Szczególne wrażenie musi zrobić najważniejsza liczba dotycząca tego, jak poważne są problemy z nadciśnieniem. Tylko w Polsce choruje na nie – często o tym nawet nie wiedząc – nawet ok. 10 mln osób. Oznacza to, że potencjalnie nawet 1/3 dorosłych Polaków może odczuwać kłopoty związane z tą dolegliwością.
Jak rozpoznać nadciśnienie?
Podstawowy problem związany z nadciśnieniem to brak jakichkolwiek objawów. W przeciwieństwie do wielu innych chorób nie ma więc ze strony organizmu żadnych sygnałów, które wskazywałyby na poważne odejście od nowy. W efekcie wiele osób na co dzień chorujących na nadciśnienie nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Wynika to z faktu, że jedyną formą prawidłowej diagnostyki w tym względzie jest regularnie mierzenie ciśnienia.
Można to zrobić samodzielnie, choć oczywiście najbardziej wiarygodne wyniki dają analizy wykonywane np. podczas konsultacji w ramach okresowych badań pracowniczych. Warto jednak zauważyć, że nawet 9 proc. osób w Polsce w ogóle nie wykonuje pomiarów. W ten sposób nie prowadzą nawet symbolicznej weryfikacji swojego stanu zdrowia pod tym względem.
Stąd dość przypadkowe – zazwyczaj wykrywanie ciśnienia. Problemy z nim odnotowywane są właśnie podczas wielu rutynowych badań, które okazują się dopiero impulsem do regularnych i zdecydowanie bardziej zaawansowanych testów.
Oczywiście istnieją symptomy, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Nie muszą automatycznie oznaczać nadciśnienia, ale powinny stanowić swoisty alarm – wskazówkę, że warto skorzystać z porady lekarskiej oraz ogólnej oceny stanu zdrowia wraz ze szczególnym uwzględnieniem ciśnienia krwi.
Podstawowym problemem pod tym względem są częste, nawracające i regularne bóle głowy. Mogą one mieć oczywiście różne przyczyny, niemniej jednak – w przypadku tego rodzaju kłopotów – warto sprawdzić wyniki ciśnienia.
Niewątpliwie powodem do konsultacji lekarskiej muszą być wszelkie krwotoki z nosa, które nie są wywołane np. urazami mechanicznymi. Jeśli można mówić o pewnej powtarzalności – konieczna jest konsultacja z lekarzem-specjalistą.
Ważne też, by zwracać uwagę na ogólne samopoczucie. Wśród problemów, które łączone są z nadciśnieniem wymienia się np.:
- problemy ze snem
- ciągłe poczucie zmęczenia
- nadmierną potliwość
- nieprawidłową pracę serca.
Aby ocenić, czy organizm ma skłonność do nadciśnienia wystarczą podstawowe testy zdrowotne – takie wykonywane są np. podczas pierwszej wizyty kontrolnej w ramach prywatnych pakietów medycznych.
Dlaczego nadciśnienie jest groźne?
Przede wszystkim problemem jest brak objawów. Może więc dojść do sytuacji, w której chory nie zdaje sobie sprawy z ryzyka, które towarzyszy mu każdego dnia. Tymczasem każdy zaawansowany wysiłek fizyczny – choć nie tylko on – przekłada się na potencjalną możliwość wylewu lub długotrwałych problemów zdrowotnych.
Główną konsekwencją nadciśnienia w dalszej perspektywie może być zawał serca. To pierwsze skojarzenie w przypadku problemów z prawidłowym przepływem krwi. Warto jednak pamiętać, że konsekwencje nie muszą ograniczać się wyłącznie do niego. Naturalną konsekwencją nadciśnienia krwi jest postępująca miażdżyca. Niemniej groźne jest niewydolność nerek. Bardzo groźnym następstwem bywa udar oraz mniej lub bardziej zaawansowane urazy wzroku.
Wysokie ciśnienie krwi sprawia, że wywiera ona zdecydowanie większy niż standardowy nacisk na ściany tętnic. W ten sposób doprowadza konsekwentnie do ich osłabiania. To pierwszy krok do tego, by zwiększyć ryzyko zablokowania tętnicy przez miażdżycę.
Kto jest szczególnie narażony na nadciśnienie?
Co ważne, nadciśnienie jest chorobą, która może dotknąć każdego – zarówno osoby młodsze jak i starsze. Niemniej jednak szczególną grupą ryzyka są te, które mają powyżej 55 lat. Wynika to z naturalnego osłabienia ich ścian tętnic. Ważna jest też skłonność genetyczna. Warto regularnie sprawdzać ciśnienie jeśli w rodzinie wcześniej dochodziło – np. w starszym pokoleniu – do tego rodzaju chorób.
Nadciśnienie – jak pokazują badania – to także częsta przypadłość wśród osób, które chorują na cukrzycę oraz problemy z nerkami potwierdzone przez nefrologa.
Najlepsze pakiety zdrowotne
Operator medyczny
