieście, gdzie doszło do zakażenia?
Aktywacja konta w portalu LUX MED umożliwia uruchomienie platformy e-rezerwacji. W ten sposób, przez internet można szybko, łatwo i bardzo intuicyjnie sprawdzić, jakie terminy są dostępne.
Koronawirus sprawia, że bezpośredni kontakt - również na linii lekarz-pacjent - warto ograniczyć do niezbędnego minimum, jeśli tylko stan zdrowia tej osoby na to pozwala.
Pakiety medyczne cieszące się rosnącą popularnością wzbudzają również wątpliwości w kontekście opodatkowania. Jak - i kiedy - należy opodatkować przychód z opieki zdrowotnej?
Prywatne pakiety medyczne to szeroki dostęp do specjalistów, szybka reakcja na problemy ze zdrowiem i wysoka jakość usług medycznych. To tylko część z zalet jakie daje abonament medyczny.
Jak prowadzić ciążę w podczas pandemii i ograniczeń, które generuje koronawirus? Epidemia sprawiła, że placówki grupy LUX MED uruchomiły specjalne rozwiązania dla kobiet spodziewających się dziecka.
Umówienie wizyty lekarskiej w LUX MED - szczególnie w sytuacji wprowadzonych ograniczeń w służbie zdrowia - coraz częściej wywołuje pytanie o to, jakie są aktualne formy konsultacji lekarskich.
Zamówienie konsultacji lekarskiej w zaciszu mieszkania to wyraźne korzyści dla pacjenta - często wizyty domowe postrzegane są przez pryzmat większego komfortu, bezpieczeństwa czy ograniczenia kontaktu.
Prywatny pakiet medyczny dla rodziny musi połączyć kilka sfer: od zróżnicowanych potrzeb objętych nim osób po uwzględnienie np. typowych chorób cywilizacyjnych. Na co zwrócić uwagę analizując oferty abonamentów np. dla wariantu 2+2?
Abonamenty medyczne stają się coraz popularniejsze ze względu na starzenie się społeczeństwa, kolejne choroby cywilizacyjne i rosnącą potrzebę szybkiego dostępu do lekarzy-specjalistów.
Zamówienie wizyty lekarskiej do domu lub mieszkania pacjenta to wyjątkowe ułatwienie w sytuacji, gdy ten nie może się swobodnie poruszać, obawia się o zdrowie lub chce - np. ze względu na koronawirus - ograniczyć kontakty.
Prywatne ubezpieczenie medyczne w 2020 r. jest popularniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Specjaliści określają to zjawisko jako efekt pandemii i problemów z opieką lekarską, jaką odczuwają pacjenci wymagający leczenia czy precyzyjnej, szybkiej diagnozy.
Prywatne abonamenty medyczne przez lata wydawały się czymś niedostępnym i drogim. Nic bardziej mylnego.
e-Recepty wprowadziły nieco zamieszania w realia polskiej medycyny. Jak działa system, dzięki któremu wykluczono z obiegu papierowe recepty? Od stycznia 2020 r. jest obowiązkowy, ale sporo osób nadal zastanawia się, co zrobić, by otrzymać elektroniczny odpowiednik.
Wizyta lekarska przez internet jeszcze całkiem niedawno wydawała się wizją odległej przyszłości. Pandemia koronawirusa oraz upowszechnienie internetu sprawiły, że jej znaczenie oraz dostępność takiego rozwiązania zdecydowanie przyspieszyły.
Jakie są różnice pomiędzy koronawirusem a grypą - to jedno z najczęstszych pytań zdrowotnych w 2020 r. Jeśli porównać objawy obu chorób widać nieco innych schematów.
Choć na koronawirusa patrzy się głównie przez pryzmat bieżącego stanu choroby oraz możliwie szybkiej perspektywy jego wyleczenia, niemniej ważne są powikłania po jego przebyciu. Skutki koronawirusa są szczególnie istotne w przypadku osób, które nawet nie odnotowały tego, że przeszły chorobę. 
Czy leczenie kanałowe boli? Czym różni się od zwykłej pracy stomatologa? Na ile leczenie kanałowe jest skuteczne? To tylko część wątpliwości, które dotyczą jednego z najczęstszych problemów stomatologicznych.
Prywatna opieka medyczna budzi nieco wątpliwości w kontekście tego, czy abonament można wliczyć w koszty działalności gospodarczej lub wydatki firmowe?
Pakiety medyczne dla singli, seniorów, par czy dużych rodzin - niezależnie od tego, jaki wariant wybrać, można zrealizować wszystkie formalności przez internet. Analizując oferty warto zwrócić uwagę na zawartość poszczególnych propozycji. Pakiety są idealnie dostosowane do przeciętnych potrzeb każdej z tych grup odbiorców.
Inhalacja - inaczej określana nebulizacją - to rozwiązanie, które łączy pokolenia. Starsi czy młodsi, w przypadku schorzeń związanych z m.in. oskrzelami wymagają dostarczenia organizmowi specyficznych pęcherzyków płucnych miejscowo rozwiązujących problemy zdrowotne. Efekt to niesłabnąca popularność inhalacji. 
Cukrzyca to jedna z najpoważniejszych obecnie chorób dotykających całą populację. Jakie są jej objawy? Po czym rozpoznać cukrzycę? Choć nie jest to łatwe, warto zapamiętać podstawowe symptomy choroby. Ważne, by przy ich odnotowaniu nie czekać na samoczynną zmianę - prawidłowe leczenie może odbywać się wyłącznie we współpracy z wyspecjalizowanym lekarzem. 
40 lat to dobry wiek na to, by sprawdzić swój stan zdrowia pod kątem ogólnej kondycji, ale i szczegółowych parametrów odpowiadających na pytanie, czy organizm działa prawidłowo. Podstawą do tego typu analiz jest zestaw badań laboratoryjnych.
Lekarz, który porady udziela nie w przychodni czy placówce zdrowotnej, ale w domu pacjenta to szczególnie wygodne rozwiązanie. Nie oznacza - często trudnej dla chorych - podróży. Bywa też, że pacjent po prostu ze względu na stan zdrowia nie jest w stanie dotrzeć do punktu spotkania. W takiej sytuacji zamówienie wizyty lekarskiej do domu jest naturalne. Jaki jest koszt takiej usługi jeśli jest ona prywatna?
Prywatne pakiety medyczne często mylone są z równie prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Jakie są właściwości drugiego z tych rozwiązań? To szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku osób, które są skłonne pakietować obie opcje i połączyć dwa mechanizmy. 
Prywatne pakiety medyczne w ciągu kilku ostatnich lat wyszły z cienia - upowszechniły się łącząc potrzeby singli i rodzin, osób młodych oraz seniorów. Jaki pakiet medyczny wybrać, aby idealnie odpowiadał potrzebom płatnika? Oto pięć porad, które warto wziąć pod uwagę analizując oferty z zakresu prywatnej medycyny.
Pulsoksymetr to małe urządzenie, które nabrało szczególnego znaczenia wraz z pandemia koronawirusa i potrzeba regularnych badań w przypadku zakażenia. Na co zwrócić uwagę używając pulsoksymetru?