Jakie badania dla seniora? Oto kluczowa diagnostyka dla osób starszych

Jakie badania dla seniora? Oto kluczowa diagnostyka dla osób starszych

To właśnie w wieku powyżej 60-70 lat należy aktywnie dbać o zdrowie i wnikliwie monitorować zmiany, które wraz z upływającym czasem zachodzą w organizmie.

Jakie badania powinny wykonywać osoby starsze?  Oczywiście niezbędne jest tu indywidualne postrzeganie każdego z seniorów. W diametralnie innej sytuacji będzie aktywny 75-latek, który na codzień sporo pracuje w domowym ogrodzie, a inaczej funkcjonować będzie młodszy o kilkanaście lat mężczyzna o mało aktywnym trybie życia. Na to nakładają się różne choroby nabyte i wynikające z czasem. Można jednak wyselekcjonować grupę badań, które powinno wykonywać się regularnie – to swoisty zestaw standardowych analiz, które należy wykonać będąc seniorem.

Podstawowym powinna być regularna kontrola ciśnienia krwi. Ok. 30% osób na świecie na stałe ma podwyższone ciśnienie krwi, czyli popularne nadciśnienie. Niestety objawy ciśnienia mogą pojawić się dopiero, gdy jest już za późno na skuteczne ograniczanie skutków schorzenia. Tymczasem problemy wywoływane przez wysokie ciśnienie są poważne. Podwyższa ono ryzyko wystąpienia udaru mózgu lub zawału serca – to duże zagrożenie dla osób starszych.

Koniecznie należy powiązać tego rodzaju badania z diagnostyką krwi. Ta powinna odbywać się pod kątem lipidów. Chodzi o to, by mieć prawidłowy poziom cholesterolu i trójglicerydów. On zmniejsza ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

Badanie dotyczące raka jelita grubego

Regularnie przeprowadzanym badaniem w przypadku osób starszych powinna być kolonoskopia. To badanie, w którym  lekarz używając kamery dokonuje skanowania jelita grubego. Robi to w poszukiwaniu polipów nowotworowych.

Kolonoskopia to badanie kompleksowe i obejmujące całą przestrzeń odbytnicy. Dzięki temu łatwiej jest o skuteczną diagnostykę pod kątem ewentualnego raka jelita grubego. Regularne badanie wyprzedzające jest ważne, ponieważ sam nowotwór jest bardzo uleczalny – dzieje się tak jednak wyłącznie wtedy, gdy  zostanie on wcześnie wykryty.

Badania oczu i prawidłowości wzroku

Dorośli powinni przejść serię standardowych badań już w wieku ok. 40 lat. Na tej podstawie oszacować można w jakich czasookresach należy dokonywać kolejnych, o cyklicznym charakterze. Nie chodzi tu wyłącznie o sam komfort widzenia. Wraz z wiekiem rosnąć będzie ryzyko większych problemów – to m.in. takie choroby jak jaskra czy zaćma.

Badania słuchu

Starzenie nieodzownie powiązane jest z tym, że człowiek słyszy coraz gorzej. Nie musi oznaczać to dużych problemów, ale jest procesem naturalnym. W przypadku seniorów należy zadbać o to, by co ok. 3 lata wykonać audiogram. Dzięki temu lekarz może sprawdzić, czy jak funkcjonuje słuch przy różnych poziomach głośności i natężenia dźwięku. Warto pamiętać o tym, że problemy ze słuchem są często odwracalne lub można je przynajmniej zatrzymać.

Badanie kości

Powszechnym problemem osób starszych jest słabnięcie wraz z wiekiem ich układu kostnego. Osteoporoza jest szczególnie groźna dla kobiet.

W tym kontekście przydatne będzie badanie gęstości kości. Ono mierzy masę kostną; ta z  kolei stanowi najważniejszy czynnik prezentujący stan wytrzymałości kości.

Badanie tarczycy

Niewielki gruczoł w szyi – czyli właśnie tarczyca – ma ogromne znaczenie dla prawidłowego działania organizmu. Jest odpowiedzialna na sterowanie tempem  przemiany materii. Jeśli tarczyca nie działa prawidłowo, człowiek będzie miał stałe poczucie zmęczenia i może przybierać na wadze.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Internista Internista Dostępny w wybranych pakietach
Dermatolog Dermatolog Dostępny w wybranych pakietach
Endokrynolog Endokrynolog Dostępny w wybranych pakietach
Geriatra Geriatra Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Diagnostyka medyczna stale rozwija swoje możliwości, a rezonans magnetyczny (MRI) jąder jest jednym z najbardziej precyzyjnych narzędzi w wykrywaniu schorzeń układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Od wykrywania nowotworów po ocenę stanów zapalnych i urazów – to badanie oferuje dokładność i niezawodność, której nie zapewniają inne metody diagnostyczne.
Rehabilitacja po artroskopii kolana jest kluczowym elementem procesu powrotu do pełnej sprawności. Rodzaj, intensywność oraz długość rehabilitacji są uzależnione od kilku istotnych czynników, takich jak typ uszkodzenia, skala zabiegu oraz zaangażowanie pacjenta w proces terapeutyczny. Dzięki zastosowaniu małoinwazyjnej techniki artroskopowej, czas potrzebny na regenerację jest znacznie krótszy, jednak odpowiednio zaplanowana rehabilitacja odgrywa decydującą rolę w optymalizacji wyników leczenia.
Dbałość o tę kwestię jest szczególnie ważna w przypadku mężczyzn po 40 roku życia. Na co warto zwrócić uwagę?
Choroby tarczycy stały się jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych XXI wieku, dotykając zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Choć leczenie farmakologiczne jest niezbędne, równie ważna jest odpowiednia suplementacja witamin i minerałów, która wspiera funkcjonowanie tego małego, ale istotnego organu.
Regularne badania profilaktyczne są kluczowe dla utrzymania zdrowia i wczesnego wykrywania potencjalnych problemów zdrowotnych. Wiele chorób, takich jak rak, choroby serca czy cukrzyca, może być skuteczniej leczonych, jeśli zostaną zdiagnozowane na wczesnym etapie.
Artroskopia kolana to procedura chirurgiczna, która polega na minimalnie inwazyjnym dostępie do stawu kolanowego za pomocą małych nacięć, przez które wprowadzane są specjalistyczne instrumenty - kamera oraz narzędzia chirurgiczne.
Chrapanie postrzegane jest jako uciążliwe – dla samej osoby, ale też np. tych, którzy spędzają w sypialni noc obok niej. Nie można na to jednak patrzeć jak na prozaiczną niedogodność. To problem zdrowotny, który należy leczyć. Co robić z chrapaniem? Oto, jaki lekarz pomoże na chrapanie i jak wygląda proces leczenia.
Hormony są niezbędnymi chemicznymi posłańcami w organizmie, które regulują liczne procesy fizjologiczne, od wzrostu i metabolizmu po nastrój i funkcje reprodukcyjne. Produkowane głównie przez gruczoły endokrynne takie jak przysadka mózgowa, tarczyca, trzustka, nadnercza, jajniki i jądra, hormony krążą w krwiobiegu, docierając do różnych tkanek i oddziałując na specyficzne receptory komórkowe.