Urolog – o czym trzeba pamiętać – nie zajmuje się wyłącznie męskimi, ale też kobiecymi kłopotami dotyczącymi głównie układu moczowego. W listopadzie specjaliści koncentrują się jednak głównie na badaniach potencjalnych chorób urologicznych u mężczyzn.
Na czym polega konsultacja u urloga?
Jeśli zapiszesz się do lekarza tej specjalizacji, urolog przeprowadzi następujące badania i analizy.
W pierwszym etapie pozna wszystkie informacje dotyczące stanu zdrowia. Zajmie się też ewentualną historią choroby. Warto mieć wcześniej zrealizowane – np. po skierowaniu od lekarza rodzinnego - badanie laboratoryjne. Powinno ono obejmować badanie krwi, badanie moczu, biochemiczne badanie krwi i nasienia czy i badanie PSA.
Na tej podstawie lekarz może m.in. ocenić, czy nie dochodzi do problemów natury zapalnej. W listopadzie tradycją są już badania PSA, dzięki którym można wcześnie wykryć raka prostaty.
Lekarz ocenia także stan układu moczowego. W badaniu bada stan urodynamiczny ciśnieniowo-przepływowy, czyli miarę wielkości pęcherza moczowego. Mierzy się również objętość zalegającego moczu.
Nie brak również – w razie potrzeby – innego typu analiz. Przykładem może być badanie endoskopowe. W takim przypadku, dzięki specjalnemu urządzeniu lekarz może sprawdzić moczowód, cewkę moczową, nerkę oraz pęcherz moczowy.
Czy urolog zleca badania przestrzenne?
Tak, często decyduje się na diagnostykę ultrasonograficzną. Tego rodzaju badanie świetnie sprawdza się w skutecznym rozpoznawaniu patologii. Największą korzyścią takiego badania USG jest dokładna analiza przy jednoczesnym nie stosowaniu środków kontrastowych. Inną opcją jest radiologiczna metoda badania. Należy pamiętać, że ostateczna diagnoza lub leczenie chorób urologicznych zazwyczaj bezpośrednio uzależnione jest od stanu choroby i stadium. Może być więc tak, że lekarz zdecyduje się na zmianę sposobu badania w zależności od historii choroby i stanu zdrowia.
Zaawansowane badania urologiczne
Jeśli niezbędne jest uzyskanie bardziej zaawansowanych informacji, lekarz może zlecić bardziej specjalistyczne badania. Najczęściej jest to cystoskopia. Polega ona na badaniu wnętrza pęcherza przy użyciu cienkiej rurki wyposażonej w niewielką soczewkę. Podobne znaczenie dla oceny stanu pęcherza ma cystogram. W tym przypadku dochodzi do wykonania zdjęcia RTG pęcherza. Lekarz używa do tego krótkiej rurki, którą wstrzykuje barwnik do cewki moczowej i pęcherza. Na tej podstawie jest w stanie ustalić źródło problemów.
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny

Operator medyczny

Operator medyczny
