Jak rozpoznać problemy z wątrobą? Oto główne objawy choroby

Jak rozpoznać problemy z wątrobą? Oto główne objawy choroby

Wątroba należy do tych organów, które odgrywają bardzo dużą rolę w kontekście ogólnego funkcjonowania organizmu. Podstawowym skojarzeniem jest oczywiście sprawny metabolizm. Wśród innych wymienia się również:

  • gospodarkę witaminową

  • syntezę białek

  • detoksykację

  • efektywne wydzielanie żółci. 

Uszkodzenie wątroby a konsekwencje

Co dzieje się jeśli dochodzi do uszkodzenia wątroby i jej nieprawidłowego działania? Niewątpliwie przekłada się to na funkcjonowanie całego organizmu. Skutki są odczuwalne przez pacjenta, choć ten może sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, że przyczyną jego kłopotów jest wątroba. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na takie symptomy jak:

  • apatia

  • nietypowa senność

  • poczucie ogólnego zmęczenia

  • problemy z koncentracją

  • kłopoty gastryczne: niestrawność, wzdęcia i nudności

  • jadłowstręt. 

Warto zwrócić uwagę także na zmianę koloru moczu - szczególnie jeśli jest on nietypowy,m ciemny. Innym symptomem są przebarwienia oraz nadwrażliwość skóry. To charakterystyczne zażółcenie skóry wynikającym z tego, że dochodzi do nieprawidłowego odfiltrowywania toksyn. 

Charakterystyczną cechą schorzenia wątroby są też bóle po prawej stronie podżebrza. Należy pamiętać jednak, że objawy chorej wątroby jest szczególnie łatwo przeoczyć. Wynika to z faktu, że sama wątroba, jako organ nie posiada czuciowych receptorów i nie generuje bólu. Pod tym względem nieprawidłowości sygnalizować może wyłącznie ból powiązany z tym schorzeniem. W efekcie często zdarza się, że uszkodzenie wątroby trwa latami, a pacjenci trafiają do lekarza późno, co przekłada się na efektywność leczenia. 

Co ma wpływ na stan wątroby?

Choroby wątroby najczęściej wynikają z niewłaściwego stylu żywienia oraz używek. Negatywny wpływ na jej strukturę ma niewątpliwie alkohol.

Choroby wątroby wywoływane są również wirusami. Warto zwrócić również uwagę na znaczenie prawidłowego odżywiania. Duże znaczenie dla chorób wątroby ma otyłość oraz zaburzenia przemiany materii. Jak pokazują analizy specjalistów, szczególnie otyłość może mieć wpływ na włóknienie tkanek oraz ogólny negatywny stan wątroby. 

Jaki lekarz zajmuje się wątrobą?

W sytuacji, gdy pacjent zauważa symptomy problemów z wątrobą, niewątpliwie potrzebna jest konsultacja lekarska. W pierwszym etapie należy spotkać się z lekarzem rodzinnym, który nie tylko oceni ogólny stan zdrowia pacjenta, ale też szybko skieruje na niezbędne badania wykorzystywane później już przez specjalistę. 

Lekarzem zajmującym się chorobami wątroby oraz jej fizjologią jest hepatolog. Zajmuje się on budową oraz prawidłowym funkcjonowaniem wątroby oraz pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Wśród chorób, które stanowią przestrzeń działania hepatologa są m.in. wirusowe zapalenie wątroby typu B i C oraz marskość wątroby, zaburzenmia jerj funkcjonowania spowodowane np. alhokolem oraz wszelkie choroby metalobniczne tego organu. 

Wizyta u hepatologa możliwa jest - poprzez prywatne pakiety medyczne - w ramach pakietów indywidualnych, dla matki i dzieci oraz ofert VIP.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Indywidualny
okres opieki 24 miesiące
Prestige
199 zł miesięcznie

Operator medyczny

Grupa LUX MED - prywatna opieka medyczna

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Przeczytaj też

Zielona Góra to pierwsze miasto w Polsce, w którym wykryto przypadek pacjenta z koronawirusem. Co robić w sytuacji, gdy mieszkasz w w mieście, gdzie doszło do zakażenia?
Jakie są różnice pomiędzy koronawirusem a grypą - to jedno z najczęstszych pytań zdrowotnych w 2020 r. Jeśli porównać objawy obu chorób widać nieco innych schematów.
Inhalacja - inaczej określana nebulizacją - to rozwiązanie, które łączy pokolenia. Starsi czy młodsi, w przypadku schorzeń związanych z m.in. oskrzelami wymagają dostarczenia organizmowi specyficznych pęcherzyków płucnych miejscowo rozwiązujących problemy zdrowotne. Efekt to niesłabnąca popularność inhalacji. 
Cukrzyca to jedna z najpoważniejszych obecnie chorób dotykających całą populację. Jakie są jej objawy? Po czym rozpoznać cukrzycę? Choć nie jest to łatwe, warto zapamiętać podstawowe symptomy choroby. Ważne, by przy ich odnotowaniu nie czekać na samoczynną zmianę - prawidłowe leczenie może odbywać się wyłącznie we współpracy z wyspecjalizowanym lekarzem. 
40 lat to dobry wiek na to, by sprawdzić swój stan zdrowia pod kątem ogólnej kondycji, ale i szczegółowych parametrów odpowiadających na pytanie, czy organizm działa prawidłowo. Podstawą do tego typu analiz jest zestaw badań laboratoryjnych.
Nadciśnienie to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w ujęciu cywilizacyjnym. Choć jest ono bardzo konsekwentnie monitorowane podczas np. Badań okresowych, bywa nieodczuwalne  - a zarazem niezauważalne. Tymczasem prowadzi niestety do bardzo poważnych powikłań, które rzutują nie tylko na ogólny stan zdrowia, ale i mogą doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać nadciśnienie i który lekarz może pomóc pod tym względem?
Wysypka na ciele to szczególnie częsty powód wizyty u dermatologa. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju zmiany na skórze trudno usystematyzować i postrzegać jako jednolity problem. Wysypka wysypce nierówna – szczególnie, jeśli spojrzeć na nią przez pryzmat przyczyny i tego, co ją spowodowało.
Dobre tętno to temat-rzeka. Jaki jest prawidłowy puls, a jaki – powinien być optymalny w zależności od wieku? Co szczególnie ważne, problemy z tętnem bywają problemem dla każdego – nie tylko dla osób starszych i z założenia mających inne choroby współistniejące.
Hemoroidy to przykry, bolesny i – nie ukrywajmy – nieco wstydliwy problem. Niepotrzebnie: to przypadłość zdrowotna taka, jakich wiele. Co zrobić, jeśli pojawiają się podejrzenia związane z hemoroidami? Ważny niewątpliwie jest dobry wybór lekarza, który odpowiednio dobierze badania oraz właściwą terapię.
Bóle kręgosłupa mogą być wywołane zarówno bieżącym problemem – np. przeciążeniem – jak efektem poważniejszych problemów o bardziej złożonej specyfice. Bardzo ważny w tym kontekście jest właściwy wybór lekarza. U jakiego specjalisty niezbędna jest wizyta jeśli kręgosłup sprawia spore problemy?
Zapalenie stawów o charakterze jest szczególnie trudnym i bolesnym schorzeniem, który na dodatek przewlekłością. dłuższej perspektywie prowadzi do deformacji oraz poczucia sztywności. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju choroba reumatoidalne w skrócie określana jako RZS może być w dużej mierze kontrolowana przez pacjenta.