Trzydniówka u dzieci – czym się objawia i co robić?

Trzydniówka u dzieci – czym się objawia i co robić?

Ważne jest to, by przede wszystkim nie panikować: to choroba dość charakterystyczna dla dzieci w młodym wieku. Rumień nagły lub gorączka trzydniowa – to nazwy tożsame - jest zakaźną chorobą wieku dziecięcego. Jest wywoływana przez wirusy HHV6 i HHV7 z rodziny Herpesviridae. Sposób przenoszenia to droga kropelkowa – zakażenie może nastąpić na przykład przez pocałunek czy wspólne używanie naczyń. Choroba ta jest szczególnie powszechna wśród dzieci do 3. roku życia, z największą częstością występowania między 6. a 15. miesiącem życia.

Jak rozpoznać trzydniówkę u malucha?

Niewątpliwie pierwszym objawem jest gorączka, która utrzymuje się zwykle od 2 do 5 dni, najczęściej przez trzy dni. Właśnie stąd powszechna nazwa choroby.

W tym czasie dziecko może być płaczliwe, rozdrażnione, mieć zmniejszony apetyt i mniej chętnie bawić się. Po ustąpieniu gorączki, pojawia się charakterystyczna, drobna, bladoróżowa wysypka, która nie pozostawia przebarwień ani nie prowadzi do złuszczania się skóry.

Nie oznacza to, że trzydniówkę można – kolokwialnie to określając – zlekceważyć. Nic bardziej mylnego. Chociaż trzydniówka zazwyczaj przebiega łagodnie, w rzadkich przypadkach może prowadzić do powikłań takich jak drgawki gorączkowe, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu czy zapalenie wątroby.

Co zrobić w razie trzydniówki u dziecka?

Zazwyczaj trzydniówka nie oznacza tego, czego rodzice obawiają się najbardziej – zaawansowanego leczenia. W większości przypadków do powrotu do zdrowia wystarczą odpowiednia temperatura i wilgotność w pomieszczeniu. Uwagę trzeba zwrócić również na regularne wietrzenie oraz nawadnianie organizmu. W przypadku gorączki powyżej 38°C, zaleca się zastosowanie chłodnych okładów oraz leków przeciwgorączkowych dostosowanych do wieku i wagi dziecka.

Pojawia się jednak pytanie: kiedy czas na pomoc lekarza? Wykorzystując prywatne pakiety medyczne – lub opiekę NFZ – warto umówić się do pediatry, gdy gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni, a jej objawy opisane powyżej nie ustępują mimo leczenia. Sygnałem, że niezbędna jest bardziej zaawansowana pomoc będą też sytuacje, w których dziecko odmawia picia lub objawy stają się intensywniejsze. Ważne jest, aby lekarz wykluczył inne infekcje, ponieważ wysoka gorączka może towarzyszyć wielu różnym schorzeniom.

Nawadnianie i wypoczynek – sposoby na trzydniówkę

Trzydniówka jest częstą, ale zazwyczaj niegroźną chorobą dziecięcą. Kluczowe jest monitorowanie objawów, odpowiednie nawadnianie i utrzymanie komfortowych warunków dla dziecka. W razie wątpliwości lub nasilonych objawów zawsze warto skonsultować się z pediatrą. Regularne kontrole zdrowia dziecka pomagają w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia i szybkim reagowaniu na ewentualne problemy./ FOT: prostooleh Freepik.

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Pediatra Pediatra Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Otyłość dziecięca jest coraz większym problemem nie tylko w przypadku dorosłych, ale również u dzieci. Jak temu przeciwdziałać i co robić? Dietetyk, ortopeda, ale też np. endokrynolog – oto specjaliści, z których usług warto skorzystać.
Dobry lekarz rodzinny to często swoisty powiernik rodziny – wie wszystko o chorobach domowników. Bardzo ważne jest, by był dostępny nie tylko podczas wizyty, ale też wtedy, gdy dzieje się coś problematycznego. Oto, na co zwrócić uwagę zastanawiając się, jakiego lekarza rodzinnego wybrać.
Abonamenty medyczne dla rodzin z roku na rok zyskują na popularności, a zarazem – zapewniają coraz szersze możliwości w zakresie ochrony zdrowia. Badania branżowe pokazują, że dla Polaków ważna jest szybkość pomocy lekarskiej, ale też inna zaleta pakietów rodzinnych – dopasowanie ich do potrzeb praktycznie każdej grupy docelowej.
Prywatne pakiety medyczne coraz częściej opracowywane są pod kątem dzieci. Najmłodsi mają szczególne potrzeby w zakresie ochrony zdrowia, profilaktyki czy diagnostyki. Jakie specjalizacje lekarskie powinien obejmować pakiet medyczny opracowany pod kątem dziecka oraz np. matki?
Rodzinny pakiet medyczny to szczególny format usług - musi bowiem uwzględniać potrzeby nie jednej czy dwóch osób, ale np. czterech, o całkowicie zróżnicowanej specyfice. Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć rozważając dobry pakiet dla rodziny? Wbrew temu co mogłoby się wydawać, nie jest to rozwiązanie wyłącznie dla osób bogatych.