Jak wybrać lekarza rodzinnego? Coraz ważniejsza jest cyfryzacja kontaktu

Jak wybrać lekarza rodzinnego? Coraz ważniejsza jest cyfryzacja kontaktu

Rola lekarza rodzinnego zdecydowanie wzrosła – staje się on pierwszym ogniwem, naturalnym kontaktem w razie kłopotów zdrowotnych. Sprzyjają temu m.in. rozwiązania takie, jakie proponuje LUX MED – chociażby w zakresie telemedycyny i nowoczesnych form kontaktów. Analizując pakiety medyczne na Mediccentre.pl można zauważyć bowiem, że praktycznie każdy z nich zapewnia obecnie zdalne – choć oczywiście nie tylko – formy kontaktu z lekarzem.

Wynika to z faktu, że współczesna medycyna staje się coraz bardziej zaawansowana, a technologiczny postęp wprowadza innowacje, które umożliwiają lepszą opiekę nad pacjentem. Jednym z tych rozwiązań jest telemedycyna, która pozwala na zdalne konsultacje medyczne, diagnozowanie chorób czy też monitorowanie pacjentów na odległość.

Lekarz rodzinny w dobie cyfryzacji

Lekarz rodzinny, nazywany również lekarzem pierwszego kontaktu, stanowi podstawę systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie kompleksowej opieki zdrowotnej dla pacjentów w każdym wieku, niezależnie od płci czy problemu zdrowotnego. Zakres zadań jest ściśle określony: ma monitorować stan zdrowia, diagnozować choroby oraz zapewnić ogólną prewencję – porady i wskazówki kierując do odpowiednich specjalistów w przypadku konieczności bardziej zaawansowanej diagnostyki lub leczenia.

Podstawą jest diagnostyka i leczenie schorzeń, takich jak infekcje, alergie, problemy z ciśnieniem krwi czy choroby przewlekłe. Coraz ważniejsza staje się prewencja, przy czym należy ją rozumieć jako kompleksowe zestawienie porad na temat zdrowego stylu życia, szczepień oraz innych działań profilaktycznych. Naturalnym zadaniem lekarza rodzinnego jest dostępność w zakresie prostych, szybkich konsultacji, na podstawie których kieruje pacjentów do specjalistów. Dzieje się tak, gdy pacjent wymaga bardziej specjalistycznej opieki, lekarz rodzinny kieruje go do odpowiedniego specjalisty.

Wybór lekarza rodzinnego – jak to wygląda w praktyce?

Podstawą jest rejestracja w placówce zdrowia - może to być przychodnia najbliżej miejsca zamieszkania, pracy lub inna dowolna lokalizacja. W niej wystarczy wskazać lekarza: wybór ten może być podyktowany rekomendacjami, doświadczeniem lekarza czy dostępnością terminów wizyt. Cały proces kończy się podpisaniem deklaracji. Dokument ten jest ważny przez określony czas i może być odnowiony lub zmieniony w zależności od decyzji pacjenta.

Pacjenci lekarza rodzinnego zazwyczaj zgłaszają się do lekarza rodzinnego z szerokim wachlarzem problemów zdrowotnych, począwszy od bólów głowy, infekcji dróg oddechowych, dolegliwości żołądkowych, a kończąc na przewlekłych chorobach takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Dlatego kluczowe jest, aby lekarz rodzinny miał możliwość stałego monitorowania stanu zdrowia swoich pacjentów oraz by był łatwo dostępny w razie potrzeby.

Telemedycyna w zakresie pracy lekarza rodzinnego

Telemedycyna, dzięki możliwości zdalnych konsultacji medycznych, stała się odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie społeczne na łatwy dostęp do opieki medycznej. Luxmed, rozpoznając tę potrzebę, wprowadza innowacyjne rozwiązania w zakresie telemedycyny, umożliwiające pacjentom szybki i wygodny kontakt z lekarzem rodzinnym bez względu na odległość czy aktualne ograniczenia.

W dobie cyfryzacji, możliwość stałego kontaktu z lekarzem rodzinny bez konieczności odwiedzania placówki medycznej staje się nie tylko wygodna, ale i kluczowa. Według raportu opublikowanego w "Journal of Telemedicine and Telecare" w 2020 roku, telemedycyna przyczynia się do skrócenia czasu diagnozy, zwiększenia satysfakcji pacjentów oraz poprawy jakości opieki medycznej.

Dzięki platformie LUX MED pacjenci mają możliwość szybkiego dostępu do swojego lekarza, konsultacji w formie wideorozmów oraz dostępu do swoich wyników badań i zaleceń lekarskich online. To nie tylko ułatwia życie pacjentom, ale również zwiększa efektywność pracy lekarza rodzinnego, który dzięki temu może lepiej monitorować stan zdrowia swoich pacjentów i w odpowiednim czasie kierować ich do specjalistów./ FOT: Freepik.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Lekarz medycyny rodzinnej Lekarz medycyny rodzinnej Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Prywatne abonamenty medyczne przez lata wydawały się czymś niedostępnym i drogim. Nic bardziej mylnego.
Prywatny pakiet medyczny dla rodziny musi połączyć kilka sfer: od zróżnicowanych potrzeb objętych nim osób po uwzględnienie np. typowych chorób cywilizacyjnych. Na co zwrócić uwagę analizując oferty abonamentów np. dla wariantu 2+2?
Prywatne pakiety medyczne to szeroki dostęp do specjalistów, szybka reakcja na problemy ze zdrowiem i wysoka jakość usług medycznych. To tylko część z zalet jakie daje abonament medyczny.
Prywatna medycyna rośnie w siłę, choć formalnie praktycznie każda osoba, która decyduje się na taką opcję może korzystać również z tradycyjnych świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Skąd tak duża – i rosnąca – popularność prywatnych abonamentów?
Prywatne pakiety medyczne coraz częściej opracowywane są pod kątem dzieci. Najmłodsi mają szczególne potrzeby w zakresie ochrony zdrowia, profilaktyki czy diagnostyki. Jakie specjalizacje lekarskie powinien obejmować pakiet medyczny opracowany pod kątem dziecka oraz np. matki?
Zwolnienie z wychowania fizycznego od 2022 r. zmieniło się znacząco pod względem zasad przyznawania. Stąd sporo pytań o to, jakie są obecnie regulacje w zakresie zwalniania dzieci z zajęć WF.
Seniorzy stanowią już teraz sporą część naszego społeczeństwa, a grupa ta z roku na rok będzie coraz większa. Jak można zadbać o zdrowie np. rodziców, będąc ich dzieckiem? Oto, co warto zrobić, by 60- czy 70-latkowie byli w znacznie lepszej formie.
Ubezpieczenie na pobyt w szpitalu to rozwiązanie, które doceniamy zawsze wtedy, gdy dochodzi do nieprzewidzianych problemów ze zdrowiem. Co warto wiedzieć o takiej formule ochrony? Przede wszystkim warto poznać zalety, które niesie za sobą ubezpieczenie szpitalne w ramach LUX MED.
Abonamenty medyczne dla rodzin z roku na rok zyskują na popularności, a zarazem – zapewniają coraz szersze możliwości w zakresie ochrony zdrowia. Badania branżowe pokazują, że dla Polaków ważna jest szybkość pomocy lekarskiej, ale też inna zaleta pakietów rodzinnych – dopasowanie ich do potrzeb praktycznie każdej grupy docelowej.