Jak rozpoznać nadciśnienie i do którego lekarza udać się po pomoc?

Jak rozpoznać nadciśnienie i do którego lekarza udać się po pomoc?

Szczególne wrażenie musi zrobić najważniejsza liczba dotycząca tego, jak poważne są problemy z nadciśnieniem. Tylko w Polsce choruje na nie – często o tym nawet nie wiedząc – nawet ok. 10 mln osób. Oznacza to, że potencjalnie nawet 1/3 dorosłych Polaków może odczuwać kłopoty związane z tą dolegliwością.

Jak rozpoznać nadciśnienie?

Podstawowy problem związany z nadciśnieniem to brak jakichkolwiek objawów. W przeciwieństwie do wielu innych chorób nie ma więc ze strony organizmu żadnych sygnałów, które wskazywałyby na poważne odejście od nowy. W efekcie wiele osób na co dzień chorujących na nadciśnienie nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Wynika to z faktu, że jedyną formą prawidłowej diagnostyki w tym względzie jest regularnie mierzenie ciśnienia.

Można to zrobić samodzielnie, choć oczywiście najbardziej wiarygodne wyniki dają analizy wykonywane np. podczas konsultacji w ramach okresowych badań pracowniczych. Warto jednak zauważyć, że nawet 9 proc. osób w Polsce w ogóle nie wykonuje pomiarów. W ten sposób nie prowadzą nawet symbolicznej weryfikacji swojego stanu zdrowia pod tym względem.

Stąd dość przypadkowe – zazwyczaj wykrywanie ciśnienia. Problemy z nim odnotowywane są właśnie podczas wielu rutynowych badań, które okazują się dopiero impulsem do regularnych i zdecydowanie bardziej zaawansowanych testów.

Oczywiście istnieją symptomy, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Nie muszą automatycznie oznaczać nadciśnienia, ale powinny stanowić swoisty alarm – wskazówkę, że warto skorzystać z porady lekarskiej oraz ogólnej oceny stanu zdrowia wraz ze szczególnym uwzględnieniem ciśnienia krwi.

Podstawowym problemem pod tym względem są częste, nawracające i regularne bóle głowy. Mogą one mieć oczywiście różne przyczyny, niemniej jednak – w przypadku tego rodzaju kłopotów – warto sprawdzić wyniki ciśnienia.

Niewątpliwie powodem do konsultacji lekarskiej muszą być wszelkie krwotoki z nosa, które nie są wywołane np. urazami mechanicznymi. Jeśli można mówić o pewnej powtarzalności – konieczna jest konsultacja z lekarzem-specjalistą.

Ważne też, by zwracać uwagę na ogólne samopoczucie. Wśród problemów, które łączone są z nadciśnieniem wymienia się np.:

  • problemy ze snem
  • ciągłe poczucie zmęczenia
  • nadmierną potliwość
  • nieprawidłową pracę serca.

Aby ocenić, czy organizm ma skłonność do nadciśnienia wystarczą podstawowe testy zdrowotne – takie wykonywane są np. podczas pierwszej wizyty kontrolnej w ramach prywatnych pakietów medycznych.

Dlaczego nadciśnienie jest groźne?

Przede wszystkim problemem jest brak objawów. Może więc dojść do sytuacji, w której chory nie zdaje sobie sprawy z ryzyka, które towarzyszy mu każdego dnia. Tymczasem każdy zaawansowany wysiłek fizyczny – choć nie tylko on – przekłada się na potencjalną możliwość wylewu lub długotrwałych problemów zdrowotnych.

Główną konsekwencją nadciśnienia w dalszej perspektywie może być zawał serca. To pierwsze skojarzenie w przypadku problemów z prawidłowym przepływem krwi. Warto jednak pamiętać, że konsekwencje nie muszą ograniczać się wyłącznie do niego. Naturalną konsekwencją nadciśnienia krwi jest postępująca miażdżyca. Niemniej groźne jest niewydolność nerek. Bardzo groźnym następstwem bywa udar oraz mniej lub bardziej zaawansowane urazy wzroku.

Wysokie ciśnienie krwi sprawia, że wywiera ona zdecydowanie większy niż standardowy nacisk na ściany tętnic. W ten sposób doprowadza konsekwentnie do ich osłabiania. To pierwszy krok do tego, by zwiększyć ryzyko zablokowania tętnicy przez miażdżycę.

Kto jest szczególnie narażony na nadciśnienie?

Co ważne, nadciśnienie jest chorobą, która może dotknąć każdego – zarówno osoby młodsze jak i starsze. Niemniej jednak szczególną grupą ryzyka są te, które mają powyżej 55 lat. Wynika to z naturalnego osłabienia ich ścian tętnic. Ważna jest też skłonność genetyczna. Warto regularnie sprawdzać ciśnienie jeśli w rodzinie wcześniej dochodziło – np. w starszym pokoleniu – do tego rodzaju chorób.

Nadciśnienie – jak pokazują badania – to także częsta przypadłość wśród osób, które chorują na cukrzycę oraz problemy z nerkami potwierdzone przez nefrologa.

 

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Internista Internista Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Zielona Góra to pierwsze miasto w Polsce, w którym wykryto przypadek pacjenta z koronawirusem. Co robić w sytuacji, gdy mieszkasz w w mieście, gdzie doszło do zakażenia?
Jakie są różnice pomiędzy koronawirusem a grypą - to jedno z najczęstszych pytań zdrowotnych w 2020 r. Jeśli porównać objawy obu chorób widać nieco innych schematów.
Inhalacja - inaczej określana nebulizacją - to rozwiązanie, które łączy pokolenia. Starsi czy młodsi, w przypadku schorzeń związanych z m.in. oskrzelami wymagają dostarczenia organizmowi specyficznych pęcherzyków płucnych miejscowo rozwiązujących problemy zdrowotne. Efekt to niesłabnąca popularność inhalacji. 
Cukrzyca to jedna z najpoważniejszych obecnie chorób dotykających całą populację. Jakie są jej objawy? Po czym rozpoznać cukrzycę? Choć nie jest to łatwe, warto zapamiętać podstawowe symptomy choroby. Ważne, by przy ich odnotowaniu nie czekać na samoczynną zmianę - prawidłowe leczenie może odbywać się wyłącznie we współpracy z wyspecjalizowanym lekarzem. 
40 lat to dobry wiek na to, by sprawdzić swój stan zdrowia pod kątem ogólnej kondycji, ale i szczegółowych parametrów odpowiadających na pytanie, czy organizm działa prawidłowo. Podstawą do tego typu analiz jest zestaw badań laboratoryjnych.
Wysypka na ciele to szczególnie częsty powód wizyty u dermatologa. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju zmiany na skórze trudno usystematyzować i postrzegać jako jednolity problem. Wysypka wysypce nierówna – szczególnie, jeśli spojrzeć na nią przez pryzmat przyczyny i tego, co ją spowodowało.
Dobre tętno to temat-rzeka. Jaki jest prawidłowy puls, a jaki – powinien być optymalny w zależności od wieku? Co szczególnie ważne, problemy z tętnem bywają problemem dla każdego – nie tylko dla osób starszych i z założenia mających inne choroby współistniejące.
Hemoroidy to przykry, bolesny i – nie ukrywajmy – nieco wstydliwy problem. Niepotrzebnie: to przypadłość zdrowotna taka, jakich wiele. Co zrobić, jeśli pojawiają się podejrzenia związane z hemoroidami? Ważny niewątpliwie jest dobry wybór lekarza, który odpowiednio dobierze badania oraz właściwą terapię.
Bóle kręgosłupa mogą być wywołane zarówno bieżącym problemem – np. przeciążeniem – jak efektem poważniejszych problemów o bardziej złożonej specyfice. Bardzo ważny w tym kontekście jest właściwy wybór lekarza. U jakiego specjalisty niezbędna jest wizyta jeśli kręgosłup sprawia spore problemy?
Wątroba to ten organ, który jest szczególnie ważny dla organizmu, a zarazem - niewątpliwie trudno prawidłowo odczytać potencjalne objawy jego schorzenia. Na co zwrócić uwagę? Oto symptomy, które powinny stanowić impuls do tego, by udać się do lekarza. 
Zapalenie stawów o charakterze jest szczególnie trudnym i bolesnym schorzeniem, który na dodatek przewlekłością. dłuższej perspektywie prowadzi do deformacji oraz poczucia sztywności. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju choroba reumatoidalne w skrócie określana jako RZS może być w dużej mierze kontrolowana przez pacjenta.
Niedoczynność tarczycy jest schorzeniem, która bezpośrednio wynika ze zbyt małej ilości hormonów wytwarzanych przez organizm. Trudno jednak jest generalizować niedoczynność tarczycy i sprowadzać ją do zarówno jednej przyczyny jak i wąskiego zestawienia efektów. Problem ten należy traktować jako chorobę, która może mieć zarówno zróżnicowane powody jak i sporo efektów oddziaływania na ciało.
Ból kręgosłupa w odcinku lędzwiowym to szczególnie dotkliwy problem. Jak pozbyć się uczucia blokady i unieruchomienia w dolnej części pleców? Lędźwie to odcinek specyficzny – m.in. ze względu na duże obciążenia szczególnie w przypadku spędzania czasu w pozycji siedzącej. Niemniej jednak istnieją sposoby, by ograniczyć ból oraz dyskomfort; ważna w tym kontekście jest również regularna praca nad własną sprawnością.
Miażdżyca to choroba, której objawy można zauważyć i odnotować relatywnie szybko. Problem tkwi w jednak mentalności pacjentów. Objawy miażdżycy bywają często lekceważone i ignorowane. To błąd, ponieważ nawet małe kroki w ograniczeniu miażdżycy mogą skutecznie powstrzymywać potencjalnie duże zmiany. Kluczowe jest jednak prawidłowe rozpoznanie symptomów tej choroby.
Omikron to wariant koronawirusa budzący szczególne obawy. Rozprzestrzenia się zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje, co już na przełomie roku 2021 i 2022 zmusiło niektóre rządy do wprowadzenia lockdownów. Co ważne, należy pamiętać, że kolejne warianty koronawirusa dają nieco inne symptomy. O ile w przypadku wcześniejszych odnotowywane były najczęściej utrata węchu, smaku i gorączka połączona z kaszlem, Omikron charakteryzuje się nieco innym zestawieniem. Jak rozpoznać koronawirus Omikron i jakie są najważniejsze objawy zakażenia?
Fizjoterapia postrzegana jest często jako pomoc doraźna, jednostkowa, zależna od danej przypadłości medycznej. Można na nią spojrzeć zdecydowanie szerzej. Mając dostęp do niej np. poprzez prywatne pakiety medyczne można działać w pewien sposób prewencyjnie i wyprzedzająco. W takim przypadku pomoc fizjoterapeuty jest nieoceniona. Kto powinien zwrócić szczególną uwagę na to, czy dany pakiet LUX MED obejmuje konsultacje z fizjoterapeutą?
Kardiolog jest lekarzem specjalistą, do którego często niełatwo jest się dostać. Będąc ekspertem w zakresie chorób serca i układu krążenia zazwyczaj ma dziesiątki pacjentów o różnym stopniu zaawansowania problemów. Szczególne wątpliwości często budzi pierwsza wizyta u kardiologa. Jak przebiega, na co zwrócić uwagę i czy można się do niej w jakikolwiek sposób przygotować?
Cukrzyca to choroba, które ma skalę ogólnoświatową i cywilizacyjną. Czym się objawia i na co zwrócić uwagę? Aby skutecznie filtrować potencjalne symptomy cukrzycy należy przede wszystkim zrozumieć całokształt jej działania – m.in. to, na czym polegają problemy diabetologiczne.
40 lat to wiek, w którym w szczególnym stopniu zaczyna się analizowanie stanu zdrowia oraz większy nacisk na to, by żyć zgodnie z potrzebami organizmu. Na co zwrócić uwagę w kontekście zdrowia przekraczając tę symboliczną granicę?
Okulary to dla osób, które nigdy nie wykorzystywały szkieł do poprawy wzroku prawdziwy szok. Często bywa tak, że latami funkcjonuje się z wadą wzroku nie wiedząc po prostu, że istnieje inny świat, w którym np. światła po zmroku widać wyraźnie i ostro.
Anemia bywa w wielu przypadkach traktowana dość pobłażliwie, choć w rzeczywistości stanowi bardzo duży problem społeczny w kontekście zdrowia. Kiedy dochodzi do anemii i jak jej przeciwdziałać?