Ogólna profilaktyka, precyzyjne diagnozowanie problemów, leczenie bieżące oraz przekierowywanie chorych do specjalistów zajmujących się konkretnymi schorzeniami – to tylko część z obowiązków jakie mają lejkarze rodzinni. Obejmują swoją opieką zarówno dzieci jak i osoby dorosłe stanowiąc swoiste pierwsze ogniwo podczas zmagań o zdrowie i dobre samopoczucie pacjentów. Wszechstronność i uniwersalność, jaka cechuje lekarzy rodzinnych sprawia, że są szczególnie ważnym ogniwem w przypadku prywatnych pakietów lekarskich.
Problemem bywa zwykle to, jak usystematyzować, czym zajmuje się lekarz rodzinny. Można uznać, że to przede wszystkim pewna ogólna koordynacja wszystkich procesów związanych z diagnostyką i leczeniem. Lekarz rodzinny niejako spaja proces konsultacji. Można więc przyjąć , że z jednej strony dba o ogólną profilaktykę podkreślając – w dłuższej perspektywie czasowej – jak prawidłowo zadbać o zdrowie w przypadku określonych schorzeń. Z drugiej - na bieżąco reaguje w przypadku nasilenia problemów lub wykrycia nowych objawów. Z trzeciej, ukierunkowuje proces konsultacji zapewniając rady, wystawiając opinie i kierując pacjenta na specjalistyczne badania.
Z jakimi chorobami można udać się do lekarza rodzinnego?
W większości przypadków nie są to schorzenia bardzo zaawansowane – raczej objawowe i predestynujące do tego, by po konsultacji stan zdrowia zweryfikował lekarz-specjalista konkretnej dziedziny medycyny. Zadaniem lekarza rodzinnego jest porada i pomoc przy ogólnych kłopotach zdrowotnych, a w przypadku utrzymania się problemów – naszkicowaniu drogi leczenia w oparciu o konkretnych specjalistów.
Jeśli więc pacjent odczuwa chroniczne bóle głowy, lekarz rodzinny sprawdzi objawy oraz zapewni podstawowe formy złagodzenia bólu i diagnostykę. Jeśli jednak mimo jego starań dolegliwości będą się nasilać, skieruje pacjenta do neurologa, by ten sprawdził niepokojące przyczyny w sposób bardziej zaawansowany.
Ważna rola konsultacyjna
Lekarze rodzinni postrzegani są jako wspomniane pierwsze ogniwo całego łańcucha opieki lekarskiej. Bywa, że na drugi plan schodzi bardzo duże znaczenie psychologiczne konsultacji w ramach medycyny rodzinnej. Duże znaczenie odgrywa tu profilaktyka, promowanie zdrowego trybu życia, wskazywanie mankamentów w codziennej diecie czy aktywności i podkreślanie korzyści, jakie niosą za sobą aktywność oraz regularna diagnostyka. Warto więc spotkać się z lekarzem rodzinnym w przypadku, gdy pacjent nie ma np. pewności, jak powinna wyglądać jego ścieżka leczenia.
Pediatra, internista a medyk rodzinny
Sporo problemów komunikacyjnych bywa związanych z tym, jakie są kompetencje poszczególnych specjalistów. Dobre prywatne pakiety lekarskie w różnych swoich ofertach zakładają możliwość konsultacji zarówno z pediatrą jak i internistą oraz lekarzem rodzinnym. Nie są to – o czym warto pamiętać – zbieżne specjalizacje medyczne. Medycyna rodzinna jest najszerszą z nich – lekarze-specjaliści niejako obejmują jednostki chorobowe przypisane zarówno do interny jak i pediatrii. Z kolei te odnoszą się wyłącznie do wieku pacjentów. Lekarz-internista odpowiedzialny jest wyłącznie za opiekę nad dorosłymi. Z kolei pediatrzy koncentrują swoją uwagę tylko na dzieciach.
Zastanawiasz się, jaki lekarz rodzinny będzie idealny pod kątem potrzeb Ciebie i Twoich bliskich? Sprawdź pakiety Mediccentre.pl online lub skontaktuj się z działem obsługi klienta.
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny
