Choć prywatne pakiety medyczne dla singli jak i np. rodzin z założenia uwzględniają możliwość zaawansowanej diagnostyki, nie brak osób, które decydują się na nieco inną opcję. To swoisty pakiet medyczny kontrolujący najważniejsze sfery zdrowia. W ten sposób - zwykle jednego dnia - pacjent poddawany jest wielu różnym analizom mającym ocenić jego stan zdrowia i wychwycić wcześnie potencjalne problemy. To wariant, który można zrealizować tylko prywatnie - w ramach standardowych usług zdrowotnych nie ma możliwości spakietowania świadczeń tak, by jednego dnia, w jednej placówce zapewnić sobie np. konsultacje z endokrynologiem, dokonać próby wysiłkowej pod okiem kardiologa i zorganizować kilkanaście innych spotkań czy zleceń.
Badanie diagnostyczne - co powinno zawierać?
Szczególnie ważne jest wykonanie zaawansowanych analiz diagnostycznych. Na podstawie składu krwi można wychwycić np. stany zapalne w organizmie, ocenić prawidłowość działania tarczycy czy zdiagnozować potencjalne problemy, o których pacjent jeszcze nie wie. Zwykle pierwszym terminem takich badań jest wiek 40 lat. To pewna bariera, od której większość osób zdecydowanie bardziej interesuje się swoim stanem zdrowia - zauważając m.in, że jego stan się nieco zmienia.
Kto powinien trafić pod oko - i mikroskop - diagnosty oraz lekarza? Przede wszystkim to osoby, które w wieku ok. 40 lat mają charakterystyczne cechy obciążające - czynniki mogące negatywnie wpływać na całokształt zdrowia. W większości przypadków to choroby cywilizacyjne - np. otyłość i inne problemy wynikające z małej aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia, które prowadzą np. do cukrzycy. Coraz większą uwagę przywiązuje się jednak również do innych czynników. To np. kwestie depresyjne i ogólny stan psychiczny - szczególnie pandemia oraz ograniczenia z nią związane sprawiają, że rośnie grono osób uskarżających się na nie fizyczność, ale sferę psyche.
Wśród symptomów, które wskazują, by szybko wykonać badania diagnostyczne krwi są m.in.:
-
ogólne złe samopoczucie
-
permanentna senność lub objawy przeciwne - brak snu
-
regularne bóle w klatce piersiowej
-
kłopoty z wypróżnianiem
-
krew w moczu lub kale.
-
Należy pamiętać, że to tylko część z potencjalnych problemów zdrowotnych, które należy wziąć pod uwagę.
Analiza organizmu na podstawie krwi
Poprzez badanie można poznać szczegółowe wyniki:
-
ogólnej morfologii
-
OB - stanów zapalnych
-
glukozy
-
cholesterolu
-
trójglicerydów
-
HDL
-
LDL
-
magnezu.
Jak ważna jest sprawna i dobra diagnostyka krwi pokazuje przykład TSH - hormonu odpowiedzialnego za pobudzenie tarczycy. O jego istnieniu zapewne wielu 40-latków nawet nie ma pojęcia. Tymczasem TSH uwalniany z przysadki mózgowej wpływa na właściwą gospodarkę hormonalną. Jego działanie to niejako kontrola nad tym, jak działa tarczyca - wskazuje na nieprawidłowości gruczołu oraz całej osi.
Problemy z tarczycą wpływają na ogólne samopoczucie, ale też np. na metabolizm. Ten z kolei - na wagę ciała i ewentualną otyłość. W efekcie może więc dojść do sytuacji, w której pacjent będzie prowadził zdrowy tryb życia, odżywiał się w oparciu o pełne zieleniny diety pudełkowe, ale to kwestie hormonalne odpowiadać będą za jego systematyczny wzrost wagi. W efekcie wszelkie regulacje metabolizmu poprzez opracowywane indywidualnie posiłki będą miały niewielkie efekty. Kluczowe będzie bowiem uporządkowanie nieprawidłowo działającej tarczycy. Tymczasem zwykle pacjenci o takich problemach - bez diagnostyki krwi - nawet nie wiedzą.
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny
