Jakie są objawy grypy i czym się różnią od COVID-19

Jakie są objawy grypy i czym się różnią od COVID-19

Jak rozpoznać grypę u dziecka, a jak u dorosłego? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że objawy grypy zazwyczaj pojawiają się szybko i często niespodziewanie – bez wcześniejszych symptomów problemów zdrowotnych. Najczęściej spotykanymi objawami grypy są:

  • gorączka lub uczucie gorączki
  • długotrwałe dreszcze
  • kaszel – szczególnie wieczorami
  • utrzymujący się ból gardła
  • katar
  • poczucie duszności
  • bóle mięśni lub ciała
  • bóle głowy

Wyraźnym objawem grypy jest też zmęczenie – szczególnie znużenie u dzieci pojawiające się w godzinach porannych to sygnał, że dochodzi do infekcji. W przypadku najmłodszych, wśród wielu przypadków pojawiają się również wymioty i biegunka.

Czym grozi niedoleczona grypa?

Powikłania grypy mogą okazać się dla organizmu bardzo poważne. Choć wiele osób, które zachorowały w ciągu kilku dni – do tygodnia – wraca do ogólnego zdrowia, grypa niesie za sobą szereg niebezpiecznych powikłań. Przykładowym jest zapalenie płuc. Należy mieć na uwadze, że niektóre z powikłań pogrypowych mogą zagrażać życiu, a nawet doprowadzić do śmierci.

Po grypie możliwe jest zapalenie mięśnia sercowego, mózgu czy tkanek mięśniowych. Dojść może również do niewydolności wielonarządowej – np. w zakresie oddychania czy pracy nerek. W skrajnych przypadkach zakażenie dróg odechowych wirusem grypy jest w stanie wytworzyć reakcję zapalną w organiźmie – to z kolei prowadzić może do bardzo groźnej sepsy.

Jakie są lżejsze powikłania pogrypowe? Częstymi przypadkami są infekcje zatok i uszu. Niestety, wirus grypy często łączy infekcję z innymi szczepami co prowadzi do poczucia stałego stanu długotrwałych problemów ze zdrowiem.

Należy pamiętać, jak groźna jest grypa w kontekście osób mających stałe i długotrwałe problemy medyczne. Dotyczy to np. astmatyków czy chorych mających kłopoty kardiologiczne.

Kto jest szczególnie narażony na grypę?

Czy można oszacować, kto jest najbardziej narażony na wirus grypy? Praktycznie dotyczy to każdego – również osób w pełni zdrowych. Nie ma tu również reguły wieku: jak widać po ostatnich problemach w polskich przychodniach i szpitalach, grypa dotyka zarówno osoby młodsze jak i starsze.

Można natomiast mówić o zdecydowanie większym ryzyku powikłań w zależności od wieku chorego. Szczególnie groźne problemy dotyczą osób w wieku 65 lat i starszych; bardziej narażeni są również chorzy niezalęznie od wieku, ale mający przewlekłe schorzenia – np. astmę czy cukrzycę.

Grypa – kiedy zgłosić się do lekarza?

W razie odnotowania symptomów grypy, należy możliwie jak najszybciej spotkać się z lekarzem. W przypadku dzieci sygnałem do tego, by sprawdzić stan zdrowia będą problemy z oddychaniem lub ogólnie wrażenie szybszego oddechu. Wśród objawów są też sinawe usta. Uwagę musi zwrócić ból w klatce piersiowej. Warto zwrócić uwagę na potencjalne odwodnienie – np. brak chęci do oddawania moczu przez wiele godzin z rzędu.

U dorosłych objawy są podobne. To m.in. trudności w oddychaniu lub duszności, a także utrzymujący się ból lub ucisk w klatce piersiowej lub brzuchu. Podobnie jak w przypadku dzieci, warto zwrócić uwagę na to, jak często – czy np. rzadziej wobec innych dni – oddawany jest mocz. Wśród innych symptomów będzie silny ból mięśni oraz ogólne osłabienie.

Czy objawy grypy są podobne do COVID-19?

Istnieją pewne podobieństwa między tymi chorobami. Grypa i COVID-19 są zakaźnymi chorobami układu oddechowego. Jednak z drugiej strony - są wywoływane przez różne wirusy. COVID-19 jest powodowany zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Grypa ma pod tym względem inne pochodzenie wirusowe. Jednak objawy obu schorzeń są bardzo podobne. Fot: Freepik CC

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Internista Internista Dostępny w wybranych pakietach
Pulmonolog Pulmonolog Dostępny w wybranych pakietach
Lekarz medycyny rodzinnej Lekarz medycyny rodzinnej Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Diagnostyka medyczna stale rozwija swoje możliwości, a rezonans magnetyczny (MRI) jąder jest jednym z najbardziej precyzyjnych narzędzi w wykrywaniu schorzeń układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Od wykrywania nowotworów po ocenę stanów zapalnych i urazów – to badanie oferuje dokładność i niezawodność, której nie zapewniają inne metody diagnostyczne.
Rehabilitacja po artroskopii kolana jest kluczowym elementem procesu powrotu do pełnej sprawności. Rodzaj, intensywność oraz długość rehabilitacji są uzależnione od kilku istotnych czynników, takich jak typ uszkodzenia, skala zabiegu oraz zaangażowanie pacjenta w proces terapeutyczny. Dzięki zastosowaniu małoinwazyjnej techniki artroskopowej, czas potrzebny na regenerację jest znacznie krótszy, jednak odpowiednio zaplanowana rehabilitacja odgrywa decydującą rolę w optymalizacji wyników leczenia.
Dbałość o tę kwestię jest szczególnie ważna w przypadku mężczyzn po 40 roku życia. Na co warto zwrócić uwagę?
Choroby tarczycy stały się jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych XXI wieku, dotykając zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Choć leczenie farmakologiczne jest niezbędne, równie ważna jest odpowiednia suplementacja witamin i minerałów, która wspiera funkcjonowanie tego małego, ale istotnego organu.
Regularne badania profilaktyczne są kluczowe dla utrzymania zdrowia i wczesnego wykrywania potencjalnych problemów zdrowotnych. Wiele chorób, takich jak rak, choroby serca czy cukrzyca, może być skuteczniej leczonych, jeśli zostaną zdiagnozowane na wczesnym etapie.
Artroskopia kolana to procedura chirurgiczna, która polega na minimalnie inwazyjnym dostępie do stawu kolanowego za pomocą małych nacięć, przez które wprowadzane są specjalistyczne instrumenty - kamera oraz narzędzia chirurgiczne.
Chrapanie postrzegane jest jako uciążliwe – dla samej osoby, ale też np. tych, którzy spędzają w sypialni noc obok niej. Nie można na to jednak patrzeć jak na prozaiczną niedogodność. To problem zdrowotny, który należy leczyć. Co robić z chrapaniem? Oto, jaki lekarz pomoże na chrapanie i jak wygląda proces leczenia.
Hormony są niezbędnymi chemicznymi posłańcami w organizmie, które regulują liczne procesy fizjologiczne, od wzrostu i metabolizmu po nastrój i funkcje reprodukcyjne. Produkowane głównie przez gruczoły endokrynne takie jak przysadka mózgowa, tarczyca, trzustka, nadnercza, jajniki i jądra, hormony krążą w krwiobiegu, docierając do różnych tkanek i oddziałując na specyficzne receptory komórkowe.