Ważne jest to, by przede wszystkim nie panikować: to choroba dość charakterystyczna dla dzieci w młodym wieku. Rumień nagły lub gorączka trzydniowa – to nazwy tożsame - jest zakaźną chorobą wieku dziecięcego. Jest wywoływana przez wirusy HHV6 i HHV7 z rodziny Herpesviridae. Sposób przenoszenia to droga kropelkowa – zakażenie może nastąpić na przykład przez pocałunek czy wspólne używanie naczyń. Choroba ta jest szczególnie powszechna wśród dzieci do 3. roku życia, z największą częstością występowania między 6. a 15. miesiącem życia.
Jak rozpoznać trzydniówkę u malucha?
Niewątpliwie pierwszym objawem jest gorączka, która utrzymuje się zwykle od 2 do 5 dni, najczęściej przez trzy dni. Właśnie stąd powszechna nazwa choroby.
W tym czasie dziecko może być płaczliwe, rozdrażnione, mieć zmniejszony apetyt i mniej chętnie bawić się. Po ustąpieniu gorączki, pojawia się charakterystyczna, drobna, bladoróżowa wysypka, która nie pozostawia przebarwień ani nie prowadzi do złuszczania się skóry.
Nie oznacza to, że trzydniówkę można – kolokwialnie to określając – zlekceważyć. Nic bardziej mylnego. Chociaż trzydniówka zazwyczaj przebiega łagodnie, w rzadkich przypadkach może prowadzić do powikłań takich jak drgawki gorączkowe, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu czy zapalenie wątroby.
Co zrobić w razie trzydniówki u dziecka?
Zazwyczaj trzydniówka nie oznacza tego, czego rodzice obawiają się najbardziej – zaawansowanego leczenia. W większości przypadków do powrotu do zdrowia wystarczą odpowiednia temperatura i wilgotność w pomieszczeniu. Uwagę trzeba zwrócić również na regularne wietrzenie oraz nawadnianie organizmu. W przypadku gorączki powyżej 38°C, zaleca się zastosowanie chłodnych okładów oraz leków przeciwgorączkowych dostosowanych do wieku i wagi dziecka.
Pojawia się jednak pytanie: kiedy czas na pomoc lekarza? Wykorzystując prywatne pakiety medyczne – lub opiekę NFZ – warto umówić się do pediatry, gdy gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni, a jej objawy opisane powyżej nie ustępują mimo leczenia. Sygnałem, że niezbędna jest bardziej zaawansowana pomoc będą też sytuacje, w których dziecko odmawia picia lub objawy stają się intensywniejsze. Ważne jest, aby lekarz wykluczył inne infekcje, ponieważ wysoka gorączka może towarzyszyć wielu różnym schorzeniom.
Nawadnianie i wypoczynek – sposoby na trzydniówkę
Trzydniówka jest częstą, ale zazwyczaj niegroźną chorobą dziecięcą. Kluczowe jest monitorowanie objawów, odpowiednie nawadnianie i utrzymanie komfortowych warunków dla dziecka. W razie wątpliwości lub nasilonych objawów zawsze warto skonsultować się z pediatrą. Regularne kontrole zdrowia dziecka pomagają w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia i szybkim reagowaniu na ewentualne problemy./ FOT: prostooleh Freepik.