Rodzinny prywatny pakiet medyczny ma coraz więcej Polaków. Czy warto go wybrać?

Rodzinny prywatny pakiet medyczny ma coraz więcej Polaków. Czy warto go wybrać?

Kobieta badająca się u ginekologa, mężczyzna sprawdzający poziom swoich hormonów u endokrynologa, doświadczony pediatra dla dzieci – możliwości, jakie dają pakiety medyczne dla rodzin jest mnóstwo. Nie chodzi wyłącznie o same konsultacje: dla osób decydujących się na zamówienie pakietu równie ważne są regularne badania w cenie ujętej w abonamencie czy bezproblemowe zabiegi.

Efekt? Prywatny pakiet medyczny to obecnie jedna z opcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem Polaków. Wynika to zarówno z większych możliwości finansowych, jakie mają polskie rodziny jak i rosnącego rozczarowania publiczną służbą zdrowia. Choć oczywiście każdy POZ funkcjonuje pod tym względem inaczej – i niewątpliwie zdarzają się takie, co do których działania nie można mieć zastrzeżeń – publiczna służba medyczna jest obecnie bardzo przeciążona. Przekłada się to na kolejki, odwoływane wizyty  i inne problemy organizacyjne.

Rodzinny pakiet medyczny? Polacy coraz bardziej chętni

Wrażenie może niewątpliwie zrobić analiza tego, jak wiele osób posiada obecnie prywatne pakiety medyczne – szczególnie, jeśli porównać to z danymi sprzed lat. Dynamika zmiany jest wyjątkowo duża. Bardzo wnikliwą analizę w tym kontekście prezentuje badanie "Rynek prywatnej opieki medycznej w Polsce". Zostało ono przeprowadzone przez PMR w 2022 roku. Wynika z niego, że obecnie około 10% Polaków posiada prywatne pakiety medyczne – można więc mówić o bardzo dużym skoku ilości odbiorców tych usług w perspektywie kilku lat. Zakładając, że obecnie około 3,8 miliona Polaków korzysta z prywatnych usług medycznych to wynik zdecydowanie wyższy niż w połowie ub. dekady.

Te same badania wskazują bowiem, że w 2016 roku prywatne pakiety medyczne posiadało tylko 6,5% Polaków. Trend ten wynika z coraz większej świadomości pacjentów, którzy zdają sobie sprawę z korzyści wynikających z prywatnej opieki medycznej.

Firmy oferujące prywatne pakiety medyczne dla rodzin

Duże znaczenie dla popularności pakietów wykorzystywanych przez całe rodziny ma to, jak szeroka jest obecnie grupa podmiotów oferujących tego typu abonamenty. Do największych należą obecnie:

  1. LUX MED – ok. 0,8 mln pacjentów
  2. PZU Zdrowie – ok. 0,6 mln pacjentów
  3. Medicover – ok. 0,5 mln pacjentów
  4. Enel-Med – ok. 0,2 mln pacjentów
  5. Inter Polska – ok. 0,1 mln pacjentów.

Oczywiście na tym zestawienie firm oferujących pakiety medyczne dla rodzin się nie kończy. Na rynku istnieje bowiem wiele mniejszych firm i gabinetów prywatnych, które również oferują usługi medyczne i są w stanie konkurować z państwową służbą zdrowia.

Zakres usług w pakietach dla rodzin

Kluczowymi czynnikami decydującymi o tym, czy dany pakiet medyczny dla rodziny można uznać za atrakcyjny są:

  • cena abonamentu – koszty przypadające na rodzinę
  • dostępność usługi: to, z jakich świadczeń można skorzystać
  • ewentualne benefity – np. promocje za ciągłość zamówienia.

Niewątpliwie kluczowe – patrząc z perspektywy rodziny – jest to, jacy specjaliści są dostępni w danym pakiecie. Najważniejsi to lekarze rodzinni, którzy koordynują opiekę nad pacjentem i odpowiadają za zaplanowanie bardziej szczegółowych działań innych specjalistów. Dobry pakiet powinien więc uwzględniać możliwość konsultacji u specjalistów różnych dziedzin medycznych, w tym np. pediatrów, ginekologów, kardiologów, neurologów, gastroenterologów czy dermatologów. Należy tu jednak zwrócić uwagę na to, że w zależności od wieku i kondycji zdrowotnej poszczególnych członków rodziny, mogą być potrzebne różne rodzaje specjalistycznej opieki medycznej.

Oprócz tego istotne jest, by pakiet rodzinny gwarantował szybki dostęp do badań laboratoryjnych, diagnostycznych czy rehabilitacyjnych. To pozwala na kompleksową opiekę zdrowotną i szybszą diagnozę chorób.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Internista Internista Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Prywatne abonamenty medyczne przez lata wydawały się czymś niedostępnym i drogim. Nic bardziej mylnego.
Prywatny pakiet medyczny dla rodziny musi połączyć kilka sfer: od zróżnicowanych potrzeb objętych nim osób po uwzględnienie np. typowych chorób cywilizacyjnych. Na co zwrócić uwagę analizując oferty abonamentów np. dla wariantu 2+2?
Prywatne pakiety medyczne to szeroki dostęp do specjalistów, szybka reakcja na problemy ze zdrowiem i wysoka jakość usług medycznych. To tylko część z zalet jakie daje abonament medyczny.
Prywatna medycyna rośnie w siłę, choć formalnie praktycznie każda osoba, która decyduje się na taką opcję może korzystać również z tradycyjnych świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Skąd tak duża – i rosnąca – popularność prywatnych abonamentów?
Prywatne pakiety medyczne coraz częściej opracowywane są pod kątem dzieci. Najmłodsi mają szczególne potrzeby w zakresie ochrony zdrowia, profilaktyki czy diagnostyki. Jakie specjalizacje lekarskie powinien obejmować pakiet medyczny opracowany pod kątem dziecka oraz np. matki?
Zwolnienie z wychowania fizycznego od 2022 r. zmieniło się znacząco pod względem zasad przyznawania. Stąd sporo pytań o to, jakie są obecnie regulacje w zakresie zwalniania dzieci z zajęć WF.
Seniorzy stanowią już teraz sporą część naszego społeczeństwa, a grupa ta z roku na rok będzie coraz większa. Jak można zadbać o zdrowie np. rodziców, będąc ich dzieckiem? Oto, co warto zrobić, by 60- czy 70-latkowie byli w znacznie lepszej formie.
Ubezpieczenie na pobyt w szpitalu to rozwiązanie, które doceniamy zawsze wtedy, gdy dochodzi do nieprzewidzianych problemów ze zdrowiem. Co warto wiedzieć o takiej formule ochrony? Przede wszystkim warto poznać zalety, które niesie za sobą ubezpieczenie szpitalne w ramach LUX MED.
Dobry lekarz rodzinny to często swoisty powiernik rodziny – wie wszystko o chorobach domowników. Bardzo ważne jest, by był dostępny nie tylko podczas wizyty, ale też wtedy, gdy dzieje się coś problematycznego. Oto, na co zwrócić uwagę zastanawiając się, jakiego lekarza rodzinnego wybrać.