Wątroba należy do tych organów, które odgrywają bardzo dużą rolę w kontekście ogólnego funkcjonowania organizmu. Podstawowym skojarzeniem jest oczywiście sprawny metabolizm. Wśród innych wymienia się również:
-
gospodarkę witaminową
-
syntezę białek
-
detoksykację
-
efektywne wydzielanie żółci.
Uszkodzenie wątroby a konsekwencje
Co dzieje się jeśli dochodzi do uszkodzenia wątroby i jej nieprawidłowego działania? Niewątpliwie przekłada się to na funkcjonowanie całego organizmu. Skutki są odczuwalne przez pacjenta, choć ten może sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, że przyczyną jego kłopotów jest wątroba. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na takie symptomy jak:
-
apatia
-
nietypowa senność
-
poczucie ogólnego zmęczenia
-
problemy z koncentracją
-
kłopoty gastryczne: niestrawność, wzdęcia i nudności
-
jadłowstręt.
Warto zwrócić uwagę także na zmianę koloru moczu - szczególnie jeśli jest on nietypowy,m ciemny. Innym symptomem są przebarwienia oraz nadwrażliwość skóry. To charakterystyczne zażółcenie skóry wynikającym z tego, że dochodzi do nieprawidłowego odfiltrowywania toksyn.
Charakterystyczną cechą schorzenia wątroby są też bóle po prawej stronie podżebrza. Należy pamiętać jednak, że objawy chorej wątroby jest szczególnie łatwo przeoczyć. Wynika to z faktu, że sama wątroba, jako organ nie posiada czuciowych receptorów i nie generuje bólu. Pod tym względem nieprawidłowości sygnalizować może wyłącznie ból powiązany z tym schorzeniem. W efekcie często zdarza się, że uszkodzenie wątroby trwa latami, a pacjenci trafiają do lekarza późno, co przekłada się na efektywność leczenia.
Co ma wpływ na stan wątroby?
Choroby wątroby najczęściej wynikają z niewłaściwego stylu żywienia oraz używek. Negatywny wpływ na jej strukturę ma niewątpliwie alkohol.
Choroby wątroby wywoływane są również wirusami. Warto zwrócić również uwagę na znaczenie prawidłowego odżywiania. Duże znaczenie dla chorób wątroby ma otyłość oraz zaburzenia przemiany materii. Jak pokazują analizy specjalistów, szczególnie otyłość może mieć wpływ na włóknienie tkanek oraz ogólny negatywny stan wątroby.
Jaki lekarz zajmuje się wątrobą?
W sytuacji, gdy pacjent zauważa symptomy problemów z wątrobą, niewątpliwie potrzebna jest konsultacja lekarska. W pierwszym etapie należy spotkać się z lekarzem rodzinnym, który nie tylko oceni ogólny stan zdrowia pacjenta, ale też szybko skieruje na niezbędne badania wykorzystywane później już przez specjalistę.
Lekarzem zajmującym się chorobami wątroby oraz jej fizjologią jest hepatolog. Zajmuje się on budową oraz prawidłowym funkcjonowaniem wątroby oraz pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Wśród chorób, które stanowią przestrzeń działania hepatologa są m.in. wirusowe zapalenie wątroby typu B i C oraz marskość wątroby, zaburzenmia jerj funkcjonowania spowodowane np. alhokolem oraz wszelkie choroby metalobniczne tego organu.
Wizyta u hepatologa możliwa jest - poprzez prywatne pakiety medyczne - w ramach pakietów indywidualnych, dla matki i dzieci oraz ofert VIP.