Kontrolny pakiety medyczny a 40 lat. Jakie badania są potrzebne?

Kontrolny pakiety medyczny a 40 lat. Jakie badania są potrzebne?

Choć prywatne pakiety medyczne dla singli jak i np. rodzin z założenia uwzględniają możliwość zaawansowanej diagnostyki, nie brak osób, które decydują się na nieco inną opcję. To swoisty pakiet medyczny kontrolujący najważniejsze sfery zdrowia. W ten sposób - zwykle jednego dnia - pacjent poddawany jest wielu różnym analizom mającym ocenić jego stan zdrowia i wychwycić wcześnie potencjalne problemy. To wariant, który można zrealizować tylko prywatnie - w ramach standardowych usług zdrowotnych nie ma możliwości spakietowania świadczeń tak, by jednego dnia, w jednej placówce zapewnić sobie np. konsultacje z endokrynologiem, dokonać próby wysiłkowej pod okiem kardiologa i zorganizować kilkanaście innych spotkań czy zleceń. 

Badanie diagnostyczne - co powinno zawierać?

Szczególnie ważne jest wykonanie zaawansowanych analiz diagnostycznych. Na podstawie składu krwi można wychwycić np. stany zapalne w organizmie, ocenić prawidłowość działania tarczycy czy zdiagnozować potencjalne problemy, o których pacjent jeszcze nie wie. Zwykle pierwszym terminem takich badań jest wiek 40 lat. To pewna bariera, od której większość osób zdecydowanie bardziej interesuje się swoim stanem zdrowia - zauważając m.in, że jego stan się nieco zmienia. 

Kto powinien trafić pod oko - i mikroskop - diagnosty oraz lekarza? Przede wszystkim to osoby, które w wieku ok. 40 lat mają charakterystyczne cechy obciążające - czynniki mogące negatywnie wpływać na całokształt zdrowia. W większości przypadków to choroby cywilizacyjne - np. otyłość i inne problemy wynikające z małej aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia, które prowadzą np. do cukrzycy. Coraz większą uwagę przywiązuje się jednak również do innych czynników. To np. kwestie depresyjne i ogólny stan psychiczny - szczególnie pandemia oraz ograniczenia z nią związane sprawiają, że rośnie grono osób uskarżających się na nie fizyczność, ale sferę psyche. 

Wśród symptomów, które wskazują, by szybko wykonać badania diagnostyczne krwi są m.in.:

 • ogólne złe samopoczucie

 • permanentna senność lub objawy przeciwne - brak snu

 • regularne bóle w klatce piersiowej

 • kłopoty z wypróżnianiem

 • krew w moczu lub kale. 

 • Należy pamiętać, że to tylko część z potencjalnych problemów zdrowotnych, które należy wziąć pod uwagę. 

Analiza organizmu na podstawie krwi

Poprzez badanie można poznać szczegółowe wyniki: 

 • ogólnej morfologii

 • OB - stanów zapalnych

 • glukozy

 • cholesterolu

 • trójglicerydów

 • HDL

 • LDL

 • magnezu.

Jak ważna jest sprawna i dobra diagnostyka krwi pokazuje przykład TSH - hormonu odpowiedzialnego za pobudzenie tarczycy. O jego istnieniu zapewne wielu 40-latków nawet nie ma pojęcia. Tymczasem TSH uwalniany z przysadki mózgowej wpływa na właściwą gospodarkę hormonalną. Jego działanie to niejako kontrola nad tym, jak działa tarczyca - wskazuje na nieprawidłowości gruczołu oraz całej osi. 

Problemy z tarczycą wpływają na ogólne samopoczucie, ale też np. na metabolizm. Ten z kolei - na wagę ciała i ewentualną otyłość. W efekcie może więc dojść do sytuacji, w której pacjent będzie prowadził zdrowy tryb życia, odżywiał się w oparciu o pełne zieleniny diety pudełkowe, ale to kwestie hormonalne odpowiadać będą za jego systematyczny wzrost wagi. W efekcie wszelkie regulacje metabolizmu poprzez opracowywane indywidualnie posiłki będą miały niewielkie efekty. Kluczowe będzie bowiem uporządkowanie nieprawidłowo działającej tarczycy. Tymczasem zwykle pacjenci o takich problemach - bez diagnostyki krwi - nawet nie wiedzą.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Indywidualny
okres opieki 24 miesiące
Standard
49 zł miesięcznie

Operator medyczny

Grupa LUX MED - prywatna opieka medyczna

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Przeczytaj też

Zielona Góra to pierwsze miasto w Polsce, w którym wykryto przypadek pacjenta z koronawirusem. Co robić w sytuacji, gdy mieszkasz w w mieście, gdzie doszło do zakażenia?
Jakie są różnice pomiędzy koronawirusem a grypą - to jedno z najczęstszych pytań zdrowotnych w 2020 r. Jeśli porównać objawy obu chorób widać nieco innych schematów.
Inhalacja - inaczej określana nebulizacją - to rozwiązanie, które łączy pokolenia. Starsi czy młodsi, w przypadku schorzeń związanych z m.in. oskrzelami wymagają dostarczenia organizmowi specyficznych pęcherzyków płucnych miejscowo rozwiązujących problemy zdrowotne. Efekt to niesłabnąca popularność inhalacji. 
Cukrzyca to jedna z najpoważniejszych obecnie chorób dotykających całą populację. Jakie są jej objawy? Po czym rozpoznać cukrzycę? Choć nie jest to łatwe, warto zapamiętać podstawowe symptomy choroby. Ważne, by przy ich odnotowaniu nie czekać na samoczynną zmianę - prawidłowe leczenie może odbywać się wyłącznie we współpracy z wyspecjalizowanym lekarzem.