Pierwsza wizyta u kardiologa. Jak się przygotować i na co zwrócić uwagę?

Pierwsza wizyta u kardiologa. Jak się przygotować i na co zwrócić uwagę?

Choroby i wady serca mogą mieć różne podłoże. Z jednej strony to często wady nabyte i wynikające niewłaściwego trybu życia. Nie brak jednak sytuacji w których choroby serca wynikają z wrodzonych mankamentów. Całym tym zakresem zajmuje się kardiolog, który oprócz typowych ma pełen zakres wiedzy dotyczący ogólnego układu krążenia człowieka. Specjalizacja ta jest szczególnie istotna w naszej cywilizacji. Okazuje się bowiem, że to właśnie wady i choroby kardiologiczne są najczęstszym powodem zgonów.

Jakie są rodzaje kardiologii?

Kardiologię można podzielić na trzy główne typy. Pierwszym jest kardiologia nieinwazyjna. To zestaw działań zarówno leczniczych jak i diagnostycznych obejmujących cały układ sercowo naczyniowy. Zgodnie z nazewnictwem, kardiologia nieinwazyjna nie zakłada jakichkolwiek form ingerencji mechanicznej działanie układu.

Przeciwieństwem jest kardiologia interwencyjna. Zakres działań polegających na leczeniu wad i chorób serca w sposób, który można określić jako inwazyjny. Nie zakładał on jednak otwierania klatki piersiowej. Ten typ kardiologii opiera się na działaniu cewnikowania oraz koronarografii.

Trzeci rodzaj to kardiochirurgia. Obejmuje ona zaawansowane systemy leczenia chorób serca, w przypadku których niezbędna jest ingerencja zewnętrzna. Będą to więc wszelkie zabiegi i operacje mając na celu stymulację lub poprawę działania układu sercowego. Zakres tej formuły leczenia może być bardzo szeroki. Podlegać będą mu zarówno wszelkie prace związane z uruchamianiem zastawek i rozruszników serca - jak najbardziej skomplikowane przeszczepy mięśnia sercowego.

Jakimi chorobami zajmuje się kardiolog?

Wbrew temu mogłoby się wydawać, konsultacje z kardiologiem nie mogą być sprowadzane wyłącznie do układu w którym specjalista zajmuje się zawałami i przeszczepami serca. Warto bowiem zauważyć, że zakres schorzeń wynikających z układu sercowo-naczyniowego lub oddziałujących na niego jest znacznie szerszy. Kardiolog zajmuje się między innymi wszelkimi przejawami choroby wieńcowej, czyli niedokrwiennością serca. Zakres schorzeń, w których specjalizuje się kardiolog obejmuje też:

  • nadciśnienie tętnicze
  • zapalenie mięśnia sercowego
  • schorzenia związane z miażdżycą
  • wszelkie arytmie i inne zaburzenia rytmu sercowego
  • dusznice i dławice
  • pozostałe wady serca związane na przykład z niewłaściwym działaniem zastawek.

W praktyce więc jak widać działa na wyjątkowo szerokim schorzeń. Wybór właściwego kardiologa odgrywa tym większe znaczenie, że zazwyczaj problemy zdrowotne mają podłoże zaawansowane i wymagają długotrwałego leczenia. Wobec przewlekłości niezbędne jest regularne korzystanie z konsultacji kardiologicznych i stała diagnostyka.

Kiedy iść do kardiologa?

Co powinno znakiem, że czas na konsultacje z kardiologiem? Należy zwrócić uwagę na wszelkie symptomy, które wpływają na codzienność pacjenta. O problemach kardiologicznych mogą świadczyć nawet tak prozaiczne sytuacje jak stopniowe osłabianie wydolności fizycznej i ogólne poczucie gorszej formy zdrowotnej. Do kardiologa należy zwrócić się poprzez lekarza rodzinnego również w sytuacjach, gdy pojawia się regularny problem duszności oraz nawracającego bólu lub ucisku pojawiającego się w klatce piersiowej. Konsultacje kardiologiczne będą niezbędne wobec odczuwalnej arytmii serca nagłych omdleń i innych form zasłabnięcia.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Kardiolog Kardiolog Dostępny w wybranych pakietach
Lekarz medycyny rodzinnej Lekarz medycyny rodzinnej Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Zielona Góra to pierwsze miasto w Polsce, w którym wykryto przypadek pacjenta z koronawirusem. Co robić w sytuacji, gdy mieszkasz w w mieście, gdzie doszło do zakażenia?
Jakie są różnice pomiędzy koronawirusem a grypą - to jedno z najczęstszych pytań zdrowotnych w 2020 r. Jeśli porównać objawy obu chorób widać nieco innych schematów.
Inhalacja - inaczej określana nebulizacją - to rozwiązanie, które łączy pokolenia. Starsi czy młodsi, w przypadku schorzeń związanych z m.in. oskrzelami wymagają dostarczenia organizmowi specyficznych pęcherzyków płucnych miejscowo rozwiązujących problemy zdrowotne. Efekt to niesłabnąca popularność inhalacji. 
Cukrzyca to jedna z najpoważniejszych obecnie chorób dotykających całą populację. Jakie są jej objawy? Po czym rozpoznać cukrzycę? Choć nie jest to łatwe, warto zapamiętać podstawowe symptomy choroby. Ważne, by przy ich odnotowaniu nie czekać na samoczynną zmianę - prawidłowe leczenie może odbywać się wyłącznie we współpracy z wyspecjalizowanym lekarzem. 
40 lat to dobry wiek na to, by sprawdzić swój stan zdrowia pod kątem ogólnej kondycji, ale i szczegółowych parametrów odpowiadających na pytanie, czy organizm działa prawidłowo. Podstawą do tego typu analiz jest zestaw badań laboratoryjnych.
Nadciśnienie to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w ujęciu cywilizacyjnym. Choć jest ono bardzo konsekwentnie monitorowane podczas np. Badań okresowych, bywa nieodczuwalne  - a zarazem niezauważalne. Tymczasem prowadzi niestety do bardzo poważnych powikłań, które rzutują nie tylko na ogólny stan zdrowia, ale i mogą doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać nadciśnienie i który lekarz może pomóc pod tym względem?
Wysypka na ciele to szczególnie częsty powód wizyty u dermatologa. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju zmiany na skórze trudno usystematyzować i postrzegać jako jednolity problem. Wysypka wysypce nierówna – szczególnie, jeśli spojrzeć na nią przez pryzmat przyczyny i tego, co ją spowodowało.
Dobre tętno to temat-rzeka. Jaki jest prawidłowy puls, a jaki – powinien być optymalny w zależności od wieku? Co szczególnie ważne, problemy z tętnem bywają problemem dla każdego – nie tylko dla osób starszych i z założenia mających inne choroby współistniejące.
Hemoroidy to przykry, bolesny i – nie ukrywajmy – nieco wstydliwy problem. Niepotrzebnie: to przypadłość zdrowotna taka, jakich wiele. Co zrobić, jeśli pojawiają się podejrzenia związane z hemoroidami? Ważny niewątpliwie jest dobry wybór lekarza, który odpowiednio dobierze badania oraz właściwą terapię.
Bóle kręgosłupa mogą być wywołane zarówno bieżącym problemem – np. przeciążeniem – jak efektem poważniejszych problemów o bardziej złożonej specyfice. Bardzo ważny w tym kontekście jest właściwy wybór lekarza. U jakiego specjalisty niezbędna jest wizyta jeśli kręgosłup sprawia spore problemy?
Wątroba to ten organ, który jest szczególnie ważny dla organizmu, a zarazem - niewątpliwie trudno prawidłowo odczytać potencjalne objawy jego schorzenia. Na co zwrócić uwagę? Oto symptomy, które powinny stanowić impuls do tego, by udać się do lekarza. 
Zapalenie stawów o charakterze jest szczególnie trudnym i bolesnym schorzeniem, który na dodatek przewlekłością. dłuższej perspektywie prowadzi do deformacji oraz poczucia sztywności. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju choroba reumatoidalne w skrócie określana jako RZS może być w dużej mierze kontrolowana przez pacjenta.
Niedoczynność tarczycy jest schorzeniem, która bezpośrednio wynika ze zbyt małej ilości hormonów wytwarzanych przez organizm. Trudno jednak jest generalizować niedoczynność tarczycy i sprowadzać ją do zarówno jednej przyczyny jak i wąskiego zestawienia efektów. Problem ten należy traktować jako chorobę, która może mieć zarówno zróżnicowane powody jak i sporo efektów oddziaływania na ciało.
Ból kręgosłupa w odcinku lędzwiowym to szczególnie dotkliwy problem. Jak pozbyć się uczucia blokady i unieruchomienia w dolnej części pleców? Lędźwie to odcinek specyficzny – m.in. ze względu na duże obciążenia szczególnie w przypadku spędzania czasu w pozycji siedzącej. Niemniej jednak istnieją sposoby, by ograniczyć ból oraz dyskomfort; ważna w tym kontekście jest również regularna praca nad własną sprawnością.
Miażdżyca to choroba, której objawy można zauważyć i odnotować relatywnie szybko. Problem tkwi w jednak mentalności pacjentów. Objawy miażdżycy bywają często lekceważone i ignorowane. To błąd, ponieważ nawet małe kroki w ograniczeniu miażdżycy mogą skutecznie powstrzymywać potencjalnie duże zmiany. Kluczowe jest jednak prawidłowe rozpoznanie symptomów tej choroby.
Omikron to wariant koronawirusa budzący szczególne obawy. Rozprzestrzenia się zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje, co już na przełomie roku 2021 i 2022 zmusiło niektóre rządy do wprowadzenia lockdownów. Co ważne, należy pamiętać, że kolejne warianty koronawirusa dają nieco inne symptomy. O ile w przypadku wcześniejszych odnotowywane były najczęściej utrata węchu, smaku i gorączka połączona z kaszlem, Omikron charakteryzuje się nieco innym zestawieniem. Jak rozpoznać koronawirus Omikron i jakie są najważniejsze objawy zakażenia?
Fizjoterapia postrzegana jest często jako pomoc doraźna, jednostkowa, zależna od danej przypadłości medycznej. Można na nią spojrzeć zdecydowanie szerzej. Mając dostęp do niej np. poprzez prywatne pakiety medyczne można działać w pewien sposób prewencyjnie i wyprzedzająco. W takim przypadku pomoc fizjoterapeuty jest nieoceniona. Kto powinien zwrócić szczególną uwagę na to, czy dany pakiet LUX MED obejmuje konsultacje z fizjoterapeutą?
Cukrzyca to choroba, które ma skalę ogólnoświatową i cywilizacyjną. Czym się objawia i na co zwrócić uwagę? Aby skutecznie filtrować potencjalne symptomy cukrzycy należy przede wszystkim zrozumieć całokształt jej działania – m.in. to, na czym polegają problemy diabetologiczne.