Abonamenty medyczne a zakres usług. Jak działają?

Abonamenty medyczne a zakres usług. Jak działają?

Stąd dynamicznie rosnące zainteresowanie prywatną opieką lekarską. Jak działają prywatne abonamenty medyczne i co obejmuje ich oferta?

Pakiet medyczny jest formą usługi zdrowotnej, która jest w pełni prywatna - opłacana przez płatnika zewnętrznego i niezależna od standardów publicznej opieki zdrowotnej. W ten sposób abonamenty medyczne sprowadzają się do procesu, który można sprowadzić do kilku podstawowych fundamentów. Abonamenty medyczne cechują:

 • pełna dobrowolność usługi

 • obowiązek pacjenta: cykliczna płatność za dostęp do usług medycznych

 • obowiązek świadczeniodawcy: umożliwienie dostępu do konsultacji lekarskich, zabiegów i diagnostyki.

Tak więc, abonamenty medyczne polegają na zapewnieniu pacjentowi objętemu ochroną zakresu usług, który wybiera podczas zamówienia pakietu medycznego. W skład abonamentu ochrony lekarskiej wchodzą:

 • wizyty u lekarzy-specjalistów

 • inne formy konsultacji (telefoniczne, internetowe)

 • badania diagnostyczne

 • zabiegi

 • fizjoterapia

 • inne usługi o bardziej spersonalizowanym charakterze.

Dla kogo przeznaczone są abonamenty medyczne? Wbrew temu, co mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, zestawienie grup, które mogą być potencjalnie zainteresowane taką usługą jest szerokie. Obejmować może np.:

 • osoby, które stać na abonamenty medyczne i które chcą mieć alternatywę wobec państwowej służby zdrowia

 • rodziny planujące zwiększenie poziomu ochrony zdrowia np. dla osób starszych

 • osoby pracujące w ramach umowy-zlecenia: np. freelancerów nie objętych państwowym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Odrębną kwestią są abonamenty medyczne dla firm. Pakiety ochrony lekarskiej stały się standardem szczególnie w przypadku dużych przedsiębiorstw. Zawierają one umowy zbiorowe na prywatne abonamenty medyczne zarówno ze względu na sytuację na rynku pracy (prywatna ochrona lekarska to korzystny benefit dla pracownika), jak i kwestie księgowe (możliwość odpisów podatkowych) oraz stabilizację pracy zespołu - szybką i skuteczną pomoc lekarską.

Abonamenty medyczne a ceny - jak wybrać właściwy pakiet lekarski?

pakiety medyczne diagnostyka

Prawidłowy wybór abonamentu medycznego powinien uwzględnić trzy kwestie:

 • zakres ochrony i ilość świadczeń w ramach pakietu

 • budżet osoby opłacającej abonament

 • realne potrzeby w zakresie usługi zdrowotnej.

Abonament medyczny i jego zakres powinien być dobrany do sytuacji potencjalnego pacjenta - np. osoby młodsze zwykle nie wymagają konsultacji lekarskich ze specjalistami schorzeń typowych dla seniorów. Powiązane to powinno być z budżetem - warto zadbać o to, by abonament miał szeroki zakres usług, ale nie może przekraczać możliwości płatnika.

Patrząc na oferty abonamentów medycznych zauważyć można, jak rozbudowane są ich warianty - to opcje dla:

 • klientów indywidualnych

 • duetów - np. narzeczonych, ale też np. matki i dziecka

 • rodzin - zwykle układu 2+2

 • seniorów.

Każdy abonament medyczny w LUX MED obejmuje od czterech do pięciu wariantów cenowych. Koszt pakietu lekarskiego uzależniony jest od takich czynników jak:

 • ilość specjalistów do których dostęp jest nielimitowany

 • liczba badań laboratoryjnych i diagnostycznych

 • ilość zabiegów ambulatoryjnych

 • zakres terytorialny: ilości placówek gotowych świadczyć usługi

 • kwestie indywidualne - np. wizyty domowe, szczepionki, prowadzenie ciąży.

Jakie są zalety prywatnych abonamentów medycznych

pomoc lekarska

Za podstawową korzyść uważa się bardzo wysoki poziom opieki zdrowotnej oraz łatwy dostęp do lekarzy - również specjalistów. Widać wyraźne różnice pomiędzy czasem oczekiwania na wizytę lekarską w ramach NFZ a prywatnie: w przypadku abonamentów medycznych formalności są ograniczone, a terminy zdecydowanie korzystniejsze.

Osoby, które wybierają abonamenty medyczne doceniają też m.in.:

 • łatwiejszy i korzystniejszy sposób rejestracji - w dużej mierze online oraz przez telefon

 • szeroki dostęp do lekarzy dzięki sieci placówek, która w LUX MED obejmuje ponad 800 miejsc

 • swobodę wyboru wariantu ochrony przez pacjenta.

Ważną zaletą abonamentów medycznych jest też łatwość ich zamówienia - procedura ta jest uproszczona i możliwa w pełni przez internet.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Indywidualny
okres opieki 24 miesiące
Optymalny
79 zł miesięcznie

Operator medyczny

Grupa LUX MED - prywatna opieka medyczna
Dla dwojga
okres opieki 24 miesiące
Standard
90 zł miesięcznie

Operator medyczny

Grupa LUX MED - prywatna opieka medyczna
Dla seniora
okres opieki 24 miesiące
Senior Plus dla dwojga
249 zł miesięcznie

Operator medyczny

Grupa LUX MED - prywatna opieka medyczna

Przeczytaj też

Opieka zdrowotna to nie przestrzeń, na której można oszczędzać lub... tracić czas. Jakie są główne korzyści, które niosą za sobą prywatne pakiety lekarskie?
Osoby starsze wymagają szczególnej opieki, którą zapewniają prywatne pakiety medyczne dla seniorów. Co zawierają i dlaczego warto wybrać rozszerzone warianty ochrony?
Na co warto zwrócić uwagę wybierając dobre pakiety prywatnej opieki lekarskiej? Kluczowa jest to ocena stanu zdrowia, ale niemniej istotne okazują się detale, które wpływają na komfort pacjenta.
Prywatne pakiety medyczne to szeroki dostęp do specjalistów, szybka reakcja na problemy ze zdrowiem i wysoka jakość usług medycznych. To tylko część z zalet jakie daje abonament medyczny.
Umówienie wizyty lekarskiej w LUX MED - szczególnie w sytuacji wprowadzonych ograniczeń w służbie zdrowia - coraz częściej wywołuje pytanie o to, jakie są aktualne formy konsultacji lekarskich.
Zamówienie konsultacji lekarskiej w zaciszu mieszkania to wyraźne korzyści dla pacjenta - często wizyty domowe postrzegane są przez pryzmat większego komfortu, bezpieczeństwa czy ograniczenia kontaktu.
Prywatne ubezpieczenie medyczne w 2020 r. jest popularniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Specjaliści określają to zjawisko jako efekt pandemii i problemów z opieką lekarską, jaką odczuwają pacjenci wymagający leczenia czy precyzyjnej, szybkiej diagnozy.
Prywatne abonamenty medyczne przez lata wydawały się czymś niedostępnym i drogim. Nic bardziej mylnego.
Pakiety medyczne dla singli, seniorów, par czy dużych rodzin - niezależnie od tego, jaki wariant wybrać, można zrealizować wszystkie formalności przez internet. Analizując oferty warto zwrócić uwagę na zawartość poszczególnych propozycji. Pakiety są idealnie dostosowane do przeciętnych potrzeb każdej z tych grup odbiorców.
Prywatne pakiety medyczne w ciągu kilku ostatnich lat wyszły z cienia - upowszechniły się łącząc potrzeby singli i rodzin, osób młodych oraz seniorów. Jaki pakiet medyczny wybrać, aby idealnie odpowiadał potrzebom płatnika? Oto pięć porad, które warto wziąć pod uwagę analizując oferty z zakresu prywatnej medycyny.
Prywatne pakiety medyczne zapewniają szczególnie szeroki zakres usług lekarskich - to nie ulega wątpliwości. Są jednak specjalizacje, które nawet w ich przypadku to rzadkość. Wynika to wyraźnego deficytu wybranych ekspertów. Jakie są najrzadsze specjalizacje lekarskie w Polsce?
Internista jest specjalista, bez którego trudno wyobrazić sobie dobre prywatne pakiety medyczne. Wszechstronna wiedza, umiejętność wykorzystania wielu dziedzin medycyny oraz wyjątkowo uniwersalne doświadczenie sprawiają, że wizyta u internisty jest pierwszym krokiem jakichkolwiek działań w zakresie diagnostyki czy poprawy stanu zdrowia. 
Prywatne pakiety medyczne dla rodzin uwzględniać muszą potrzeby wszystkich jej członków: zarówno kilkuletnich dzieci jak i rodziców, którzy np. są już sporo po 40. Roku życia. Bywa też tak, że zakres obejmuje też pakiet wsparcia dla seniorów. W tym kontekście warto pamiętać, jak szerokie możliwości diagnostyczne ma lekarz rodzinny – specjalista medycyny rodzinnej.
Pakiety medyczne LUX MED to szczególnie duża rozpiętość ofert dla różnych grup odbiorców. Bardzo często - jak pokazują doświadczenia Medicccente, operatora LUX MED - wybierany jest pakiet standardowy. Jaka opieka medyczna możliwa jest w ramach tego abonamentu? 
Bóle kręgosłupa mogą być wywołane zarówno bieżącym problemem – np. przeciążeniem – jak efektem poważniejszych problemów o bardziej złożonej specyfice. Bardzo ważny w tym kontekście jest właściwy wybór lekarza. U jakiego specjalisty niezbędna jest wizyta jeśli kręgosłup sprawia spore problemy?
Ceny prywatnych pakietów medycznych to podstawowy z parametrów decydujących o ewentualnym wyborze przez potencjalnych pacjentów. Najczęściej zadawanym pytaniem jest to, czy prywatny abonament medyczny się opłaca. Jak wygląda to w praktyce? Okazuje się, że w relatywnie niewielkiej cenie miesięcznego pakietu można mieć zaskakująco szeroki zakres usług lekarskich.
Szybkość reakcji na potencjalne problemy ze zdrowiem odgrywa w przypadku choroby czy mniejszych schorzeń niebagatelną rolę. Jaki jest obecnie czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Analizy pokazują, że zakres terminów jest wyjątkowo zróżnicowany. Bardzo duże znaczenie ogrywa w tym kontekście to, do jakiego specjalisty chce się udać pacjent. 
Prywatne pakiety medyczne dla firmy często analizowane są przez pryzmat oczekiwań właściciela lub członków zarządu. Tymczasem najważniejsze jest, by zakres działania pakietu wpisywał się w potrzeby pracowników. Jak działają pakiety medyczne dla firm i jak wybrać odpowiedni wariant? Oto pięć punktów, które trzeba wziąć pod uwagę analizując oferty operatorów zapewniających prywatna abonamenty firmowy.