Jak rozpoznać problemy z wątrobą? Oto główne objawy choroby

Jak rozpoznać problemy z wątrobą? Oto główne objawy choroby

Wątroba należy do tych organów, które odgrywają bardzo dużą rolę w kontekście ogólnego funkcjonowania organizmu. Podstawowym skojarzeniem jest oczywiście sprawny metabolizm. Wśród innych wymienia się również:

  • gospodarkę witaminową

  • syntezę białek

  • detoksykację

  • efektywne wydzielanie żółci. 

Uszkodzenie wątroby a konsekwencje

Co dzieje się jeśli dochodzi do uszkodzenia wątroby i jej nieprawidłowego działania? Niewątpliwie przekłada się to na funkcjonowanie całego organizmu. Skutki są odczuwalne przez pacjenta, choć ten może sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, że przyczyną jego kłopotów jest wątroba. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na takie symptomy jak:

  • apatia

  • nietypowa senność

  • poczucie ogólnego zmęczenia

  • problemy z koncentracją

  • kłopoty gastryczne: niestrawność, wzdęcia i nudności

  • jadłowstręt. 

Warto zwrócić uwagę także na zmianę koloru moczu - szczególnie jeśli jest on nietypowy,m ciemny. Innym symptomem są przebarwienia oraz nadwrażliwość skóry. To charakterystyczne zażółcenie skóry wynikającym z tego, że dochodzi do nieprawidłowego odfiltrowywania toksyn. 

Charakterystyczną cechą schorzenia wątroby są też bóle po prawej stronie podżebrza. Należy pamiętać jednak, że objawy chorej wątroby jest szczególnie łatwo przeoczyć. Wynika to z faktu, że sama wątroba, jako organ nie posiada czuciowych receptorów i nie generuje bólu. Pod tym względem nieprawidłowości sygnalizować może wyłącznie ból powiązany z tym schorzeniem. W efekcie często zdarza się, że uszkodzenie wątroby trwa latami, a pacjenci trafiają do lekarza późno, co przekłada się na efektywność leczenia. 

Co ma wpływ na stan wątroby?

Choroby wątroby najczęściej wynikają z niewłaściwego stylu żywienia oraz używek. Negatywny wpływ na jej strukturę ma niewątpliwie alkohol.

Choroby wątroby wywoływane są również wirusami. Warto zwrócić również uwagę na znaczenie prawidłowego odżywiania. Duże znaczenie dla chorób wątroby ma otyłość oraz zaburzenia przemiany materii. Jak pokazują analizy specjalistów, szczególnie otyłość może mieć wpływ na włóknienie tkanek oraz ogólny negatywny stan wątroby. 

Jaki lekarz zajmuje się wątrobą?

W sytuacji, gdy pacjent zauważa symptomy problemów z wątrobą, niewątpliwie potrzebna jest konsultacja lekarska. W pierwszym etapie należy spotkać się z lekarzem rodzinnym, który nie tylko oceni ogólny stan zdrowia pacjenta, ale też szybko skieruje na niezbędne badania wykorzystywane później już przez specjalistę. 

Lekarzem zajmującym się chorobami wątroby oraz jej fizjologią jest hepatolog. Zajmuje się on budową oraz prawidłowym funkcjonowaniem wątroby oraz pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Wśród chorób, które stanowią przestrzeń działania hepatologa są m.in. wirusowe zapalenie wątroby typu B i C oraz marskość wątroby, zaburzenmia jerj funkcjonowania spowodowane np. alhokolem oraz wszelkie choroby metalobniczne tego organu. 

Wizyta u hepatologa możliwa jest - poprzez prywatne pakiety medyczne - w ramach pakietów indywidualnych, dla matki i dzieci oraz ofert VIP.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Hepatolog Hepatolog Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Zielona Góra to pierwsze miasto w Polsce, w którym wykryto przypadek pacjenta z koronawirusem. Co robić w sytuacji, gdy mieszkasz w w mieście, gdzie doszło do zakażenia?
Jakie są różnice pomiędzy koronawirusem a grypą - to jedno z najczęstszych pytań zdrowotnych w 2020 r. Jeśli porównać objawy obu chorób widać nieco innych schematów.
Inhalacja - inaczej określana nebulizacją - to rozwiązanie, które łączy pokolenia. Starsi czy młodsi, w przypadku schorzeń związanych z m.in. oskrzelami wymagają dostarczenia organizmowi specyficznych pęcherzyków płucnych miejscowo rozwiązujących problemy zdrowotne. Efekt to niesłabnąca popularność inhalacji. 
Cukrzyca to jedna z najpoważniejszych obecnie chorób dotykających całą populację. Jakie są jej objawy? Po czym rozpoznać cukrzycę? Choć nie jest to łatwe, warto zapamiętać podstawowe symptomy choroby. Ważne, by przy ich odnotowaniu nie czekać na samoczynną zmianę - prawidłowe leczenie może odbywać się wyłącznie we współpracy z wyspecjalizowanym lekarzem. 
40 lat to dobry wiek na to, by sprawdzić swój stan zdrowia pod kątem ogólnej kondycji, ale i szczegółowych parametrów odpowiadających na pytanie, czy organizm działa prawidłowo. Podstawą do tego typu analiz jest zestaw badań laboratoryjnych.
Nadciśnienie to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w ujęciu cywilizacyjnym. Choć jest ono bardzo konsekwentnie monitorowane podczas np. Badań okresowych, bywa nieodczuwalne  - a zarazem niezauważalne. Tymczasem prowadzi niestety do bardzo poważnych powikłań, które rzutują nie tylko na ogólny stan zdrowia, ale i mogą doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać nadciśnienie i który lekarz może pomóc pod tym względem?
Wysypka na ciele to szczególnie częsty powód wizyty u dermatologa. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju zmiany na skórze trudno usystematyzować i postrzegać jako jednolity problem. Wysypka wysypce nierówna – szczególnie, jeśli spojrzeć na nią przez pryzmat przyczyny i tego, co ją spowodowało.
Dobre tętno to temat-rzeka. Jaki jest prawidłowy puls, a jaki – powinien być optymalny w zależności od wieku? Co szczególnie ważne, problemy z tętnem bywają problemem dla każdego – nie tylko dla osób starszych i z założenia mających inne choroby współistniejące.
Hemoroidy to przykry, bolesny i – nie ukrywajmy – nieco wstydliwy problem. Niepotrzebnie: to przypadłość zdrowotna taka, jakich wiele. Co zrobić, jeśli pojawiają się podejrzenia związane z hemoroidami? Ważny niewątpliwie jest dobry wybór lekarza, który odpowiednio dobierze badania oraz właściwą terapię.
Bóle kręgosłupa mogą być wywołane zarówno bieżącym problemem – np. przeciążeniem – jak efektem poważniejszych problemów o bardziej złożonej specyfice. Bardzo ważny w tym kontekście jest właściwy wybór lekarza. U jakiego specjalisty niezbędna jest wizyta jeśli kręgosłup sprawia spore problemy?
Zapalenie stawów o charakterze jest szczególnie trudnym i bolesnym schorzeniem, który na dodatek przewlekłością. dłuższej perspektywie prowadzi do deformacji oraz poczucia sztywności. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju choroba reumatoidalne w skrócie określana jako RZS może być w dużej mierze kontrolowana przez pacjenta.
Niedoczynność tarczycy jest schorzeniem, która bezpośrednio wynika ze zbyt małej ilości hormonów wytwarzanych przez organizm. Trudno jednak jest generalizować niedoczynność tarczycy i sprowadzać ją do zarówno jednej przyczyny jak i wąskiego zestawienia efektów. Problem ten należy traktować jako chorobę, która może mieć zarówno zróżnicowane powody jak i sporo efektów oddziaływania na ciało.
Ból kręgosłupa w odcinku lędzwiowym to szczególnie dotkliwy problem. Jak pozbyć się uczucia blokady i unieruchomienia w dolnej części pleców? Lędźwie to odcinek specyficzny – m.in. ze względu na duże obciążenia szczególnie w przypadku spędzania czasu w pozycji siedzącej. Niemniej jednak istnieją sposoby, by ograniczyć ból oraz dyskomfort; ważna w tym kontekście jest również regularna praca nad własną sprawnością.
Miażdżyca to choroba, której objawy można zauważyć i odnotować relatywnie szybko. Problem tkwi w jednak mentalności pacjentów. Objawy miażdżycy bywają często lekceważone i ignorowane. To błąd, ponieważ nawet małe kroki w ograniczeniu miażdżycy mogą skutecznie powstrzymywać potencjalnie duże zmiany. Kluczowe jest jednak prawidłowe rozpoznanie symptomów tej choroby.
Omikron to wariant koronawirusa budzący szczególne obawy. Rozprzestrzenia się zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje, co już na przełomie roku 2021 i 2022 zmusiło niektóre rządy do wprowadzenia lockdownów. Co ważne, należy pamiętać, że kolejne warianty koronawirusa dają nieco inne symptomy. O ile w przypadku wcześniejszych odnotowywane były najczęściej utrata węchu, smaku i gorączka połączona z kaszlem, Omikron charakteryzuje się nieco innym zestawieniem. Jak rozpoznać koronawirus Omikron i jakie są najważniejsze objawy zakażenia?
Fizjoterapia postrzegana jest często jako pomoc doraźna, jednostkowa, zależna od danej przypadłości medycznej. Można na nią spojrzeć zdecydowanie szerzej. Mając dostęp do niej np. poprzez prywatne pakiety medyczne można działać w pewien sposób prewencyjnie i wyprzedzająco. W takim przypadku pomoc fizjoterapeuty jest nieoceniona. Kto powinien zwrócić szczególną uwagę na to, czy dany pakiet LUX MED obejmuje konsultacje z fizjoterapeutą?
Kardiolog jest lekarzem specjalistą, do którego często niełatwo jest się dostać. Będąc ekspertem w zakresie chorób serca i układu krążenia zazwyczaj ma dziesiątki pacjentów o różnym stopniu zaawansowania problemów. Szczególne wątpliwości często budzi pierwsza wizyta u kardiologa. Jak przebiega, na co zwrócić uwagę i czy można się do niej w jakikolwiek sposób przygotować?
Cukrzyca to choroba, które ma skalę ogólnoświatową i cywilizacyjną. Czym się objawia i na co zwrócić uwagę? Aby skutecznie filtrować potencjalne symptomy cukrzycy należy przede wszystkim zrozumieć całokształt jej działania – m.in. to, na czym polegają problemy diabetologiczne.
40 lat to wiek, w którym w szczególnym stopniu zaczyna się analizowanie stanu zdrowia oraz większy nacisk na to, by żyć zgodnie z potrzebami organizmu. Na co zwrócić uwagę w kontekście zdrowia przekraczając tę symboliczną granicę?
Okulary to dla osób, które nigdy nie wykorzystywały szkieł do poprawy wzroku prawdziwy szok. Często bywa tak, że latami funkcjonuje się z wadą wzroku nie wiedząc po prostu, że istnieje inny świat, w którym np. światła po zmroku widać wyraźnie i ostro.
Anemia bywa w wielu przypadkach traktowana dość pobłażliwie, choć w rzeczywistości stanowi bardzo duży problem społeczny w kontekście zdrowia. Kiedy dochodzi do anemii i jak jej przeciwdziałać?