Wycieczka do Afryki nie musi oznaczać problemów, jeśli wylot poprzedzi wizyta u lekarza i kilka ewentualnych szczepień na najgroźniejsze choroby, z którymi można się spotkać na tym kontynencie. Dobrze jest więc odwiedzić lekarza – np. w ramach prywatnych pakietów medycznych – by dużo wcześniej przed rozpoczęciem wyjazdu omówić wszelkie obawy dotyczące zdrowia.
Jakie szczepionki są potrzebne lecąc do Afryki?
Mimo, że wymagania dotyczące wjazdu na teren Afryki związane z koronawirusem mogą się znacząco różnić w zależności od ostatecznego kraju, warto pamiętać, że część linii lotnicznych z założenia oczekuje negatywnego wyniku testu COVID-19 PCR. Musi być on wtedy wykonany w ciągu 72 godzin od wylotu. Z drugiej strony protokoły COVID-19 są regularnie łagodzone, więc trzeba to sprawdzić na bieżąco – tuż przed wyjazdem. Warto umówić się na wizytę do lekarza medycyny podróży.
Istotne są również szczepienia, które można określić jako standardowe – a raczej po prostu powszechnie znane w Polsce. Warto upewnić się u lekarza, czy pacjent ma za sobą wszystkie z poniższych. To m.in.:
- odra, świnka i różyczka
- grypa
- polio
- Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B
- błonica, krztusiec, tężec.
Duże znaczenie ma również to, by do Afryki wylecieć będąc w bardzo dobrym ogólnym stanie zdrowia. Wycieczki na safari zazwyczaj wiążą się z dużym obciążeniem fizycznym, więc osłabiony organizm im nie będzie w stanie podołać.
Jakie szczepionki do Afryki?
Z pewnością należy zabezpieczyć się na wypadek tzw. żółtej gorączki, która często bywa na terenie części Afryki Południowej. Szczepionkę należy wykonać co najmniej 10 dni przed planowanym wjazdem na nowy kontynent. Organizm potrzebuje bowiem kilku dni, zanim organizm będzie odpowiednio chroniony.
Szczepienie jest szczególnie istotne w takich państwa jak:
- Republika Konga Botswana
- Uganda Madagaskar
- Rwanda
- Tanzania
- Kenia
- Namibia
- Seszele
- Republika Południowej Afryki
- Mozambik
- Zimbabwe
- Zambia
Podobnie jest w przypadku malarii. To jedna z najczęstszych chorób w Afryce, ale można jej łatwo zapobiegać i leczyć za pomocą leków przeciwmalarycznych. Niewątpliwie w doborze pomoże lekarz, który powinien – podczas konsultacji – wskazać czy należy wziąć profilaktyczne leki przeciwmalaryczne.
Zaleca się również ogólna profilaktyka. To np. używanie preparatów zapobiegawczych. Wśród nich wymienić można środków na owady, którymi trzeba spryskać odsłonięte części skóry. Ważne jest także przykrywanie skóry od szyi do stóp jasną odzieżą w nocy. Lekarz medycyny tropikalnej może także doradzić specyfiki przydatne w kontekście higieny – specjalne mydła zalecane przy wyjazdach do Afryki.
Afryka a problemy ze zdrowiem – kiedy się zgłosić do lekarza?
Należy natychmiast umówić się na wizytę lekarską, gdy w ciągu trzech miesięcy od wyjazdu z potencjalnego obszaru występowania malarii pacjent odczuwa gorączkę i ma objawy grypopodobne. W zdecydowanej większości będą to dreszcze, ból głowy, bóle mięśni i zmęczenie. Należy pamiętać, że malaria to choroba bardzo groźna – nawet śmiertelna – ale szybka pomoc medyczna po wystąpieniu objawów ograniczy ryzyko problemów.
Ważna jest też profilaktyka. Odwiedź lekarza pierwszego kontaktu na długo przed wyjazdem, aby omówić wszelkie problemy zdrowotne, które mogą zdarzyć się w trakcie pobytu. Zadbaj koniecznie o możliwie jak najszersze ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki temu można liczyć na np. leczenie w szpitali w innym kraju niż ten, który był miejscem safari.
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny

Operator medyczny

Operator medyczny
