Na czym polega inhalacja i jak wybrać dobry inhalator?

Na czym polega inhalacja i jak wybrać dobry inhalator?

Nebulizacja jest procesem, podczas którego do oskrzeli i pęcherzyków płucnych dostarczane są mechanicznie lecznicze substancje, które mają działanie miejscowe. Mogą one mieć różną formę. Lekarz-internista zwykle przepisuje je w formie aerozoli, choć możliwe są również inne warianty - np. roztwory czy opary 

Działanie inhalacji jest bardzo skuteczne dzięki zróżnicowanym formom ulgi dla pacjenta. Z jednej strony aerozole dostarczane podczas inhalacji działają rozkurczająco na chore oskrzela. Z drugiej, charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym. W efekcie po kilkudniowej kuracji można liczyć na np. łatwiejsze oddychanie, skuteczne wykrztuszanie wydzieliny w gardle i poczucie mniejszego napięcia oskrzelowego. 

Należy jednak pamiętać, że inhalacja powinna odbywać się pod kontrolą lekarza. Np. w przypadku choroby dziecka, pediatra przepisze właściwe proporcje leku do nebulizacji. Tylko w oparciu o takie założenia można liczyć na szybką reakcję organizmu - dawka lekarstwa powinna być poprzedzona wywiadem medycznym. 

Na jakie schorzenia pomaga nebulizacja?

kaszel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inhalacja bywa podstawowym rozwiązaniem głównie w przypadku przewlekłego zapalenia oskrzeli. Jednak zakres zastosowania jest szerszy. Inhalacja będzie korzystna w przypadku zapalenia płuc, astmy, rozedmy czy nadciśnienia tętniczego płuc. Trudno więc jednoznacznie określać, kiedy warto stosować nebulizację - to lekarz powinien określić co i jak często podane powinno znaleźć się w składzie preparatu do inhalacji. 

Dobry inhalator, czyli nebulizacja zróżnicowana

Dla skuteczności inhalacji bardzo istotna jest dobra jakość urządzenia. Inhalator powinien uwzględniać specyfikę nebulizacji. Kluczową kwestią jest dostarczenie do wnętrza organizmu - a więc oskrzeli czy płuc - środków o wyjątkowo małej średnicy poniżej 5 mikronów. Standardowe inhalatory temu nie podołają. Są raczej urządzeniami, które bardziej można wykorzystać w układzie terapeutycznym - jako modele emitujące oleje do wdychania. Większe możliwości zapewniają nebulizatory, dzięki którym możliwe jest stworzenie charakterystycznej mgiełki. Dzięki niej preparat - np. Pulmicort - może skuteczniej i wnikliwiej dotrzeć do wybranych lokalizacji. 

Dość powszechnym problemem bywa dylemat: jaki inhalator wybrać. Najczęściej spotykanym modelem są inhalatory kompresorowe, które działają w trybie tłokowo-pneumatycznym. Dzięki nim dochodzi do wytwarzania mgły nośnika w dyszy. Następnie, w kolejnym etapie dochodzi do przejęcia cząsteczek przez wygenerowany pęd powietrza ukierunkowany do miejsca ujścia. 

Decydując się na inhalację należy zwrócić uwagę nie tylko na trzymanie się zaleceń lekarza co do częstotliwości środka oraz jego specyfiki. Ważne jest również, by - w przypadku osób dorosłych - nie palić przed i po procesie nebulizacji. Proces ten powinien skończyć się odpoczynkiem, który sprzyjać będzie właściwemu działaniu substancji dostarczonej do wnętrza organizmu. 

Zapalenie oskrzeli - jaki lekarz pomoże?

W przypadku zapalenia oskrzeli - z nim najczęściej kojarzona jest nebulizacja - należy udać się do lekarza rodzinnego. Dostęp do niego zapewniają np. prywatne pakiety medyczne dla rodziców i dzieci. W przypadku ewentualnych powikłań, do których dochodzi na skutek nawracającego się zapalenia oskrzeli, niezbędna będzie wizyta u pulmonologa.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dla dwojga
okres opieki 24 miesiące
Standard
90 zł miesięcznie

Operator medyczny

Grupa LUX MED - prywatna opieka medyczna

Przeczytaj też

Zielona Góra to pierwsze miasto w Polsce, w którym wykryto przypadek pacjenta z koronawirusem. Co robić w sytuacji, gdy mieszkasz w w mieście, gdzie doszło do zakażenia?
Jakie są różnice pomiędzy koronawirusem a grypą - to jedno z najczęstszych pytań zdrowotnych w 2020 r. Jeśli porównać objawy obu chorób widać nieco innych schematów.
Cukrzyca to jedna z najpoważniejszych obecnie chorób dotykających całą populację. Jakie są jej objawy? Po czym rozpoznać cukrzycę? Choć nie jest to łatwe, warto zapamiętać podstawowe symptomy choroby. Ważne, by przy ich odnotowaniu nie czekać na samoczynną zmianę - prawidłowe leczenie może odbywać się wyłącznie we współpracy z wyspecjalizowanym lekarzem. 
40 lat to dobry wiek na to, by sprawdzić swój stan zdrowia pod kątem ogólnej kondycji, ale i szczegółowych parametrów odpowiadających na pytanie, czy organizm działa prawidłowo. Podstawą do tego typu analiz jest zestaw badań laboratoryjnych.