Jaki wpływ dobra, dobrana dieta ma na parametry zdrowotne?

Jaki wpływ dobra, dobrana dieta ma na parametry zdrowotne?

Zrozumienie zależności między spożywanymi pokarmami a naszym zdrowiem jest niezbędne do efektywnego zarządzania stanem ogólnym organizmu oraz zapobiegania wielu chorobom. Poniżej przedstawiam zaawansowaną analizę wpływu różnych składników diety na ważne wskaźniki zdrowotne.

Cholesterol

Cholesterol, będący lipidem wytwarzanym przez wątrobę, pełni kluczową rolę w wielu funkcjach życiowych, ale jego nadmiar może prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych. Dieta bogata w tłuszcze nasycone (znajdujące się w czerwonym mięsie, produktach mlecznych pełnotłustych) i tłuszcze trans (obecne w przetworzonej żywności, np. w ciastkach, fast foodach) może podnieść poziom cholesterolu LDL, zwanego „złym cholesterolem”. Z kolei jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdują się w oliwie z oliwek, orzechach czy tłustych rybach, mogą zwiększać poziom „dobrego” cholesterolu HDL, który pomaga w usuwaniu cholesterolu z organizmu. Spożywanie błonnika pokarmowego, zwłaszcza tego rozpuszczalnego (owies, fasola, owoce, warzywa), również przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu LDL.

Cholesterol, lipofilny sterol syntetyzowany głównie w wątrobie, pełni w organizmie człowieka wiele funkcji strukturalnych i regulacyjnych, będąc kluczowym składnikiem błon komórkowych oraz prekursorem kwasów żółciowych i steroidowych hormonów. Jednakże, jego nadmierna obecność w osoczu krwi jest silnie związana z progresją miażdżycy i wynikającymi z niej chorobami sercowo-naczyniowymi.

Tłuszcze nasycone, obecne w produktach takich jak masło, tłuste mięsa czy produkty mleczne pełnotłuste, mają zdolność do podwyższania poziomu lipoprotein niskiej gęstości (LDL), potocznie określanych jako „zły cholesterol”. LDL odpowiada za transport cholesterolu z wątroby do tkanek obwodowych, gdzie jego nadmiar może prowadzić do tworzenia blaszek miażdżycowych. Wynika to z procesu utleniania cząsteczek LDL, co inicjuje stan zapalny i akumulację makrofagów, przekształcających się następnie w komórki piankowate.

Tłuszcze jednonienasycone, znajdujące się w oliwie z oliwek, awokado czy orzechach, są znane ze swojej zdolności do podwyższania poziomu lipoprotein wysokiej gęstości (HDL), nazywanego „dobrym cholesterolem”. HDL odgrywa kluczową rolę w zwrotnym transporcie cholesterolu z tkanek do wątroby, gdzie jest on metabolizowany i wydalany z organizmu. Wysoki poziom HDL jest związany z mniejszym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Błonnik pokarmowy, zwłaszcza jego rozpuszczalna forma obecna w owsie, owocach, warzywach i strączkowych, wiąże kwasy żółciowe w jelicie, co zmusza wątrobę do zwiększonego wykorzystania cholesterolu do syntezy nowych kwasów żółciowych. To z kolei skutkuje obniżeniem stężenia cholesterolu całkowitego oraz LDL w krwi. Dodatkowo, błonnik pokarmowy stabilizuje poziom glukozy we krwi, co może indyrekcyjnie wpływać na obniżenie poziomu cholesterolu, poprzez modulację wydzielania insuliny i hormonów przeciwdziałających insulinie, które mogą modulować syntezę cholesterolu w wątrobie.

W świetle powyższych ustaleń, zaleca się, aby diety profilaktyczne i terapeutyczne miały na celu ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych, przy jednoczesnym zwiększeniu udziału tłuszczów jednonienasyconych oraz spożycia błonnika rozpuszczalnego. Dieta śródziemnomorska, bogata w tłuszcze roślinne, błonnik, owoce i warzywa, jest często rekomendowana jako model żywieniowy sprzyjający obniżeniu poziomu cholesterolu i redukcji ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Cukier we krwi

Regulacja poziomu glukozy we krwi jest kluczowa dla zapobiegania i zarządzania cukrzycą typu 2. Dieta o niskim indeksie glikemicznym, bogata w pełne ziarna, błonnik, owoce i warzywa, a uboga w proste węglowodany (takie jak cukry rafinowane znajdujące się w słodyczach i napojach słodzonych) może pomóc w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi. Produkty bogate w błonnik spowalniają trawienie i absorpcję glukozy, co zapobiega gwałtownym wzrostom cukru we krwi po posiłkach.

Pozostałe parametry i... woda

Dieta wpływa również na inne parametry, takie jak poziom trójglicerydów, ciśnienie krwi, markerów stanu zapalnego oraz funkcji wątroby i nerek. Na przykład, dieta bogata w omega-3 (tłuste ryby, nasiona lnu) może obniżyć poziom trójglicerydów i wspomagać zdrowie serca. Antyoksydanty (znajdujące się w owocach, warzywach, herbatach, przyprawach) mogą zmniejszać oksydacyjny stres i stan zapalny w organizmie. Hydratacja jest równie ważna co dieta. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania nerek, trawienia i regulacji temperatury ciała, a także wpływa na wydajność mózgu.

Dostarczanie organizmowi odpowiednio zbilansowanych składników odżywczych oraz monitorowanie spożycia poszczególnych typów makro- i mikroelementów jest kluczowe dla utrzymania optymalnych wskaźników zdrowotnych. Dieta, która jest bogata w składniki odżywcze, a jednocześnie niska w przetworzone produkty i tłuszcze nasycone, będzie zdecydowanie korzystna dla organizmu. / FOT: Freepik

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Dietetyk Dietetyk Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Prywatne abonamenty medyczne przez lata wydawały się czymś niedostępnym i drogim. Nic bardziej mylnego.
Prywatne ubezpieczenie medyczne w 2020 r. jest popularniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Specjaliści określają to zjawisko jako efekt pandemii i problemów z opieką lekarską, jaką odczuwają pacjenci wymagający leczenia czy precyzyjnej, szybkiej diagnozy.
Abonamenty medyczne stają się coraz popularniejsze ze względu na starzenie się społeczeństwa, kolejne choroby cywilizacyjne i rosnącą potrzebę szybkiego dostępu do lekarzy-specjalistów.
Zamówienie konsultacji lekarskiej w zaciszu mieszkania to wyraźne korzyści dla pacjenta - często wizyty domowe postrzegane są przez pryzmat większego komfortu, bezpieczeństwa czy ograniczenia kontaktu.
Prywatne pakiety medyczne to szeroki dostęp do specjalistów, szybka reakcja na problemy ze zdrowiem i wysoka jakość usług medycznych. To tylko część z zalet jakie daje abonament medyczny.
Koszt prywatnej wizyty u lekarza może negatywnie zaskoczyć. Ile trzeba obecnie wydać na to, by szybko trafić w ręce specjalisty? Uzależnione jest to oczywiście od danej specjalizacji. Jeśli jednak spojrzeć na informacje Głównego Urzędu Statystycznego, uwagę musi niewątpliwie zwrócić to, jak bardzo zmieniły się ceny usług medycznych. 
Pakiety zdrowotne dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych zyskują na popularności wraz z tendencją do pracy na kontraktach i samozatrudnieniu. Czy prowadząc B2B można liczyć na prywatny pakiet medyczny? Tak działają pakiety LUX MED dla B2B.