Zielona Góra to pierwsze miasto w Polsce, w którym wykryto przypadek pacjenta z koronawirusem. Co robić w sytuacji, gdy mieszkasz w w mieście, gdzie doszło do zakażenia?
Jakie są różnice pomiędzy koronawirusem a grypą - to jedno z najczęstszych pytań zdrowotnych w 2020 r. Jeśli porównać objawy obu chorób widać nieco innych schematów.
Inhalacja - inaczej określana nebulizacją - to rozwiązanie, które łączy pokolenia. Starsi czy młodsi, w przypadku schorzeń związanych z m.in. oskrzelami wymagają dostarczenia organizmowi specyficznych pęcherzyków płucnych miejscowo rozwiązujących problemy zdrowotne. Efekt to niesłabnąca popularność inhalacji.
Cukrzyca to jedna z najpoważniejszych obecnie chorób dotykających całą populację. Jakie są jej objawy? Po czym rozpoznać cukrzycę? Choć nie jest to łatwe, warto zapamiętać podstawowe symptomy choroby. Ważne, by przy ich odnotowaniu nie czekać na samoczynną zmianę - prawidłowe leczenie może odbywać się wyłącznie we współpracy z wyspecjalizowanym lekarzem.
40 lat to dobry wiek na to, by sprawdzić swój stan zdrowia pod kątem ogólnej kondycji, ale i szczegółowych parametrów odpowiadających na pytanie, czy organizm działa prawidłowo. Podstawą do tego typu analiz jest zestaw badań laboratoryjnych.
Nadciśnienie to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w ujęciu cywilizacyjnym. Choć jest ono bardzo konsekwentnie monitorowane podczas np. Badań okresowych, bywa nieodczuwalne - a zarazem niezauważalne. Tymczasem prowadzi niestety do bardzo poważnych powikłań, które rzutują nie tylko na ogólny stan zdrowia, ale i mogą doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać nadciśnienie i który lekarz może pomóc pod tym względem?
Wysypka na ciele to szczególnie częsty powód wizyty u dermatologa. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju zmiany na skórze trudno usystematyzować i postrzegać jako jednolity problem. Wysypka wysypce nierówna – szczególnie, jeśli spojrzeć na nią przez pryzmat przyczyny i tego, co ją spowodowało.
Dobre tętno to temat-rzeka. Jaki jest prawidłowy puls, a jaki – powinien być optymalny w zależności od wieku? Co szczególnie ważne, problemy z tętnem bywają problemem dla każdego – nie tylko dla osób starszych i z założenia mających inne choroby współistniejące.
Hemoroidy to przykry, bolesny i – nie ukrywajmy – nieco wstydliwy problem. Niepotrzebnie: to przypadłość zdrowotna taka, jakich wiele. Co zrobić, jeśli pojawiają się podejrzenia
związane z hemoroidami? Ważny niewątpliwie jest dobry wybór lekarza, który odpowiednio dobierze badania oraz właściwą terapię.
Bóle kręgosłupa mogą być wywołane zarówno bieżącym problemem – np. przeciążeniem – jak efektem poważniejszych problemów o bardziej złożonej specyfice. Bardzo ważny w tym kontekście jest właściwy wybór lekarza. U jakiego specjalisty niezbędna jest wizyta jeśli kręgosłup sprawia spore problemy?
Wątroba to ten organ, który jest szczególnie ważny dla organizmu, a zarazem - niewątpliwie trudno prawidłowo odczytać potencjalne objawy jego schorzenia. Na co zwrócić uwagę? Oto symptomy, które powinny stanowić impuls do tego, by udać się do lekarza.
Zapalenie stawów o charakterze jest szczególnie trudnym i bolesnym schorzeniem, który na dodatek przewlekłością. dłuższej perspektywie prowadzi do deformacji oraz poczucia sztywności. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju choroba reumatoidalne w skrócie określana jako RZS może być w dużej mierze kontrolowana przez pacjenta.
Niedoczynność tarczycy jest schorzeniem, która bezpośrednio wynika ze zbyt małej ilości hormonów wytwarzanych przez organizm. Trudno jednak jest generalizować niedoczynność tarczycy i sprowadzać ją do zarówno jednej przyczyny jak i wąskiego zestawienia efektów. Problem ten należy traktować jako chorobę, która może mieć zarówno zróżnicowane powody jak i sporo efektów oddziaływania na ciało.
Ból kręgosłupa w odcinku lędzwiowym to szczególnie dotkliwy problem. Jak pozbyć się uczucia blokady i unieruchomienia w dolnej części pleców? Lędźwie to odcinek specyficzny – m.in. ze względu na duże obciążenia szczególnie w przypadku spędzania czasu w pozycji siedzącej. Niemniej jednak istnieją sposoby, by ograniczyć ból oraz dyskomfort; ważna w tym kontekście jest również regularna praca nad własną sprawnością.
Miażdżyca to choroba, której objawy można zauważyć i odnotować relatywnie szybko. Problem tkwi w jednak mentalności pacjentów. Objawy miażdżycy bywają często lekceważone i ignorowane. To błąd, ponieważ nawet małe kroki w ograniczeniu miażdżycy mogą skutecznie powstrzymywać potencjalnie duże zmiany. Kluczowe jest jednak prawidłowe rozpoznanie symptomów tej choroby.
Omikron to wariant koronawirusa budzący szczególne obawy. Rozprzestrzenia się zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje, co już na przełomie roku 2021 i 2022 zmusiło niektóre rządy do wprowadzenia lockdownów. Co ważne, należy pamiętać, że kolejne warianty koronawirusa dają nieco inne symptomy. O ile w przypadku wcześniejszych odnotowywane były najczęściej utrata węchu, smaku i gorączka połączona z kaszlem, Omikron charakteryzuje się nieco innym zestawieniem. Jak rozpoznać koronawirus Omikron i jakie są najważniejsze objawy zakażenia?
Fizjoterapia postrzegana jest często jako pomoc doraźna, jednostkowa, zależna od danej przypadłości medycznej. Można na nią spojrzeć zdecydowanie szerzej. Mając dostęp do niej np. poprzez prywatne pakiety medyczne można działać w pewien sposób prewencyjnie i wyprzedzająco. W takim przypadku pomoc fizjoterapeuty jest nieoceniona. Kto powinien zwrócić szczególną uwagę na to, czy dany pakiet LUX MED obejmuje konsultacje z fizjoterapeutą?
Kardiolog jest lekarzem specjalistą, do którego często niełatwo jest się dostać. Będąc ekspertem w zakresie chorób serca i układu krążenia zazwyczaj ma dziesiątki pacjentów o różnym stopniu zaawansowania problemów. Szczególne wątpliwości często budzi pierwsza wizyta u kardiologa. Jak przebiega, na co zwrócić uwagę i czy można się do niej w jakikolwiek sposób przygotować?
Cukrzyca to choroba, które ma skalę ogólnoświatową i cywilizacyjną. Czym się objawia i na co zwrócić uwagę? Aby skutecznie filtrować potencjalne symptomy cukrzycy należy przede wszystkim zrozumieć całokształt jej działania – m.in. to, na czym polegają problemy diabetologiczne.
40 lat to wiek, w którym w szczególnym stopniu zaczyna się analizowanie stanu zdrowia oraz większy nacisk na to, by żyć zgodnie z potrzebami organizmu. Na co zwrócić uwagę w kontekście zdrowia przekraczając tę symboliczną granicę?
Okulary to dla osób, które nigdy nie wykorzystywały szkieł do poprawy wzroku prawdziwy szok. Często bywa tak, że latami funkcjonuje się z wadą wzroku nie wiedząc po prostu, że istnieje inny świat, w którym np. światła po zmroku widać wyraźnie i ostro.
Anemia bywa w wielu przypadkach traktowana dość pobłażliwie, choć w rzeczywistości stanowi bardzo duży problem społeczny w kontekście zdrowia. Kiedy dochodzi do anemii i jak jej przeciwdziałać?
Zwolnienie z pracy, czyli powszechnie znane L4 można otrzymać nie tylko bezpośrednio u lekarza, ale również przez internet. Jak dostać zwolnienie online? Oto wszystko, co warto wiedzieć o tym, jak działa L4 online.
Konsultacja u pulmonologa nie należy do najczęściej spotykanych w codzienności zmagań medycznych. Czym zajmuje się pulmonolog i co może świadczyć o tym, że niezbędna jest jego pomoc? Oto, co warto wiedzieć o tej specjalizacji.
Bóle zatok mogą dosłownie sparaliżować codzienność. Jak je rozpoznać i co zrobić w razie chronicznych i nieustępujących problemów? Kluczową kwestię jest zrozumienie tego, czym właściwie jest infekcja zatok.
Rwa kulszowa bywa problemem, z którym chory nie może sobie poradzić żadnymi domowymi sposobami. Ból praktycznie paraliżuje możliwości poruszania się i obniża aktywność pacjenta. Do jakiego lekarza udać się, gdy rwa kulszowa staje się problemem nie do zniesienia?
Wyjazd do Afryki – biznesowy, ale też wycieczka czy safari – może skończyć się nieprzewidzianymi problemami zdrowotnymi. Warto w tym kontekście zadbać o szczepienia, dzięki którymi można ograniczyć ryzyko poważniejszych kłopotów. Na co zwrócić uwagę w kontekście medycznym, gdy w planie jest wyjazd do Afryki?
Szpitale LUX MED to droga do tego, by kompleksowo zadbać o pacjenta, który wymaga leczenia w placówce. Jak działa prywatna opieka szpitalna i ile kosztuje?
Lekarz endokrynolog często bywa postrzegany jako specjalista, którego wiedza i doświadczenie potrzebne są relatywnie rzadko. To spory błąd, bo w rzeczywistości kłopoty hormonalne stają się problemem wręcz o charakterze cywilizacyjnym.
Kaszel kaszlowi nierówny: czym się różnią i jak rozpoznać, jaki kaszel jest mokry, a który suchy? Oto wszystko, co warto wiedzieć o tym symptomie chorobowym.
Sucha skóra jest problemem dla zaskakująco wielu osób. Do takiego poczucia dochodzi wtedy, gdy skóra nie ma wystarczającej ilości wody. Dodatkowo brakuje jej naturalnie występujących olejków. Przekłada się to na utratę miękkości i elastyczności. Co robić w takiej sytuacji?
Reumatoidalne zapalenie stawów to schorzenie, które jest szczególnie dokuczliwe i wiąże się z ogromnymi wyzwaniami dla chorego. Co warto wiedzieć o RZS i jak można je ograniczać wykorzystując prywatne pakiety medyczne?
Wysokie ciśnienie krwi to obecnie jeden z podstawowych czynników ryzyka zawału serca. Stanowi również bezpośrednią przyczynę udaru mózgu. Jak można sprawdzić prawidłowo ciśnienie krwi w domu - będąć samemu i korzystając z własnego sprzętu do analizowania ciśnienia.
Operacja korekcji wzroku, zwana również refrakcyjną chirurgią oka, to każdy zabieg chirurgiczny przeprowadzany tak, by doprowadzić do skorygowania wady refrakcji. Wyraźnie widać duży wzrost zainteresowania tego rodzaju zabiegami. Okazuje się bowiem, że po operacji refrakcyjnej wielu pacjentów przyznaje, iż widzi lepiej niż wcześniej.
Listopad to tradycyjnie już czas akcji Movember. Stąd wiele podmiotów leczniczych zaprasza na profilaktyczne badania urologiczne, dzięki którym można sprawdzić aktualny stan zdrowia – zazwyczaj mężczyzn, którzy z założenia są niechętni do weryfikacji swojej kondycji w tym zakresie. Na czym polega taka wizyta u urloga?
Choroba Hashimoto to jedna z chorób, które szczególnie mocno dotykają dzisiejszych 30- czy 4-latków. Dotyczy jednak szerszego grona. Co jeść będąc chorym na Hashimoto?
Okologia to – niestety – ta formułą leczenia, w której szczególnie ważne są wiedza i doświadczenie lekarzy, ale też warunki, w jakich dochodzi się do zdrowia. Stąd często pytania o to, w jakim szpitalu można liczyć na najlepsze możliwości podczas leczenia onlogicznego.
Wirus RSV stał się prawdziwym postrachem jesienno-zimowego okresu dla dzieci i rodziców. Jak pokazują badania, odpowiedzialny jest w grudniu za zdecydowaną większość pobytów małych dzieci w szpitalach. Dotyczy to głównie maluchów poniżej 2 roku życia. Jak rozpoznać wirus RSV?
Mammografia budzi spore emocje, ale całość tego procesu można sprowadzić do jednego efektu – wykonania zdjęcia rentgenowskiego piersi. Wykorzystywana jest ona do poszukiwania wczesnych oznak raka piersi.
Objawy grypy – jej symptomy i sygnały od organizmu - są bardzo widoczne i stosunkowo proste do rozpoznania. Nie można ich bagatelizować. Grypa może powodować łagodne lub ciężkie choroby, a w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do śmierci.
Choroby małych dzieci są szczególnym wyzwaniem i dla lekarzy, i dla rodziców. Jakie zdarzają się najczęściej i jak postępować w razie problemów?
Grypa jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusy grypy. Niestety, należy do bardzo groźnych - szczególnie w kontekście powikłań. Co zrobic, by ustrzec się przed grypą?
Medycyna - m.in. dietetycy - mają niemało wątpliwości, co do diety ketogenicznej. Na czym ona polega i co warto wiedzieć o diecie, która stała się w Polsce niekwestionowanym hitem?
Ozempic to lek, którego popularność zaskakuje, ale też niepokoi. Skąd tak duże zapotrzebowanie na preparat, który znany dotychczas był wyłącznie osobom potrzebującym wyregulowania organizmu np. ze względu na cukrzycę?
Uciążliwy i uporczywy ból kości, stawów i problemy z poruszaniem mogą być równie dużym problemem zarówno dla młodszych jak i starszych. Kłopoty te nie muszą być spowodowane wyłącznie wiekiem czy zwyrodnieniami. Kłopoty z bólem kości i stawów bywają bowiem symptomem np. choroby.
Kawa i kofeina – nie oszukujmy się – mają niemało zalet, ale mogą być również niebezpieczne dla stanu zdrowia. W zależności od wieku i np. chorób przewlekłych trzeba bezwzględnie dostosować ich dzienną dawkę. W innym przypadku mogą pojawić się niepożądane efekty nadmiernego picia kawy.
Morfologia należy do podstawowych analiz, które wykonuje się pacjentom - zarówno dorosłym jak i dzieciom. Badania krwi, jak żadna inna analiza jest w stanie kompleksowo odpowiedzieć na pytania, w jakim stanie znajduje się organizm pacjenta i czy można w jakiś sposób poprawić zdrowie.
Prywatne pakiety medyczne, dzięki dużej rozpiętości badań analitycznych pozwalają na bieżąco monitorować stan zdrowia m.in. pod kątem skutków przebytych chorób. Ciekawym rozwiązaniem może być np. weryfikacja organizmu po przejściu COVID-19. Jakie badania warto zrobić po wyleczeniu tej choroby?
Usunięcie trzeciego migdałka to często problem wśród dzieci – choć nie tylko. Na czym polega tego rodzaju zabieg i czy w ogóle jest potrzebny? Tak, jeśli rosnący migdał zaczyna przeszkadzać w codzienności.
Czas wakacji to często okazja do egzotycznych i ekscytujących podróży. Oprócz snucia planów co zwiedzić i gdzie wygrzewać się w promieniach słońca warto zadbać też o przygotowanie organizmu do diametralnie innych warunków. Dotyczy to szczególnie wycieczek egzotycznych.
Kontrola organizmu – jego stanu, potencjalnych i obecnych chorób, analizy pod kątem możliwych ryzyk w kolejnych latach – jest nadzwyczaj ważna. Niewątpliwie, zamiast gasić pożar lepiej jest mu przeciwdziałać. Dlatego – niezależnie od wieku – należy wykonywać cykliczne zdrowotne badania kontrolne.
Otyłość – czy nawet nadwaga – stają się, niestety, problemem cywilizacyjnym. Stąd bardzo często zapada decyzja o rozpoczęciu odchudzania nie samemu, ale pod okiem wyspecjalizowanego lekarza. Bardzo ważne jest, by przed startem wykonać kluczowe badania biochemiczne.
Wzdęcia, gazy, problemy z wypróżnianiem, poczucie podbrzusznej ociężałości - to tylko część z problemów, jakie odczuwamy mając kłopoty jelitowe. Nie można tego ignorować – ograniczanie się wyłącznie do spożywania tabletek na lepsze trawienie to powszechny błąd.
Rwa kulszowa to jedno z tych schorzeń, które w szczególnym stopniu potrafią sparaliżować jakąkolwiek aktywność. Uciążliwy i utrzymujący się ból, uczucie tzw. ciągnięcia nogi, ograniczenie ruchowe – to tylko część z problemów, które pojawiają się wraz z rwą. Jaka jest jej przyczyna? Odnalezienie genezy prowadzi do odpowiedzi, co zrobić, by zredukować ból sprawiany przez rwę kulszową.
Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba, która jest szczególnie groźna latem – gdy sporo czasu spędzamy w lasach i innej przestrzeni naturalnej dla bytowania kleszczy. Jak rozpoznać, że doszło do problemów zdrowotnych i co zrobić, jeśli podejrzewa się zapalenie?
Dbałość o skórę wymaga nie tylko pielęgnacji czy zabiegów kosmetycznych. Dermatolog – ale też chociażby dobry ekdokrynolog - wskażą, jak ważne są nie tylko peelingi czy nawilżanie, ale też suplementacja.
Miażdżyca należy do chorób, które – bez cienia wątpliwości – można nazwać problemem pokoleniowym. Jakie są jej przyczyny? Warto zwrócić na nie uwagę – tym bardziej, że samo leczenie miażdżycy ma głównie charakter ograniczający jej skutki. Co sygnalizuje zmiany miażdżycowe?
Otyłość jest istotnym problemem zdrowotnym na całym świecie, a jej częstość występowania gwałtownie wzrasta. Często nie jest ona wynikiem wyłącznie złego odżywania, ale też np. nieprawidłowej suplementacji czy problemów hormonalnych. Jak w tym kontekście wygląda leczenie otyłości metodami chirurgicznymi?
Cukrzyca należy – niestety – do prawdziwych wyzwań cywilizacyjnych. Niewłaściwe odżywanie, sięganie po wszechobecny cukier, siedzący tryb życia – to wszystko przekłada się ostatecznie na potężny problem w postaci problemów z insulinoopornością oraz cukrzycą.
Swoboda, z jaką kojarzą się nam wakacje często przekłada się na nieograniczone – i bez liczenia się z konsekwencjami – korzystanie z promieni słonecznych. Taki słoneczny entuzjazm bywa niestety bolesny dla skóry. Nadmierna ekspozycja na słońce może prowadzić do poparzeń słonecznych. Co zrobić w takiej sytuacji?
Uciążliwy katar może być prawdziwym utrapieniem: ogranicza oddychanie, uniemożliwia często uprawianie sportu i może przekształcić się – niestety – w poważniejszy problem zdrowotny. Jakie leki bywają wskazywane przez lekarzy w kontekście kataru?
Legionella w Rzeszowie wstrząsnęła nie tylko Podkarpaciem. Choroba, która uznawana jest za rzadkość doprowadziła szybko do zgonu dwóch osób oraz hospitalizacji wielu innych. Jak rozpoznać Legionellę i jak wygląda jej leczenie? Oto, co warto o niej wiedzieć.
Podwyższone wyniki cholesterolu często stanowią dla potencjalnego pacjenta sygnał alarmowy, a zarazem impuls do tego, by zmienić – na dobre – nawyki żywieniowe. Nie można jednak kontroli cholesterolu sprowadzać wyłącznie do kwestii diety. Oto, na co zwrócić uwagę dbając o prawidłowe wyniki.
Badania krwi to w opinii lekarzy doskonała droga nie tylko do tego, by poznać bieżący stan organizmu pacjenta, ale też – z niemałym często wyprzedzeniem – przewidzieć potencjalne problemy zdrowotne. Choć oczywiście to specjalista powinien analizować wyniki badań, pacjenci często zastanawiają się: jak interpretować wyniki krwi?
Cukrzyca należy do tych chorób, które rozwijają się w ciszy, dość podstępnie, często bez wiedzy człowieka. Stopniowo odnotowuje on kolejne objawy i symptomy sygnalizujące problem. Na co zwrócić uwagę? Oto, jakie zmiany mogą świadczyć o postępującej cukrzycy.
Nadmierne kilogramy nie są już problemem estetycznym, ale cywilizacyjnym wyzwaniem – problemem, który rzutuje na kilka sfer zdrowia: od organów wewnętrznych po psychikę. Coraz częściej rozwiązaniem bywa chirurgia bariatryczna. Na czym polega ingerencja operacyjna?
Nieregularne rytm serca jest naturalnym powodem do niepokoju, ale też – o czym należy pamiętać – nie może prowadzić do nerwowych decyzji. Odczuwalna arytmia – często postrzegana jako kołatanie serca – może być wywołana przyczynami zarówno okazjonalnymi jak i głębszymi problemami zdrowotnymi.
Pobranie krwi na czczo często budzi wątpliwości co do tego, jak się przygotować do badania. Do której godziny nic nie jeść? Czy post powinien obejmować też kolację? To tylko część z pytań, które zadają sobie osoby przygotowujące się do badania krwi na czczo.
Badania moczu bywają pod względem analizy wyników tak samo niełatwe jak morfologia. Co należy wiedzieć o poszczególnych wynikach? Oto najważniejsze kryteria dotyczące badań moczu.
Wyciągnięcie kleszcza krok po kroku – tak, by zrobić to właściwie – wymaga albo wiedzy, albo niemałego doświadczenia. Jak to zrobić? Warto zauważyć, że prywatne pakiety medyczne zapewniając zabiegi ambulatoryjne – w tym właśnie pomoc w razie odnotowania kleszcza na ciele.
Szczepienia na grypę – jak i inne – budzą często różnego rodzaju kontrowersje. Tymczasem realia są takie, że właśnie tego typu prewencja stanowi najlepsze zabezpieczenie pod kątem tego, by się uchronić przed poważniejszymi problemami.
Trzydniówka to choroba, co do której doświadczeni rodzice podchodzą spokojnie. Inaczej jest w przypadku tych młodszych lub mających pierwsze dziecko. Co warto wiedzieć o tzw. trzydniówce?
Analiza przygotowana przez Główny Urząd Statystyczny doskonale pokazuje, na jakie choroby obecnie - i jak często - zapadają Polacy. Co wynika z raportu?
Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego, "Zdrowie i Ochrona Zdrowia w 2022", wskazuje na wzrost liczby infekcji zakaźnych w Polsce w stosunku do roku 2021, z wyjątkiem salmonellozy i innych bakteryjnych zatruć pokarmowych. Dane te ukazują znaczące zmiany w zakresie zdrowia publicznego.
Nadciśnienie tętnicze to – bez cienia wątpliwości - powszechny problem zdrowotny, który jest wyzwaniem wręcz cywilizacyjnym. Jak leczyć skutki nadciśnienia? Kluczowe wydaje się tu być coś innego - ograniczanie ryzyka jego powstania.
Powszechnym błędem jest postrzeganie schorzeń cukrzycowych przez pryzmat osób starszych, często nie do końca sprawnych. Nic bardziej mylnego – cukrzyca często zaczyna uwidaczniać się w młodym wieku i to właśnie wtedy warto reagować pod kątem ograniczenia jej skutków. Co zrobić, by tak się stało?
Kwaśny oddech, uczucie nieświeżości w jamie ustnej, wyraźny dyskomfort – tego typu zjawiska niekoniecznie muszą wynikać z niewłaściwej higieny zębów. Aby zrozumieć, jak przeciwdziałać problemom, warto zrozumieć ich genezę.
Otyłość dziecięca jest coraz większym problemem nie tylko w przypadku dorosłych, ale również u dzieci. Jak temu przeciwdziałać i co robić? Dietetyk, ortopeda, ale też np. endokrynolog – oto specjaliści, z których usług warto skorzystać.
Hormony są niezbędnymi chemicznymi posłańcami w organizmie, które regulują liczne procesy fizjologiczne, od wzrostu i metabolizmu po nastrój i funkcje reprodukcyjne. Produkowane głównie przez gruczoły endokrynne takie jak przysadka mózgowa, tarczyca, trzustka, nadnercza, jajniki i jądra, hormony krążą w krwiobiegu, docierając do różnych tkanek i oddziałując na specyficzne receptory komórkowe.
Chrapanie postrzegane jest jako uciążliwe – dla samej osoby, ale też np. tych, którzy spędzają w sypialni noc obok niej. Nie można na to jednak patrzeć jak na prozaiczną niedogodność. To problem zdrowotny, który należy leczyć. Co robić z chrapaniem? Oto, jaki lekarz pomoże na chrapanie i jak wygląda proces leczenia.
Artroskopia kolana to procedura chirurgiczna, która polega na minimalnie inwazyjnym dostępie do stawu kolanowego za pomocą małych nacięć, przez które wprowadzane są specjalistyczne instrumenty - kamera oraz narzędzia chirurgiczne.
Regularne badania profilaktyczne są kluczowe dla utrzymania zdrowia i wczesnego wykrywania potencjalnych problemów zdrowotnych. Wiele chorób, takich jak rak, choroby serca czy cukrzyca, może być skuteczniej leczonych, jeśli zostaną zdiagnozowane na wczesnym etapie.
Choroby tarczycy stały się jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych XXI wieku, dotykając zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Choć leczenie farmakologiczne jest niezbędne, równie ważna jest odpowiednia suplementacja witamin i minerałów, która wspiera funkcjonowanie tego małego, ale istotnego organu.
Dbałość o tę kwestię jest szczególnie ważna w przypadku mężczyzn po 40 roku życia. Na co warto zwrócić uwagę?
Rehabilitacja po artroskopii kolana jest kluczowym elementem procesu powrotu do pełnej sprawności. Rodzaj, intensywność oraz długość rehabilitacji są uzależnione od kilku istotnych czynników, takich jak typ uszkodzenia, skala zabiegu oraz zaangażowanie pacjenta w proces terapeutyczny. Dzięki zastosowaniu małoinwazyjnej techniki artroskopowej, czas potrzebny na regenerację jest znacznie krótszy, jednak odpowiednio zaplanowana rehabilitacja odgrywa decydującą rolę w optymalizacji wyników leczenia.