Na czym polega e-wizyta, czyli konsultacja lekarska online?

Na czym polega e-wizyta, czyli konsultacja lekarska online?

Jednak e-wizyty ciągle pozostają nieco tajemnicze jeśli spojrzeć na to, na czym właściwie polegają konsultacje lekarskie online. Co wchodzi w ich skład?

E-wizyta to forma konsultacji lekarskiej, z której chory - lub też pacjent podlegający np. regularnej kontroli - może skorzystać zdalnie. W ten sposób porady lekarskie zapewniane są przez internet: bez wychodzenia z domu. W efekcie doskonale wpisują się np. w profilaktykę. Osoby, które podejrzewają schorzenia ograniczają ryzyko zarażenia wirusem innych - np. w środkach komunikacji publicznej. Z drugiej strony: pacjent, który wraca do zdrowia może odbyć kontrolną konsultację lekarską bez wizyty w przychodni - to również korzystne dla jego zdrowia. W efekcie dziś e-wizyta to  jeden z podstawowych elementów każdej oferty, jaką zawierają dobre pakiety medyczne. Prywatne abonamenty uwzględniają oczywiście standardowe formaty spotkań z lekarzem. Jednak - co cenią sobie pacjenci - konsekwentnie poszerzają możliwości zdalnych wizyt. Jak przebiegają tego typu konsultacje telemedyczne? 

e-wizyta, czyli pacjent i lekarz przez internet

Kluczowe dla zrozumienie istoty e-wizyt jest zrozumienie, w jakich sytuacjach telemedycyna i konsultacje przez internet będą optymalnym i korzystnym wyborem. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, jak odbywa się zdalna konsultacja lekarska. Odbywa się ona:

  • przez telefon

  • za pośrednictwem wirtualnego czatu

  • przy wykorzystaniu kamery internetowej. 

Tak więc pacjent musi czuć się swobodnie w środowisku internetowym - np. szybko pisać na klawiaturze podczas czatu lub bezproblemowo uruchomić kamerę chociażby w smartfonie. Alternatywą jest po prostu rozmowa telefoniczna. Kluczowym wspólnym mianownikiem e-wizyty lekarskiej jest brak bezpośredniego kontaktu. Nawet mimo, że nie dochodzi do bezpośredniego badania, e-wizyta jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. 

Po pierwsze: zdecydowanie przyspiesza możliwość spotkania z lekarzem. Mając np. abonament medyczny dla singla i umawiając się z internistą nie ma potrzeby wizyty w przychodni - konsultacja przez internet odbędzie się w biurze w pracy, domowym zaciszu czy dowolnym innym miejscu, gdzie można spokojnie porozmawiać z doktorem. 

Po drugie: e-wizyty w pełni wystarczają w większości przypadków do szybkiej diagnozy i wytyczenia ścieżki leczenia, a także późniejszej kontroli. Doświadczenie lekarzy specjalistów sprawia, że ocenę stanu zdrowia mogą zrobić w oparciu o objawy. Dopiero w drugim etapie - jeśli wskazana ścieżka leczenia nie działa prawidłowo - czas na bardziej zaawansowane metody leczenia. 

Po trzecie: e-wizyty lekarskie świetnie sprawdzają się w przypadku kontynuacji leczenia. Umożliwiają łatwy kontakt z lekarzem czy analizę wyników badań. Rozwiązują również problem jakim bywa umawianie wizyty lekarskiej tylko po to, by otrzymać e-receptę. W efekcie efektywność obsługi pacjentów zdecydowanie wzrasta. 

Co jest potrzebne do e-wizyty u lekarza?

Spotkanie z lekarzem przez internet nie jest skomplikowane. Opcję taką zawierają zarówno standardowe jak i rozbudowane prywatne pakiety medyczne. Przygotowując się do e-wizyty wystarczy:

  • przemyśleć swój problem ze zdrowiem: spisać wszystkie objawy oraz wrażenia

  • zapisać ewentualne pytania do lekarza

  • zebrać dane lekarskie: wyniki badań czy inne konsultacje ze specjalistami.

Konsultacja telemedyczna ma taki sam charakter jak wizyta u lekarza. Obejmuje więc postawienie diagnozy, przepisanie właściwych lekarstw oraz udzielenie wskazówek. 

Po połączeniu z lekarzem dochodzi do potwierdzenia tożsamości pacjenta. W kolejnym etapie czas na przedstawienie, jakie problemy ze zdrowiem są wskazaniem do e-wizyty. W ten sposób obie strony przechodzą do etapu ogólnej diagnostyki - wywiad z pacjentem zwykle jest bardzo wnikliwy i obejmuje również dokładną analizę dokumentacji medycznej. Ze względu na łatwy dostęp do wyników badań czy zapisów e-recepty, wszystkie te dane generowane są zwykle online. Na tej podstawie lekarz opracowuje zalecenia medyczne do wdrożenia. Może w ten sposób wskazać dalszy przebieg leczenia lub skierować chorego do specjalisty, a także wystawić e-receptę czy e-zwolnienie lekarskie.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Internista Internista Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Zarezerwowanie terminu wizyty lekarskiej przez internet to szereg korzyści. Jak działa takie rozwiązanie i jak sieć wykorzystywana jest w prywatnej medycynie?
Aktywacja konta w portalu LUX MED umożliwia uruchomienie platformy e-rezerwacji. W ten sposób, przez internet można szybko, łatwo i bardzo intuicyjnie sprawdzić, jakie terminy są dostępne.
Koronawirus sprawia, że bezpośredni kontakt - również na linii lekarz-pacjent - warto ograniczyć do niezbędnego minimum, jeśli tylko stan zdrowia tej osoby na to pozwala.
Teleporady – dostępne również w ramach prywatnych pakietów medycznych LUX MED – to sposób na przyspieszenie procedur medycznych głównie w przypadku prostych schorzeń.
Sieć szpitali w Polsce to setki placówek, które zapewniają bardzo zróżnicowane usługi i pomoc medyczną. Wiele osób zastanawia się – np. wobec swoich problemów zdrowotnych - jaki szpital wybrać pod kątem konkretnej specjalizacji.
Teleporada stała się niekwestionowanym hitem nowoczesnej formy opieki zdrowotnej. Możliwość szybkiej konsultacji telefonicznej w wielu przypadkach okazuje się być równie skuteczna jak tradycyjna wizyta. Tymczasem pozwala zaoszczędzić czas pacjenta i optymalnie wykorzystać dyspozycyjność lekarza.
Logowanie do LUXMED pozwala na internetowy dostęp do wielu wygodnych funkcjonalności. Jak działa i na co można liczyć wykorzystując Portal Pacjenta LUXMED na komputerze lub w aplikacji?
Pulmonolog to lekarz, z którego pomocy korzystamy – na szczęście - relatywnie rzadko. Jednocześnie jednak, jego wiedza i doświadczenie bywają dosłownie na wagę życia.
Infolinia LUX MED umożliwia zarówno uzyskanie informacji o pakietach medycznych jak i wizyt lekarskich oraz konsultacji. Jak mówić się w LUX MED przez telefon? Oto, co warto wiedzieć o procedurze.
Umówienie wizyty lekarskiej w LUX MED - szczególnie w sytuacji wprowadzonych ograniczeń w służbie zdrowia - coraz częściej wywołuje pytanie o to, jakie są aktualne formy konsultacji lekarskich.