Lekarz medycyny rodzinnej, czyli specjalista dla całej familii

Lekarz medycyny rodzinnej, czyli specjalista dla całej familii

Ogólna profilaktyka, precyzyjne diagnozowanie problemów, leczenie bieżące oraz przekierowywanie chorych do specjalistów zajmujących się konkretnymi schorzeniami – to tylko część z obowiązków jakie mają lejkarze rodzinni. Obejmują swoją opieką zarówno dzieci jak i osoby dorosłe stanowiąc swoiste pierwsze ogniwo podczas zmagań o zdrowie i dobre samopoczucie pacjentów. Wszechstronność i uniwersalność, jaka cechuje lekarzy rodzinnych sprawia, że są szczególnie ważnym ogniwem w przypadku prywatnych pakietów lekarskich.

Problemem bywa zwykle to, jak usystematyzować, czym zajmuje się lekarz rodzinny. Można uznać, że to przede wszystkim pewna ogólna koordynacja wszystkich procesów związanych z diagnostyką i leczeniem. Lekarz rodzinny niejako spaja proces konsultacji. Można więc przyjąć , że z jednej strony dba o ogólną profilaktykę podkreślając – w dłuższej perspektywie czasowej – jak prawidłowo zadbać o zdrowie w przypadku określonych schorzeń. Z drugiej - na bieżąco reaguje w przypadku nasilenia problemów lub wykrycia nowych objawów. Z trzeciej, ukierunkowuje proces konsultacji zapewniając rady, wystawiając opinie i kierując pacjenta na specjalistyczne badania.

Z jakimi chorobami można udać się do lekarza rodzinnego?

W większości przypadków nie są to schorzenia bardzo zaawansowane – raczej objawowe i predestynujące do tego, by po konsultacji stan zdrowia zweryfikował lekarz-specjalista konkretnej dziedziny medycyny. Zadaniem lekarza rodzinnego jest porada i pomoc przy ogólnych kłopotach zdrowotnych, a w przypadku utrzymania się problemów – naszkicowaniu drogi leczenia w oparciu o konkretnych specjalistów.

Jeśli więc pacjent odczuwa chroniczne bóle głowy, lekarz rodzinny sprawdzi objawy oraz zapewni podstawowe formy złagodzenia bólu i diagnostykę. Jeśli jednak mimo jego starań dolegliwości będą się nasilać, skieruje pacjenta do neurologa, by ten sprawdził niepokojące przyczyny w sposób bardziej zaawansowany.

Ważna rola konsultacyjna

Lekarze rodzinni postrzegani są jako wspomniane pierwsze ogniwo całego łańcucha opieki lekarskiej. Bywa, że na drugi plan schodzi bardzo duże znaczenie psychologiczne konsultacji w ramach medycyny rodzinnej. Duże znaczenie odgrywa tu profilaktyka, promowanie zdrowego trybu życia, wskazywanie mankamentów w codziennej diecie czy aktywności i podkreślanie korzyści, jakie niosą za sobą aktywność oraz regularna diagnostyka. Warto więc spotkać się z lekarzem rodzinnym w przypadku, gdy pacjent nie ma np. pewności, jak powinna wyglądać jego ścieżka leczenia.

Pediatra, internista a medyk rodzinny

Sporo problemów komunikacyjnych bywa związanych z tym, jakie są kompetencje poszczególnych specjalistów. Dobre prywatne pakiety lekarskie w różnych swoich ofertach zakładają możliwość konsultacji zarówno z pediatrą jak i internistą oraz lekarzem rodzinnym. Nie są to – o czym warto pamiętać – zbieżne specjalizacje medyczne. Medycyna rodzinna jest najszerszą z nich – lekarze-specjaliści niejako obejmują jednostki chorobowe przypisane zarówno do interny jak i pediatrii. Z kolei te odnoszą się wyłącznie do wieku pacjentów. Lekarz-internista odpowiedzialny jest wyłącznie za opiekę nad dorosłymi. Z kolei pediatrzy koncentrują swoją uwagę tylko na dzieciach.

Zastanawiasz się, jaki lekarz rodzinny będzie idealny pod kątem potrzeb Ciebie i Twoich bliskich? Sprawdź pakiety Mediccentre.pl online lub skontaktuj się z działem obsługi klienta.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Indywidualny
okres opieki 24 miesiące
Standard
49 zł miesięcznie

Operator medyczny

Grupa LUX MED - prywatna opieka medyczna

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Przeczytaj też

Opieka zdrowotna to nie przestrzeń, na której można oszczędzać lub... tracić czas. Jakie są główne korzyści, które niosą za sobą prywatne pakiety lekarskie?
Osoby starsze wymagają szczególnej opieki, którą zapewniają prywatne pakiety medyczne dla seniorów. Co zawierają i dlaczego warto wybrać rozszerzone warianty ochrony?
Na co warto zwrócić uwagę wybierając dobre pakiety prywatnej opieki lekarskiej? Kluczowa jest to ocena stanu zdrowia, ale niemniej istotne okazują się detale, które wpływają na komfort pacjenta.
Prywatne pakiety medyczne to szeroki dostęp do specjalistów, szybka reakcja na problemy ze zdrowiem i wysoka jakość usług medycznych. To tylko część z zalet jakie daje abonament medyczny.
Umówienie wizyty lekarskiej w LUX MED - szczególnie w sytuacji wprowadzonych ograniczeń w służbie zdrowia - coraz częściej wywołuje pytanie o to, jakie są aktualne formy konsultacji lekarskich.
Abonamenty medyczne stają się coraz popularniejsze ze względu na starzenie się społeczeństwa, kolejne choroby cywilizacyjne i rosnącą potrzebę szybkiego dostępu do lekarzy-specjalistów.
Prywatne ubezpieczenie medyczne w 2020 r. jest popularniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Specjaliści określają to zjawisko jako efekt pandemii i problemów z opieką lekarską, jaką odczuwają pacjenci wymagający leczenia czy precyzyjnej, szybkiej diagnozy.
Prywatne abonamenty medyczne przez lata wydawały się czymś niedostępnym i drogim. Nic bardziej mylnego.
Pakiety medyczne dla singli, seniorów, par czy dużych rodzin - niezależnie od tego, jaki wariant wybrać, można zrealizować wszystkie formalności przez internet. Analizując oferty warto zwrócić uwagę na zawartość poszczególnych propozycji. Pakiety są idealnie dostosowane do przeciętnych potrzeb każdej z tych grup odbiorców.
Prywatne pakiety medyczne w ciągu kilku ostatnich lat wyszły z cienia - upowszechniły się łącząc potrzeby singli i rodzin, osób młodych oraz seniorów. Jaki pakiet medyczny wybrać, aby idealnie odpowiadał potrzebom płatnika? Oto pięć porad, które warto wziąć pod uwagę analizując oferty z zakresu prywatnej medycyny.
Prywatne pakiety medyczne zapewniają szczególnie szeroki zakres usług lekarskich - to nie ulega wątpliwości. Są jednak specjalizacje, które nawet w ich przypadku to rzadkość. Wynika to wyraźnego deficytu wybranych ekspertów. Jakie są najrzadsze specjalizacje lekarskie w Polsce?
Internista jest specjalista, bez którego trudno wyobrazić sobie dobre prywatne pakiety medyczne. Wszechstronna wiedza, umiejętność wykorzystania wielu dziedzin medycyny oraz wyjątkowo uniwersalne doświadczenie sprawiają, że wizyta u internisty jest pierwszym krokiem jakichkolwiek działań w zakresie diagnostyki czy poprawy stanu zdrowia. 
Pakiety medyczne LUX MED to szczególnie duża rozpiętość ofert dla różnych grup odbiorców. Bardzo często - jak pokazują doświadczenia Medicccente, operatora LUX MED - wybierany jest pakiet standardowy. Jaka opieka medyczna możliwa jest w ramach tego abonamentu? 
Bóle kręgosłupa mogą być wywołane zarówno bieżącym problemem – np. przeciążeniem – jak efektem poważniejszych problemów o bardziej złożonej specyfice. Bardzo ważny w tym kontekście jest właściwy wybór lekarza. U jakiego specjalisty niezbędna jest wizyta jeśli kręgosłup sprawia spore problemy?
Ceny prywatnych pakietów medycznych to podstawowy z parametrów decydujących o ewentualnym wyborze przez potencjalnych pacjentów. Najczęściej zadawanym pytaniem jest to, czy prywatny abonament medyczny się opłaca. Jak wygląda to w praktyce? Okazuje się, że w relatywnie niewielkiej cenie miesięcznego pakietu można mieć zaskakująco szeroki zakres usług lekarskich.
Szybkość reakcji na potencjalne problemy ze zdrowiem odgrywa w przypadku choroby czy mniejszych schorzeń niebagatelną rolę. Jaki jest obecnie czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Analizy pokazują, że zakres terminów jest wyjątkowo zróżnicowany. Bardzo duże znaczenie ogrywa w tym kontekście to, do jakiego specjalisty chce się udać pacjent. 
Prywatne pakiety medyczne dla firmy często analizowane są przez pryzmat oczekiwań właściciela lub członków zarządu. Tymczasem najważniejsze jest, by zakres działania pakietu wpisywał się w potrzeby pracowników. Jak działają pakiety medyczne dla firm i jak wybrać odpowiedni wariant? Oto pięć punktów, które trzeba wziąć pod uwagę analizując oferty operatorów zapewniających prywatna abonamenty firmowy.