Jakie badania dla seniora? Oto kluczowa diagnostyka dla osób starszych

Jakie badania dla seniora? Oto kluczowa diagnostyka dla osób starszych

To właśnie w wieku powyżej 60-70 lat należy aktywnie dbać o zdrowie i wnikliwie monitorować zmiany, które wraz z upływającym czasem zachodzą w organizmie.

Jakie badania powinny wykonywać osoby starsze?  Oczywiście niezbędne jest tu indywidualne postrzeganie każdego z seniorów. W diametralnie innej sytuacji będzie aktywny 75-latek, który na codzień sporo pracuje w domowym ogrodzie, a inaczej funkcjonować będzie młodszy o kilkanaście lat mężczyzna o mało aktywnym trybie życia. Na to nakładają się różne choroby nabyte i wynikające z czasem. Można jednak wyselekcjonować grupę badań, które powinno wykonywać się regularnie – to swoisty zestaw standardowych analiz, które należy wykonać będąc seniorem.

Podstawowym powinna być regularna kontrola ciśnienia krwi. Ok. 30% osób na świecie na stałe ma podwyższone ciśnienie krwi, czyli popularne nadciśnienie. Niestety objawy ciśnienia mogą pojawić się dopiero, gdy jest już za późno na skuteczne ograniczanie skutków schorzenia. Tymczasem problemy wywoływane przez wysokie ciśnienie są poważne. Podwyższa ono ryzyko wystąpienia udaru mózgu lub zawału serca – to duże zagrożenie dla osób starszych.

Koniecznie należy powiązać tego rodzaju badania z diagnostyką krwi. Ta powinna odbywać się pod kątem lipidów. Chodzi o to, by mieć prawidłowy poziom cholesterolu i trójglicerydów. On zmniejsza ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

Badanie dotyczące raka jelita grubego

Regularnie przeprowadzanym badaniem w przypadku osób starszych powinna być kolonoskopia. To badanie, w którym  lekarz używając kamery dokonuje skanowania jelita grubego. Robi to w poszukiwaniu polipów nowotworowych.

Kolonoskopia to badanie kompleksowe i obejmujące całą przestrzeń odbytnicy. Dzięki temu łatwiej jest o skuteczną diagnostykę pod kątem ewentualnego raka jelita grubego. Regularne badanie wyprzedzające jest ważne, ponieważ sam nowotwór jest bardzo uleczalny – dzieje się tak jednak wyłącznie wtedy, gdy  zostanie on wcześnie wykryty.

Badania oczu i prawidłowości wzroku

Dorośli powinni przejść serię standardowych badań już w wieku ok. 40 lat. Na tej podstawie oszacować można w jakich czasookresach należy dokonywać kolejnych, o cyklicznym charakterze. Nie chodzi tu wyłącznie o sam komfort widzenia. Wraz z wiekiem rosnąć będzie ryzyko większych problemów – to m.in. takie choroby jak jaskra czy zaćma.

Badania słuchu

Starzenie nieodzownie powiązane jest z tym, że człowiek słyszy coraz gorzej. Nie musi oznaczać to dużych problemów, ale jest procesem naturalnym. W przypadku seniorów należy zadbać o to, by co ok. 3 lata wykonać audiogram. Dzięki temu lekarz może sprawdzić, czy jak funkcjonuje słuch przy różnych poziomach głośności i natężenia dźwięku. Warto pamiętać o tym, że problemy ze słuchem są często odwracalne lub można je przynajmniej zatrzymać.

Badanie kości

Powszechnym problemem osób starszych jest słabnięcie wraz z wiekiem ich układu kostnego. Osteoporoza jest szczególnie groźna dla kobiet.

W tym kontekście przydatne będzie badanie gęstości kości. Ono mierzy masę kostną; ta z  kolei stanowi najważniejszy czynnik prezentujący stan wytrzymałości kości.

Badanie tarczycy

Niewielki gruczoł w szyi – czyli właśnie tarczyca – ma ogromne znaczenie dla prawidłowego działania organizmu. Jest odpowiedzialna na sterowanie tempem  przemiany materii. Jeśli tarczyca nie działa prawidłowo, człowiek będzie miał stałe poczucie zmęczenia i może przybierać na wadze.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Internista Internista Dostępny w wybranych pakietach
Dermatolog Dermatolog Dostępny w wybranych pakietach
Endokrynolog Endokrynolog Dostępny w wybranych pakietach
Geriatra Geriatra Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Osoby starsze wymagają szczególnej opieki, którą zapewniają prywatne pakiety medyczne dla seniorów. Co zawierają i dlaczego warto wybrać rozszerzone warianty ochrony?
Pulsoksymetr to małe urządzenie, które nabrało szczególnego znaczenia wraz z pandemia koronawirusa i potrzeba regularnych badań w przypadku zakażenia. Na co zwrócić uwagę używając pulsoksymetru? 
Sanatorium to miejsce, które jest szczególnie potrzebne w przypadku starszych osób, dla których kompleksowe zestawienie świadczeń zdrowotnych bywa niezbędne dla prawidłowej rehabilitacji. Często w tym kontekście pojawia się pytanie o to, jak długo czekać trzeba na sanatorium, gdy nie jest ono opłacone prywatnie, ale w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Szpitale LUX MED to droga do tego, by kompleksowo zadbać o pacjenta, który wymaga leczenia w placówce. Jak działa prywatna opieka szpitalna i ile kosztuje?
Seniorzy stanowią już teraz sporą część naszego społeczeństwa, a grupa ta z roku na rok będzie coraz większa. Jak można zadbać o zdrowie np. rodziców, będąc ich dzieckiem? Oto, co warto zrobić, by 60- czy 70-latkowie byli w znacznie lepszej formie.
Wyjazd na leczenie do uzdrowiska, czyli popularne sanatorium to często wyczekiwana – szczególnie przez seniorów – możliwość podreperowania swojego stanu zdrowia. Naturalnie podstawowym pytanie, jakie się wtedy pojawia jest czas oczekiwania na wyjazd leczniczy. Jak wygląda procedura przyjęcia do sanatorium i ile czeka się na nie od czasu złożenia wniosku?
Ubezpieczenia zdrowotne dla seniorów stają się w Polsce tym bardziej popularne, im bardziej – nie oszukujmy się – starzeje polskie społeczeństwo. Jak działa sposób prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego dla osób starszych?
Badania dla osób starszych wykonywane są - niestety - głównie wtedy, gdy dochodzi do mniejszych lub większych problemów zdrowotnych. Tymczasem trzeba na nie spojrzeć jak na formę profilaktyki, która ogranicza ryzyko większych wyzwań.
Nadciśnienie tętnicze to – bez cienia wątpliwości - powszechny problem zdrowotny, który jest wyzwaniem wręcz cywilizacyjnym. Jak leczyć skutki nadciśnienia? Kluczowe wydaje się tu być coś innego - ograniczanie ryzyka jego powstania.