Jakie szczepienia i badania należy zrobić przed wyjazdem do Afryki?

Jakie szczepienia i badania należy zrobić przed wyjazdem do Afryki?

Wycieczka do Afryki nie musi oznaczać problemów, jeśli wylot poprzedzi wizyta u lekarza i kilka ewentualnych szczepień na najgroźniejsze choroby, z którymi można się spotkać na tym kontynencie. Dobrze jest więc odwiedzić lekarza – np. w ramach prywatnych pakietów medycznych – by dużo wcześniej przed rozpoczęciem wyjazdu omówić wszelkie obawy dotyczące zdrowia.

Jakie szczepionki są potrzebne lecąc do Afryki?

Mimo, że wymagania dotyczące wjazdu na teren Afryki związane z koronawirusem mogą się znacząco różnić w zależności od ostatecznego kraju, warto pamiętać, że część linii lotnicznych z założenia oczekuje negatywnego wyniku testu COVID-19 PCR. Musi być on wtedy wykonany w ciągu 72 godzin od wylotu. Z drugiej strony protokoły COVID-19 są regularnie łagodzone, więc trzeba to sprawdzić na bieżąco – tuż przed wyjazdem. Warto umówić się na wizytę do lekarza medycyny podróży.

Istotne są również szczepienia, które można określić jako standardowe – a raczej po prostu powszechnie znane w Polsce. Warto upewnić się u lekarza, czy pacjent ma za sobą wszystkie z poniższych. To m.in.:

 • odra, świnka i różyczka
 • grypa
 • polio
 • Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B
 • błonica, krztusiec, tężec.

Duże znaczenie ma również to, by do Afryki wylecieć będąc w bardzo dobrym ogólnym stanie zdrowia. Wycieczki na safari zazwyczaj wiążą się z dużym obciążeniem fizycznym, więc osłabiony organizm im nie będzie w stanie podołać.

Jakie szczepionki do Afryki?

Z pewnością należy zabezpieczyć się na wypadek tzw. żółtej gorączki, która często bywa na terenie części Afryki Południowej. Szczepionkę należy wykonać co najmniej 10 dni przed planowanym wjazdem na nowy kontynent. Organizm potrzebuje bowiem kilku dni, zanim organizm będzie odpowiednio chroniony.

Szczepienie jest szczególnie istotne w takich państwa jak:

 • Republika Konga Botswana
 • Uganda Madagaskar
 • Rwanda
 • Tanzania
 • Kenia
 • Namibia
 • Seszele
 • Republika Południowej Afryki
 • Mozambik
 • Zimbabwe
 • Zambia

Podobnie jest w przypadku malarii. To jedna z najczęstszych chorób w Afryce, ale można jej łatwo zapobiegać i leczyć za pomocą leków przeciwmalarycznych. Niewątpliwie w doborze pomoże lekarz, który powinien – podczas konsultacji – wskazać czy należy wziąć profilaktyczne leki przeciwmalaryczne.

Zaleca się również ogólna profilaktyka. To np. używanie preparatów zapobiegawczych. Wśród nich wymienić można środków na owady, którymi trzeba spryskać odsłonięte części skóry. Ważne jest także przykrywanie skóry od szyi do stóp jasną odzieżą w nocy. Lekarz medycyny tropikalnej może także doradzić specyfiki przydatne w kontekście higieny – specjalne mydła zalecane przy wyjazdach do Afryki.

Afryka a problemy ze zdrowiem – kiedy się zgłosić do lekarza?

Należy natychmiast umówić się na wizytę lekarską, gdy w ciągu trzech miesięcy od wyjazdu z potencjalnego obszaru występowania malarii pacjent odczuwa gorączkę i ma objawy grypopodobne. W zdecydowanej większości będą to dreszcze, ból głowy, bóle mięśni i zmęczenie. Należy pamiętać, że malaria to choroba bardzo groźna – nawet śmiertelna – ale szybka pomoc medyczna po wystąpieniu objawów ograniczy ryzyko problemów.

Ważna jest też profilaktyka. Odwiedź lekarza pierwszego kontaktu na długo przed wyjazdem, aby omówić wszelkie problemy zdrowotne, które mogą zdarzyć się w trakcie pobytu. Zadbaj koniecznie o możliwie jak najszersze ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki temu można liczyć na np. leczenie w szpitali w innym kraju niż ten, który był miejscem safari.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Lekarz medycyny podróży Lekarz medycyny podróży Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Zielona Góra to pierwsze miasto w Polsce, w którym wykryto przypadek pacjenta z koronawirusem. Co robić w sytuacji, gdy mieszkasz w w mieście, gdzie doszło do zakażenia?
Jakie są różnice pomiędzy koronawirusem a grypą - to jedno z najczęstszych pytań zdrowotnych w 2020 r. Jeśli porównać objawy obu chorób widać nieco innych schematów.
Inhalacja - inaczej określana nebulizacją - to rozwiązanie, które łączy pokolenia. Starsi czy młodsi, w przypadku schorzeń związanych z m.in. oskrzelami wymagają dostarczenia organizmowi specyficznych pęcherzyków płucnych miejscowo rozwiązujących problemy zdrowotne. Efekt to niesłabnąca popularność inhalacji. 
Cukrzyca to jedna z najpoważniejszych obecnie chorób dotykających całą populację. Jakie są jej objawy? Po czym rozpoznać cukrzycę? Choć nie jest to łatwe, warto zapamiętać podstawowe symptomy choroby. Ważne, by przy ich odnotowaniu nie czekać na samoczynną zmianę - prawidłowe leczenie może odbywać się wyłącznie we współpracy z wyspecjalizowanym lekarzem. 
40 lat to dobry wiek na to, by sprawdzić swój stan zdrowia pod kątem ogólnej kondycji, ale i szczegółowych parametrów odpowiadających na pytanie, czy organizm działa prawidłowo. Podstawą do tego typu analiz jest zestaw badań laboratoryjnych.
Nadciśnienie to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w ujęciu cywilizacyjnym. Choć jest ono bardzo konsekwentnie monitorowane podczas np. Badań okresowych, bywa nieodczuwalne  - a zarazem niezauważalne. Tymczasem prowadzi niestety do bardzo poważnych powikłań, które rzutują nie tylko na ogólny stan zdrowia, ale i mogą doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać nadciśnienie i który lekarz może pomóc pod tym względem?
Wysypka na ciele to szczególnie częsty powód wizyty u dermatologa. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju zmiany na skórze trudno usystematyzować i postrzegać jako jednolity problem. Wysypka wysypce nierówna – szczególnie, jeśli spojrzeć na nią przez pryzmat przyczyny i tego, co ją spowodowało.
Dobre tętno to temat-rzeka. Jaki jest prawidłowy puls, a jaki – powinien być optymalny w zależności od wieku? Co szczególnie ważne, problemy z tętnem bywają problemem dla każdego – nie tylko dla osób starszych i z założenia mających inne choroby współistniejące.
Hemoroidy to przykry, bolesny i – nie ukrywajmy – nieco wstydliwy problem. Niepotrzebnie: to przypadłość zdrowotna taka, jakich wiele. Co zrobić, jeśli pojawiają się podejrzenia związane z hemoroidami? Ważny niewątpliwie jest dobry wybór lekarza, który odpowiednio dobierze badania oraz właściwą terapię.
Bóle kręgosłupa mogą być wywołane zarówno bieżącym problemem – np. przeciążeniem – jak efektem poważniejszych problemów o bardziej złożonej specyfice. Bardzo ważny w tym kontekście jest właściwy wybór lekarza. U jakiego specjalisty niezbędna jest wizyta jeśli kręgosłup sprawia spore problemy?
Wątroba to ten organ, który jest szczególnie ważny dla organizmu, a zarazem - niewątpliwie trudno prawidłowo odczytać potencjalne objawy jego schorzenia. Na co zwrócić uwagę? Oto symptomy, które powinny stanowić impuls do tego, by udać się do lekarza. 
Zapalenie stawów o charakterze jest szczególnie trudnym i bolesnym schorzeniem, który na dodatek przewlekłością. dłuższej perspektywie prowadzi do deformacji oraz poczucia sztywności. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju choroba reumatoidalne w skrócie określana jako RZS może być w dużej mierze kontrolowana przez pacjenta.
Niedoczynność tarczycy jest schorzeniem, która bezpośrednio wynika ze zbyt małej ilości hormonów wytwarzanych przez organizm. Trudno jednak jest generalizować niedoczynność tarczycy i sprowadzać ją do zarówno jednej przyczyny jak i wąskiego zestawienia efektów. Problem ten należy traktować jako chorobę, która może mieć zarówno zróżnicowane powody jak i sporo efektów oddziaływania na ciało.
Ból kręgosłupa w odcinku lędzwiowym to szczególnie dotkliwy problem. Jak pozbyć się uczucia blokady i unieruchomienia w dolnej części pleców? Lędźwie to odcinek specyficzny – m.in. ze względu na duże obciążenia szczególnie w przypadku spędzania czasu w pozycji siedzącej. Niemniej jednak istnieją sposoby, by ograniczyć ból oraz dyskomfort; ważna w tym kontekście jest również regularna praca nad własną sprawnością.
Miażdżyca to choroba, której objawy można zauważyć i odnotować relatywnie szybko. Problem tkwi w jednak mentalności pacjentów. Objawy miażdżycy bywają często lekceważone i ignorowane. To błąd, ponieważ nawet małe kroki w ograniczeniu miażdżycy mogą skutecznie powstrzymywać potencjalnie duże zmiany. Kluczowe jest jednak prawidłowe rozpoznanie symptomów tej choroby.
Omikron to wariant koronawirusa budzący szczególne obawy. Rozprzestrzenia się zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje, co już na przełomie roku 2021 i 2022 zmusiło niektóre rządy do wprowadzenia lockdownów. Co ważne, należy pamiętać, że kolejne warianty koronawirusa dają nieco inne symptomy. O ile w przypadku wcześniejszych odnotowywane były najczęściej utrata węchu, smaku i gorączka połączona z kaszlem, Omikron charakteryzuje się nieco innym zestawieniem. Jak rozpoznać koronawirus Omikron i jakie są najważniejsze objawy zakażenia?
Fizjoterapia postrzegana jest często jako pomoc doraźna, jednostkowa, zależna od danej przypadłości medycznej. Można na nią spojrzeć zdecydowanie szerzej. Mając dostęp do niej np. poprzez prywatne pakiety medyczne można działać w pewien sposób prewencyjnie i wyprzedzająco. W takim przypadku pomoc fizjoterapeuty jest nieoceniona. Kto powinien zwrócić szczególną uwagę na to, czy dany pakiet LUX MED obejmuje konsultacje z fizjoterapeutą?
Kardiolog jest lekarzem specjalistą, do którego często niełatwo jest się dostać. Będąc ekspertem w zakresie chorób serca i układu krążenia zazwyczaj ma dziesiątki pacjentów o różnym stopniu zaawansowania problemów. Szczególne wątpliwości często budzi pierwsza wizyta u kardiologa. Jak przebiega, na co zwrócić uwagę i czy można się do niej w jakikolwiek sposób przygotować?
Cukrzyca to choroba, które ma skalę ogólnoświatową i cywilizacyjną. Czym się objawia i na co zwrócić uwagę? Aby skutecznie filtrować potencjalne symptomy cukrzycy należy przede wszystkim zrozumieć całokształt jej działania – m.in. to, na czym polegają problemy diabetologiczne.
40 lat to wiek, w którym w szczególnym stopniu zaczyna się analizowanie stanu zdrowia oraz większy nacisk na to, by żyć zgodnie z potrzebami organizmu. Na co zwrócić uwagę w kontekście zdrowia przekraczając tę symboliczną granicę?
Okulary to dla osób, które nigdy nie wykorzystywały szkieł do poprawy wzroku prawdziwy szok. Często bywa tak, że latami funkcjonuje się z wadą wzroku nie wiedząc po prostu, że istnieje inny świat, w którym np. światła po zmroku widać wyraźnie i ostro.
Anemia bywa w wielu przypadkach traktowana dość pobłażliwie, choć w rzeczywistości stanowi bardzo duży problem społeczny w kontekście zdrowia. Kiedy dochodzi do anemii i jak jej przeciwdziałać?
Zwolnienie z pracy, czyli powszechnie znane L4 można otrzymać nie tylko bezpośrednio u lekarza, ale również przez internet. Jak dostać zwolnienie online? Oto wszystko, co warto wiedzieć o tym, jak działa L4 online.
Konsultacja u pulmonologa nie należy do najczęściej spotykanych w codzienności zmagań medycznych. Czym zajmuje się pulmonolog i co może świadczyć o tym, że niezbędna jest jego pomoc? Oto, co warto wiedzieć o tej specjalizacji.
Bóle zatok mogą dosłownie sparaliżować codzienność. Jak je rozpoznać i co zrobić w razie chronicznych i nieustępujących problemów? Kluczową kwestię jest zrozumienie tego, czym właściwie jest infekcja zatok.
Rwa kulszowa bywa problemem, z którym chory nie może sobie poradzić żadnymi domowymi sposobami. Ból praktycznie paraliżuje możliwości poruszania się i obniża aktywność pacjenta. Do jakiego lekarza udać się, gdy rwa kulszowa staje się problemem nie do zniesienia?